Рух опору
***
Василина Петро Кирилович
Гончаренко Віра Михайлівна
Гончаров Олексій Степанович
Долженко Валентина
Залізничники Знам’янки в роки Великої Вітчизняної
ІСТОРІЯ «СПАРТАКА» – ІСТОРІЯ ВЕЛИКОГО ПОДВИГУ Й ІСТОРІЯ ВЕЛИКОЇ ЗРАДИ
Кіровоградці у складі антифашистських інтернаціональних сил
Лахман П.
Лисенко Агафія Сидорівна
Майданюк Марія
Партизанські сторінки
Підпільна організація «Спартак»
Рух опору

Підпільна організація «Спартак»Підпільна організація «Спартак».
Красногірка – це невелике село в Голованівському районі Кіровоградської області. Мешкають тут менше тисячі осіб, а от дату заснування населеного пункту відносять аж до 1569 року. Тоді на території села знаходилися будівлі, в яких позначали дату побудови житла. Колись, 1666 року, у селі було майже півтори тисячі населення. Була й своя церква, жила доволі численна польська громада…
З того часу багато що змінилося, але незмінною залишається зацікавленість мешканців села його історією. Підстави для цього є, адже на території населеного пункту знаходяться одинадцять курганів, які мають бути занесені до переліку археологічних пам’яток. Директор місцевого музею Георгій Кулик вважає, що в реєстр їх мали занести ще 100 років тому, бо зараз вони вже на стадії зникнення. 1981 року випадково розрили один з курганів, і в могильнику знайшли речі, що належали скіфському воїнові…

Війна в селі
У серпневі дні 1941 року на околицях села гриміли бої. У ті спекотні дні початку війни біля Красногірки билася 96-та гірська стрілецька дивізія полковника І. М. Шепетова (підполковник І. М. Шепетов 1924 року закінчив кавалерійську школу в Єлизаветграді.), яка входила до складу героїчної 18-ї армії. Особливо скрутно довелося першому полкові під командуванням майора Міклея. Його батальйони зосередилися на узліссі під Красногіркою. Попереду, за нескошеним пшеничним полем, – фашистські окопи. Ворожі танки з’явились несподівано. На шаленій швидкості мчали на єдину вцілілу гармату. Та ось біля неї розірвався снаряд і розкидав обслугу. Майор Міклей кинувся до гармати. Спокійно цілився під башту ворожого танка і сам собі подавав команди. Постріл – і танк спалахнув, за ним – другий, третій. Решта повернула назад. У бойовому донесенні про бій батальйону сказано: «Бій тривав дві години. Наші воїни вивели з ладу десятки танків».
Це лише один епізод з бойових дій бійців 96-ї гірської стрілецької дивізії полковника І. Шепетова, які знищили 78 танків і гармат, 36 кулеметів, понад 200 мотоциклів, навіть, два літаки.
Г. В. Міклей 2 серпня 1941 року він був поранений у бою поблизу Красногірки. Помер від тяжких ран на руках красногірських жінок.
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 9 листопада 1941 року майору Г. В. Міклею присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Шепетов Іван Михайлович з перших днів Великої Вітчизняної війни на фронті, де командує 96-ю Вінницькою гірськострілецькою дивізією (18-а армія, Південний фронт). Дивізія в кінці липня і на початку серпня 1941 року вела бої на території Кіровоградської області. За блискуче проведені бої біля Голованівська та Первомайська, за прорив німецького оточення 15 серпня на станції Грейгове поблизу міста Миколаєва І. М. Шепетову було присвоєно звання Героя Радянського Союзу. В боях за рідну Україну генерал Шепетов показав взірці вміння організувати бій, відваги та винахідливості. За прорив 8 жовтня 1941 року німецького оточення біля Білоцерківки і Темрюка північніше Мелітополя, за прорив 20 листопада того ж року німецької оборони під час наступу під Ростовом дивізія була перетворена на 14-у гвардійську Вінницьку стрілецьку дивізію. Це була перша і єдина гвардійська дивізія на Південному фронті і в Україні, а генерал Шепетов — найбільш яскрава фігура серед радянських воєначальників першого періоду війни.
У травні 1942 року 14-а гвардійська дивізія в трагічній битві південніше Харкова потрапила в так званий Барвінківський котел. Після важких кровопролитних боїв наші армії були оточені і розбиті.
Лише 26 травня війська 57-ї армії отримали запізнілий наказ на вихід з оточення. При прориві біля села Іванівка генерал Шепетов був контужений розривом снаряда, поранений і у важкому стані потрапив у полон.
Відмовившись співпрацювати з німцями, був направлений у Флоссенбурзький табір. Саме тут у січні 1943 року генерала І. М. Шепетова розтріляли. Йому було лише 41 рік.

Підпільники –гордість краю
Ще про один подвиг оповідають у Красногірці. У роки війни тут діяла підпільна організація «Спартак». До неї увійшли учні місцевої школи. Мужньо і хоробро боролися з фашистськими окупантами юні герої. Розповсюджували листівки, переховували полонених, висаджували в повітря ворожі склади, пускали під укіс поїзди.
У серпні 1941-го молодь Красногірки і Манжурки прийняла бойове хрещення. Відгримів запеклий бій. У полі, біля полукіпків пшениці, лежали вбиті й поранені бійці. Спочатку про це дізналися дівчата з Манжурки. Разом із жінками вони перевели й перенесли поранених у приміщення, надали їм першу допомогу, забрали по домівках.
Організаційно молодіжне підпілля сформувалося напередодні 25-х роковин Великого Жовтня – восени сорок другого – під керівництвом Марії Малої і Петра Граматчикова. Організація встановила зв’язки з молоддю сіл Свірневого та Капітанки, які також стали активними учасниками підпілля. Комсомольці Борис Шаталюк, Іван Перепелиця, Борис Форостяний, Микола Титов, Михайло Войтенко та інші збирали для партизанів зброю, писали й розповсюджували листівки, допомагали мститися зрадникам і запроданцям. За час своєї діяльності учасники підпілля зібрали і передали партизанам півсотні гвинтівок, два кулемети, понад 200 гранат, чимало вибухівки. Комсомольці Красногірки завчасно попереджували молодь про облави, організовані жандармерією. Вони врятували від вигнання до Німеччини сто тридцять військовополонених червоноармійців та місцевих юнаків і дівчат, забезпечували партизанський загін «Південний» хлібом, одягом, прали білизну, підтримували зв’язок партизанів з підпіллям.
«Спартак» взяв участь в одинадцяти бойових операціях зі знищення гітлерівців і запроданців. Юні месники стратили шістнадцятьох карателів.
Окупанти і поліцаї жорстоко розправилися з молодіжним підпіллям сіл Красногірки, Свірневого і Капітанки.
Батьківщина високо оцінила мужність і відвагу спартаківців. Тридцять одного з них нагороджено бойовими орденами і медалями СРСР, з них двадцять шість – посмертно. Назавжди в серцях красногірців залишаться імена Люби Римар, Сави Самченка, сестер Самчишиних – Ганни і Катерини – та багатьох інших, які проявили стійкість і виняткову мужність у боротьбі з фашистськими окупантами, віддали свої юні життя за свободу і незалежність Батьківщини. Спартаківці назавжди залишаться в людській пам’яті…

 

Борисенко Р. Красногірка – непросте село //Форум. – 2012. - № 14. – С. 46

Хроніка
 КІРОВОГРАДЩИНА: ХРОНІКА ВОГНЕННИХ ЛІТ

Червень 1941 р. «Червона зірка» перейшла працювати на 11-годинний робочий день, почала випуск озброєння, боєприпасів, ремонт військової техніки. Під госпіталь переобладнано приміщення педінституту. Облвиконком зобов’язав рай - і сільвиконкоми організувати охорону врожаю.

Липень 1941 р. 2398 добровольців подали заяви з проханням послати їх на фронт. В області діяли 32 винищувальні батальйони, до складу яких входило 5939 чоловік і 1015 груп сприяння винищувальним батальйонам, які налічували 15938 членів. У ряди народного ополчення вступило близько 100 тис. чоловік. Було створено підпільний обком, 2 міськкоми, 28 райкомів КП(б)У, 5 партизанських загонів і 29 диверсійних груп.

Серпень 1941 р. У нерівних умовах в окремих місцевостях області Червона Армія вела оборонні бої. 6-а і 12-а армія у районі с. Підвисокого вели оборону проти переважаючих сил ворога. Їх учасником був письменник Євген Долматовський, який згодом описав ці події у книзі «Зелена брама». Сміливий рейд тилами противника здійснили бійці 16 мехкорпусу під командуванням комдива А. Соколова, які полягли нерівному бою на Синюсі. У районі с. Красногірки воїни 96-ї стрілецької дивізії 18-ї армії у оточенні відбили десятки танкових атак фашистів. Бійці 70-го прикордонного Ізмаїльського загону, 4-го авіаційного корпусу, 296-го винищувального полку під Кіровоградом прийняли удар переважаючих гітлерівських частин. Область було повністю окуповано фашистами.

Осінь 1941 р. У Кіровограді, Олександрії, Павлиші окупанти створили табори для військовополонених. Тривали масові розстріли євреїв, циган, комсомольців, комуністів, радянських працівників. Відновлено діяльність «Просвіти», виходила газета «Український голос». На території Кам'янського, Знам’янського і Єлизаветградківського районів діяли партизанські загони ім. Ворошилова, Щорса, Сталіна. Загинули керівники підпілля П. Василина, Є. Скабард, І. Нечаєв, П. Боєвець, І. Щученко.

1942 р. У Кіровограді діяли підпільно-диверсійні групи ім. Ворошилова і Кірова. За участю їхніх підрозділів у селах Кіровоградського, Великовисківського, Компаніївського, Аджамського, Єлизаветградківського районів здійснено 682 диверсійні акти, знищено 1600 гітлерівців, 72 паровози, 8 літаків, 96 авіамоторів, 11 танків, 2887 автомашин, кілька баз із пальним.

Осінь 1943 р. Розпочалось визволення області. 21 жовтня звільнено перший райцентр — Петрове, 24 листопада — Онуфріївку.

Зима 1943-1944 pp. У грудні визволено Знам'янку, Новогеоргіївськ, Олександрію. Три дні тривали бої за Кіровоград. 8 січня обласний центр визволили війська 2-го Українського фронту, 23 з'єднання і частини дістали почесні найменування «Кіровоградських». Тривали бої за південний регіон області.

Березень 1944 р. Війська 3-го Українського фронту визволили Долинський, Бобринецький, Новгородківський, Устинівський райони. Війська 2-го Українського фронту завершили очищення заходу області. Останніми звільненими пунктами стали Глиняне, Перчунове, Миколаївка Добровеличківського району. У боях за визволення області 400 воїнів були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

1941-1945 рр. Званням Героя Радянського Союзу були відзначені 135 наших земляків, у т.ч. Маршал Радянського Союзу П. Кошовий і генерал-майор авіації О. Мазуренко — двічі. Подвиг Олександра Матросова повторив Архип Маніта. Героями визволення Чехословаччини стали І. Діброва та І. Мельник. У італійському русі опору воювали кіровоградці С. Базенков і В. Поліщук. Звання почесного громадянина Кракова присвоєно О. Шаповалову, який брав участь у його врятуванні від знищення фашистськими мінерами, що було показано у фільмі «Майор Вихор». Уродженець Гайворонського району Г. Балицький став Героєм Радянського Союзу та кавалером польського Золотого Хреста.

Підготував Сергій ШЕВЧЕНКО ( Кіровоградська правда, 2001 р. – 8 травня. - С. 2.)Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу

Золотою сторінкою в літопис Великої Вітчизняної війни увійшла битва за визволення Кіровоградщини. З 28 вересня по 3 жовтня 1943 року частини тридцять сьомої армії, четвертої і п’ятої гвардійських армій Степового фронту під командуванням генерала І.С. Конєва форсували Дніпро на ділянках Деріївка – Куцеволівка Онуфріївського району, Табурище – Новогеоргіївськ і Змитниця – Старе Липове Новогеоргіївського району (нині Світловодський). Вранці 15 жовтня 1943 року вони перейшли в наступ на кіровоградському і криворізькому напрямах.

18 жовтня 1943 року було подолано міцний вузол оборони противника в районі села Деріївка. Це були перші визволені кілометри Кіровоградщини. За героїчні подвиги під час форсування Дніпра, розширення плацдарму на ділянці Деріївка – Куцеволівка 218 воїнів тридцять сьомої армії (командуючий генерал-лейтенант М.М. Шарохін) були удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

21 жовтня 1943 року воїни тридцять четвертого, тридцять дев’ятого та сорок другого гвардійських полків тринадцятої Полтавської ордена Леніна Червонопрапорної стрілецької дивізії визволили перший районний центр Кіровоградщини – селище Петрове, яке до березня 1944 року було прифронтовим тилом радянських військ.

23 листопада 1943 року з’єднання 53-ї армії Другого Українського фронту звільнили районний центр – Онуфріївку.

На ранок 3 грудня 1943 року частини п’ятої гвардійської повітряно-десантної та 138-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Новогеоргіївськ.

6 грудня 1943 року частини і з’єднання п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту та тринадцятої і 111 стрілецьких дивізій, шостої гвардійської повітряно-десантної дивізії восьмого механізованого корпусу п’ятої гвардійської армії визволили місто Олександрію.

7 грудня 1943 року частини 93-ї гвардійської Харківської стрілецької дивізії, 94-ї гвардійської і 84-ї стрілецької дивізій визволили колишній районний центр селище Нову Прагу.

8 грудня 1943 року частини і з’єднання 75-го стрілкового корпусу 53-ї армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Єлизаветградку.

9 грудня 1943 року частини 18-го і 29-го танкових корпусів п’ятої гвардійської танкової армії, 6-ї і 110-ї гвардійських стрілецьких дивізій п’ятої танкової армії при взаємодії з партизанами Чорного лісу визволили місто Знам’янку.

5 січня 1944 року частини 9-ї повітрянодесантної гвардійської дивізії п’ятої гвардійської армії, а також шостої дивізії сьомої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Аджамку.

На світанку 5 січня 1944 року війська Другого Українського фронту розпочали битву за визволення Кіровограда і вранці 8 січня 1944 року кіровоградці радо зустрічали своїх визволителів у складі п’ятої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант О.С. Жадов), сьомої гвардійської армії (командуючий генерал-лейтенант М.С. Шумилов) та п’ятої гвардійської танкової армії (командуючий генерал-полковник П.О. Ротмістров).

9 січня 1944 року частини п’ятої гвардійської повітрянодесантної і 375-ї стрілецької дивізій четвертої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили районний центр – селище Олександрівку.

10 березня 1944 року частини 93-ї стрілецької дивізії у взаємодії з частинами 123-ї стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Новгородку.

З 10 на 11 березня 1944 року війська Другого Українського фронту визволили міста Златопіль і Новомиргород.

11 березня 1944 року частини 31-ї танкової бригади разом із воїнами двадцятого стрілецького корпусу визволили місто Гайворон.

11 березня 1944 року війська тридцять третього стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр – село Велику Виску.

12 березня 1944 року війська 19-ї , 52-ї і 73-ї гвардійських стрілецьких дивізій 57-ї армії Третього Українського фронту визволили місто Долинську, а воїни 69-ї стрілецької дивізії четвертої гвардійської армії, 25-ї гвардійської стрілецької дивізії сьомої гвардійської армії та 213 стрілецької дивізії п’ятої ударної армії Другого Українського фронту звільнили місто Ульяновку.

13 березня 1944 року воїни 214-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили місто Малу Виску.

У той же день було визволено і колишній районний центр – село Тишківку.

14 березня 1944 року воїни 213-ї стрілецької дивізії 48-го стрілецького корпусу п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили колишній районний центр село Хмельове, а війська 110-ї гвардійської дивізії Другого Українського фронту – селище Новоархангельськ та колишній районний центр – село Підвисоке.

15 березня 1944 року воїни 223-го кавалерійського полку 63-ї кавалерійської дивізії Другого Українського фронту визволили селище Голованівськ.

Цього ж дня війська 81-ї Червонопрапорної стрілецької дивізії Другого Українського фронту визволили селище Компаніївку, а воїни 228-ї стрілецької дивізії 37-ї армії та 58-ї гвардійської стрілецької дивізії 57-ї армії Третього Українського фронту визволили районний центр – Устинівку.

16 березня 1944 року війська 19-ї, 93-ї, 113-ї та 223-ї стрілецьких дивізій Третього Українського фронту звільнили місто Бобринець, а воїни 297-ї Слав’яно-Кіровоградської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 25-го гвардійського стрілецького корпусу 5-ї ударної армії звільнили колишній районний центр – село Рівне.

17 березня 1944 року воїни 13-ї , 97-ї та 50-ї гвардійських дивізій у взаємодії з 27-ю гвардійською танковою бригадою Другого Українського фронту визволили місто Новоукраїнку. Того ж дня частини 14-ї гвардійської стрілецької і 9-ї гвардійської дивізій п’ятої гвардійської армії Другого Українського фронту визволили Добровеличківку, а частини 68-го стрілецького корпусу 57-ї армії Третього Українського фронту звільнили колишній районний центр село Витязівку.

18 березня 1944 року війська 32-го корпусу 5-ї гвардійської армії звільнили колишній районний центр – село Піщаний Брід.

21 березня 1944 року війська 3-го гвардійського корпусу звільнили районний центр – село Вільшанку.

У боях за Кіровоградщину небачений патріотизм проявили тисячі солдат і офіцерів різних національностей. Більше чотирьохсот із них були удостоєні звання Героя Радянського Союзу. 58-ми частинам та з’єднанням присвоєно найменування Кіровоградських, Олександрійських, Знам’янських, Новоукраїнських. Тисячі воїнів покояться в нашій политій кров’ю землі. Для вшанування їх пам’яті на території області було встановлено 606 пам’ятників і 145 обелісків. Сподіваюся, що нинішнього року органи державного управління та місцевого самоврядування разом із громадськими організаціями розгорнуть велику патріотичну роботу по впорядкуванню братських могил і окремих поховань воїнів Радянської Армії, партизанів, підпільників та невтомних трудівників і трудівниць тилу, по ремонту та реставрації пам’ятників і обелісків, встановленню пам’ятних знаків у місцях, пов’язаних із безсмертними подвигами в ім’я Перемоги, семидесятиріччя якої будемо всенародно відзначати в травні 2015 року.

Бабій В., краєзнавець

Бабій В. Гідно вшануємо пам’ятні дати народного подвигу // Народне слово. – 2013. – 26 вересня. – С.7.

Дизайн: ArnaelM@gmail.com
^Наверх