22 ЛИПНЯ 2018


Ми в соціальних мережах
Наш банер

<a href="http://www.lib.kr.ua/" target="_blank" title="Обласна біліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка"><img title="Обласна біліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка" alt="Обласна біліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка" width="170" height="78" border="0" src="http://www.lib.kr.ua/images/ban_boy.jpg" />
Обласна біліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка

koda.gif
mincult.gif
ukc_gov_ua.png
4uth_gif.gif
200x70.png
timo.kr.ua
Про нас у ЗМІ

Полякова О, Рєзнік Т. Бібліотека – центр громадської активності села // Бібліотечний форум України. – 2012. - № 2. – С. 25-27


Бібліотека – центр громадської активності села
Ні для кого не є секретом, що сьогодні бібліотека - це чи не єдиний культурний осередок у більшості сіл України.
Реалії сьогоднішнього бібліотечного життя не зовсім втішні: сільські бібліотекарі через одного працюють на неповні ставки в холодних приміщеннях узимку, мають слабку матеріальну базу, застарілий фонд, недостатність, а то й відсутність періодичних видань.
Але в той же час спостерігається ентузіазм самих бібліотекарів, які часто за власні кошти роблять ремонти закладів, передплачують періодику, облаштовують, як можуть, приміщення.
Яким чином сьогодні можна перетворити бібліотеку в селі не тільки на інформаційний центр, а й на центр громадської активності?
Таке перетворення можливе завдяки залученню ресурсів громади на розвиток бібліотеки, перетворення її на культурно-інформаційний осередок.
По-перше, визначимо, чи потребує бібліотека підтримки? Відповідь однозначна: так, потребує! Підтримка владних структур, чи це можливо? Голова сільської ради - це перша особа, яка повинна розуміти необхідність функціонування бібліотеки.
Для налагодження партнерських стосунків із владою можуть використовуватися такі інструменти: молодіжна рада села, рада бібліотеки, шкільний парламент, які будуть відстою­вати інтереси не тільки бібліотеки, а й Будинку культури. Часто бібліотеки знаходяться в приміщеннях будинків культури. Великий плюс, якщо до складу ра­ди бібліотеки увійдуть: депутати сільської ради, директор школи, завідувач Будинку культури та дитячого садка, керівники гуртків, представники шкільного парламенту, підприємці, активні представники сільської грома­ди. Коли така рада буде створена, необхідно затвердити план роботи бібліотеки на рік. Для координації діяльності бібліотеки можна провести опитування за темами, що цікавлять громаду: "Чому бібліотека необхідна громаді?", "Як зробити бібліотеку кращою?", "Бібліотека і- сільська рада - як працювати разом?". Опитування можна провести у формі анкетування, скриньок побажань. На підставі аналізу побажань та потреб членів громади складається план заходів та акцій, які громада спроможна підтримати. Рішення членів громади протоколюються.
Із пропозиціями громади та планом діяльності бібліотеки обов'язково потрібно ознайомити представників владних структур. Зробити це можна шляхом винесення зазначених документів на заслуховування сесій сільської ради. Якщо депутати і сільський голова дійсно побачать активність громади, то обов'язково підтримають діяльність бібліотеки.
При бібліотеці необхідно створювати гуртки, клуби за інтересами, які будуть задовольняти потреби користувачів. Саме тоді можна розраховувати на підтримку бібліотеки батьками.
Чим же сьогодні влада може допомогти бібліотеці? Адже існують "бюджетні рамки", за які не може виходити сільський голова. Вихід є!
Майже в кожному селі є фермерські господарства або успішні бізнес-структури, які можуть фінансово підтримати проведення акцій. Наприклад, громада села вирішила провести ак­цію зі збору коштів на придбання комп'ютера для бібліотеки, щоб кожен мешканець села міг користуватися Інтернет - послугами. Як правило, такі акції проходять за ініціативи громадсь­ких організації. Бібліотека виступає в ролі інформаційного партнера. Як можна організувати подібну акцію? По-перше, розміс­тити скриньки зі збору коштів. Такі скриньки можуть бути в магазинах, на пошті, в сільській раді, але встановлювати їх можна тільки після оформлення необхідних документів. Такими документами є: положення про акцію, наказ, протокол встановлення скриньок та протокол вилучення коштів зі скриньок. Оформляє документи громадська організація. Такі скриньки обов'язково мають бути опломбовані та розміщені тільки в тих місцях, які зазначені в наказі та в протоколі. Біля скриньок обов'язково дається інформація щодо мети акції. Але перш ніж розпочати таку акцію, краще отримати юридичну консультацію або порадитися з представниками організацій, які займаються благодійною діяльністю.
Другий етап зі збору коштів може бути реалізовано за ініціативи молоді села - виконання спільної роботи за гроші. Наприклад, за домовленістю з ферме­ром, молодь працює на полі, фермі, а зароблені кошти використовуються на оплату Інтернет - зв'язку в бібліотеці.
Наступна акція може бути спрямована на допомогу у вирішенні проблеми опалення бібліотеки. Залучити до неї можна шкільний парламент, владу, організувавши суботник із очищення лісосмуг від сміття та зламаних гілок. Зібрані сухі гілки придатні для опалення приміщення.
Великою проблемою для сільських бібліотек є передплата періодичних видань. Тут можна звертатися до влади, фермерів, підприємців, але, як варіант, можна використати ініціативу шкільного парламенту та органі­зувати спільну акцію "Передпла­ти журнал бібліотеці". Діти збирають кошти, щоб передплатити улюблений журнал або газету для бібліотеки. Таку ініціативу не можна залишати без уваги: подяка, грамота, дошка пошани.
Ще один варіант налагод­ження співпраці з владою. Сьогодні майже в кожній сільській бібліотеці є центри інформування "Влада інформує". Але можна налагодити і зворотній зв'язок. Це можна зробити за допомогою Книги побажань або скриньки побажань у бібліотеці. З метою ефективності та результативності функціонування банку пропозицій бібліотека проводить роз'яснювальну роботу.
У пропозиціях від громади не мають надходити власні скарги, а лише проблеми села, які можна вирішити у співпраці громади і влади.
На базі бібліотеки один раз на місяць можна проводити зустрічі з представниками влади, які будуть відповідати на запитання членів громади, розповідати про нові здобутки села, роз'яснювати законодавчі акти. Подібні засідання поступово привернуть увагу влади до роботи бібліотеки, що стане інформаційним партнером влади та посередником між громадою і владою. Натомість мешканці села матимуть можливість висловлювати свої побажання владі, отримувати консультативну допомогу.
Варіантів співпраці із владою безліч, потрібно тільки активно діяти, нагадувати про себе, доводити доцільність свого функціонування.
Як залучити членів громади до співпраці із бібліотекою?
Наприклад, у деяких областях України вже кілька років поспіль святкують День батька. У цей день відбуваються майстер - класи "Я - батько" для чоловіків та "Я — майбутній батько" для юнаків, влаштовують свято для батьків, залучаючи їхніх дітей. Наприкінці свята проводять ак­цію "Допоможи створити сприятливі умови для відпочинку своєї дитини". Батьки облаштовують подвір'я біля бібліотеки, створюють літній майданчик, використовуючи різні підручні матеріали. На такому майданчику проводять літні читання, конкурси, акції, День села.
Можна провести конкурс "Найкраща клумба". Кожна родина біля бібліотеки робить свою клумбу, обробляє, висаджує квіти, поливає. Переможець нагороджується на святі села.
Залучення молоді до бібліотеки за допомогою партнерських організацій.
Що запропонувати молоді та партнерам?
Сільська молодь не має великого вибору місць для прдення вільного часу. Саме бібстека може стати центром відпочинку, зацікавивши молодь масовими святковими акціями, конкурсними програмами з можливістю отримати приз. Для цього необхідно шукати партнерів, пропонуючи співпрацю на взаємовигідних умовах.
Як це зробити? У кожному селі  є представник косметичної компанії «Orifleme», «Avon», «Mfry Key» та ін. Запропонуйте їм провести на базі бібліотеки майстер – класи із візажу, презентацію косметичної продукції або стати –членом журі в конкурсній програмі за умови надання невеликих призів для нагородження переможців. Якщо представник сам не може надати таку послугу, запропонуйте йому звернутися до свого керівництва з метою рекламування продукції, бренду в даному регіоні. І повірте - працює. Партнерам взамін можна пропонувати інформаційні послуги, адже кожний захід можна висвітлити в місцевих ЗМІ, написати статтю, розмістити інформацію на сайтах, Для проведення інформаційної кампанії не обов'язково мати власний сайт і комп'ютер у бібліотеці. - Шукайте волонтерів серед сільської молоді, яким це буде цікаво.
Одним із ефективних методів привернення уваги партнерів до бібліотеки є формування звітного портфоліо заходу.Подібні звіти формуються як для партнерів , так і для бібліотеки. До порт фоліо включаємо: подяку (бажано розробити свій власний фіромовий бланк подяки), інформацію про захід (прес-реліз, пре-анонс), копії інформацій, розміщених на сайтах (ксерокс), :копії ефірних довідок та статей у газетах, фотозвіт. До своєї папки додатково включаємо сценарій, копії роздаткових матеріалів, якщо такі використовувались під час заходу.
Не забувайте про РК-партнерів та спонсорів. Адже люди повинні знати, чиї кошти витрачені на покращення життя громади. Інструментом інформування може слугувати дошка пошани, зустрічі партнера з громадою на базі бібліотеки, інформація в ЗМІ. Якщо це подарунок, наприклад комп'ютер, обов'язково поряд розміщуйте інформацію, за чиї кошти або за чиєї підтримки придбано цю річ. У книгах, подарованих бібліотеці, можна зробити помітки, де буде вказано інформацію про дарувальника.
Бібліотека має постійно рекламувати свою діяльність, послуги, використовуючи різні види реклами. Розмістити рекламу можна в магазинах, на пошті. Наприклад, можна домовитись із листоношею, щоб разом із пенсією люди отримали листівку з інформацією про захід для осіб похилого віку, який бібліотека планує провести для них.
Інформація бібліотеки повинна постійно розміщуватися на дошці оголошень школи і сільської ради. Про розміщення інформації спід обов'язково домовлятися з головою сільської ради та директором школи.
Одна із головних можливостей реклами бібліотеки - це реклама через ЗМІ. Потрібно налагоджувати зв'язки із представниками ЗМІ. Це можуть бути сільські, районні, обласні та навіть всеукраїнські ЗМІ. Якщо це місцеві ЗМІ, запропонуйте їм співпрацю щодо ведення постійної рубрики: "Інформація про нові надходження", "Реклама майбутніх заходів, акцій", "Історія села", "Корисні поради від бібліотекаря" тощо. Якщо це районні або обласні ЗМІ, запрошуйте їх на великі заходи, не бійтесь надсилати їм свої анонси. Обов'язково потрібно писати та надсилати статті в профільні видання.
Ще одним прикладом привернення уваги громади до сільської бібліотеки є досвід роботи бібліотек США.
Так, у м. Сан-Франциско в бібліотеці відкрито "насіннєву бібліотеку". Приклад такої роботи перейняли вже декілька книгозбірень США. Суть полягає в тому, що в бібліотеці створюється своєрідний банк якісного, перевіреного насіння, яке всі користувачі бібліотеки, за бажанням, можуть узяти й посадити в себе на городі. Після того як користувач бібліотеки збирає врожай із взятого насіння, він повинен повернути до бібліотеки таку кількість насіння, яку отримав. У подальшому насіння можуть використовувати інші користувачі.
Запровадивши такий досвід в українських бібліотеках, можемо супроводжувати роботу "насіннєвої бібліотеки" низкою заходів. Наприклад, це можуть бути виставки та викладки літератури із догляду за рослинами, ведення садівництва. Бібліотекар може запросити спеціаліста із садівництва, флористики, ландшафтного дизайну, який проведе майстер-клас або лекцію для мешканців села. Місцем проведення майстер-класу може слугувати клумба або земельна ділянка біля бібліотеки, Будинку культури.
За результатами діяльності "насіннєвої бібліотеки" може бути оформлена фотовиставка "Мій найкращий урожай". Для цього запропонуйте мешканцям села, які зібрали врожай, сфотографувати його. Для формування банку насіння можна провести акцію "Створюємо насіннєву бібліотеку разом!".
Проектна діяльність - це можливість додаткового залучення коштів. Більшість сільських бібліотек в Україні вже мають досвід проектної діяльності. Міжнародні фонди постійно оголошують конкурси, на які можуть подавати свої проектні пропозиції як бібліотеки, так і громадські організації. Якщо в селі є чинна громадська організація, то бібліотека може виступати ініціатором написання й реалізації спільних проектів.

на попередню сторінку

Вгору
Ми працюємо
з 9-00 до 18-00
П'ятниця - з 10-00 до 18-00
Вихідний - субота
Пошук на сайтіОльга: Через декілька хвилин регіт уйнявся, і всі почали пильно мене розглядати. Добре, хоч не сканують, все ж таки неприємне відчуття. І ось, стою я собі такий, гарненький, маленький посеред галявини, нікого не чіпаю, намагаюсь почистити своє пір'ячко, аж раптом чую знайомий голос. Низький бас просувався крізь натовп кольорастиків, що дуже мене радувало. "Добридень, чи як у Вас прийнято казати, Аврелій Захаровичу?", - виплюнув я, побачивши білу чуприну. "Хм...та ти ще й не дуже пошарпаний, як для першого разу!", - ведмежа посмішка різанула мій погляд. "Як долетіли, Степане, нічого не відбили?", - різнокольорова юрба знову зареготала, проте один погляд Ведмедя – й одразу запанувала тиша. Всі стоять в рядочок, рівненько так... Ну, прямо тобі армія фентезійного світу!
Ольга: "П'ять хвилин, польот нормальний!" - викрикнув я у відповідь, приставляючи руку до простоволосої голівоньки, що дуже боліла після падіння. Видно обличчя все ж видало мої відчуття, бо ж Аврелій нахмурився, щось пробурмотівши собі під носа, проте ця емоція тривала в нього долі секунди. Невпевнений, що ще хтось зміг це побачити. Аж раптом дядько знову всміхнений, і знову командувати "Ну що ж, любимо ми тут хлопців з гумором! Прошу Вас слідувати за мною, Степане. Не дай боже Ви прикличете ще одного шарна, ми ж не напасемся на вас всіх м'яса!". "Е-е-е-м...якого ще шарна?" - спитав я, проштовхуючись крізь веселку вояків. "Якщо коротко, це Ваш звір-оберег".
"ХТООО?!"
"Звірятко-янголятко тобто, щвидше і коротше я Вам не поясню. Дійдемо до казарми, пристроїмо Вас кудись, потім будемо базікати. Ще й цього двірнягу треба десь поселити... Е-хе-хе-х, що я можу Вам сказати?.. Влипли Ви, хлопче, по самі помідорки!".
Я замовк, переварюючи отриману інформацію. І ось так, мовчки, ми кружляли по табору, кожний занурений у свої думки.
Я, чесно кажучи, не запам'ятовував дороги, навіть по сторонам не озирався, проте чув все більше і більше шепітків за своєю спиною. А також гупання лапищ свого власного шарна, що навіть і не думав залишити мене самого.
Ось так дядько, хлопчик і песик з ношею добралися до маленької двомісної палатки, що стояла на галявині в натовпі величезних рожевобородих мужланів.


Пошук за каталогом


Рекомендуємо

BBC News
творчiсть наших користувачiв

переглянути роботи
додати роботу
^Наверх