Першим приходить слово
В день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця – 9 листопада, наша держава відзначає День української писемності та мови.
Свято встановлено у 1997 році указом Президента України з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації нашого суспільства. Ще в 1989 році Верховна Рада надала українській мові статус державної.
Українська писемність має давні історичні корені. Ознаки української мови фіксуються в пам’ятках, починаючи з найдавніших джерел. Найвизначнішою пам’яткою Київської Русі є праця Преподобного Нестора Літописця «Повість временних літ», складена в Києві на початку XII століття, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. «Повість временних літ» була і залишається найдавнішою пам’яткою слов’янської культури.
Сучасна українська літературна мова пов’язує свою історію з конкретною датою – виданням «Енеїди» І.П.Котляревського у 1798 ропі. Знаменита поема стала першим друкованим твором. Вона написана живою народною мовою. Основоположником сучасної української літературної мови вважається Т.Г.ПІевченко. Він був і залишається з народом., і вдячні нащадки за це увінчали його найвищим званням – вічного свого сучасника, яке б століття не стояло за вікном.
Українська книга є визначним явищем у світовій художній культурі. Адже книга – це вершина національної писемності, в усі часи вона була джерелом знань, мудрості і роздумом про вічне. Книга – друкований пам’ятник людської думки.
Обласна бібліотека для юнацтва ім.О.М.Бойченка шляхом проведення різноманітних масових заходів активно популяризує українську книгу серед користувачів бібліотеки. Напередодні Всеукраїнського Дня бібліотек – 30 вересня бібліотекою було оголошено акцію «Подаруй бібліотеці книгу!». Протягом вересня до фонду бібліотеки було подаровано 125 примірників книг. З них 93 примірники ми отримали під час проведення «Фестивалю молодіжної книги на вулиці Дворцовій», який був приурочений до цього свята.
Дуже цікаві й великі колекції книг під час фестивалю бібліотеці подарували видавництва: Кіровоградське «ІМЕКС-ЛТД» та Київські «ПАТЕРИК» і «Кондор». Гарно ілюстровані журнали отримали від передплатної агенції ТОВ «Самміт-Кременчук».
Дарувальниками книг до бібліотеки стали також В.Карпов, професор кафедри економіки і управління персоналом .кіровоградського інституту МАУІІ; О.Шаталов, депутат Кіровоградської обласної ради; наші земляки – відомі поети петероуржець М.Бутенко та одесит О.Попов.
Літератори нашого краю радують нас своїми новими творами: О.Архангельський, Н.Бредихіна, Т.Буйлук-Саміло, Ю. Гладир, І. Горовий, С.Коляда, О.Корепанов та інші. Висловлюємо свою щиру вдячність за подаровані видання.
Вітаючи зі святом, Днем української писемності та мови, закликаємо всіх небайдужих залишити свої імена в історії розвитку бібліотеки, дати нове життя книгам зі своїх домашніх зібрань. Будемо всі разом оберігати, плекати та славити рідну мову!
Людмила Шматько, бібліотекар I категорії відділу
Комплектування та зберігання документів.