Кіровоградщина в роки лихоліття

Як це було

70-річчю визволення Новгородківського району від німецько-фашистських загарбників присвячується


Чорним вороном пролетіла над нашою Батьківщиною Друга світова війна 1941-1945 років. Історія цієї страшної війни має надзвичайно багато «білих плям», які відносяться і до Кіровоградщини. Гітлерівцям територію Кіровоградщини вдалося захопити протягом одного тижня, з 30 липня по 7 серпня, а радянським воїнам відбивати її довелося майже півроку, з кінця вересня 1943-го по середину березня 1944-го року. 7 серпня 1941 року німецько-фашистські загарбники вдерлися до Новгородки. Перші бої за визволення Новгородківського району почалися в другій половині жовтня 1943 року, а повністю визволені села району були: 5 січня 1944 року - села Новоандріївка, Рибчине, Веселе, Бережинка, Перше Травня; 6 січня - села Тарасівка, Губівка, Козирівка, Ольгівка.


Як це було

(Зі слів очевидців)


Новоандріївка

6 січня 1941 року в села Новоандріївка, Рибчине, Веселе, Бережинка, Перше Травня вступили німецькі загарбники і розпочалося встановлення нового порядку, впровадження «генерального плану Ост». Це означало планомірну ліквідацію корінного населення на завойованих землях для поступової заміни його німецькими переселенцями. Разом з цим до головних економічних завдань відносились «негайне і повне використання окупованих територій в інтересах Німеччини. Використання окупованих районів повинно проводитися в першу чергу в галузі продовольства».

Для використання поставленої мети, місцеві колгоспи (яких налічувалось шість) були перетворені у так звані «общинні господарства». Зібраний ними врожай і продукція тваринництва підлягали обов'язковій здачі окупантам. Жителі сіл Новоандріївка, Рибчине, Бережинка, Веселе, Перше Травня фактично перетворилися в кріпосних, прикріплених до господарств. Під страхом смертельної кари вони повинні були працювати на Німеччину. Особисті господарства селян розорялися грошовими податками і обов'язковими поставками продовольства натурою.

Крім примусових робіт на жителів сіл ліг грабіжницький податок. Відбиралися хліб, худоба, птиця, молоко. З кожної дійної корови господар мав здати 820 літрів молока на рік, яєць 200 шт., 150 карбованців на утримання кожного члена сім'ї на місяць.

Окупанти також прагнули вивезти на захід працездатне і придатне для військової служби населення. Понад п'ятдесят юнаків і дівчат 16-20 років гітлерівці відправили до Німеччини на роботу. Вивезенню людей в «рейх» гітлерівці придавали особливого значення - це давало можливість вивільнити для фронту і кинути в пекло війни нові сотні тисяч німецьких робітників і послабити опір поневоленого населення.

З наближенням фронту - згадує житель села Новоандріївки Добичін О. В. - робилися обшуки, німці забирали молодь на роботу в Німеччину. З великою строгістю примушували кожну сім'ю вивісити таблички зі списком мешканців будинку.

Відкрито протестувати було неможливо. У випадку незадоволення і протесту проти умов праці, розпоряджень чи порядку застосовувалися покарання: позбавлення харчування або смертельна кара.

858 днів і ночей наші села перебували в окупації.

11 грудня 1943 року бійцями та командирами 3 стрілецької дивізії 33 гвардійського корпусу (генерала Семенова 5 гвардійської армії генерал-лейтенанта Жданова) 2 Українського фронту село Новоандріївка було звільнено від німців. Але в результаті контрнаступу німецьких військ радянські війська залишили село і відступили. Наступна і остаточна спроба звільнити село відбулася на початку січня 1944 року.

За наказом командуючого 2-м Українським фронтом генерала армії Конєва планувалося завдати два удари по фашистах на Кіровоградському напрямі. Перший - силами військ 5-ї гвардійської армії і 7-го механізованого корпусу з району Знам'янки, обійшовши Кіровоград з північного заходу, і другий - силами 7 гвардійської (генерал-полковника Шумилова) і 5-ї гвардійської танкової армій (генерал-полковник Ротмістров) з Митрофанівки та Вершино-Кам'янки в обхід Кіровограда з південного заходу.

Наступ розпочався 5 січня на світанку о 8 годині 10 хвилин. Вал шквального вогню обрушився на оборонні рубежі фашистів. 50 хвилин тривав обстріл, після артилерійського обстрілу в наступ пішли танки і піхота. Першим в село увірвався екіпаж танка на чолі з лейтенантом О. Ю. Рубінчиком. Рота під командуванням лейтенанта Рубінчика, діючи на ділянці 849-го стрілецького полку 303 стрілецької дивізії, під час бою прорвала укріплену смугу противника на рубежі Червоний Яр - Плавні, тим самим забезпечила виконання бойового завдання. Його рота при звільненні села знищила 1 самохідну гармату, 7 гармат різного калібру, 15 автомашин і до роти німецьких солдатів і офіцерів. За визволення наших сіл загинуло близько тисячі бійців Радянської Армії, які вічно спочивають у Братській могилі сіл Новоандріївка та Рибчине. 238 наших односельців із зброєю в руках відвойовували свободу і незалежність своєї Батьківщини. З війни не повернулося 127. Минає 70 років з того часу, коли на нашій новоандріївській та рибчанській землі пролунали останні залпи битви за визволення нашого краю. Для історії це невеликий відрізок часу, а для людського життя - це життя одного покоління.

Не залишилося жодного учасника бойових дій ВВв. Але в селах проживає 27 учасників ВВв (роботи в тилу) та 75 чоловік — діти війни.


Тарасівка

5 серпня село було окуповане загарбниками. Всіма силами люди намагалися допомогти Радянській Армії швидше перемогти ненависного ворога: зволікали з обробітком полів та вивезенням із села продуктів харчування, виводили з ладу реманент. Німці за найменшу провину катували людей нагайками. Група односельців увійшла до підпільно-диверсійного загону: Макар Бурмака, Ольга Бурмака, Надія Бурмака, Іван Макаренко, Йосип Середа, Кирило Карпушин, Трохим Карпушин, Євдокія Стародубець, Микола Єрьомін, Яків Єрьомін. Згодом вони були схоплені фашистами і в грудні 1943 року закатовані у Кіровоградській в'язниці.

На початку січня німці покинули село. Воно стало нейтральною смугою. Фашисти стояли в Козирівці. Радянські розвідники періодично навідувались в село, а війська почали входити увечері з 5 на 6 січня 1944 року. Вранці ворог зробив відчайдушну спробу вибити радянські війська із села. Але підійшла стрілецька дивізія і контратакою, при підтримці артилерійського вогню, закріпила нічний успіх. 6 січня 1944 року село звільнили бійці 81 гвардійської стрілецької дивізії 2-го Українського фронту. Села Тарасівка, Губівка, Козирівка та Ольгівка були звільнені, але ще два місяці під селом точилися бої, у яких загинуло багато радянських воїнів.

В 60-х роках на братській могилі загиблих воїнів встановлено пам'ятник.


Життя прожити – не ниву перейти

Так назвав спогади про своє життя ветеран Великої Вітчизняної війни, житель села Козирівка Чернецький Володимир Михайлович.

Володимиру Михайловичу довелось пережити розкуркулення, адже сім'я мала пару бичків, корову, восьмеро овець, двоє свиней. Батько шив одяг для жителів села, то вони йому засівали поле та виконували інші роботи по господарству. На землі сіяли жито, пшеницю, була ділянка під баштаном. Все це відібрали.

Не минув сім'ю Володимира Михайловича й голод 1933 р. А врятувалися завдяки тому, що переїхали до Кривого Рогу, де люди менше голодували. 20 лютого 1938 р. юнак дізнався про арешт батька, якого розстріляли у в'язниці і реабілітували лише через 20 років.

Після закінчення 7 класу разом з товаришем вступили до Кіровоградського технікуму механізації. Всі сили молодий парубок вкладав в технічні знання. Багато читав, брав участь у технічних гуртках.

Друга світова війна розпочалася, коли Володимир Михайлович закінчував навчання і залишилось здати державні екзамени. Це і стало причиною того, що добровольця не взяли на фронт з перших днів. А далі були трудові будні в тилу. Самовідданою працею молода людина доводила, що боротися з ворогом можна не тільки на фронті. Як і багатьох юнаків і дівчат країни, Володимира Михайловича забирали для вигнання в Німеччину, але він дивом врятувався.

7 січня 1944 року під час визволення рідного краю польовий військкомат проводив у Козирівці призов на фронт у діючу армію. Володимир Михайлович без вагань вступив до лав Радянської Армії і пройшов дорогами війни до самої Перемоги. Доля розпорядилася так, що він визволяв Будапешт і Прагу. Під час боїв отримав поранення і контузію. Коли мобілізувався, то повернувся в рідне село, щоб піднімати з руїн свій край.


70-річчю визволення Новгородківського району від німецько-фашистських загарбників присвячується. Як це було (Зі слів очевидців) // Новгородківські вісті. – 2014. – 3 січня. – С. 2

Хроніка
 КІРОВОГРАДЩИНА: ХРОНІКА ВОГНЕННИХ ЛІТ

Червень 1941 р. «Червона зірка» перейшла працювати на 11-годинний робочий день, почала випуск озброєння, боєприпасів, ремонт військової техніки. Під госпіталь переобладнано приміщення педінституту. Облвиконком зобов’язав рай - і сільвиконкоми організувати охорону врожаю.

Липень 1941 р. 2398 добровольців подали заяви з проханням послати їх на фронт. В області діяли 32 винищувальні батальйони, до складу яких входило 5939 чоловік і 1015 груп сприяння винищувальним батальйонам, які налічували 15938 членів. У ряди народного ополчення вступило близько 100 тис. чоловік. Було створено підпільний обком, 2 міськкоми, 28 райкомів КП(б)У, 5 партизанських загонів і 29 диверсійних груп.

Серпень 1941 р. У нерівних умовах в окремих місцевостях області Червона Армія вела оборонні бої. 6-а і 12-а армія у районі с. Підвисокого вели оборону проти переважаючих сил ворога. Їх учасником був письменник Євген Долматовський, який згодом описав ці події у книзі «Зелена брама». Сміливий рейд тилами противника здійснили бійці 16 мехкорпусу під командуванням комдива А. Соколова, які полягли нерівному бою на Синюсі. У районі с. Красногірки воїни 96-ї стрілецької дивізії 18-ї армії у оточенні відбили десятки танкових атак фашистів. Бійці 70-го прикордонного Ізмаїльського загону, 4-го авіаційного корпусу, 296-го винищувального полку під Кіровоградом прийняли удар переважаючих гітлерівських частин. Область було повністю окуповано фашистами.

Осінь 1941 р. У Кіровограді, Олександрії, Павлиші окупанти створили табори для військовополонених. Тривали масові розстріли євреїв, циган, комсомольців, комуністів, радянських працівників. Відновлено діяльність «Просвіти», виходила газета «Український голос». На території Кам'янського, Знам’янського і Єлизаветградківського районів діяли партизанські загони ім. Ворошилова, Щорса, Сталіна. Загинули керівники підпілля П. Василина, Є. Скабард, І. Нечаєв, П. Боєвець, І. Щученко.

1942 р. У Кіровограді діяли підпільно-диверсійні групи ім. Ворошилова і Кірова. За участю їхніх підрозділів у селах Кіровоградського, Великовисківського, Компаніївського, Аджамського, Єлизаветградківського районів здійснено 682 диверсійні акти, знищено 1600 гітлерівців, 72 паровози, 8 літаків, 96 авіамоторів, 11 танків, 2887 автомашин, кілька баз із пальним.

Осінь 1943 р. Розпочалось визволення області. 21 жовтня звільнено перший райцентр — Петрове, 24 листопада — Онуфріївку.

Зима 1943-1944 pp. У грудні визволено Знам'янку, Новогеоргіївськ, Олександрію. Три дні тривали бої за Кіровоград. 8 січня обласний центр визволили війська 2-го Українського фронту, 23 з'єднання і частини дістали почесні найменування «Кіровоградських». Тривали бої за південний регіон області.

Березень 1944 р. Війська 3-го Українського фронту визволили Долинський, Бобринецький, Новгородківський, Устинівський райони. Війська 2-го Українського фронту завершили очищення заходу області. Останніми звільненими пунктами стали Глиняне, Перчунове, Миколаївка Добровеличківського району. У боях за визволення області 400 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

1941-1945 рр. Званням Героя Радянського Союзу були відзначені 135 наших земляків, у т.ч. Маршал Радянського Союзу П. Кошовий і генерал-майор авіації О. Мазуренко — двічі. Подвиг Олександра Матросова повторив Архип Маніта. Героями визволення Чехословаччини стали І. Діброва та І. Мельник. У італійському русі опору воювали кіровоградці С. Базенков і В. Поліщук. Звання почесного громадянина Кракова присвоєно О. Шаповалову, який брав участь у його врятуванні від знищення фашистськими мінерами, що було показано у фільмі «Майор Вихор». Уродженець Гайворонського району Г. Балицький став Героєм Радянського Союзу та кавалером польського Золотого Хреста.

Підготував Сергій ШЕВЧЕНКО ( Кіровоградська правда, 2001 р. – 8 травня. - С. 2.)Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу

Золотою сторінкою в літопис Великої Вітчизняної війни увійшла битва за визволення Кіровоградщини. З 28 вересня по 3 жовтня 1943 року частини тридцять сьомої армії, четвертої і п’ятої гвардійських армій Степового фронту під командуванням генерала І.С. Конєва форсували Дніпро на ділянках Деріївка – Куцеволівка Онуфріївського району, Табурище – Новогеоргіївськ і Змитниця – Старе Липове Новогеоргіївського району (нині Світловодський). Вранці 15 жовтня 1943 року вони перейшли в наступ на кіровоградському і криворізькому напрямах.

18 жовтня 1943 року було подолано міцний вузол оборони противника в районі села Деріївка. Це були перші визволені кілометри Кіровоградщини. За героїчні подвиги під час форсування Дніпра, розширення плацдарму на ділянці Деріївка – Куцеволівка 218 воїнів тридцять сьомої армії (командуючий генерал-лейтенант М.М. Шарохін) були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

21 жовтня 1943 року воїни тридцять четвертого, тридцять дев’ятого та сорок другого гвардійських полків тринадцятої Полтавської ордена Леніна Червонопрапорної стрілецької дивізії визволили перший районний центр Кіровоградщини – селище Петрове, яке до березня 1944 року було прифронтовим тилом радянських військ.

23 листопада 1943 року з’єднання 53-ї армії Другого Українського фронту звільнили районний центр – Онуфріївку.

На ранок 3 грудня 1943 року частини п’ятої гвардійської повітряно-десантної та 138-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Новогеоргіївськ.

6 грудня 1943 року частини і з’єднання п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту та тринадцятої і 111 стрілецьких дивізій, шостої гвардійської повітряно-десантної дивізії восьмого механізованого корпусу п’ятої гвардійської армії визволили місто Олександрію.

7 грудня 1943 року частини 93-ї гвардійської Харківської стрілецької дивізії, 94-ї гвардійської і 84-ї стрілецької дивізій визволили колишній районний центр селище Нову Прагу.

8 грудня 1943 року частини і з’єднання 75-го стрілкового корпусу 53-ї армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Єлизаветградку.

9 грудня 1943 року частини 18-го і 29-го танкових корпусів п’ятої гвардійської танкової армії, 6-ї і 110-ї гвардійських стрілецьких дивізій п’ятої танкової армії при взаємодії з партизанами Чорного лісу визволили місто Знам’янку.

5 січня 1944 року частини 9-ї повітрянодесантної гвардійської дивізії п’ятої гвардійської армії, а також шостої дивізії сьомої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Аджамку.

На світанку 5 січня 1944 року війська Другого Українського фронту розпочали битву за визволення Кіровограда і вранці 8 січня 1944 року кіровоградці радо зустрічали своїх визволителів у складі п’ятої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант О.С. Жадов), сьомої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант М.С. Шумилов) та п’ятої гвардійської танкової армії (командуючий генерал-полковник П.О. Ротмістров).

9 січня 1944 року частини п’ятої гвардійської повітрянодесантної і 375-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили районний центр – селище Олександрівку.

10 березня 1944 року частини 93-ї стрілецької дивізії у взаємодії з частинами 123-ї стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Новгородку.

З 10 на 11 березня 1944 року війська Другого Українського фронту визволили міста Златопіль і Новомиргород.

11 березня 1944 року частини 31-ї танкової бригади разом із воїнами двадцятого стрілецького корпусу визволили місто Гайворон.

11 березня 1944 року війська тридцять третього стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Велику Виску.

12 березня 1944 року війська 19-ї , 52-ї і 73-ї гвардійських стрілецьких дивізій 57-ї армії Третього Українського фронту визволили місто Долинську, а воїни 69-ї стрілецької дивізії четвертої гвардійської армії, 25-ї гвардійської стрілецької дивізії сьомої гвардійської армії та 213 стрілецької дивізії п’ятої ударної армії Другого Українського фронту звільнили місто Ульяновку.

13 березня 1944 року воїни 214-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Малу Виску.

У той же день було визволено і колишній районний центр – село Тишківку.

14 березня 1944 року воїни 213-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Хмельове, а війська 110-ї гвардійської дивізії Другого Українського фронту – селище Новоархангельськ та колишній районний центр – село Підвисоке.

15 березня 1944 року воїни 223-го кавалерійського полку 63-ї кавалерійської дивізії Другого Українського фронту визволили селище Голованівськ.

Цього ж дня війська 81-ї Червонопрапорної стрілецької дивізії Другого Українського фронту визволили селище Компаніївку, а воїни 228-ї стрілецької дивізії 37-ї армії та 58-ї гвардійської стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Устинівку.

16 березня 1944 року війська 19-ї, 93-ї, 113-ї та 223-ї стрілецьких дивізій Третього Українського фронту звільнили місто Бобринець, а воїни 297-ї Слав’яно-Кіровоградської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 25-го гвардійського стрілецького корпусу 5-ї ударної армії звільнили колишній районний центр – село Рівне.

17 березня 1944 року воїни 13-ї , 97-ї та 50-ї гвардійських дивізій у взаємодії з 27-ю гвардійською танковою бригадою Другого Українського фронту визволили місто Новоукраїнку. Того ж дня частини 14-ї гвардійської стрілецької і 9-ї гвардійської дивізій п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили Добровеличківку, а частини 68-го стрілецького корпусу 57-ї армії Третього Українського фронту звільнили колишній районний центр село Витязівку.

18 березня 1944 року війська 32-го корпусу 5-ї гвардійської армії звільнили колишній районний центр – село Піщаний Брід.

21 березня 1944 року війська 3-го гвардійського корпусу звільнили районний центр – село Вільшанку.

У боях за Кіровоградщину небачений патріотизм проявили тисячі солдат і офіцерів різних національностей. Більше чотирьохсот із них були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. 58-ми частинам та з’єднанням присвоєно найменування Кіровоградських, Олександрійських, Знам’янських, Новоукраїнських. Тисячі воїнів покояться в нашій политій кров’ю землі. Для вшанування їх пам’яті на території області було встановлено 606 пам’ятників і 145 обелісків. Сподіваюся, що нинішнього року органи державного управління та місцевого самоврядування разом із громадськими організаціями розгорнуть велику патріотичну роботу по впорядкуванню братських могил і окремих поховань воїнів Радянської Армії, партизанів, підпільників та невтомних трудівників і трудівниць тилу, по ремонту та реставрації пам’ятників і обелісків, встановленню пам’ятних знаків у місцях, пов’язаних із безсмертними подвигами в ім’я Перемоги, семидесятиріччя якої будемо всенародно відзначати в травні 2015 року.

Бабій В., краєзнавець

Бабій В. Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу // Народне слово. – 2013. – 26 вересня. – С.7.

Дизайн: ArnaelM@gmail.com
^Наверх