18 ЛИПНЯ 2018


Ми в соціальних мережах
Наш банер

<a href="http://www.lib.kr.ua/" target="_blank" title="Обласна біліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка"><img title="Обласна біліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка" alt="Обласна біліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка" width="170" height="78" border="0" src="http://www.lib.kr.ua/images/ban_boy.jpg" />
Обласна біліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка

koda.gif
mincult.gif
ukc_gov_ua.png
4uth_gif.gif
200x70.png
timo.kr.ua
Про нас у ЗМІ

Прядко О. В. Читання: діяльність, необхідна для розвитку, чи марна трата часу? (за матеріалами соціологічних досліджень Кіровоградської ОЮБ ім.О.М. Бойченка) // Ведомости плюс. – 2012. – 20 июля. – С. 6.


Книга – це велике диво, створене людиною, постійне джерело знань, здобутих людством протягом багатьох віків. Вона має великий вплив на духовний розвиток і моральні орієнтири людини, допомагає знайти спокій, покращує роботу мозку, вчить спілкуватися з людьми і, навіть, має лікувальні властивості.

«Крапля довбає камінь не силою, а частим падінням, так людина стає вченою не силою, а частим читанням» – написав давньоримський поет Публій Овідій. З цим погодились 92,8% респондентів, учасників соціологічного дослідження «Сучасна картина читання юнацтва та молоді», проведеного за програмою ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва» Кіровоградською обласною бібліотекою для юнацтва ім. О.М. Бойченка.

В дослідженні взяли участь 3371 користувач бібліотек Кіровоградської області системи Міністерства культури України. Учасники дослідження пригадали також вислови інших відомих людей: «О, книги, найкращі порадники, найкращі друзі» (Григорій Сковорода), «Учитеся, брати мої, думайте, читайте!» (Тарас Шевченко), «Навчайтесь і читайте. Читайте книжки серйозні. Життя зробить усе інше» (Федір Достоєвський).

Разом з тим, для духовного зростання особистості тільки вміти читати замало, вважав Василь Сухомлинський. «Читання, як джерело духовного збагачення, не зводиться до вміння читати; з цього вміння воно тільки починається», – зазначив він.

Дослідники стверджують: сприйняття книги залежить від духовного досвіду особистості, а він дуже різний і залежить не тільки від характеру людини та її життєвого досвіду, а також від інтересів, життєвих цінностей, професійної діяльності. До того ж, кожен текст справляє найбільший емоційний вплив на того читача, психічна структура якого відповідає психічному типу автора цього твору. Для одних читачів текст – це переважно ланцюжок подій, для інших – мелодія, для третіх – кольори, для четвертих – поняття і т.д. Одні бачать у ньому картини, інші – словесні ряди.

Читання розвиває уяву, виховує почуття, допомагає мандрувати в просторі і часі. Завдяки книзі можна подумки побувати в інших країнах, у минулому та майбутньому, в безмежних просторах Всесвіту.

Сьогодні у всьому світі спостерігається глобальне падіння інтересу до читання, особливо серед молоді. За останні десятиліття сформувалося покоління молодих людей, які вважають, що читання – це заняття «старомодне» та непрестижне. Гарно це чи погано? Як це може відзначитися на житті та подальшому розвитку окремої людини та суспільства? З чим це пов’язане? Яка роль у цих процесах бібліотеки і бібліотекаря, які здавна були «хранителями мудрості людської»?

Ці всі питання є предметом різноманітних вивчень, опитувань, спостережень обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.М.Бойченка. Крім вищезгаданого проводились і інші дослідження, як за програмами ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва», так і за власними програмами: «Вплив економічної кризи на читацькі уподобання юнацтва та молоді», «Бібліотека сьогодні: якість обслуговування користувачів», «Бібліотека в моєму житті: історія успіху» та ін.

Дослідження ще раз показали, що любов до книги та читання закладаються з дитинства в родинному колі. Ні у кого вже не виникає сумніву, що саме народні казки є джерелом національного самовизначення, національного характеру. Окрім українських народних казок, до найкращих, за визначенням молоді Кіровоградщини, належать твори світових авторів: Ш.Перро, Г.Х.Андерсена, Т.Шевченка, М.Носова, Братів Грім, О.Толстого, Р.Кіплінга, Д.Дефо, Р.Крузо, К.Чуковського, М.Твена, Т.Гайдара, Р.Распе, А.Ліндгрен, І.Франка, О.Дюма, О.Пушкіна, О.Волкова.

Молодь, постійні відвідувачі бібліотек Кіровоградської області, розуміють важливість читання для становлення та розвитку особистості, тому в анкетах відповіли, що в майбутньому обов’язково прищеплюватимуть власним дітям любов до читання, до книги. На їхню думку, читання та обговорення книг в колі сім’ї, домашня бібліотека, яка збирається усією сім’єю, сприяють кращому взаєморозумінню між її членами.

Згідно досліджень, найчастіше за потрібними матеріалами молодь звертається до бібліотеки та Інтернету. Значно рідше – обмінюється виданнями та купує книжки в книгарнях. І зовсім мала частина опитаних відповіли, що одержують видання по передплаті.

Користувачі звертаються до бібліотеки, щоб знайти необхідні матеріали для навчання, а також познайомитися з новинками літератури, «знайти, щось цікаве», зустрітися з однолітками, відвідати захід, попрацювати на комп’ютері, знайти потрібну художню книгу в Інтернеті.

На жаль, у молоді не завжди є час для читання. Що заважає? Більшість (73,2%) користувачів вважають, що на читання негативно впливають особистий настрій, коли «не до читання...», навчальна та професійна завантаженість, бажання спілкування та активного відпочинку тощо.

При придбанні книг молоді люди звертають увагу, в першу чергу, на оформлення, зміст та її ціну. Тобто, зараз книга розглядається більше як подарунок.

Сьогодні все більше молоді звертається до читання книг в електронному вигляді (72,1% респондентів), але тільки тоді, коли не можуть знайти друкованих текстів або бракує коштів на придбання книг. До основних недоліків електронних текстів, на думку респондентів, можна віднести те, що втомлюються очі при читанні з екрану, тому й краще читати книги у звичному друкованому форматі.

Найбільш важливими факторами, що сприяють привабливості бібліотек для молоді, є: різноманітний репертуар видань, технічне обладнання, Інтернет, комфортні умови, зокрема, тепло взимку.

Обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка приваблює молодих користувачів професіоналізмом бібліотекарів та оперативністю обслуговування (молоді подобається, що бібліотекарі завжди допомагають знайти потрібну інформацію), цікавими заходами, умовами праці, повнотою фонду, технічним оснащенням...

Користувачі бібліотеки звертають увагу на виставки, що експонуються для них. Найбільш корисними і привабливими, на їхню думку, є виставки з мистецтва, нових видань, виставки з питань молоді, профорієнтації, екології, розважальні.

Окрім того, що в бібліотеці можна узяти книжки додому, молоді подобаються зустрічі з авторами книг, презентації книг за участі відомих осіб (співаків, спортсменів, літературознавців тощо...), літературні вечори, свята книги, виставки топ-видань, клуб Любителів літератури; конкурси знавців книг, креативні розважальні заходи.


О.В. ПРЯДКО, головний бібліотекар науково-методичного відділу Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім.О.М.Бойченка

на попередню сторінку

Вгору
Ми працюємо
з 9-00 до 18-00
П'ятниця - з 10-00 до 18-00
Вихідний - субота
Пошук на сайтіОльга: Через декілька хвилин регіт уйнявся, і всі почали пильно мене розглядати. Добре, хоч не сканують, все ж таки неприємне відчуття. І ось, стою я собі такий, гарненький, маленький посеред галявини, нікого не чіпаю, намагаюсь почистити своє пір'ячко, аж раптом чую знайомий голос. Низький бас просувався крізь натовп кольорастиків, що дуже мене радувало. "Добридень, чи як у Вас прийнято казати, Аврелій Захаровичу?", - виплюнув я, побачивши білу чуприну. "Хм...та ти ще й не дуже пошарпаний, як для першого разу!", - ведмежа посмішка різанула мій погляд. "Як долетіли, Степане, нічого не відбили?", - різнокольорова юрба знову зареготала, проте один погляд Ведмедя – й одразу запанувала тиша. Всі стоять в рядочок, рівненько так... Ну, прямо тобі армія фентезійного світу!
Ольга: "П'ять хвилин, польот нормальний!" - викрикнув я у відповідь, приставляючи руку до простоволосої голівоньки, що дуже боліла після падіння. Видно обличчя все ж видало мої відчуття, бо ж Аврелій нахмурився, щось пробурмотівши собі під носа, проте ця емоція тривала в нього долі секунди. Невпевнений, що ще хтось зміг це побачити. Аж раптом дядько знову всміхнений, і знову командувати "Ну що ж, любимо ми тут хлопців з гумором! Прошу Вас слідувати за мною, Степане. Не дай боже Ви прикличете ще одного шарна, ми ж не напасемся на вас всіх м'яса!". "Е-е-е-м...якого ще шарна?" - спитав я, проштовхуючись крізь веселку вояків. "Якщо коротко, це Ваш звір-оберег".
"ХТООО?!"
"Звірятко-янголятко тобто, щвидше і коротше я Вам не поясню. Дійдемо до казарми, пристроїмо Вас кудись, потім будемо базікати. Ще й цього двірнягу треба десь поселити... Е-хе-хе-х, що я можу Вам сказати?.. Влипли Ви, хлопче, по самі помідорки!".
Я замовк, переварюючи отриману інформацію. І ось так, мовчки, ми кружляли по табору, кожний занурений у свої думки.
Я, чесно кажучи, не запам'ятовував дороги, навіть по сторонам не озирався, проте чув все більше і більше шепітків за своєю спиною. А також гупання лапищ свого власного шарна, що навіть і не думав залишити мене самого.
Ось так дядько, хлопчик і песик з ношею добралися до маленької двомісної палатки, що стояла на галявині в натовпі величезних рожевобородих мужланів.


Пошук за каталогом


Рекомендуємо

BBC News
творчiсть наших користувачiв

переглянути роботи
додати роботу
^Наверх