Гурба Л. Японія – далека і близька // Бібліосвіт. – 2017. – № 4. – С. 67-70

Японія – далека і близька

Людмила Гурба,

завідувач відділу інформаційно-бібліографічних послуг

та краєзнавства Кіровоградської обласної бібліотеки

для юнацтва ім. Є. Маланюка

Знайомлячись з літературою, культурою, традиціями та сьогоденням Японії, ми робимо крок на шляху дружби між нашими країнами.

Японія – це країна, яка зуміла стати однією з найбільш розвинених, не втрачаючи при цьому своїх традицій. Вона зберегла своє власне обличчя і навіть примусила інші країни звернутися до її досягнень, перейняти часточки її культурної спадщини.

За ініціативи Президента України Петра Порошенка 2017 рік оголошено Роком Японії в Україні. Також 11 лютого Японія відзначає державне свято – День заснування держави.

У рамках Року Японії в Україні в обласній бібліотеці для юнацтва 9 лютого відбувся День інформації на тему: «Японія – далека і близька». Метою заходу є розширення знань користувачів про цю дивовижну країну.

Чим здивувала відвідувачів бібліотеки країна сонячного сходу – Японія? Насамперед, своїми давніми традиціями, яких чітко дотримуються й досі. Так, залишилися традиційними: японський костюм, літературна японська мова, національний інтер`єр, церемонія чаювання, театр «кабукі» і величезна кількість оригінальних звичаїв. І це все в оточенні надсучасних нанотехнологій. Ось таке унікальне поєднання традиційного й сучасного суспільства, чого не зустрінеш в будь якій іншій культурі.

Унікальним є також ставлення японців до природи. Цей народ захоплюється натуральною красою пейзажів, квітів, моря, яку здавна оспівує у віршах. В Японії існують навіть спеціальні церемонії споглядання природних явищ.

Не можна не відзначити таку рису характеру японців, як чесність. Якщо ви загубили якусь річ, то зможете знайти її в бюро знахідок. Ось така вона Японія. Є чого навчитися або хоч взяти за приклад. Про все це можна було дізнатися, відвідавши день інформації на тему «Японія – далека і близька».

У його рамках було проведено ряд заходів, оформлено книжкові виставки, проводились майстер-класи, екскурсії.

Зокрема, взявши участь у літературному круїзі «Країна сонця, що сходить», учні гімназії імені Т. Шевченка довідалися про традиції та цінності, винаходи та уподобання японців, змогли разом із бібліотекарями вивчити ієрогліфи, навчитися рахувати до десяти японською мовою.

Крім цього, учасники круїзу змогли познайомитися з творами класичної та сучасної японської літератури: Рюноске Акутагава, Харукі Муракамі, Кобо Абе, Хідеюкі Кікуті та ін., у перекладі українською, російською, англійською та німецькою мовами.

Для студентів комерційного технікуму було проведено відео калейдоскоп «Японія – загадкова країна». Вони познайомилися із своєрідним кліматом країни, віртуально відвідали дві японські столиці: сучасну – Токіо і стародавню – Кіото. Ці міста – ніби книга, у якій можна докладно прочитати не тільки про історію Японії, але про культуру, релігію, традиції, ремесло, архітектуру. У них стародавні пам`ятки співіснують із сучасними спорудами.

Цікавою була розповідь про японський етикет, особливості японського світогляду, традиції, звичаї, які вражають своєю гармонійністю.

На бібліотечній виставці «Таємниці кухні країни Сонця» була представлена література про історію японської кухні, рецепти різноманітних страв. Характерними рисами японської кухні є сезонність харчування, надзвичайна увага до свіжості продуктів, слабка обробка приправами, збереження первісного вигляду і смаку харчів, цінування зовнішнього вигляду страви і посуду. Типовою японською і найекзотичнішою для туристів стравою є сасімі. Її можна скуштувати практично в кожному японському ресторані.

Велика увага приділяється у японській кухні зовнішньому вигляду страв. Їжа в Японії не вважається їжею, якщо не виконано три головні умови: майстерна подача та презентація, включно з прикрасами страви та певним розташуванням його складових; підбір посуду, з якого обслуговуються гості і, звичайно ж, смак їжі. Будь-яка японська страва має бути красивою, але красою простою та помірною, а не такою, що впадає в око та нав`язується.

Що стосується виставки «Японія – перлина світової цивілізації» то вона була присвячена літературі про мистецтво Японії. Адже ця країна має велику кількість культурних надбань. До їх числа належать чудові зразки поезії, образотворчого та ужиткового мистецтва, шедеври архітектури і скульптури, пам`ятки садового будівництва та багато іншого.

У цей день всі бажаючі змогли відвідати майстер-клас із виготовлення орігамі – мистецтва паперової пластики, яке зародилося в Японії. Незважаючи на те, що папір винайшли в Китаї, саме в Японії здогадалися складати з нього дивовижної краси фігурки. Відвідання майстер-класу дозволило присутнім хоч не надовго відірватися від повсякденних проблем і полетіти разом з аркушем паперу в прекрасну країну японського мистецтва.

Не виникає жодного сумніву, що, знайомлячись з літературою, культурою, традиціями та сьогоденням Японії, ми робимо крок на шляху дружби між нашими країнами. А зближення українського та японського народів сприяє розвитку діалогу культур, таких своєрідних і цікавих.

[object Object]
269 Переглядів
Вибрати мову сайту »