Почесні громадяни
Дацький Василь Нестерович
Єрещенко Микола Юхимович
Жадов Олексій Семенович
Каліхов Михайло Іванович
Кандідов Михайло Дмитрович
Конєв Іван Степанович
Родимцев Олександр Ілліч
Ротмістров Павло Олексійович
Самчук Іван Олексійович
Семенов Дмитро Іванович
Степанов Михайло Дмитрович

Родимцев Олександр Ілліч

Найвидатніші події і битви періоду Великої Вітчизняної війни тісно пов'язані з ім'ям Олександра Ілліча Родимцева. Його мужність і героїзм, уміння керувати військами і перемагати у найскладніших ситуаціях викликали подив і захоплення, стали справді легендарними.

Народився Олександр Ілліч 23 лютого 1905 року в селі Шарлик, тепер райцентр Оренбурзької області, у сім'ї селянина-бідняка. Після смерті батька, закатованого білобандитами, він лишився єдиним годувальником сім'ї. Восени 1927 року збулася заповітна мрія — його покликали на дійсну службу до армії. Через два роки вступає до школи імені ВЦВК. Уже ставши червоним командиром, продовжує навчатись, сам оволодіває військовою технікою і навчає інших. За покликом серця в 1936 році прибув до Іспанії. За виявлений героїзм нагороджений двома орденами Червоного Прапора, удостоєний звання Героя Радянського Союзу.

Здобувши значний бойовий досвід, він вчиться у Військовій академії імені М. В. Фрунзе, після закінчення якої, а також річних курсів при Військовій академії командного і штурманського складу ВПС у травні 1941 року призначається командиром 5-ої повітрянодесантної бригади. З нею і вступив в тяжкі бої при обороні Києва. Бої за Конотоп, Харків, Тим, Щигри — славні сторінки бойового шляху бригади. У ці тяжкі дні вступає в командування 87 стрілецькою дивізією, до складу якої ввійшли десантники. Перетворена в 13 гвардійську, дивізія на смерть стояла і вистояла в боях за Сталінград. Сто сорок днів билися з ворогом гвардійці Родимцева, назавжди вкривши себе славою героїв нечуваної в історії битви. В той день, коли дивізія прибула на переправу, ворог відкрив ураганний артилерійський і мінометний вогонь по Сталінграду. Вели вогонь 1400 гармат, і все ж гвардійці переправились через Волгу. Вступили з ходу в жорстокі бої. Битва йшла за окремі будинки. Гвардійці поклялись: «За Волгою для нас землі нема!» І вони залишились вірними клятві. За успішні бойові дії під Сталінградом 13 гвардійська була нагороджена орденом Червоного Прапора. Генерала О. І. Родимцева призначають командиром 32-го гвардійського стрілецького корпусу.

Ранком 5 липня 1943 року почалась небачена в історії війн битва на Курській дузі. Під Прохорівкою вступив у битву гвардійський корпус Родимцева. Вісім днів і ночей точилися кровопролитні бої. А потім були бої за Харків, вийшли на простори українських степів. Всі дивізії корпусу стали Полтавськими.

Нестримним був натиск з'єднань і частин корпусу. Захопивши Кременчук і форсувавши Дніпро, разом з танковими частинами гвардійці прорвали ворожу оборону і почали звільнення землі кіровоградської. Ставка Верховного Головнокомандування поставила завдання розгромити угруповання ворога і звільнити Кіровоград. У виконанні цих планів важливу роль відіграв корпус Родимцева. Разом з танковими частинами 32 гвардійський корпус наносив, головний удар па ворогу. Дивізії корпусу — 95, 97 і ПО рішуче атакували ворожі укріплення, вже наприкінці першого дня наступу вийшли на річку Інгул. Почався штурм міста. 8 січня місто Москва громом 224 гармат сповістила всю країну про звільнення міста Кіровограда.

Гвардійці О. І. Родимцева святкували перемогу. Та попереду їх чекали бої за Первомайськ та Польщу, форсування Вісли, Одеру.

За одерський рубіж корпус був відзначений найменуванням Одерського. А потім була зустріч на Ельбі і стрімкий марш дивізій корпусу на Прагу.

На грудях мужнього комкора Родимцева засяяла друга Золота Зірка Героя Радянського Союзу, а на плечах – генеральські погони.

Коли закінчилась Велика Вітчизняна війна, Олександру Іллічу Родимцеву було сорок років. Сповнений сил і енергії, він лишається в бойовому строю, командує військовими з'єднаннями. В 1951—52 роках — помічник командуючого військами Східно-Сибірського військового округу, Перший заступник командуючого військами Північного військового округу. З 1966 року — консультант групи генеральних інспекторів Міністерства оборони СРСР. Депутат Верховної Ради СРСР 3-го скликання.

Автор книг «Під небом Іспанії», «Машенька із Мишоловки», «За місто герой – Київ», «Люди легендарного подвигу, «Гвардійці стояли на смерть», «Твої, Вітчизно, сини».

Родимцев О. І. - Двічі Герой Радянського Союзу. Нагороджений 3 орденами Леніна, орденом Жовтневої Революції, 4 орденами Червоного Прапора, 2 орденами Суворова 2 ступеня, орденом Кутузова 2 ступеня, Богдана Хмельницького 2 ступеня, 2 орденами Червоної Зірки і медалями, а також орденами і медалями Чехословаччини, Польщі, США.

На святкування 30-річчя визволення Кіровограда у січні 1974 року прибув генерал-полковник О. І. Родимцев . Тут йому й вручили посвідчення Почесного громадянина міста Кіровограда, якого він удостоєний 28 жовтня 1973 року.

Помер 13 квітня 1977 року у Москві.

Література

Абизов В. И. Александр Родимцев. - М.: Политиздат, 1981. - 111 с.

Дацька В.З когорти сміливих / В. Дацька // Народне слово. - 2010. - 21 січня - С. 6.

Матівос Ю. Ветеран: Тематична сторінка Кіровоградської міської ради ветеранів / Ю. Матівос // Вечірня газета. - 2002. - 26 липня. - С. 7.

Матівос Ю. Місто на сивому Інгулі. - Історико-публіцистичний нарис. – Кіровоград: ТОВ «Діаграма», 2004. - с. 230.

Френчко Л. Знаменитости степной столицы / Л. Френчко // Ведомости Плюс. - 2005. - 4 марта. - С. 8: фото.

Цибульський М. Людина легендарного подвигу: До 100-річчя від дня народження Олександра Родимцева / М. Цибульський // Народне слово. - 2005. – 5 березня. - С. 4.

Хроніка
 КІРОВОГРАДЩИНА: ХРОНІКА ВОГНЕННИХ ЛІТ

Червень 1941 р. «Червона зірка» перейшла працювати на 11-годинний робочий день, почала випуск озброєння, боєприпасів, ремонт військової техніки. Під госпіталь переобладнано приміщення педінституту. Облвиконком зобов’язав рай - і сільвиконкоми організувати охорону врожаю.

Липень 1941 р. 2398 добровольців подали заяви з проханням послати їх на фронт. В області діяли 32 винищувальні батальйони, до складу яких входило 5939 чоловік і 1015 груп сприяння винищувальним батальйонам, які налічували 15938 членів. У ряди народного ополчення вступило близько 100 тис. чоловік. Було створено підпільний обком, 2 міськкоми, 28 райкомів КП(б)У, 5 партизанських загонів і 29 диверсійних груп.

Серпень 1941 р. У нерівних умовах в окремих місцевостях області Червона Армія вела оборонні бої. 6-а і 12-а армія у районі с. Підвисокого вели оборону проти переважаючих сил ворога. Їх учасником був письменник Євген Долматовський, який згодом описав ці події у книзі «Зелена брама». Сміливий рейд тилами противника здійснили бійці 16 мехкорпусу під командуванням комдива А. Соколова, які полягли нерівному бою на Синюсі. У районі с. Красногірки воїни 96-ї стрілецької дивізії 18-ї армії у оточенні відбили десятки танкових атак фашистів. Бійці 70-го прикордонного Ізмаїльського загону, 4-го авіаційного корпусу, 296-го винищувального полку під Кіровоградом прийняли удар переважаючих гітлерівських частин. Область було повністю окуповано фашистами.

Осінь 1941 р. У Кіровограді, Олександрії, Павлиші окупанти створили табори для військовополонених. Тривали масові розстріли євреїв, циган, комсомольців, комуністів, радянських працівників. Відновлено діяльність «Просвіти», виходила газета «Український голос». На території Кам'янського, Знам’янського і Єлизаветградківського районів діяли партизанські загони ім. Ворошилова, Щорса, Сталіна. Загинули керівники підпілля П. Василина, Є. Скабард, І. Нечаєв, П. Боєвець, І. Щученко.

1942 р. У Кіровограді діяли підпільно-диверсійні групи ім. Ворошилова і Кірова. За участю їхніх підрозділів у селах Кіровоградського, Великовисківського, Компаніївського, Аджамського, Єлизаветградківського районів здійснено 682 диверсійні акти, знищено 1600 гітлерівців, 72 паровози, 8 літаків, 96 авіамоторів, 11 танків, 2887 автомашин, кілька баз із пальним.

Осінь 1943 р. Розпочалось визволення області. 21 жовтня звільнено перший райцентр — Петрове, 24 листопада — Онуфріївку.

Зима 1943-1944 pp. У грудні визволено Знам'янку, Новогеоргіївськ, Олександрію. Три дні тривали бої за Кіровоград. 8 січня обласний центр визволили війська 2-го Українського фронту, 23 з'єднання і частини дістали почесні найменування «Кіровоградських». Тривали бої за південний регіон області.

Березень 1944 р. Війська 3-го Українського фронту визволили Долинський, Бобринецький, Новгородківський, Устинівський райони. Війська 2-го Українського фронту завершили очищення заходу області. Останніми звільненими пунктами стали Глиняне, Перчунове, Миколаївка Добровеличківського району. У боях за визволення області 400 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

1941-1945 рр. Званням Героя Радянського Союзу були відзначені 135 наших земляків, у т.ч. Маршал Радянського Союзу П. Кошовий і генерал-майор авіації О. Мазуренко — двічі. Подвиг Олександра Матросова повторив Архип Маніта. Героями визволення Чехословаччини стали І. Діброва та І. Мельник. У італійському русі опору воювали кіровоградці С. Базенков і В. Поліщук. Звання почесного громадянина Кракова присвоєно О. Шаповалову, який брав участь у його врятуванні від знищення фашистськими мінерами, що було показано у фільмі «Майор Вихор». Уродженець Гайворонського району Г. Балицький став Героєм Радянського Союзу та кавалером польського Золотого Хреста.

Підготував Сергій ШЕВЧЕНКО ( Кіровоградська правда, 2001 р. – 8 травня. - С. 2.)Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу

Золотою сторінкою в літопис Великої Вітчизняної війни увійшла битва за визволення Кіровоградщини. З 28 вересня по 3 жовтня 1943 року частини тридцять сьомої армії, четвертої і п’ятої гвардійських армій Степового фронту під командуванням генерала І.С. Конєва форсували Дніпро на ділянках Деріївка – Куцеволівка Онуфріївського району, Табурище – Новогеоргіївськ і Змитниця – Старе Липове Новогеоргіївського району (нині Світловодський). Вранці 15 жовтня 1943 року вони перейшли в наступ на кіровоградському і криворізькому напрямах.

18 жовтня 1943 року було подолано міцний вузол оборони противника в районі села Деріївка. Це були перші визволені кілометри Кіровоградщини. За героїчні подвиги під час форсування Дніпра, розширення плацдарму на ділянці Деріївка – Куцеволівка 218 воїнів тридцять сьомої армії (командуючий генерал-лейтенант М.М. Шарохін) були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

21 жовтня 1943 року воїни тридцять четвертого, тридцять дев’ятого та сорок другого гвардійських полків тринадцятої Полтавської ордена Леніна Червонопрапорної стрілецької дивізії визволили перший районний центр Кіровоградщини – селище Петрове, яке до березня 1944 року було прифронтовим тилом радянських військ.

23 листопада 1943 року з’єднання 53-ї армії Другого Українського фронту звільнили районний центр – Онуфріївку.

На ранок 3 грудня 1943 року частини п’ятої гвардійської повітряно-десантної та 138-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Новогеоргіївськ.

6 грудня 1943 року частини і з’єднання п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту та тринадцятої і 111 стрілецьких дивізій, шостої гвардійської повітряно-десантної дивізії восьмого механізованого корпусу п’ятої гвардійської армії визволили місто Олександрію.

7 грудня 1943 року частини 93-ї гвардійської Харківської стрілецької дивізії, 94-ї гвардійської і 84-ї стрілецької дивізій визволили колишній районний центр селище Нову Прагу.

8 грудня 1943 року частини і з’єднання 75-го стрілкового корпусу 53-ї армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Єлизаветградку.

9 грудня 1943 року частини 18-го і 29-го танкових корпусів п’ятої гвардійської танкової армії, 6-ї і 110-ї гвардійських стрілецьких дивізій п’ятої танкової армії при взаємодії з партизанами Чорного лісу визволили місто Знам’янку.

5 січня 1944 року частини 9-ї повітрянодесантної гвардійської дивізії п’ятої гвардійської армії, а також шостої дивізії сьомої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Аджамку.

На світанку 5 січня 1944 року війська Другого Українського фронту розпочали битву за визволення Кіровограда і вранці 8 січня 1944 року кіровоградці радо зустрічали своїх визволителів у складі п’ятої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант О.С. Жадов), сьомої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант М.С. Шумилов) та п’ятої гвардійської танкової армії (командуючий генерал-полковник П.О. Ротмістров).

9 січня 1944 року частини п’ятої гвардійської повітрянодесантної і 375-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили районний центр – селище Олександрівку.

10 березня 1944 року частини 93-ї стрілецької дивізії у взаємодії з частинами 123-ї стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Новгородку.

З 10 на 11 березня 1944 року війська Другого Українського фронту визволили міста Златопіль і Новомиргород.

11 березня 1944 року частини 31-ї танкової бригади разом із воїнами двадцятого стрілецького корпусу визволили місто Гайворон.

11 березня 1944 року війська тридцять третього стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Велику Виску.

12 березня 1944 року війська 19-ї , 52-ї і 73-ї гвардійських стрілецьких дивізій 57-ї армії Третього Українського фронту визволили місто Долинську, а воїни 69-ї стрілецької дивізії четвертої гвардійської армії, 25-ї гвардійської стрілецької дивізії сьомої гвардійської армії та 213 стрілецької дивізії п’ятої ударної армії Другого Українського фронту звільнили місто Ульяновку.

13 березня 1944 року воїни 214-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Малу Виску.

У той же день було визволено і колишній районний центр – село Тишківку.

14 березня 1944 року воїни 213-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Хмельове, а війська 110-ї гвардійської дивізії Другого Українського фронту – селище Новоархангельськ та колишній районний центр – село Підвисоке.

15 березня 1944 року воїни 223-го кавалерійського полку 63-ї кавалерійської дивізії Другого Українського фронту визволили селище Голованівськ.

Цього ж дня війська 81-ї Червонопрапорної стрілецької дивізії Другого Українського фронту визволили селище Компаніївку, а воїни 228-ї стрілецької дивізії 37-ї армії та 58-ї гвардійської стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Устинівку.

16 березня 1944 року війська 19-ї, 93-ї, 113-ї та 223-ї стрілецьких дивізій Третього Українського фронту звільнили місто Бобринець, а воїни 297-ї Слав’яно-Кіровоградської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 25-го гвардійського стрілецького корпусу 5-ї ударної армії звільнили колишній районний центр – село Рівне.

17 березня 1944 року воїни 13-ї , 97-ї та 50-ї гвардійських дивізій у взаємодії з 27-ю гвардійською танковою бригадою Другого Українського фронту визволили місто Новоукраїнку. Того ж дня частини 14-ї гвардійської стрілецької і 9-ї гвардійської дивізій п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили Добровеличківку, а частини 68-го стрілецького корпусу 57-ї армії Третього Українського фронту звільнили колишній районний центр село Витязівку.

18 березня 1944 року війська 32-го корпусу 5-ї гвардійської армії звільнили колишній районний центр – село Піщаний Брід.

21 березня 1944 року війська 3-го гвардійського корпусу звільнили районний центр – село Вільшанку.

У боях за Кіровоградщину небачений патріотизм проявили тисячі солдат і офіцерів різних національностей. Більше чотирьохсот із них були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. 58-ми частинам та з’єднанням присвоєно найменування Кіровоградських, Олександрійських, Знам’янських, Новоукраїнських. Тисячі воїнів покояться в нашій политій кров’ю землі. Для вшанування їх пам’яті на території області було встановлено 606 пам’ятників і 145 обелісків. Сподіваюся, що нинішнього року органи державного управління та місцевого самоврядування разом із громадськими організаціями розгорнуть велику патріотичну роботу по впорядкуванню братських могил і окремих поховань воїнів Радянської Армії, партизанів, підпільників та невтомних трудівників і трудівниць тилу, по ремонту та реставрації пам’ятників і обелісків, встановленню пам’ятних знаків у місцях, пов’язаних із безсмертними подвигами в ім’я Перемоги, семидесятиріччя якої будемо всенародно відзначати в травні 2015 року.

Бабій В., краєзнавець

Бабій В. Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу // Народне слово. – 2013. – 26 вересня. – С.7.

Дизайн: ArnaelM@gmail.com
^Наверх