Рух опору
***
Василина Петро Кирилович
Гончаренко Віра Михайлівна
Гончаров Олексій Степанович
Долженко Валентина
Залізничники Знам’янки в роки Великої Вітчизняної
ІСТОРІЯ «СПАРТАКА» – ІСТОРІЯ ВЕЛИКОГО ПОДВИГУ Й ІСТОРІЯ ВЕЛИКОЇ ЗРАДИ
Кіровоградці у складі антифашистських інтернаціональних сил
Лахман П.
Лисенко Агафія Сидорівна
Майданюк Марія
Партизанські сторінки
Підпільна організація «Спартак»
Рух опору

Василина Петро Кирилович

 

Постолатій В. Три смерті Василини // Кіровоградська правда. – 2016. – 2 грудня. – С. 10

Три смерті Василини

Він не хотів більше жити. Він бажав смерті, а вони вперто повертали його на цей світ. І це воскресіння він сприймав як чергову витончену тортуру, яка знову таки закінчиться його смертю, страшною і невідворотною. Але на скільки страшною – він не уявляв, не міг уявити, і це ще більше пригнічувало. Він, атеїст, просив у Бога швидкої смерті, але його мовчазні волання, схоже, не дійшли до адресата. Пройшовши сім земних кіл пекла, його чиясь зла воля повертала на початок, аби він знову пройшов страшний тернистий шлях на свою Голгофу. Лежачи на білих простирадлах, він згадував миттєвості свого життя. Можливо, десь там приховані причини його жахливого кінця...

текст: Віталій Постолатій
фото; із відкритих джерел

Петро Василина народився у серпні 1899 року у сім'ї селянина-бідняка в селі Леськи Черкаського повіту Київської губернії. Закінчив чотирикласну школу. Змалку допомагав батькам по господарству, наймитував. У неповних 14 років ранньою весною 1913 року подався до Кривого Рогу і два роки працював коногоном у шахті.

У 1915 році повернувся додому і вступив у двокласне училище, влітку знову наймитував...

Буремний 1918 рік. Україна охоплена полум'ям громадянської війни. Хтось із його односельців подався до Петлюри, хтось шукав своєї правди недалеко від дому – у повстанських загонах Холодного Яру. Петрові здалося, що його правда з більшовиками. Адже їхні гасла були такими простими й зрозумілими: «Земля – селянам, фабрики, заводи, шахти – робітникам...»

Він – червоний кіннотник сьомого Сумського полку, згодом – Київського кавалерійського дивізіону.

Навесні 1920 року – демобілізація. Але руки, які звикли до шаблі й рушниці, важко звикали до плуга. Та й Україна ще гомоніла... І він повернувся до шаблі, на два роки став чонівцем. ЧОН – це частини особливого призначення боротьби з «бандитизмом». Воював на Поділлі, півдні України.

Червона Армія відкрила молодому комсомольцю соціальний ліфт нагору. Він став активістом, згодом увійшов у номенклатуру – касту професійних більшовицьких управлінців.

У 1922 Петро очолив комнезам (комітет незаможних селян) у рідному селі, згодом став головою сільради. У наступні п'ять років Василина вступив до лав більшовицької партії, став головою Чорнобаївського районного комітету бідноти, а пізніше – завідувачем земельного відділу Чорнобаївського райвиконкому. На цій посаді він пережив 1930 рік – рік «великого перелому», коли ламали через коліно українське село, розкуркулювали, відправляли до Сибіру заможнішу частину гречкосіїв, а решту зганяли у колгоспи. Потім був страшний 1933 рік... Важко сказати, чи усвідомлював він увесь жах тих «непопулярних реформ», які проводилися завдяки і його зусиллям. Адже пропагандистська машина працювала тоді на повну потужність, промиваючи мізки у першу чергу саме таким, як Василина. Партія привчала номенклатуру не замислюватися, беззастережно виконувати вказівки-резолюції. Поява сумнівів, відчуття того, що йдемо не тим шляхом і не так, означали профнепридатність. Виправлення цих вад було вже в компетенції НКВС, але його ця чаша оминула... У 1937-му році у Чорнобаївському районі про нього вже не згадали, адже вже рік, як він очолював райземвідділ вже в іншому – Кам'янському районі.

Зусиллями НКВС для Петра Василини почало з'являтися багато нових вакансій і він швидко пішов угору. Став директором Кам'янської моторно-тракторної станції, головою райвиконкому, першим секретарем Кам'янського райкому партії. А далі – депутатом Верховної Ради СРСР першого скликання, делегатом XVIII з'їзду партії.

У січні 1939 року утворено Кіровоградську область. Кам'янський район увійшов до її складу. Василина став завідувачем сільгоспвідділом Кіровоградського обкому та членом бюро обкому партії.

Далі була війна. Воювати мали, як відомо, малою кров'ю і на чужій території, але вже за тиждень від її початку надійшла директива з ЦК ВКП(б) і Раднаркому СРСР про створення підпільних партійних організацій і партизанських загонів на окупованій ворогом території. Виконуючи цю директиву, територію області поділили на три округи: Кіровоградську, Знам'янську та Кам'янську на чолі з членами підпільного обкому партії, комплектувалися партизанські загони, створювалися бази, проте дехто з тих, кого планували залишити в тилу ворога, доклав усіх зусиль, щоб евакуюватися, а ті, хто залишилися, мабуть, багато разів пожалкували про це.

Так і не запрацював створений на папері підпільний штаб Кіровоградської округи, а очільників Кам'янської – спіткала сумна доля.

За участю Василини ще до приходу німців у Кам'янці сформували винищувальний батальйон, у Холодноярському лісі заклали партизанську базу. Перед приходом німців цей батальйон спалив нафтосховище і цукровий завод у Кам'янці, спиртзавод у Косарах, прийняв бойове хрещення, вступивши у бій із передовими частинами вермахту поблизу села Мельники Чигиринського району. З приходом фашистів батальйон став партизанським загоном.

Петро Василина у цей час був у Києві. Він мав пройти затвердження очільником Кам'янської округи. То ж топтав коридори ЦК КП (б) У. У нього було безліч можливостей накивати п'ятами й податися в евакуацію, але він цього не зробив. Добрався до Сміли, перейшов лінію фронту і 10 серпня 1941 року потрапив до партизанського загону Андрія Куценка в Холодному Яру.

1941 рік не був сприятливим для розгортання партизанського руху. Сталінський режим накопичив чималий об'єм негативу: колективізація, голодомор, репресії, безправ'я, злидні. То ж прихід німців багато хто сприйняв чи то байдуже, чи навіть із певною надією. У Кіровограді одні зустрічали непроханих гостей зі зброєю в руках, а вже наступного дня інші майже у тому ж місці, де ще кров учорашніх не встигла увійти в землю, зустрічали фашистів із хлібом і сіллю, а на розі вулиць Шевченка і Луначарського узагалі спорудили тріумфальну арку й оздобили її квітами. Багаторічне культивування і заохочення доносів почало працювати вже проти більшовиків.

У перші місяці окупації Олександрівського району фашисти стратили 23 жителі району, переважно тих, кого залишили для підпільної роботи. Інструктор обкому Шамардін переховувався у лазові, викопаному в глинищі в Олександрівці, в копиці соломи біля села Бірки, у землянці в лісі поблизу Триліс, де його й схопили за доносом. Сільський комуніст, голова колгоспу Зубенко перед приходом німців привіз до своєї оселі в Поселянівку з району зброю, набої, радіоприймач. Усе це закопав і замаскував. Протее за доносом підпілля придушили в зародку, схованку виявили, сільський актив розстріляли.

На початку серпня 1941 року з числа активу Олександрівського району організували партизанський загін. Проте загону забракло підготовки керівництва. Люди розбрелися селами, а очільник кудись зник. Один із тих «партизанів» повернувся у рідне село і здав поліції зброю, отриману в загоні. Німці його не чіпали, а ось свої, коли повернулися, пригадали все...

Важко сказати, яку саме роботу проводив Василина у партизанському загоні. Як згадував командир Куценко, Петро Кирилович урочисто вручив загонові червоний прапор, проводив пропагандистську роботу серед партизанів і населення.

Працівник обласного архіву Іван Пархоменко у 1967 році на сторінках «Кіровоградської правди» описав бій партизанів із фашистами, який відбувся 16 серпня 1941 року: «З табору вийшли в бік центральної дороги Василина, Куценко, комісар загону Беркін і кілька бійців. Усі несли пляшки з горючою сумішшю. Через деякий час почувся гуркіт моторів. На дорозі з'явилися бронемашини, танкетки. Перша машина порівнялася з Василиною. Розмахнувшись, він зі злістю кинув у неї пляшку. Броню лизнули язики полум'я. Натхненні прикладом Василини, партизани знищили ще кілька бронемашин. Танкісти й мотоцикли повернули назад». Сьогодні вже важко сказати, легенда це чи документальна розповідь.

14 і 15 вересня німці провели облави на партизанів, виявили і знищили базу загону. Не всім вдалося вирватися з оточення. Партизани залишилися без даху над головою, харчів, зброї. Петро Василина наказав людям розійтися селами, створювати там підпільні групи, збирати сили для наступної боротьби.

Кінець жовтня. Лили безперервні дощі. В лісі холодно, голодно, вогко і непривітно. Біля села Вербівка групу підозрілих чоловіків обстріляли чи то німці, чи, вірогідніше, поліцаї. Люди відійшли до лісу і почали прощатися. Василина вирішив повернутися до рідного села Леськи на Черкащині. У листопаді односельці Петра, з десяток місцевих поліцаїв на чолі зі своїм начальником, завітали до обійстя його батька. Вони напевно знали, кого шукали. Знайшли Василину в сараї під сіном і відвезли до Черкас.

Його катували, повільно й жорстоко вбивали, а він почав чекати смерті, як порятунку від усіх тих мук, які випали на його долю. Але він був досить цінним полоненим, тому кати не дали йому просто так померти. Його перевели в тюремну лікарню, підлікували, сподіваючись, що природні інстинкти візьмуть гору, що у нього таки прокинеться жага до життя і він погодиться на співпрацю з ворогом, але він знову сказав своє категоричне «ні». І тоді на нього нацькували німецьких вівчарок, які й загризли його. Смерть була миттєвою, але неймовірно болісною і страшною.

Кажуть, що людина живе доти, доки її пам'ятають. Василину пам'ятали. Його ім'ям назвали вулиці в Кіровограді і Черкасах, в селі Леськи йому встановили пам'ятник. Але сьогодні Василину спіткала ще одна смерть – забуття. Його ім'я викреслюють із нашої пам’яті.

Хроніка
 КІРОВОГРАДЩИНА: ХРОНІКА ВОГНЕННИХ ЛІТ

Червень 1941 р. «Червона зірка» перейшла працювати на 11-годинний робочий день, почала випуск озброєння, боєприпасів, ремонт військової техніки. Під госпіталь переобладнано приміщення педінституту. Облвиконком зобов’язав рай - і сільвиконкоми організувати охорону врожаю.

Липень 1941 р. 2398 добровольців подали заяви з проханням послати їх на фронт. В області діяли 32 винищувальні батальйони, до складу яких входило 5939 чоловік і 1015 груп сприяння винищувальним батальйонам, які налічували 15938 членів. У ряди народного ополчення вступило близько 100 тис. чоловік. Було створено підпільний обком, 2 міськкоми, 28 райкомів КП(б)У, 5 партизанських загонів і 29 диверсійних груп.

Серпень 1941 р. У нерівних умовах в окремих місцевостях області Червона Армія вела оборонні бої. 6-а і 12-а армія у районі с. Підвисокого вели оборону проти переважаючих сил ворога. Їх учасником був письменник Євген Долматовський, який згодом описав ці події у книзі «Зелена брама». Сміливий рейд тилами противника здійснили бійці 16 мехкорпусу під командуванням комдива А. Соколова, які полягли нерівному бою на Синюсі. У районі с. Красногірки воїни 96-ї стрілецької дивізії 18-ї армії у оточенні відбили десятки танкових атак фашистів. Бійці 70-го прикордонного Ізмаїльського загону, 4-го авіаційного корпусу, 296-го винищувального полку під Кіровоградом прийняли удар переважаючих гітлерівських частин. Область було повністю окуповано фашистами.

Осінь 1941 р. У Кіровограді, Олександрії, Павлиші окупанти створили табори для військовополонених. Тривали масові розстріли євреїв, циган, комсомольців, комуністів, радянських працівників. Відновлено діяльність «Просвіти», виходила газета «Український голос». На території Кам'янського, Знам’янського і Єлизаветградківського районів діяли партизанські загони ім. Ворошилова, Щорса, Сталіна. Загинули керівники підпілля П. Василина, Є. Скабард, І. Нечаєв, П. Боєвець, І. Щученко.

1942 р. У Кіровограді діяли підпільно-диверсійні групи ім. Ворошилова і Кірова. За участю їхніх підрозділів у селах Кіровоградського, Великовисківського, Компаніївського, Аджамського, Єлизаветградківського районів здійснено 682 диверсійні акти, знищено 1600 гітлерівців, 72 паровози, 8 літаків, 96 авіамоторів, 11 танків, 2887 автомашин, кілька баз із пальним.

Осінь 1943 р. Розпочалось визволення області. 21 жовтня звільнено перший райцентр — Петрове, 24 листопада — Онуфріївку.

Зима 1943-1944 pp. У грудні визволено Знам'янку, Новогеоргіївськ, Олександрію. Три дні тривали бої за Кіровоград. 8 січня обласний центр визволили війська 2-го Українського фронту, 23 з'єднання і частини дістали почесні найменування «Кіровоградських». Тривали бої за південний регіон області.

Березень 1944 р. Війська 3-го Українського фронту визволили Долинський, Бобринецький, Новгородківський, Устинівський райони. Війська 2-го Українського фронту завершили очищення заходу області. Останніми звільненими пунктами стали Глиняне, Перчунове, Миколаївка Добровеличківського району. У боях за визволення області 400 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

1941-1945 рр. Званням Героя Радянського Союзу були відзначені 135 наших земляків, у т.ч. Маршал Радянського Союзу П. Кошовий і генерал-майор авіації О. Мазуренко — двічі. Подвиг Олександра Матросова повторив Архип Маніта. Героями визволення Чехословаччини стали І. Діброва та І. Мельник. У італійському русі опору воювали кіровоградці С. Базенков і В. Поліщук. Звання почесного громадянина Кракова присвоєно О. Шаповалову, який брав участь у його врятуванні від знищення фашистськими мінерами, що було показано у фільмі «Майор Вихор». Уродженець Гайворонського району Г. Балицький став Героєм Радянського Союзу та кавалером польського Золотого Хреста.

Підготував Сергій ШЕВЧЕНКО ( Кіровоградська правда, 2001 р. – 8 травня. - С. 2.)Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу

Золотою сторінкою в літопис Великої Вітчизняної війни увійшла битва за визволення Кіровоградщини. З 28 вересня по 3 жовтня 1943 року частини тридцять сьомої армії, четвертої і п’ятої гвардійських армій Степового фронту під командуванням генерала І.С. Конєва форсували Дніпро на ділянках Деріївка – Куцеволівка Онуфріївського району, Табурище – Новогеоргіївськ і Змитниця – Старе Липове Новогеоргіївського району (нині Світловодський). Вранці 15 жовтня 1943 року вони перейшли в наступ на кіровоградському і криворізькому напрямах.

18 жовтня 1943 року було подолано міцний вузол оборони противника в районі села Деріївка. Це були перші визволені кілометри Кіровоградщини. За героїчні подвиги під час форсування Дніпра, розширення плацдарму на ділянці Деріївка – Куцеволівка 218 воїнів тридцять сьомої армії (командуючий генерал-лейтенант М.М. Шарохін) були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

21 жовтня 1943 року воїни тридцять четвертого, тридцять дев’ятого та сорок другого гвардійських полків тринадцятої Полтавської ордена Леніна Червонопрапорної стрілецької дивізії визволили перший районний центр Кіровоградщини – селище Петрове, яке до березня 1944 року було прифронтовим тилом радянських військ.

23 листопада 1943 року з’єднання 53-ї армії Другого Українського фронту звільнили районний центр – Онуфріївку.

На ранок 3 грудня 1943 року частини п’ятої гвардійської повітряно-десантної та 138-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Новогеоргіївськ.

6 грудня 1943 року частини і з’єднання п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту та тринадцятої і 111 стрілецьких дивізій, шостої гвардійської повітряно-десантної дивізії восьмого механізованого корпусу п’ятої гвардійської армії визволили місто Олександрію.

7 грудня 1943 року частини 93-ї гвардійської Харківської стрілецької дивізії, 94-ї гвардійської і 84-ї стрілецької дивізій визволили колишній районний центр селище Нову Прагу.

8 грудня 1943 року частини і з’єднання 75-го стрілкового корпусу 53-ї армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Єлизаветградку.

9 грудня 1943 року частини 18-го і 29-го танкових корпусів п’ятої гвардійської танкової армії, 6-ї і 110-ї гвардійських стрілецьких дивізій п’ятої танкової армії при взаємодії з партизанами Чорного лісу визволили місто Знам’янку.

5 січня 1944 року частини 9-ї повітрянодесантної гвардійської дивізії п’ятої гвардійської армії, а також шостої дивізії сьомої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Аджамку.

На світанку 5 січня 1944 року війська Другого Українського фронту розпочали битву за визволення Кіровограда і вранці 8 січня 1944 року кіровоградці радо зустрічали своїх визволителів у складі п’ятої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант О.С. Жадов), сьомої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант М.С. Шумилов) та п’ятої гвардійської танкової армії (командуючий генерал-полковник П.О. Ротмістров).

9 січня 1944 року частини п’ятої гвардійської повітрянодесантної і 375-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили районний центр – селище Олександрівку.

10 березня 1944 року частини 93-ї стрілецької дивізії у взаємодії з частинами 123-ї стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Новгородку.

З 10 на 11 березня 1944 року війська Другого Українського фронту визволили міста Златопіль і Новомиргород.

11 березня 1944 року частини 31-ї танкової бригади разом із воїнами двадцятого стрілецького корпусу визволили місто Гайворон.

11 березня 1944 року війська тридцять третього стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Велику Виску.

12 березня 1944 року війська 19-ї , 52-ї і 73-ї гвардійських стрілецьких дивізій 57-ї армії Третього Українського фронту визволили місто Долинську, а воїни 69-ї стрілецької дивізії четвертої гвардійської армії, 25-ї гвардійської стрілецької дивізії сьомої гвардійської армії та 213 стрілецької дивізії п’ятої ударної армії Другого Українського фронту звільнили місто Ульяновку.

13 березня 1944 року воїни 214-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Малу Виску.

У той же день було визволено і колишній районний центр – село Тишківку.

14 березня 1944 року воїни 213-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Хмельове, а війська 110-ї гвардійської дивізії Другого Українського фронту – селище Новоархангельськ та колишній районний центр – село Підвисоке.

15 березня 1944 року воїни 223-го кавалерійського полку 63-ї кавалерійської дивізії Другого Українського фронту визволили селище Голованівськ.

Цього ж дня війська 81-ї Червонопрапорної стрілецької дивізії Другого Українського фронту визволили селище Компаніївку, а воїни 228-ї стрілецької дивізії 37-ї армії та 58-ї гвардійської стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Устинівку.

16 березня 1944 року війська 19-ї, 93-ї, 113-ї та 223-ї стрілецьких дивізій Третього Українського фронту звільнили місто Бобринець, а воїни 297-ї Слав’яно-Кіровоградської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 25-го гвардійського стрілецького корпусу 5-ї ударної армії звільнили колишній районний центр – село Рівне.

17 березня 1944 року воїни 13-ї , 97-ї та 50-ї гвардійських дивізій у взаємодії з 27-ю гвардійською танковою бригадою Другого Українського фронту визволили місто Новоукраїнку. Того ж дня частини 14-ї гвардійської стрілецької і 9-ї гвардійської дивізій п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили Добровеличківку, а частини 68-го стрілецького корпусу 57-ї армії Третього Українського фронту звільнили колишній районний центр село Витязівку.

18 березня 1944 року війська 32-го корпусу 5-ї гвардійської армії звільнили колишній районний центр – село Піщаний Брід.

21 березня 1944 року війська 3-го гвардійського корпусу звільнили районний центр – село Вільшанку.

У боях за Кіровоградщину небачений патріотизм проявили тисячі солдат і офіцерів різних національностей. Більше чотирьохсот із них були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. 58-ми частинам та з’єднанням присвоєно найменування Кіровоградських, Олександрійських, Знам’янських, Новоукраїнських. Тисячі воїнів покояться в нашій политій кров’ю землі. Для вшанування їх пам’яті на території області було встановлено 606 пам’ятників і 145 обелісків. Сподіваюся, що нинішнього року органи державного управління та місцевого самоврядування разом із громадськими організаціями розгорнуть велику патріотичну роботу по впорядкуванню братських могил і окремих поховань воїнів Радянської Армії, партизанів, підпільників та невтомних трудівників і трудівниць тилу, по ремонту та реставрації пам’ятників і обелісків, встановленню пам’ятних знаків у місцях, пов’язаних із безсмертними подвигами в ім’я Перемоги, семидесятиріччя якої будемо всенародно відзначати в травні 2015 року.

Бабій В., краєзнавець

Бабій В. Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу // Народне слово. – 2013. – 26 вересня. – С.7.

Дизайн: ArnaelM@gmail.com
^Наверх