Почесні громадяни
Дацький Василь Нестерович
Єрещенко Микола Юхимович
Жадов Олексій Семенович
Каліхов Михайло Іванович
Кандідов Михайло Дмитрович
Конєв Іван Степанович
Родимцев Олександр Ілліч
Ротмістров Павло Олексійович
Самчук Іван Олексійович
Семенов Дмитро Іванович
Степанов Михайло Дмитрович

Конєв Іван Степанович

Уславлений радянський полководець, Маршал Радянського Союзу, двічі Герой Радянського Союзу Іван Степанович Конєв усе своє життя присвятив справі захисту Батьківщини.

Народився Іван Степанович 28 грудня 1897 року в селі Лодейно, нині Підосинівського району Кіровської області, в бідній селянській сім'ї. Закінчив сільську трикласну школу і земське училище. Працював табельником на пристані міста Нікольська. Під час першої світової війни в 1916 році був призваний до армії і після закінчення учбової команди рядовим 21 піхотного полку направлений на Південно-Західний фронт. Уже на цьому фронті під впливом більшовиків бере участь у революційному русі мас, активний учасник встановлення радянської влади у рідних місцях, обирається членом Нікольського повітового виконкому, призначається повітовим військовим комісаром.

У липні 1918 року І. С. Конєв вступає до лав комуністичної партії, стає добровольцем Червоної Армії. У грізні роки громадянської війни був комісаром бронепоїзда № 102 «Грозний», стрілецької бригади і корпусу. Бере участь у боях проти колчаківців, білогвардійців і японських інтервентів на Далекому сході. Будучи делегатом V Всеросійського з'їзду Рад і X з'їзду РКП(б) бере участь у придушенні заколоту лівих есерів у Москві в 1918 році, білогвардійського заколоту в Кронштадті в 1921 році.

У довоєнні роки вчиться на курсах удосконалення вищого командного складу, закінчує Військову Академію імені Фрунзе, а потім обіймає цілий ряд відповідальних посад — командира дивізії і корпусу, командуючого 2-ої окремої Червонопрапорної Далекосхідної армії, Забайкальського, а потім Північнокавказького військових округів.

Видатний полководницький талант І. С. Конєва особливо яскраво виявився в роки Великої Вітчизняної війни. Війська 19-ої армії, а потім Західного, Калінінського і Північно-західного фронтів під його командуванням провели чимало успішних бойових операцій по розгрому переважаючих сил противника. Йому було доручено командування резервним Степовим фронтом, війська якого відзначилися на Курській битві, звільнили Курськ і Харків.

У літопис Великої Вітчизняної війни назавжди ввійшли, як видатні, операції 2-го Українського фронту. Очолювані І. С. Конєвим, війська фронту визволили цілий ряд міст лівобережної України, з ходу форсували Дніпро і почали битву за визволення Кіровоградщини. Утриманню і обороні Кіровограда ворог надавав важливого значення. В битві за наш обласний центр відзначилися цілий ряд загальновійськових з'єднань, танкових і повітряних армій. Мета Кіровоградської операції — взяття Кіровограда, стрімкий прорив, короткий кинджальний удар, оточення, маневр військ, — були не лише талановито поставлені, а й блискуче здійснені під керівництвом командуючого фронтом. Битва за наше місто почалася на світанку 5 січня, а вже 8 січня 1944 року Кіровоград було звільнено від німецько-фашистських загарбників.

В літопис Великої Вітчизняної війни як одна з найвидатніших наступальних операцій ввійшла Корсунь-Шевченківська битва. За вміле керівництво військами при оточенні і знищенні ворожого угрупування І. С. Конєву було присвоєно звання Маршала Радянського Союзу.

Війська, очолювані І.С. Конєвим, потім ще провели ряд видатних операцій по розгрому ворожих військ на Україні, на територіях Польщі і Чехословаччини, закінчивши війну звільненням Праги.

У післявоєнні роки Маршал Радянського Союзу І. С. Конєв обіймає пости головнокомандуючого Сухопутними військами — заступника Міністра Збройних Сил СРСР, першого заступника Міністра оборони і головнокомандуючого Сухопутними військами. З 1955 по 1960 рік І. С. Конєв — головнокомандуючий Об'єднаними збройними силами держав — учасниць Варшавського договору. Свою військову службу у Збройних силах СРСР І. С. Конєв уміло поєднував з активною діяльністю в партійних і радянських органах. Він був членом ВЦВК СРСР, обирався делегатом ряду партійних з'їздів, неодноразово обирався до складу ІДК КПРС, депутатом Верховної Ради СРСР. Помер І. С. Конєв 21 травня 1973 року.

Заслуги І. С. Конєва високо оцінені. Він двічі удостоєний звання Героя Радянського Союзу, нагороджений сімома орденами Леніна, орденом Жовтневої революції, трьома орденами Червоного Прапора, двома орденами Суворова 1 ступеня, двома орденами Кутузова І ступеня, орденом Червоної Зірки і Почесною зброєю. Одним з перших полководців І. С. Конєв нагороджений вищим військовим орденом «Перемога». Він удостоєний також звання Героя Чехословацької Соціалістичної Республіки і Героя Монгольської Народної Республіки.

Звання Почесного громадянина міста Кіровограда присвоєно 4 січня 1969 року.

Література:

Верстюк О. Щоб вшанувати пам‘ять земляка... / О. Верстюк // Вечірня газета. - 2008. - 9 травня. - С. 1-2.

Виноградов А. Дом, который помнит маршала Конева / А. Виноградов // Украина-Центр. - 2009. - 14 мая. - С. 7.

Бухаров В. У Бовтишці - генерал, у Моринцях - маршал: До 60-річчя Перемоги / В. Бухаров // Народне слово. - 2005. - 10 березня. - С. 4: фото.

Конев И. С. Сорок пятый. / 2-е изд. перераб. и доп. М.: Воениздат, 1970.- 266 с.

Конєв І. С. Записки командуючого фронтом: 1941-1945. - К.: Політвидав України, 1983. - 619 с.

Матівос Ю. Місто на сивому Інгулі. - Історико-публіцистичний нарис. – Кіровоград: ТОВ «Діаграма», 2004. - с.230.

Полевой Б. Н. Полководець: биографическая повесть. - М.: Политиздат, 1974. - 126 с.

Френчко Л. Знаменитости степной столицы / Л. Френчко // Ведомости Плюс. - 2004. - 24 декабря. - С. 8: фото.

Хроніка
 КІРОВОГРАДЩИНА: ХРОНІКА ВОГНЕННИХ ЛІТ

Червень 1941 р. «Червона зірка» перейшла працювати на 11-годинний робочий день, почала випуск озброєння, боєприпасів, ремонт військової техніки. Під госпіталь переобладнано приміщення педінституту. Облвиконком зобов’язав рай - і сільвиконкоми організувати охорону врожаю.

Липень 1941 р. 2398 добровольців подали заяви з проханням послати їх на фронт. В області діяли 32 винищувальні батальйони, до складу яких входило 5939 чоловік і 1015 груп сприяння винищувальним батальйонам, які налічували 15938 членів. У ряди народного ополчення вступило близько 100 тис. чоловік. Було створено підпільний обком, 2 міськкоми, 28 райкомів КП(б)У, 5 партизанських загонів і 29 диверсійних груп.

Серпень 1941 р. У нерівних умовах в окремих місцевостях області Червона Армія вела оборонні бої. 6-а і 12-а армія у районі с. Підвисокого вели оборону проти переважаючих сил ворога. Їх учасником був письменник Євген Долматовський, який згодом описав ці події у книзі «Зелена брама». Сміливий рейд тилами противника здійснили бійці 16 мехкорпусу під командуванням комдива А. Соколова, які полягли нерівному бою на Синюсі. У районі с. Красногірки воїни 96-ї стрілецької дивізії 18-ї армії у оточенні відбили десятки танкових атак фашистів. Бійці 70-го прикордонного Ізмаїльського загону, 4-го авіаційного корпусу, 296-го винищувального полку під Кіровоградом прийняли удар переважаючих гітлерівських частин. Область було повністю окуповано фашистами.

Осінь 1941 р. У Кіровограді, Олександрії, Павлиші окупанти створили табори для військовополонених. Тривали масові розстріли євреїв, циган, комсомольців, комуністів, радянських працівників. Відновлено діяльність «Просвіти», виходила газета «Український голос». На території Кам'янського, Знам’янського і Єлизаветградківського районів діяли партизанські загони ім. Ворошилова, Щорса, Сталіна. Загинули керівники підпілля П. Василина, Є. Скабард, І. Нечаєв, П. Боєвець, І. Щученко.

1942 р. У Кіровограді діяли підпільно-диверсійні групи ім. Ворошилова і Кірова. За участю їхніх підрозділів у селах Кіровоградського, Великовисківського, Компаніївського, Аджамського, Єлизаветградківського районів здійснено 682 диверсійні акти, знищено 1600 гітлерівців, 72 паровози, 8 літаків, 96 авіамоторів, 11 танків, 2887 автомашин, кілька баз із пальним.

Осінь 1943 р. Розпочалось визволення області. 21 жовтня звільнено перший райцентр — Петрове, 24 листопада — Онуфріївку.

Зима 1943-1944 pp. У грудні визволено Знам'янку, Новогеоргіївськ, Олександрію. Три дні тривали бої за Кіровоград. 8 січня обласний центр визволили війська 2-го Українського фронту, 23 з'єднання і частини дістали почесні найменування «Кіровоградських». Тривали бої за південний регіон області.

Березень 1944 р. Війська 3-го Українського фронту визволили Долинський, Бобринецький, Новгородківський, Устинівський райони. Війська 2-го Українського фронту завершили очищення заходу області. Останніми звільненими пунктами стали Глиняне, Перчунове, Миколаївка Добровеличківського району. У боях за визволення області 400 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

1941-1945 рр. Званням Героя Радянського Союзу були відзначені 135 наших земляків, у т.ч. Маршал Радянського Союзу П. Кошовий і генерал-майор авіації О. Мазуренко — двічі. Подвиг Олександра Матросова повторив Архип Маніта. Героями визволення Чехословаччини стали І. Діброва та І. Мельник. У італійському русі опору воювали кіровоградці С. Базенков і В. Поліщук. Звання почесного громадянина Кракова присвоєно О. Шаповалову, який брав участь у його врятуванні від знищення фашистськими мінерами, що було показано у фільмі «Майор Вихор». Уродженець Гайворонського району Г. Балицький став Героєм Радянського Союзу та кавалером польського Золотого Хреста.

Підготував Сергій ШЕВЧЕНКО ( Кіровоградська правда, 2001 р. – 8 травня. - С. 2.)Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу

Золотою сторінкою в літопис Великої Вітчизняної війни увійшла битва за визволення Кіровоградщини. З 28 вересня по 3 жовтня 1943 року частини тридцять сьомої армії, четвертої і п’ятої гвардійських армій Степового фронту під командуванням генерала І.С. Конєва форсували Дніпро на ділянках Деріївка – Куцеволівка Онуфріївського району, Табурище – Новогеоргіївськ і Змитниця – Старе Липове Новогеоргіївського району (нині Світловодський). Вранці 15 жовтня 1943 року вони перейшли в наступ на кіровоградському і криворізькому напрямах.

18 жовтня 1943 року було подолано міцний вузол оборони противника в районі села Деріївка. Це були перші визволені кілометри Кіровоградщини. За героїчні подвиги під час форсування Дніпра, розширення плацдарму на ділянці Деріївка – Куцеволівка 218 воїнів тридцять сьомої армії (командуючий генерал-лейтенант М.М. Шарохін) були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

21 жовтня 1943 року воїни тридцять четвертого, тридцять дев’ятого та сорок другого гвардійських полків тринадцятої Полтавської ордена Леніна Червонопрапорної стрілецької дивізії визволили перший районний центр Кіровоградщини – селище Петрове, яке до березня 1944 року було прифронтовим тилом радянських військ.

23 листопада 1943 року з’єднання 53-ї армії Другого Українського фронту звільнили районний центр – Онуфріївку.

На ранок 3 грудня 1943 року частини п’ятої гвардійської повітряно-десантної та 138-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Новогеоргіївськ.

6 грудня 1943 року частини і з’єднання п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту та тринадцятої і 111 стрілецьких дивізій, шостої гвардійської повітряно-десантної дивізії восьмого механізованого корпусу п’ятої гвардійської армії визволили місто Олександрію.

7 грудня 1943 року частини 93-ї гвардійської Харківської стрілецької дивізії, 94-ї гвардійської і 84-ї стрілецької дивізій визволили колишній районний центр селище Нову Прагу.

8 грудня 1943 року частини і з’єднання 75-го стрілкового корпусу 53-ї армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Єлизаветградку.

9 грудня 1943 року частини 18-го і 29-го танкових корпусів п’ятої гвардійської танкової армії, 6-ї і 110-ї гвардійських стрілецьких дивізій п’ятої танкової армії при взаємодії з партизанами Чорного лісу визволили місто Знам’янку.

5 січня 1944 року частини 9-ї повітрянодесантної гвардійської дивізії п’ятої гвардійської армії, а також шостої дивізії сьомої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Аджамку.

На світанку 5 січня 1944 року війська Другого Українського фронту розпочали битву за визволення Кіровограда і вранці 8 січня 1944 року кіровоградці радо зустрічали своїх визволителів у складі п’ятої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант О.С. Жадов), сьомої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант М.С. Шумилов) та п’ятої гвардійської танкової армії (командуючий генерал-полковник П.О. Ротмістров).

9 січня 1944 року частини п’ятої гвардійської повітрянодесантної і 375-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили районний центр – селище Олександрівку.

10 березня 1944 року частини 93-ї стрілецької дивізії у взаємодії з частинами 123-ї стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Новгородку.

З 10 на 11 березня 1944 року війська Другого Українського фронту визволили міста Златопіль і Новомиргород.

11 березня 1944 року частини 31-ї танкової бригади разом із воїнами двадцятого стрілецького корпусу визволили місто Гайворон.

11 березня 1944 року війська тридцять третього стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Велику Виску.

12 березня 1944 року війська 19-ї , 52-ї і 73-ї гвардійських стрілецьких дивізій 57-ї армії Третього Українського фронту визволили місто Долинську, а воїни 69-ї стрілецької дивізії четвертої гвардійської армії, 25-ї гвардійської стрілецької дивізії сьомої гвардійської армії та 213 стрілецької дивізії п’ятої ударної армії Другого Українського фронту звільнили місто Ульяновку.

13 березня 1944 року воїни 214-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Малу Виску.

У той же день було визволено і колишній районний центр – село Тишківку.

14 березня 1944 року воїни 213-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Хмельове, а війська 110-ї гвардійської дивізії Другого Українського фронту – селище Новоархангельськ та колишній районний центр – село Підвисоке.

15 березня 1944 року воїни 223-го кавалерійського полку 63-ї кавалерійської дивізії Другого Українського фронту визволили селище Голованівськ.

Цього ж дня війська 81-ї Червонопрапорної стрілецької дивізії Другого Українського фронту визволили селище Компаніївку, а воїни 228-ї стрілецької дивізії 37-ї армії та 58-ї гвардійської стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Устинівку.

16 березня 1944 року війська 19-ї, 93-ї, 113-ї та 223-ї стрілецьких дивізій Третього Українського фронту звільнили місто Бобринець, а воїни 297-ї Слав’яно-Кіровоградської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 25-го гвардійського стрілецького корпусу 5-ї ударної армії звільнили колишній районний центр – село Рівне.

17 березня 1944 року воїни 13-ї , 97-ї та 50-ї гвардійських дивізій у взаємодії з 27-ю гвардійською танковою бригадою Другого Українського фронту визволили місто Новоукраїнку. Того ж дня частини 14-ї гвардійської стрілецької і 9-ї гвардійської дивізій п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили Добровеличківку, а частини 68-го стрілецького корпусу 57-ї армії Третього Українського фронту звільнили колишній районний центр село Витязівку.

18 березня 1944 року війська 32-го корпусу 5-ї гвардійської армії звільнили колишній районний центр – село Піщаний Брід.

21 березня 1944 року війська 3-го гвардійського корпусу звільнили районний центр – село Вільшанку.

У боях за Кіровоградщину небачений патріотизм проявили тисячі солдат і офіцерів різних національностей. Більше чотирьохсот із них були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. 58-ми частинам та з’єднанням присвоєно найменування Кіровоградських, Олександрійських, Знам’янських, Новоукраїнських. Тисячі воїнів покояться в нашій политій кров’ю землі. Для вшанування їх пам’яті на території області було встановлено 606 пам’ятників і 145 обелісків. Сподіваюся, що нинішнього року органи державного управління та місцевого самоврядування разом із громадськими організаціями розгорнуть велику патріотичну роботу по впорядкуванню братських могил і окремих поховань воїнів Радянської Армії, партизанів, підпільників та невтомних трудівників і трудівниць тилу, по ремонту та реставрації пам’ятників і обелісків, встановленню пам’ятних знаків у місцях, пов’язаних із безсмертними подвигами в ім’я Перемоги, семидесятиріччя якої будемо всенародно відзначати в травні 2015 року.

Бабій В., краєзнавець

Бабій В. Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу // Народне слово. – 2013. – 26 вересня. – С.7.

Дизайн: ArnaelM@gmail.com
^Наверх