В обласній бібліотеці для юнацтва ім. О. М. Бойченка відкрилася виставка робіт кіровоградки Наталії Завалій, виконаних у техніці батику.
Наталія Завалій народилася в м. Кіровограді, з відзнакою закінчила Кіровоградську художню школу, а згодом Кіровоградський педагогічний університет за фахом – учитель малювання, працює екскурсоводом в обласному краєзнавчому музеї.
Спочатку Наталя Валеріївна виконувала роботи аквареллю, олівцем, гуашшю, олійними фарбами, а з 1995 року захопилася технікою складного батику (розпису тканини).
Батьківщиною батику вважається Індонезія, цей вид живопису незалежно розвивався і на інших континентах.
Найдревніші зразки батику знайшли ще в Єгипті, які датуються V століттям до н.е.
У Китаї це мистецтво застосовувалось за часів династії Суй (710—794 рр).
Широко застосовувалась ця техніка і в Японії. Саме за допомогою батіку позначали соціальний статус.
Аналогом цієї техніки в Україні є наша писанка.
Техніка батика в живописі – одна з найскладніших. У ній картина не просто з’являється на світ з-під вправного руху пензля, вона народжується від складних перетворень тканини, впливу фарбування та воскового розпису.
Майстрів, які займаються батіком, в Кіровограді, лише п’ятеро. Роботи Наталії індивідуальні, неповторні, такі, що запам’ятовуються.
На своїх полотнах, які були представлені в бібліотеці, художниця зобразила нині неіснуючі, зруйновані або перебудовані архітектурні будівлі Кіровограда в обрамленні зникаючих квітів, які занесені до Червоної книги України.
Не випадково художниця обрала таке поєднання. Краса, що зникає, але її життя можна продовжити на полотні та в людській пам’яті. Саме так увічнила майстриня зображення Собору Успіння Пресвятої Богородиці, на місці якого зараз стоїть Кіровоградська міська рада. Знищений Собор обрамлений квітами сону чорніючого, вид якого сьогодні теж зникає. А ще її полотна відтворюють уже не існуючі споруди храмів Святих Першоверховних Апостолів Петра і Павла, Знамення пресвятої Борогодиці, готелю “Петербурзького”, які колись були у нашому місті.
Художниця розповіла студентам і школярам про техніку розпису тканин, оздоблення одягу та запросила бажаючих на майстер-клас.
До речі, її роботи відомі не лише українським шанувальникам, їх можна сьогодні побачити і в особистих колекціях у Данії, Італії, Німеччині.