21 ЧЕРВНЯ 2018


Ми в соціальних мережах
Наш банер

<a href="http://www.lib.kr.ua/" target="_blank" title="Обласна біліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка"><img title="Обласна біліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка" alt="Обласна біліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка" width="170" height="78" border="0" src="http://www.lib.kr.ua/images/ban_boy.jpg" />
Обласна біліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка

koda.gif
mincult.gif
ukc_gov_ua.png
4uth_gif.gif
200x70.png
timo.kr.ua
Про нас у ЗМІ

Полякова О., Рєзник Т. Будуймо мости спілкування та порозуміння: з досвіду проведення міжнародного молодіжного web-марафону «Україна-Росія») // Бібліотечний форум України.- 2012 ю-№1 .-с. 5-7


Будуймо мости спілкування та порозуміння: з досвіду проведення міжнародного молодіжного web-марафону «Україна-Росія»)

Сучасний рівень отримання інформації вносить певні корективи в діяльність бібліотек. Молодь стає все більш вибагливою щодо отримання оперативних, якісних, необхідних і цікавих інформаційних даних. Відповідно підвищуються вимоги, яким повинні відповідати сучасні бібліотеки і бібліотекарі. Таким чином, перебуваючи в стані постійної трансформації від звичайних книгозбірень і, відповідно, традиційного обслуговування користувачів до створення надсучасних інформаційно-культурних центрів, юнацькі бібліотеки постійно впроваджують у свою діяльність нові, креативні форми і методи роботи.
Прикладом такої трансформації є діяльність Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.М.Бойченка. Зокрема, з метою спілкування молодіжних аудиторій різних країн в системі он-лайн фахівці запровадили нову форму роботи – міжнародний молодіжний web-марафон.
Web-марафон – цикл он-лайн-зустрічей молоді різних країн, пов’язаних певною тематикою.
2011 рік для молоді Кіровоградщини став роком спілкування з Росією.
Цей вибір було обумовлено кількома факторами. Росія - найближча сусідня країна, з якою Україна має багато спільного. Також нам, бібліотекарям, цікаво було дізнатися, чи існує в Росії криза читання і як російські колеги вирішують цю проблему. Ми переглянули багато сайтів російських юнацьких бібліотек, познайомились з формами та методами роботи. Передусім нас зацікавила діяльність Томської обласної дитячо-юнацької бібліотеки та Вологодської обласної юнацької бібліотеки ім. В.Ф.Тендрякова.
В квітні відбулась перша он-лайн - зустріч, що проходила під гаслом «Бібліотека очима молоді». Поспілкуватися між собою мали змогу користувачі та гості Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім.О.М.Бойченка та Томської обласної дитячо-юнацької бібліотеки.
Спілкування  відбулось  в межах двох блоків:
«Роль бібліотек  в житті  сучасної молоді»:

 1. Бібліотека та Інтернет: що для молоді важливіше?
 2. Як часто Ви відвідуєте бібліотеку і з якою метою?
 3. Чому молодь сьогодні втрачає інтерес до книги?
 4. Які книги сьогодні є найпопулярнішими серед молоді України і Росії?
 5. Вибір книги для спільного читання та обговорення під час наступної он-лайн зустрічі.

«Традиційні та інноваційні  форми роботи бібліотек»:

 1. Клуби та об’єднання  за інтересами;
 2. Нові послуги, продукти, проекти для користувачів юнацьких бібліотек;
 3. Ідеї та пропозиції користувачів.

На початку спілкування для ознайомлення з діяльністю обох бібліотек було влаштовано перегляд відеороликів.
З привітальними словами виступили:
Від Кіровограду - Агапєєва Наталія Юріївна - начальник управління культури і туризму Кіровоградської ОДА та Савенко Лариса Миколаївна – директор Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.М.Бойченка. Вони відзначили важливість зустрічі і висловили сподівання на продовження співпраці між бібліотеками України та Росії.
Від Томська учасників веб-марафону привітали Матвєєва Олександріна Володимирівна, заступник начальника Департаменту культури Томської області та Разумнова Валентина Петрівна, директор Томської обласної дитячо-юнацької бібліотеки.
Безпосередніми учасниками обговорення стали користувачі бібліотек, у т.ч. студентська молодь: Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка, інституту «Україна», кооперативного коледжу економіки і права ім. М.Сая (Кіровоград); Томського політехнічного університету, Інституту культури ТДУ, обласного коледжу культури та мистецтв ім. В. Шишкова (Томськ).
В процесі обговорення з’ясувалось, що, незважаючи на свою зайнятість під час навчання, велику кількість розваг та загальне зниження інтересу до книги, молодь все ж таки досить часто відвідує бібліотеки. Говорили про те, що на сьогодні бібліотека – це не лише «місце, де можна взяти книгу», але й центр молодіжного спілкування та дозвілля; що, незважаючи на появу нових технологій, більшість молоді продовжує надавати перевагу традиційній книзі, а комп’ютери та Інтернет використовують в більшості випадків для навчання і спілкування. Молодь зазначила, що книга – культурний феномен, а читання - процес особистий та творчий, який, окрім отримання інформації, приносить ще й естетичне та моральне задоволення. Бібліотекарі ж у свою чергу зазначили: «Книгу Інтернетом не замінити. Завітайте до нас за ексклюзивом».
На запитання «Чому молодь сьогодні втрачає інтерес до книги?» і томські і кіровоградські студенти висловились майже однаково. Серед найголовніших проблем:

 1. недостатня кількість якісної, цікавої літератури українських та російських авторів;
 2.  висока ціна (цікава та гарно оформлена книга коштовна, що не завжди по кишені молоді);
 3. незадовільне та несвоєчасне комплектування фондів бібліотек виданнями, які користуються попитом серед молоді;
 4. надмірний потік інформації з інших джерел;
 5. велике навантаження під час навчального процесу;
 6. не вистачає часу на літературу для «душі»;
 7. відсутність (в Україні) цільових програм підтримки розвитку читання на державному рівні.

Серед авторів, книги яких читає сучасна молодь – Оксана Забужко, Ліна Костенко, Марія Матіос, Марина та Сергій Дяченки, Віктор Пєлєвін, Борис Акунін та інші.
Молодь Кіровограда порекомендувала прочитати книгу кіровоградського автора Олександра Жовни «Її тіло пахло зимовими яблуками», текст якої можна знайти на сайті ОЮБ ім. О.М.Бойченка (www.lib.kr.ua). Молодь Томська зробила зустрічну пропозицію кіровоградцям - прочитати книгу Томського автора Сергія Максімова «Слід Грифона».
Після нетривалої дискусії дійшли згоди спільно прочитати та обговорити під час наступної он-лайн-зустрічі роман П.Коельо «Алхімік».
Особливий інтерес у молоді викликала тема «Стереотипи, пов’язані з бібліотекою та бібліотекарями». До обговорення приєдналися й представники засобів масової інформації, які схвально оцінили роботу обох бібліотек і пообіцяли свою підтримку у руйнуванні іміджу книгозбірні як «сховища книг».
Читачі обох бібліотек також зазначили, що на сьогодні повністю зруйнований стереотип, який тривалий час характеризував бібліотекаря як «сіреньку мишку», яка окрім видачі книг більше нічим не займається. Молоді люди зазначили, що сучасний бібліотекар - енергійна, креативна особистість. Це не тільки кваліфікований спеціаліст, порадник, психолог, який завжди знаходить необхідний підхід до кожного користувача, але й відмінний організатор та аніматор.
Молодь розповіла і про те, чим саме приваблює їх бібліотека, які бібліотечні послуги для них є найцікавішими, в засіданнях яких клубів за інтересами вони беруть активну участь та в яких конкурсах, бібліотечних акціях вони були задіяні.
Так, молоді поети-початківці, члени клубу «Ліра», який вже багато років працює в Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім.О.М.Бойченка, презентували томчанам останню зі збірок клубу «Озвалась ліра водограєм». Не залишилась поза увагою і діяльність інших клубів: «Молодь і право», «Дивосвіт», «Доблесть».
Найбільш цікавими, на думку кіровоградців, виявились акції нашої бібліотеки: «Запиши друга до бібліотеки – отримай бонус», «Святкуємо разом з бібліотекою»; конкурси: «Бібліотека майбутнього», «Найкраща посмішка читача» та інші. Молодь зазначила, що подібні заходи допомагають розкритися молодим талантам, підвищити свій інтелектуальний рівень, весело і змістовно провести вільний час в колі друзів.
Закінчився захід віртуальним рукостисканням.
В листопаді місяці відбувся другий етап web-марафону, який проходив під гаслом «Бібліотека і молодь: грані дотику». Цього разу он-лайн-співрозмовниками студентів Кіровоградського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка, факультету менеджменту і бізнесу Київського національного університету культури, коледжу економіки і права ім. М.П.Сая, учнів педагогічного ліцею, Іванівської ЗОШ Новоукраїнського району з боку російської сторони стали користувачі Вологодської обласної юнацької бібліотеки ім. В.Ф.Тендрякова.
Сама назва заходу вказує на більш розширену тематику спілкування.
Ми намагалися зрозуміти: яка вона – сучасна молодь? Чим живе, цікавиться, захоплюється, які має плани на майбутнє. І, зрозуміло, що нам, бібліотекарям, було цікаво дізнатися, яке місце в житті молоді займає юнацька бібліотека.
Під час заходу молодь обговорювала питання освіти, здоров’я, самореалізації та відпочинку. Довела, що активно цікавиться спортом, небайдужа до інтелектуальних ігор; незважаючи на підвищений інтерес до комп’ютерної техніки, Інтернету, любить читати і читає не лише літературу за навчальною програмою, але й «для душі».
Щодо питання освіти, дійшли спільного висновку – молодь в обох країнах бажає мати вищу освіту. Найпопулярнішими професіями є: «економіст», «юрист», «психолог», «банківський працівник». В той же час, молоді люди розуміють, що через це не вистачає спеціалістів робітничих та технічних професій. І навіть зазначили, що якщо так піде й далі, то незабаром не буде кому будувати будинки та ремонтувати техніку. І навіть звичайного сантехніка буде знайти дуже важко.
Неабиякий інтерес аудиторії обох країн виявили до питання служби в армії. Для молодих кіровоградців військова служба на сьогодні є доволі престижною. Як зазначив один з гостей марафону - заступник військового комісара Кіровоградського обласного військового комісаріату Молчанов О.В., нині «попит перевищує пропозицію». На Кіровоградщині бажаючих служити дуже багато не лише серед юнаків, але й серед дівчат. Військовослужбовці Вологди поставились до такого стану справ майже із заздрістю і навіть, жартома, запропонували взяти на військову службу кіровоградську молодь, що залишилась поза призовом.
А ось відпочиває молодь обох країн майже однаково. Одразу розпочали розпитувати один-одного про заходи, що відбуваються, концерти, фестивалі, активні види відпочинку. Кіровоградці з гордістю зазначили, що, завдячуючи участі у проекті «Майданс», Кіровоград проголошено танцювальною столицею України.
Не залишилися поза увагою й бібліотеки. Юнацтво розповідало про свою участь у нових, цікавих заходах, що проводять бібліотеки. Нам було приємно, що молоді кіровоградці із захопленням пригадали ІУ-й «Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій». До речі, в цьому році Фестиваль вперше відбувся у форматі вуличної акції, участь в якому взяли понад 7,0 тис. мешканців та гостей м. Кіровограда і області. Головною темою Фестивалю стала українська книга для молоді.
В обговоренні активно брали участь і гості web-марафону: Бабенко О.О., заступник начальника управління культури та туризму Кіровоградської ОДА; Останній В.М., заступник начальника управління у справах сім’ї та молоді Кіровоградської ОДА; Земляний Є.А., спеціаліст Головного управління юстиції в Кіровоградській області; Мельник Л.Ф., фахівець Кіровоградського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Вони зазначили, що одним із пріоритетних напрямків їх діяльності залишається співпраця з юнацькою бібліотекою, завдяки чому не втрачається постійний діалог з молоддю.
Дуже цікавим для нас був коментар вологжанина Полонського Сергія Івановича, віце-президента Північно-Західної асоціації військових дій. Він зазначив, що вважає Кіровоград найбільш «вологодським» містом України, адже п’ять вулиць Кіровограду топонімічно пов’язані з Вологодщиною та названі на честь уродженців Вологодської землі. Сергій Іванович пообіцяв, що у 2012 році обов’язково відвідає нашу бібліотеку і презентує мешканцям міста Кіровограда книгу, написану ним у співавторстві з Володимиром Романовим «Флот не дрогнет. Флот выстоит. Флот победит», один з розділів якої, до речі, присвячено уродженцю Кіровограда, герою СРСР Г. Куроп’ятнікову.
Ще однією цікавинкою цього web-діалогу став інтерактивний он-лайн шаховий турнір «Кіровоград-Вологда», що відбувався за підтримки Кіровоградського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» та його директора – Марініної Марини Анатоліївни. У той час, коли молодіжні аудиторії України та Росії спілкувалися, молоді шахісти Кіровограду та Вологди завзято змагалися за перемогу в «он-лайн»-шахи. Тим більш, що головним призом за перемогу стали чудові кубки та дипломи від центру «Спорт для всіх». Кожна шахова дуель проектувалась на великий екран, тож всі учасники web-марафону автоматично були й вболівальниками турніру. Нажаль, незважаючи на шалену підтримку з боку кіровоградців, перемогу отримали вологодські шахісти. Але, як зазначили наші гравці, цей програш стимулюватиме їх до більш напружених тренувань та обов’язкового турніру-реваншу.
Наприкінці он-лайн - зустрічі, обмінюючись враженнями та побажаннями з вологжанами, кіровоградці заспівали приспів відомої української пісні «Червона рута». Яке ж було наше здивування, коли російська молодь та колеги–бібліотекарі почали дружно підспівувати.
На цій оптимістичній ноті web-марафон 2011 року завершився, але не завершується наше міжнародне молодіжне спілкування. І кордони не стають на заваді налагодженню дружніх стосунків. Тож чекаємо нових, цікавих он-лайн спілкувань.
Полякова О., завідувач сектору
менеджменту і маркетингу
Рєзнік Т., головний бібліотекар
сектору менеджменту і
маркетингу Кіровоградської
ОЮБ ім. О.М.Бойченка
тел. (0522) 22-74-45

на попередню сторінку

Вгору
Ми працюємо
з 9-00 до 18-00
П'ятниця - з 10-00 до 18-00
Вихідний - субота
Пошук на сайтіОльга: Через декілька хвилин регіт уйнявся, і всі почали пильно мене розглядати. Добре, хоч не сканують, все ж таки неприємне відчуття. І ось, стою я собі такий, гарненький, маленький посеред галявини, нікого не чіпаю, намагаюсь почистити своє пір'ячко, аж раптом чую знайомий голос. Низький бас просувався крізь натовп кольорастиків, що дуже мене радувало. "Добридень, чи як у Вас прийнято казати, Аврелій Захаровичу?", - виплюнув я, побачивши білу чуприну. "Хм...та ти ще й не дуже пошарпаний, як для першого разу!", - ведмежа посмішка різанула мій погляд. "Як долетіли, Степане, нічого не відбили?", - різнокольорова юрба знову зареготала, проте один погляд Ведмедя – й одразу запанувала тиша. Всі стоять в рядочок, рівненько так... Ну, прямо тобі армія фентезійного світу!
Ольга: "П'ять хвилин, польот нормальний!" - викрикнув я у відповідь, приставляючи руку до простоволосої голівоньки, що дуже боліла після падіння. Видно обличчя все ж видало мої відчуття, бо ж Аврелій нахмурився, щось пробурмотівши собі під носа, проте ця емоція тривала в нього долі секунди. Невпевнений, що ще хтось зміг це побачити. Аж раптом дядько знову всміхнений, і знову командувати "Ну що ж, любимо ми тут хлопців з гумором! Прошу Вас слідувати за мною, Степане. Не дай боже Ви прикличете ще одного шарна, ми ж не напасемся на вас всіх м'яса!". "Е-е-е-м...якого ще шарна?" - спитав я, проштовхуючись крізь веселку вояків. "Якщо коротко, це Ваш звір-оберег".
"ХТООО?!"
"Звірятко-янголятко тобто, щвидше і коротше я Вам не поясню. Дійдемо до казарми, пристроїмо Вас кудись, потім будемо базікати. Ще й цього двірнягу треба десь поселити... Е-хе-хе-х, що я можу Вам сказати?.. Влипли Ви, хлопче, по самі помідорки!".
Я замовк, переварюючи отриману інформацію. І ось так, мовчки, ми кружляли по табору, кожний занурений у свої думки.
Я, чесно кажучи, не запам'ятовував дороги, навіть по сторонам не озирався, проте чув все більше і більше шепітків за своєю спиною. А також гупання лапищ свого власного шарна, що навіть і не думав залишити мене самого.
Ось так дядько, хлопчик і песик з ношею добралися до маленької двомісної палатки, що стояла на галявині в натовпі величезних рожевобородих мужланів.


Пошук за каталогом


Рекомендуємо

BBC News
творчiсть наших користувачiв

переглянути роботи
додати роботу
^Наверх