22 ЛИПНЯ 2018


Ми в соціальних мережах
Наш банер

<a href="http://www.lib.kr.ua/" target="_blank" title="Обласна біліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка"><img title="Обласна біліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка" alt="Обласна біліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка" width="170" height="78" border="0" src="http://www.lib.kr.ua/images/ban_boy.jpg" />
Обласна біліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка

koda.gif
mincult.gif
ukc_gov_ua.png
4uth_gif.gif
200x70.png
timo.kr.ua
Пов’язані степовою долею

  …Я виріс у тих степах, з тими волами, шуліками, задуманими могилами. Вечорами я слухав, як співали журавлі біля криниць у ярах, а удень ширина степів навівала сум безкрайності. В тих теплих степах виробилась кров моя і душа моя.

Володимир Винниченко

Доля подарувала нам щасливу можливість народитись, жити в одному з найчудовіших куточків української землі. Наша історія – це діяння людей, звитяжна праця хлібороба й шахтаря, мужність солдата, слово вчителя, думка вченого, і пісня, що йде від серця. А скільки знаних державних мужів, письменників, музикантів, театральних діячів пов'язані з нашим краєм.

До літературного літопису Дніпро-Бузького межиріччя першої половини ХІХ століття увійшли здобутки видатних майстрів слова українського та сусідніх слов'янських народів.

У Новомиргороді під час проходження військової служби перебував Іван Котляревський.

З нашим краєм пов'язане ім'я великого Кобзаря. 1824 року через Златопіль, Новомиргород, Грузьке до Єлисаветграда разом з батьком чумацькою валкою приїздив малий Тарас, про що напише в повісті «Наймичка».

Через поселення краю пролягав під час південного заслання шлях російського поета Олександра Пушкіна.

1825 року в Єлисаветграді зупинявся висланий до Одеси польський поет Адам Міцкевич.

Польський письменник Міхал Грабовський, мешкаючи в Олександрівці кілька десятиріч, написав повісті «Коліївщина», «Станиця Гуляйпільська»та ін.

У цьому регіоні український письменник Пантелеймон Куліш збирав матеріали до своїх «Записок про Південну Русь», в Олександрівці він писав поему «Україна».

Ряд обдарованих митців вийшли із єлисаветградської музичної школи Нейгаузів. Тут навчався видатний польський композитор, піаніст Кароль Шимановський.

У нашому краї народилася основоположниця арфової школи, народна артистка СРСР, професор Ксенія Ерделі.
1882 року відомий актор, драматург, режисер Марко Кропивницький створив трупу, яка 27 жовтня поставила в Єлисаветграді «Наталку-Полтавку» Івана Котляревського. Ця дата стала днем заснування першого національного українського професійного реалістичного театру.

1944 року війська 2-го Українського фронту, очолювані Маршалом Радянського Союзу Іваном Конєвим, почали битву за визволення Кіровоградщини. Битва за наше місто почалася на світанку 5 січня, а вже 8 січня Кіровоград було звільнено від фашистських загарбників.

В 1958 році Кіровоградську область було нагороджено орденом Леніна. Група передовиків виробництва разом з Олександром Гіталовим отримали золоті медалі. О. Гіталов - новатор сільськогосподарського виробництва, двічі Герой Соціалістичної Праці - довів на практиці, що в умовах українського лісостепу і степу можливо вирощувати кукурудзу, обробляючи одним трактором 100 гектарів, згодом — по 120–140 гектарів.

У 1959 році у Таужненській семирічній школі Гайворонського району працював учителем видатний поет-борець за незалежність України Василь Стус.

А скільки знаних письменників є вихідцями із нашого краю. Найвідоміші з них: Юрій Яновський, Євген Маланюк, Володимир Винниченко, Віктор Близнець.

Не можемо ми не згадати про відомого на весь світ педагога, який своє серце віддав дітям, Василя Сухомлинського. Також Ігора Тамма - знаного фізика, академіка, лауреата Нобелевської премії, який свої дитячі роки провів у Єлисаветграді.

Є нам ким пишатися і серед спортсменів. Гордість Кіровоградщини - чемпіонка Параолімпійських ігор у Пекіні легкоатлетка Алла Мальчик, володар срібної медалі олімпійських ігор 2000 року у Сіднеї Руслан Мезенцев, триразовий чемпіон світу з велоспорту, срібний призер олімпіади в Сіднеї Олександр Симоненко, відомі футболісти - володар Суперкубка УЄФА Андрій Канчельскіс, володар Кубка УЄФА Андрій П'ятов, півзахисники збірної України Сергій Назаренко і Євген Коноплянка.

Тому ми з гордістю можемо сказати «Знай наших»!

 

Серія книг «Єлисаветградське коло», започаткована в 2011 році та надрукована в кіровоградському видавництві ТОВ «Імекс-ЛТД», буде цікава учням, студентам та викладачам, які захоплюються історією краю. Кожна книга серії - справжній та надійний інструмент єднання минулого з майбутнім. До серії входять такі книги :

Генерал Олександр Самсонов : возвращение : материалы к биографии / [сост. А. Чуднов];

Книга Йосипа Поліщука(1940-19430) / [уклад. О. Чуднов];

Полиновий мед : Євген Маланюк, Олександр Семененко, Кирило Емануель : поезії, спогади, листи, світлини / [уклад. О. Чуднов];

Воспоминания врача Натана Ширмана / [сост. А. Чуднов];

Чернишенко І. Михайло Завадський - педагог, громадянин, сенатор;

Василенко А. Любов наша, Отечество! : Барковские, Прохоровы и Соколовы-Бородкины в истории и памяти;

В ім.'я України : Василь Нікітін : листи, статті, спогади/[уклад. С. Шевченко, Т. Печериця];
Босько В.М. Історичний календар Кіровоградщини на 2013 рік. Люди. Подіїї. Факти.  – Кіровоград : Центр.-Укр. вид-во, 2012. -254 с.

8-й випуск "Історичного календаря", як і попередні, містить відомості про ювілеї понад 400 визначних особистостей як минулих часів (від середини 18-го століття), так і сьогодення, пов'язаних з Єлисаветградським і Олександрійським повітами та сучасною Кіровоградською областю. Історико-краєзнавчі нариси та розвідки розповідають про драматичні долі відомих людей Степової Еллади. Автор зосереджує увагу на унікальній історичній місії регіону: народжувати талановитих особистостей для всього світу. Видання ілюстроване, розраховане на широке коло читачів.

Зовсім не провінційним завжди було культурне життя на Кіровоградщині. Адже ні для кого не секрет, що саме в нашому місті в 1882 році відомий драматург Марко Кропивницький разом зі своєю трупою створив перший український професійний театр. Нещодавно відремонтоване приміщення цього театру, і нині є окрасою нашого міста.

   

Театр Марка Кропивницького : минуле і сучасне : альбом /авт.-упоряд. В.П. Шурапов. - Кіровоград : ПВЦ «Мавік», 2004. - 224 с. : іл.
Альбом містить у собі документи, фотографії, ілюстрації, уривки з художніх і публіцистичних творів, а також листів засновника Театру корифеїв, нашого видатного земляка М.Л.Кропивницького, його учнів та послідовників , відомих театральних діячів, визначних письменників та акторів; інші матеріали, що свідчать про творчий шлях цього театру та його спадкоємців від дня заснування до сьогодення.

   

Невідомий Іван Тобілевич (Карпенко-Карий ) : листи, п'єси / упоряд. і вступ. стаття С. Бронза. – Кіровоград : ТОВ "Імекс-ЛТД", 2010. - 506 с.
У виданні представлене найповніше зібрання листів Івана Тобілевича до різних кореспондентів: М. Садовського, П. Саксаганського, М. Садової, М.Кропивницького, М.Старицького, І. Франка та інших; і до дітей –Назара, Юрія, Ярини та Марії Тобілевич.

   

Винниченко В. Закон : п’єси.  -  Х.:Важпромавтоматика, 2008. - 320 с.
Збірка містить драматичні твори Володимира Винниченка. Тут можна знайти п’єсу «Між двох сил», де відбились роздуми автора про роз’єднаність українців. Також до видання увійшли драми «Чорна Пантера і Білий Ведмідь» та «Закон» - яскраві приклади дослідження людської особистості. Книжка розрахована на широке читацьке коло.

   

В 1888 році в Єлисаветграді народився композитор зі світовим ім’ям Генріх Нейгауз.

Генрих Нейгауз : Воспоминания. Письма. Материалы./ сост., предисл. и коммент. Е.Р. Рихтер. - М. : Имидж, 1992. – 415 с.
Книга містить спогади і листи його учнів та послідовників, відомих письменників, мистецтвознавців, що свідчать про творчий шлях композитора.

 

   

Сухомлинський В.А. Серце отдаю детям. - К. : Рад. школа, 1988. - 272с.
Автор книги знайомить читача з тим, як протягом декількох років, з того дня, коли маленька людина переступила шкільний поріг, він вводив своїх вихованців в світ знань, пробуджував шляхетні почуття, виховував громадянську гідність.

 

   

О.В. Гіталов : збірник / упоряд. О.Ф. Кердіваренко, Н.А.Калиниченко. – Кіровоград : Кіровоград. держ. вид-во, 1999, 224 с. : фотоіл.

Ця книга-про видатного хлібороба України, державного і громадського діяча, двічі Героя Соціалістичної Праці Олександра Васильовича Гіталова. Все життя він працював бригадиром тракторної бригади у селі Комишуватому Новоукраїнського району Кіровоградської області, але його знала вся країна, слава його перетнула і кордони, моря. О.В.Гіталов був уособленням кращих рис нашого селянства.

Книга розрахована на всіх, хто любить свій народ, рідну землю, село.

   

Кунсткамера Олександра Ільїна /авт. тексту та упоряд. П. Босий. – Кіровоград : Єлисавет, 1997. - 12с. : фотоіл.
В нашому маленькому Парижі завжди вирували пристрасті, що не поступалися столичним за напругою та драматизмом. Так, справжньою сенсацією стали скарби, знайдені у будинку Олександра Ільїна. Досі важко зрозуміти, як звичайний електрик зумів уникнути переслідувань і зібрати таємний скарб рідкісних книг, ікон, портретів, скульптур, посуду, меблів тощо.Багацький Л. Ігор Тамм : Між шахтою і водневою бомбою/ Л. Багацький // Кіровоградська правда. -2012. -7 лютого. - С. 6 : фото.

Близнець В.С. Звук павутинки : повість; Земля світлячків : казка / В.С. Близнець; передм. П. Перебийноса; худож. О.М. Родіна. -2-е вид. -К. : Веселка, 2003. -175 с. : іл.

Грицайова Зоя. Чарівні звуки арфи Ксенії Ерделі / Зоя Грицайова // Народне слово. -2013. - 21 лютого. - С. 9 : фото.

Золота перемога і світовий рекорд Алли Мальчик! // Народне слово. -2008. - 13 вересня. - С. 1.

Із степів полинових / Фольклорні записи М. Смоленчука; упоряд.та передм. О. Бабенка. – Кіровоград : Центр.-Укр. вид-во, 2002. - 109 с.

Кіров чи Стус  // Нова газета. - 2013. - 14 березня. - С. 2.

Коноплянка - кращий гравець // Наше місто. - 2014. - 9 січня. - С. 2.

Конев И.С. Записки командующего фронтом, 1943 -1945 /И.С. Конев. – К. : Политиздат Украины, 1987.  -  624 с.  : портр.

Котляревський І.П. Енеїда : поема; Наталка Полтавка : п`єса / І.П. Котляревський; вступ. ст. та коментарі О.В. Ковалевського. -Х. : Прапор, 2004. - 270 с.

Кравченко О. Пантелеймон Куліш та Михайло Грабовський : до історії взаємин/ О. Кравченко // Пам‘ять століть. - 2006. - № 5. - С. 154-159. - Бібліогр.: 12 назв.

Кротов А. А. С. Пушкин и наш край/ А. Кротов // Ведомости Плюс. - 2010. - 15 января. - С. 7-8 : фото

Панченко В.Є. Морський рейс Юрія Третього / В.Є. Панченко. - Кіровоград : ПВЦ "Мавік", 2002. - 147 с. : 4 л. фотоіл .

Хто є хто на Кіровоградщині : видатні земляки.  Вип. 2 / автор-упорядник В.В. Болгов. -К. : Укр. академія геральдики, товарного знаку та логотипу, 2008. - 159 с. : іл. - Імен. покажч. : с. 154-155.

Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів : у 12 т.  / Т.Г. Шевченко; голова ред. кол. М.Г. Жулинський . - К. : Наукова думка, 2001

Т. 3 : Драматичні твори. Повісті . -2003. - 589 с. : портр  . - Покажч. імен і назв : с. 575-581.

Кароль Шимановський / автор текстів Е. Ясінська-Єндраш. - Польща : Ін-т Адама Мицкевича , 2004. - 16 с. : іл.

 

НАЗАД


Вгору
Ми працюємо
з 9-00 до 18-00
П'ятниця - з 10-00 до 18-00
Вихідний - субота
Пошук на сайтіОльга: Через декілька хвилин регіт уйнявся, і всі почали пильно мене розглядати. Добре, хоч не сканують, все ж таки неприємне відчуття. І ось, стою я собі такий, гарненький, маленький посеред галявини, нікого не чіпаю, намагаюсь почистити своє пір'ячко, аж раптом чую знайомий голос. Низький бас просувався крізь натовп кольорастиків, що дуже мене радувало. "Добридень, чи як у Вас прийнято казати, Аврелій Захаровичу?", - виплюнув я, побачивши білу чуприну. "Хм...та ти ще й не дуже пошарпаний, як для першого разу!", - ведмежа посмішка різанула мій погляд. "Як долетіли, Степане, нічого не відбили?", - різнокольорова юрба знову зареготала, проте один погляд Ведмедя – й одразу запанувала тиша. Всі стоять в рядочок, рівненько так... Ну, прямо тобі армія фентезійного світу!
Ольга: "П'ять хвилин, польот нормальний!" - викрикнув я у відповідь, приставляючи руку до простоволосої голівоньки, що дуже боліла після падіння. Видно обличчя все ж видало мої відчуття, бо ж Аврелій нахмурився, щось пробурмотівши собі під носа, проте ця емоція тривала в нього долі секунди. Невпевнений, що ще хтось зміг це побачити. Аж раптом дядько знову всміхнений, і знову командувати "Ну що ж, любимо ми тут хлопців з гумором! Прошу Вас слідувати за мною, Степане. Не дай боже Ви прикличете ще одного шарна, ми ж не напасемся на вас всіх м'яса!". "Е-е-е-м...якого ще шарна?" - спитав я, проштовхуючись крізь веселку вояків. "Якщо коротко, це Ваш звір-оберег".
"ХТООО?!"
"Звірятко-янголятко тобто, щвидше і коротше я Вам не поясню. Дійдемо до казарми, пристроїмо Вас кудись, потім будемо базікати. Ще й цього двірнягу треба десь поселити... Е-хе-хе-х, що я можу Вам сказати?.. Влипли Ви, хлопче, по самі помідорки!".
Я замовк, переварюючи отриману інформацію. І ось так, мовчки, ми кружляли по табору, кожний занурений у свої думки.
Я, чесно кажучи, не запам'ятовував дороги, навіть по сторонам не озирався, проте чув все більше і більше шепітків за своєю спиною. А також гупання лапищ свого власного шарна, що навіть і не думав залишити мене самого.
Ось так дядько, хлопчик і песик з ношею добралися до маленької двомісної палатки, що стояла на галявині в натовпі величезних рожевобородих мужланів.


Пошук за каталогом


Рекомендуємо

BBC News
творчiсть наших користувачiв

переглянути роботи
додати роботу
^Наверх