Кіровоградщина в роки лихоліття

У пеклі Бухенвальда

Від самого слова «Бухенвальд» болем і гнівом наповнюються серця багатьох людей. Тут колись жили і творили великі німецькі поети Гете і Шиллер. Поблизу міста Веймара, на горі Еттерсберг, яку так любив творець безсмертного «Фауста», де й нині росте знаменитий «Дуб Гете», фашисти збудували один з найбільших і найстрашніших концтаборів — Бухенвальд, що спочатку став місцем знущань над патріотами Німеччини, які виступали проти гітлерівського режиму, а пізніше жорстокою фабрикою смерті й для населення всієї Європи.

Першу партію радянських офіцерів, пригнаних у Бухенвальд пішки, гітлерівські кати вбили в старій стайні, яка знаходилася поблизу табору. Пізніше в цій стайні есесівці обладнали кімнату з ростоміром, де пострілами в голову вбили 8483 людини. У блоці № 2 (крематорій) фашисти організували виробництво наочних медичних посібників з частин людського тіла, які були розіслані по німецьких навчальних закладах.

Ця драматична сторінка Другої світової війни 1939 — 1945 років доволі докладно висвітлена у документах особового походження Я. П. Тадеуша, які зберігаються у Державному архіві Кіровоградської області.

У 1941 році Яків Павлович Тадеуш був поранений у бою і потрапив у полон. Чотири роки — з 1942-го по 1945-й — чоловік перебував у пеклі, яке створили на землі нацисти. Бухенвальд став уособленням смерті, страждань, потворної, безбожної, нелюдської суті фашизму. У спогадах, які залишив Тадеуш, детально описане життя табору і боротьба його в'язнів, які навіть у жахливих умовах, створених нелюдами в одному із найзловісніших місць на планеті, зберегли силу духу.

У спогадах Я. П. Тадеуша детально описані знущання, які тривали три з половиною роки. У таборі часто гриміли постріли, з крематорію розповзався запах паленого людського м'яса. На ранковій та вечірній перевірках, якщо були хворі, їх просто кидали на лавки в кінці шеренги – по радіо фашисти попереджали: «У таборі немає хворих, є лише живі і мертві». Кожен день у таборі починався з очікування смерті. Тяжко працювали на будівництві: по 5-6 чоловік впрягалися у вози і транспортували каміння, яке приносили в'язні з каменоломні на руках. Холодними осінніми днями, щоб хоч якось зігрітися, зав'язували рукава гімнастерок мотузками і насипали за пазуху тирсу. Великим щастям було знайти паперовий мішок з-під цементу і зробити з нього майку. Фашистські варвари намагалися перетворити кожну людину в жалюгідного й слухняного раба, знищити в ній все людське. Та вони прорахувалися.

У Бухенвальді діяла підпільна комуністична організація «Інтернаціональний комітет», до якої входили підпільні організації представників 19 країн. На неї в'язні покладали всі надії. Шляхом до визволення було збройне повстання. Та його потрібно було як слід підготувати. Яків Тадеуш був одним із активних учасників підпільної організації концтабору, основними завданнями якої в умовах надзвичайної конспірації були спротив та антифашистська боротьба.

Почалося нагромадження зброї, боєприпасів, які добували при бомбардуванні містечка СС літаками союзників. У 1944 році, коли американські бомбардувальники розгромили воєнний завод табору, німці послали в'язнів розбирати руїни, гасити пожежі. Звідти приносили частини пістолетів, гвинтівок. У каналізаційних трубах ховали зібрану зброю. Радянська підпільна організація об'єднувала 1176 патріотів. В їх арсеналах зберігалося 87 карабінів, 150 ручних гранат, 110 пістолетів, 300 ножів і кинджалів, стільки ж пляшок із запалювальною сумішшю, один ручний кулемет.

Весна 1945 року принесла визволення людству. Неминуче наближалася розв'язка. Залишалися лічені не тільки тижні, але й дні фашистського рейху. Але за колючим дротом концтаборів, як і раніше, перебували в'язні усіх країн Європи. Це були небезпечні свідки злочинів третього рейху. З підземної канцелярії надійшов категоричний наказ Гітлера: жоден в'язень не повинен потрапити до рук союзних військ. Есесівські фабрики смерті почали працювати з підвищеним навантаженням. Сумна доля чекала і в'язнів Бухенвальда. Однак 11 квітня табір повстав. Усі загони діяли злагоджено і чітко. Вхідні ворота було взято штурмом. Протягом двох годин кипіла затята боротьба. З 12 по 14 квітня повсталі тримали оборону. Було захоплено навіть чимало трофейної зброї. Вражає, що перемогли смерть виснажені в'язні — живі скелети, туго обтягнені шкірою, у смугастому одязі каторжан. Це був небачений подвиг антифашистів — славних синів багатьох націй. В'язні, які лишилися живими, називали 11 квітня 1945 року своїм другим днем народження.

19 квітня визволені в'язні Бухенвальда чотирма мовами прийняли клятву: «Ми, колишні в'язні Бухенвальда: росіяни, французи, поляки, чехи, німці, іспанці, італійці, австрійці, бельгійці, голландці, англійці, люксембуржці, югослави, румуни, угорці — спільно боролися проти СС, проти нацистської банди за наше особисте визволення. Ми твердо були переконані: наша справа справедлива, перемога буде за нами!

Ми присягаємо перед усім світом, що припинимо боротьбу тільки тоді, коли останній фашистський злочинець постане перед судом народів.

Знищення фашизму з усім корінням — наше завдання».

З 16 липня 1937 року по 31 березня 1945 року в Бухенвальді було ув'язнено 238980 осіб. 56545 чоловік загинуло, близько 21 тисячі було звільнено у квітні 1945 року, понад 161000 чоловік були послані працювати на воєнні заводи чи потрапили в інші концтабори.

11 квітня стало Міжнародним днем звільнення в'язнів Бухенвальда і багатьох концтаборів Німеччини.

Ольга САЛОЇД, бібліограф Держархіву області.

Салоїд О. У пеклі Бухенвальда // Народне слово. – 2014. – 10 липня. – С. 6

Хроніка
 КІРОВОГРАДЩИНА: ХРОНІКА ВОГНЕННИХ ЛІТ

Червень 1941 р. «Червона зірка» перейшла працювати на 11-годинний робочий день, почала випуск озброєння, боєприпасів, ремонт військової техніки. Під госпіталь переобладнано приміщення педінституту. Облвиконком зобов’язав рай - і сільвиконкоми організувати охорону врожаю.

Липень 1941 р. 2398 добровольців подали заяви з проханням послати їх на фронт. В області діяли 32 винищувальні батальйони, до складу яких входило 5939 чоловік і 1015 груп сприяння винищувальним батальйонам, які налічували 15938 членів. У ряди народного ополчення вступило близько 100 тис. чоловік. Було створено підпільний обком, 2 міськкоми, 28 райкомів КП(б)У, 5 партизанських загонів і 29 диверсійних груп.

Серпень 1941 р. У нерівних умовах в окремих місцевостях області Червона Армія вела оборонні бої. 6-а і 12-а армія у районі с. Підвисокого вели оборону проти переважаючих сил ворога. Їх учасником був письменник Євген Долматовський, який згодом описав ці події у книзі «Зелена брама». Сміливий рейд тилами противника здійснили бійці 16 мехкорпусу під командуванням комдива А. Соколова, які полягли нерівному бою на Синюсі. У районі с. Красногірки воїни 96-ї стрілецької дивізії 18-ї армії у оточенні відбили десятки танкових атак фашистів. Бійці 70-го прикордонного Ізмаїльського загону, 4-го авіаційного корпусу, 296-го винищувального полку під Кіровоградом прийняли удар переважаючих гітлерівських частин. Область було повністю окуповано фашистами.

Осінь 1941 р. У Кіровограді, Олександрії, Павлиші окупанти створили табори для військовополонених. Тривали масові розстріли євреїв, циган, комсомольців, комуністів, радянських працівників. Відновлено діяльність «Просвіти», виходила газета «Український голос». На території Кам'янського, Знам’янського і Єлизаветградківського районів діяли партизанські загони ім. Ворошилова, Щорса, Сталіна. Загинули керівники підпілля П. Василина, Є. Скабард, І. Нечаєв, П. Боєвець, І. Щученко.

1942 р. У Кіровограді діяли підпільно-диверсійні групи ім. Ворошилова і Кірова. За участю їхніх підрозділів у селах Кіровоградського, Великовисківського, Компаніївського, Аджамського, Єлизаветградківського районів здійснено 682 диверсійні акти, знищено 1600 гітлерівців, 72 паровози, 8 літаків, 96 авіамоторів, 11 танків, 2887 автомашин, кілька баз із пальним.

Осінь 1943 р. Розпочалось визволення області. 21 жовтня звільнено перший райцентр — Петрове, 24 листопада — Онуфріївку.

Зима 1943-1944 pp. У грудні визволено Знам'янку, Новогеоргіївськ, Олександрію. Три дні тривали бої за Кіровоград. 8 січня обласний центр визволили війська 2-го Українського фронту, 23 з'єднання і частини дістали почесні найменування «Кіровоградських». Тривали бої за південний регіон області.

Березень 1944 р. Війська 3-го Українського фронту визволили Долинський, Бобринецький, Новгородківський, Устинівський райони. Війська 2-го Українського фронту завершили очищення заходу області. Останніми звільненими пунктами стали Глиняне, Перчунове, Миколаївка Добровеличківського району. У боях за визволення області 400 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

1941-1945 рр. Званням Героя Радянського Союзу були відзначені 135 наших земляків, у т.ч. Маршал Радянського Союзу П. Кошовий і генерал-майор авіації О. Мазуренко — двічі. Подвиг Олександра Матросова повторив Архип Маніта. Героями визволення Чехословаччини стали І. Діброва та І. Мельник. У італійському русі опору воювали кіровоградці С. Базенков і В. Поліщук. Звання почесного громадянина Кракова присвоєно О. Шаповалову, який брав участь у його врятуванні від знищення фашистськими мінерами, що було показано у фільмі «Майор Вихор». Уродженець Гайворонського району Г. Балицький став Героєм Радянського Союзу та кавалером польського Золотого Хреста.

Підготував Сергій ШЕВЧЕНКО ( Кіровоградська правда, 2001 р. – 8 травня. - С. 2.)Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу

Золотою сторінкою в літопис Великої Вітчизняної війни увійшла битва за визволення Кіровоградщини. З 28 вересня по 3 жовтня 1943 року частини тридцять сьомої армії, четвертої і п’ятої гвардійських армій Степового фронту під командуванням генерала І.С. Конєва форсували Дніпро на ділянках Деріївка – Куцеволівка Онуфріївського району, Табурище – Новогеоргіївськ і Змитниця – Старе Липове Новогеоргіївського району (нині Світловодський). Вранці 15 жовтня 1943 року вони перейшли в наступ на кіровоградському і криворізькому напрямах.

18 жовтня 1943 року було подолано міцний вузол оборони противника в районі села Деріївка. Це були перші визволені кілометри Кіровоградщини. За героїчні подвиги під час форсування Дніпра, розширення плацдарму на ділянці Деріївка – Куцеволівка 218 воїнів тридцять сьомої армії (командуючий генерал-лейтенант М.М. Шарохін) були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

21 жовтня 1943 року воїни тридцять четвертого, тридцять дев’ятого та сорок другого гвардійських полків тринадцятої Полтавської ордена Леніна Червонопрапорної стрілецької дивізії визволили перший районний центр Кіровоградщини – селище Петрове, яке до березня 1944 року було прифронтовим тилом радянських військ.

23 листопада 1943 року з’єднання 53-ї армії Другого Українського фронту звільнили районний центр – Онуфріївку.

На ранок 3 грудня 1943 року частини п’ятої гвардійської повітряно-десантної та 138-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Новогеоргіївськ.

6 грудня 1943 року частини і з’єднання п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту та тринадцятої і 111 стрілецьких дивізій, шостої гвардійської повітряно-десантної дивізії восьмого механізованого корпусу п’ятої гвардійської армії визволили місто Олександрію.

7 грудня 1943 року частини 93-ї гвардійської Харківської стрілецької дивізії, 94-ї гвардійської і 84-ї стрілецької дивізій визволили колишній районний центр селище Нову Прагу.

8 грудня 1943 року частини і з’єднання 75-го стрілкового корпусу 53-ї армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Єлизаветградку.

9 грудня 1943 року частини 18-го і 29-го танкових корпусів п’ятої гвардійської танкової армії, 6-ї і 110-ї гвардійських стрілецьких дивізій п’ятої танкової армії при взаємодії з партизанами Чорного лісу визволили місто Знам’янку.

5 січня 1944 року частини 9-ї повітрянодесантної гвардійської дивізії п’ятої гвардійської армії, а також шостої дивізії сьомої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Аджамку.

На світанку 5 січня 1944 року війська Другого Українського фронту розпочали битву за визволення Кіровограда і вранці 8 січня 1944 року кіровоградці радо зустрічали своїх визволителів у складі п’ятої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант О.С. Жадов), сьомої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант М.С. Шумилов) та п’ятої гвардійської танкової армії (командуючий генерал-полковник П.О. Ротмістров).

9 січня 1944 року частини п’ятої гвардійської повітрянодесантної і 375-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили районний центр – селище Олександрівку.

10 березня 1944 року частини 93-ї стрілецької дивізії у взаємодії з частинами 123-ї стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Новгородку.

З 10 на 11 березня 1944 року війська Другого Українського фронту визволили міста Златопіль і Новомиргород.

11 березня 1944 року частини 31-ї танкової бригади разом із воїнами двадцятого стрілецького корпусу визволили місто Гайворон.

11 березня 1944 року війська тридцять третього стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Велику Виску.

12 березня 1944 року війська 19-ї , 52-ї і 73-ї гвардійських стрілецьких дивізій 57-ї армії Третього Українського фронту визволили місто Долинську, а воїни 69-ї стрілецької дивізії четвертої гвардійської армії, 25-ї гвардійської стрілецької дивізії сьомої гвардійської армії та 213 стрілецької дивізії п’ятої ударної армії Другого Українського фронту звільнили місто Ульяновку.

13 березня 1944 року воїни 214-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Малу Виску.

У той же день було визволено і колишній районний центр – село Тишківку.

14 березня 1944 року воїни 213-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Хмельове, а війська 110-ї гвардійської дивізії Другого Українського фронту – селище Новоархангельськ та колишній районний центр – село Підвисоке.

15 березня 1944 року воїни 223-го кавалерійського полку 63-ї кавалерійської дивізії Другого Українського фронту визволили селище Голованівськ.

Цього ж дня війська 81-ї Червонопрапорної стрілецької дивізії Другого Українського фронту визволили селище Компаніївку, а воїни 228-ї стрілецької дивізії 37-ї армії та 58-ї гвардійської стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Устинівку.

16 березня 1944 року війська 19-ї, 93-ї, 113-ї та 223-ї стрілецьких дивізій Третього Українського фронту звільнили місто Бобринець, а воїни 297-ї Слав’яно-Кіровоградської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 25-го гвардійського стрілецького корпусу 5-ї ударної армії звільнили колишній районний центр – село Рівне.

17 березня 1944 року воїни 13-ї , 97-ї та 50-ї гвардійських дивізій у взаємодії з 27-ю гвардійською танковою бригадою Другого Українського фронту визволили місто Новоукраїнку. Того ж дня частини 14-ї гвардійської стрілецької і 9-ї гвардійської дивізій п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили Добровеличківку, а частини 68-го стрілецького корпусу 57-ї армії Третього Українського фронту звільнили колишній районний центр село Витязівку.

18 березня 1944 року війська 32-го корпусу 5-ї гвардійської армії звільнили колишній районний центр – село Піщаний Брід.

21 березня 1944 року війська 3-го гвардійського корпусу звільнили районний центр – село Вільшанку.

У боях за Кіровоградщину небачений патріотизм проявили тисячі солдат і офіцерів різних національностей. Більше чотирьохсот із них були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. 58-ми частинам та з’єднанням присвоєно найменування Кіровоградських, Олександрійських, Знам’янських, Новоукраїнських. Тисячі воїнів покояться в нашій политій кров’ю землі. Для вшанування їх пам’яті на території області було встановлено 606 пам’ятників і 145 обелісків. Сподіваюся, що нинішнього року органи державного управління та місцевого самоврядування разом із громадськими організаціями розгорнуть велику патріотичну роботу по впорядкуванню братських могил і окремих поховань воїнів Радянської Армії, партизанів, підпільників та невтомних трудівників і трудівниць тилу, по ремонту та реставрації пам’ятників і обелісків, встановленню пам’ятних знаків у місцях, пов’язаних із безсмертними подвигами в ім’я Перемоги, семидесятиріччя якої будемо всенародно відзначати в травні 2015 року.

Бабій В., краєзнавець

Бабій В. Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу // Народне слово. – 2013. – 26 вересня. – С.7.

Дизайн: ArnaelM@gmail.com
^Наверх