Л. Настояща. Читачі – як дорогі гості // Кіровоградська правда. – 2009. – 29 вересня. – С. 2

Мабуть не відкрию нічого нового, коли скажу, що багато залежить від людини, її ставлення до своєї справи, досвіду та й від рис характеру теж. Коли людині подобається її робота, це вже добре, а коли її робота потрібна людям – це щастя. Не можна сказати, що праця бібліотекаря непомітна, а якщо подумати – вона незамінна, як будь-яка добра справа. Ця розповідь саме про такого фахівця.
Надія Сергіївна Степанова – бібліотекар Вільшанської селищної бібліотеки, людина творча, сумлінна, доброзичлива, справжній ентузіаст своєї справи. Вона щоденно на виду у односельчан, її знають усі: від малого до старого. Знають і глибоко поважають. До її професійних знань і умінь додається ще одна риса – любов до обраної професії, до бібліотеки, до її відвідувачів. Якщо є така любов, то бібліотека перетворюється в рідний дім, де проходить життя, де щодня готуються до зустрічі дорогих гостей – читачів.
Прийшовши працювати у селищну бібліотеку, Надія Сергіївна поставила собі за мету зробити все можливе, щоб її читачі дружили з книгою, щоб із книги, як із найчистішого джерела, черпали знання і почуття гарячої любові до своєї Вітчизни, свого народу, щоб з непідробним інтересом входили у широкий і багатогранний світ, який відкриває книга.
Очолювана нею філія завжди в зразковому порядку. Сама бібліотекар – високоосвічена, мудра і чуйна людина, яка добре розуміється не тільки в професійних справах, а й сьогоденних проблемах. Ось чому до неї в бібліотеку йдуть за дружньою порадою, поділитися враженнями від прочитаної книги, переглянутого фільму, а то й розповісти про сімейні справи. 3 кожним вона знаходить спільну мову, цікаву тему, а юному читачу, який цікавиться тільки детективами, підкаже і допоможе зрозуміти сумну мудрість Екзюпері, відчути тонку іронію чеховської прози, філософські роздуми Достоєвського.
Всю свою індивідуальну та масову роботу бібліотекар спрямовує, виходячи з особистих, соціальних та життєвих потреб мешканців селища в інформації, спілкуванні, забезпеченні громадянських прав. Інформаційне забезпечення починається з попередньої кропіткої роботи – з вивчення запитів книгокористувачів. Ця робота містить цілу систему заходів; аналіз читацьких формулярів, опитування, бесіди, спостереження.
Для учнівської молоді розроблено тематику бібліотечно-бібліографічних бесід, які допомагають розібратись у морі книг, а також створено “Куточок читача”, де розміщено памятки: “Як вибрати книгу для читання”, “Як працювати з довідковою літературою”, “Як написати реферат”.
У забезпеченні інформаційних потреб учнівської молоді велике значення займають рекомендаційні списки літератури: “Народознавство”, “Дивосвіт рідної природи”, “Мово рідна, слово рідне”.
Бібліографічні огляди поєднуються з підбором літератури і створенням книжкових поличок “Кращі книги нашим дітям”, “Стежками рідного краю”, “Вільшанщина – земля квітучої краси”, “Є така держава, Україна”, “Хай цвіте у щасті Україна, Україна зоряної мови”, “Якого ми роду, де наше коріння”, “Для вас, батьки”, “На допомогу обдарованим підліткам та дітям”, “Шкідливим звичкам – Ні!” та інші.
У бібліотеці ведеться систематична картотека статей, в якій відображено актуальні проблеми сьогодення: “Обдаровані діти”, “Увага, важкий підліток”, “Профільне навчання”.
З метою кращого інформаційного забезпечення навчального процесу для  учнівської молоді та вчителів оформлено папки-досьє: “Твої таланти, Кіровоградщино”, “З історії рідного краю”, “З любов’ю до природи”, “Видатні українці” та інші. Вони допомагають у підготовці домашнього завдання, до екзаменів, у написанні рефератів тощо.
Залюбки відвідують мешканці села і різноманітні масові заходи (літературно-музичні години, уроки народознавства, екологічні конкурси), що вчать шанувати історію, культуру, рідну землю. Наприклад, вікторина “Чи знаєш ти свій рідний край?”, конкурси ерудитів “Юні читайлики”, “Легенди рідного краю”, “Кращий юний читач”, виховна година “Твоє здоров’я у твоїх руках”, година цікавої інформації “Історія писемності”, уроки державності “Конституція України – основний закон”, народознавства “У своїй хаті – своя правда”, година спілкування “Душа природи – душа добра”.
Традиційним у бібліотеці стало святкування Тижня дитячої та юнацької книги, у ході якого бібліотекар організовує книжкові виставки, літературні вечори, ранки, презентації книг, проводить бесіди з учнями про нові видання, конкурс малюнків “До нас завітала в гості казка”, КВК, брейн-ринги, вікторини.
Усі заходи супроводжуються книжковими виставками, біля яких проводяться огляди, бесіди-подорожі.
У своїй діяльності Надія Сергіївна приділяє значну увагу популяризації та розвитку національних культур, мов, збереженню національної самобутності сельчан в піснях, танцях, звичаях і святах, активно залучає дітей та юнацтво до народознавчої та краєзнавчої роботи, об’єднуючи заходи в цикл “У сузір’ї мов, культур, традицій”.
Багатомовність була і залишається традицією жителів Вільшанщини. В кожній родині селища розмовляють своєю рідною мовою, але також вільно говорять болгарською, російською, українською мовами. І всі розуміють, що спілкування з людиною іншої національності її рідною мовою – це вираз поваги до неї. Тому разом святкують різні національні свята, історичні дати, організовують масові гуляння.
Одним з таких заходів стало свято вина “Трифон Зарізан”, що проводилося на базі МБК №2. Цей день болгари святкували століттями, але останніми роками воно втратило свою важливість і суть.
Завдяки спільним старанням працівників МБК №2, фахівцю селищної бібліотеки, всім причетним до цієї справи людям, свято було відроджено.
Сам Трифон, за часів земного життя, славився як цілитель та покровитель виноградної лози, вина та виноробів. Тому, 14 лютого у день Св. Мученика Трифона повелося святкувати “Зарізання першої виноградної лози”.
З нагоди відзначення свята в театралізованому вигляді в приміщенні міського будинку культури лунали болгарські народні пісні, гуморески у виконанні колективу “Гуденки” та молодшої групи МБК №2 “Хубавічки”. Привітали присутніх самодіяльні колективи із сіл Добре і Станкувате та народний фольклорний колектив районного Будинку культури “Чисті криниці”. Стіни зали прикрашали роботи народних умільців І. В. Єнчева, Т. І. Заболотньої, С. І. Каліцун, Л. О. Радисюк, О. І. Чернової, Л. В. Сарданової та багатьох інших творців неймовірної краси, що старанно зібрала та виставила бібліотекар.
Проведення таких заходів сприяє прищепленню мешканцям селища любові до свого минулого, шанобливого ставлення до культури, традицій різних народів.
Крім того в бібліотеці створено етнографічний куточок “Болгари і наш край”, який містить речі, вишиті у болгарському народному стилі – рушники, пояси (колань) та ін. Тут ви можете познайомитися з творами болгарських письменників мовою оригіналу та в перекладі на українську. Користувачі бібліотеки залюбки читають книги з цієї виставки та поповнюють її своїми творчими роботами.
Бажання людей спілкуватись з однодумцями на основі спільних інтересів, рівними собі за віком, освітою, прагненням виявити і реалізувати творчий потенціал, розкритися з несподіваного боку, зумовило створення при бібліотеках клубів за інтересами. В О Сухомлинський писав: “У сім’ї, образно кажучи, закладається коріння, з якого виростають і пагони, і гілки, і квіти, і плоди. Сім’я – це джерело, водами якого живиться повноводна річка нашої держави”.
Так, при міській бібліотеці багато років працює “Клуб молодої сім’ї”, основна мета якого – через книгу допомогти молодим сімейним парам вірно побудувати свої відносини, раціонально вести домашнє господарство, збагатитись знаннями про правові основи, психологію, етику сімейного життя, навчити їх цікаво проводити дозвілля. А більш зрілим сім’ям – активізувати себе у вихованні дітей.
До програм заходів включено бесіди, діалоги, поради: “Як організувати домашнє свято?”, “Поговоримо про День народження”, “Таємниці спілкування”, “Сім’я студентів”, обмін досвідом: “Запрошуємо до святкового столу”, “Умілі руки”, “Як краще виховувати дітей” тощо.
Бібліотека дедалі впевненіше виступає посередником між жителями селища і місцевою владою, забезпечуючи “прозорість” прийнятих рішень. При бібліотеці діє Публічний центр регіональної інформації. Документи влади реєструються в журналі обліку “Рішення селищної ради”. В окремих папках зібрані рішення виконкому селищної ради, розпорядження селищного голови, які знаходяться на тематичній виставці “Місцева влада: рішення і дії”. У місцевої громади користуються популярністю матеріали, представлені за окремими розділами: “Економіка району”, “Агропромисловий комплекс”, “Охорона здоров’я”, фактографічні дані про діяльність установ, організацій, що діють на території селища. Документи влади надходять до центру наприкінці кожного місяця. В бібліотеці є картотека структури управління району із зазначенням посади та годин прийому громадян.
З метою бібліотечної самоосвіти Надія Сергіївна постійно слідкує за новинами, що з’являються у фахових журналах “Шкільна бібліотека”, “Бібліотечна планета”, “Позакласний час”, “Українська культура”, газетах “Урядовий кур’єр”, “Голос України”, “Культура і життя”, “Народне слово” і т. д.; бере активну участь у районних семінарах, ознайомлюється з досвідом роботи інших фахівців, впроваджує інноваційні форми та методи в діяльність своєї бібліотеки, постійно займається самоосвітою.

Тож молодим колегам є в кого повчитись і перейняти кращий досвід.

[object Object]
342 Переглядів
Вибрати мову сайту »