Бібліомарафон «Звучи, рідна мово!»

У статті висвітлено діяльність бібліотек Кіровоградської області, що спрямована на популяризацію української мови та літератури серед юнацтва та молоді в рамках обласного бібліомарафону «Звучи, рідна мово!».

Будь-яка держава в процесі свого становлення й розвитку так чи інакше стикається з мовним питанням. І, як правило, рано чи пізно надає перевагу єдиній державній, тобто офіційній мові. Ця необхідність випливає із самої природи держави, з її суті й призначення. Адже держава, принаймні, сучасна цивілізована, покликана не тільки забезпечувати захист населення певної території від зовнішніх посягань і підтримувати внутрішній порядок у країні. Вона – і це, можливо, її найважливіша функція – з конгломерату людей, попри всі їхні, часом навіть протилежні особистісні, групові, класові, етнічні інтереси, врешті-решт творить єдине суспільство, злагоджений діючий організм, здатний цілеспрямовано сконцентрувати свої фізичні й духовні ресурси й, отже, саморозвиватися, самореалізовуватися.

З метою підтримки, вивчення, розвитку української мови Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Євгена Маланюка ініціювала проведення обласного бібліомарафону «Звучи, рідна мово!».

Під гаслом «Шануймо мову!» з 20 до 22 лютого в більш ніж 300 бібліотечних закладах Кіровоградської області для юних читачів відбулося понад 400 змістовних і цікавих культурно-мистецьких заходів.

Найбільш активно проявили себе бібліотеки Знам’янської, Кіровоградської, Олександрійської, Світловодської міських ЦБС, Благовіщенської, Вільшанської, Гайворонської, Знам’янської, Новгородківської, Олександрійської районних ЦБС, Голованівського, Кіровоградського, Новоархангельського, Новомиргородського, Олександрівського, Петрівського, Світловодського районів, а також Великосеверинівської, Соколівської та Новоукраїнської об’єднаних територіальних громад.

Марафон об’єднав понад 6000 учасників юнацького віку. Українське слово звучало у віршах, піснях, легендах, прислів’ях та приказках. Поринути в чудовий і прекрасний світ рідної мови, захоплюючої гри, справжньої дружби сприяли: мовний гандикап «Слово наше рідне – слово українське!» (бібліотека-філія № 8 Олександрійської міської ЦБС), круглий стіл «Мова, як чинник відродження нації» (Вільшанська ЦРБ), мовознавчий двобій „За Україну, за її мову!” (Могильненська сільська бібліотека-філія № 13 Гайворонської ЦБС), майстер-клас «Моя країна – Україна» (Хащуватська сільська бібліотека-філія Гайворонської ЦБС), мовний калейдоскоп «Звучи, мово моя чарівна!» (Долинська РБ), мовознавчий КВК «Як знайти? Де відшукати?» (Дмитрівська сільська бібліотека Знам’янської РЦБС), мовознавчі турніри «Дивна тайна мелодії слова» (Кіровоградська міська ЦБС) та «Як ти знаєш рідну мову?» (Новгородківська ЦРБ), флешмоб «Чому я розмовляю українською?» (Аджамська сільська бібліотека Кіровоградського району), свято «Барви рідної мови» (Копанська сільська бібліотека Маловисківського району), мовна гра «Я рідною мовою друзям щастя зичу» (бібліотека для юнацтва Знам’янської міської ЦБС), тренінг «Говоримо українською правильно» (центральна бібліотека Світловодської міської ЦБС)  та ін.

Своєрідний огляд-калейдоскоп цікавих та інноваційних заходів. Проведених у бібліотеках в рамках марафону, представлено нижче.

У рамках святкування бібліотекарі Олександрійської районної централізованої системи розповідали юним читачам про історію свята, про найвидатніших постатей українського мовознавства, дискутували над спектром поглядів видатних учених на проблеми походження та розвитку української мови.

Мова кожного народу – неповторна і своя» під такою назвою відбулася мовна аплікація в центральній районній бібліотеці ім. Д. І. Чижевського для учнів Кіровоградського обласного комплексу гімназії-інтернату – школи мистецтв. Під час заходу присутні пригадали історію виникнення свята, дізналися багато цікавих фактів про мови народів світу, переглянули інсценівку та  познайомились з легендою про походження української мови. Присутні брали участь у конкурсах на звання кращого знавця рідної мови, знавця українських пісень. Найбільш мальовничу й виразну частину словникового складу мови пригадали під час конкурсу фразеологізмів. (http://alnews.com.ua/video/12973-den-ridnoyi-movi).

Зосередили увагу підлітків на мовному питанні в Олександрівській та Попельнастівській бібліотеках-філіях цієї ж системи. Для постійних читачів бібліотекарі підготували і провели мовний акцент «Без мови немає народу, без слова немає думки» та поетичний батл «Своєї мови не цураймось!». На заходах увагу було зосереджено на сучасній українській прозі та поезії. Учнівська молодь брала участь у конкурсах читців: декламували вірші відомих українських поетів, розповіли улюблені вірші про мову, про Україну. Весело й активно учасники відповідали на запитання вікторини; особливу увагу читачів привернув конкурс на кращий віршований куплет – буриме.

Оберігати, плекати та звеличувати українську мову закликали юних читачів і працівники бібліотечних закладів міста Олександрії.

Пронизана українським духом, любов’ю до рідного слова, до чистих джерел творчості українського народу мовна регата «України диво барвінкове – дзвінка, співуча рідна мова» відбулася для вихованців Олександрійського навчально-виховного комплексу № 17 в рамках проекту «ДоброДій», підтриманого Міжнародною організацією з міграції (МОМ) та профінансованого Європейським Союзом. Гостей свята зустріли гостей хлібом-сіллю, пригостивши учнів та їх батьків смачними, запашними пирогами.

На свято завітав поважний і несподіваний гість – капітан Врунгель зі своєю командою. Він люб’язно запросив присутніх на свою яхту, і учасники всі разом вирушили в подорож, під час якої було безліч мовознавчих розваг, ігор, конкурсів, вікторин.

На читачів чекали досить складні випробування: дати якнайбільше правильних відповідей у конкурсі, поставити влучне запитання своїм друзям-однокласникам, пояснити прислів’я; присутні змагалися на краще читання гуморесок, скоромовок.

Учасники з гордістю і впевненістю відповіли, що вони дуже щасливі, що народилися на українській землі, і вдячні матусям, які навчили їх любити мелодійну, співучу, рідну мову.

Після закінчення мовної регати «України диво барвінкове – дзвінка, співуча рідна мова» найактивніші учасники отримали призи – настільні інтелектуальні ігри «Поясни слово», «Вежа», «Ерудит».

Шквал емоцій, затяту боротьбу за перемогу, позитивний настрій створили учасникам конкурсу скоромовок-спотиканок «Хто зможе повторити?» працівники центральної бібліотеки ім. О. Пушкіна. Студенти Олександрійського коледжу культури і мистецтв разом із викладачем факультету «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» змагалися за звання найкращого читця скоромовок рідною мовою, а підштовхнуло їх до цього відео про найдовшу скоромовку в світі українською мовою телеведучої Анастасії Смєхової, яка встановила Національний рекорд.

Цікавим та змістовним виявився конкурс знавців рідної мови «Українську рідну мову в дар дали мені батьки», підготовлений бібліотекарями філії № 12 для учнів Олександрійського ЗНЗ І-ІІІ ступенів № 15. Юнаки і дівчата з ентузіазмом долучилися до запропонованих фахівцями книгозбірні літературних ігор: «Розсипані літери», «Зашифроване слово», «Кмітливий писар», «Виправ помилку». Під час заходів гравці знаходили й виправляли неправильно записані слова, дописували літери до запропонованих слів, утворюючи нові лексичні одиниці, розшифровували ребуси, читали прислів’я та приказки, декламували поетичні твори відомих українських авторів, присвячені дорогоцінному народному скарбові – українській мові.

Окрасою заходу став  відео-кліп «Гімн українській мові» у виконанні тріо «Крайня хата».

Справжній марафонський забіг для знавців української мови влаштували працівники бібліотеки-філії № 9 під назвою «Рідна мова – то доля народу!». Це дійсно був марафонський забіг для маленьких знавців української мови. Дві команди «Мовознавці» та «Промінчики» намагалися якнайкраще продемонструвати й швидкість мислення, і знання відомих українців, і красиву дикцію, і декламаторські здібності, і вміння мислити творчо.

Незвичний формат заходу запропонували бібліотекарі філії № 8 для юнацтва старшокласникам Олександрійського ліцею інформаційних технологій. Одночасно більше 40 учнів стали учасниками мовного гандикапу «Слово наше рідне – слово українське!». Усі відразу зацікавилися – що ж означає оте таємниче «гандикап»? Все дуже просто. У широкому сенсі це слово позначає фору, вираз лідерських позицій, переваги у чомусь. Тож, мовний гандикап мав за мету виявити серед великої кількості старшокласників одного найкращого, справжнього знавця рідної мови, який би усім дав фору. Завдання від бібліотекарів вимагали активності, швидкості мислення, гарних знань з української мови.

Возвеличили українську мову і в бібліотеках Олександрівського району.

«У мові закодовує нація всю свою історію, багатовіковий досвід, здобутки культури, духовну самобутність…», – такими словами розпочалося мовно-поетичне свято «Чарівні звуки, рідне слово – моя сердечна українська мова» в Олександрівській районній бібліотеці для дорослих. Юні читачі з цікавістю слухали легенду про українську мову, дізналися маловідомі факти про неї, а потім із задоволенням взяли участь у вікторині «Найкращий знавець», творчій майстерні «Пишаюся українською», бібліоінструктажі «Мова – ДНК нації». Урочисто і піднесено виконували учасники заходу вірші В. Забаштанського, Г. Вієру, Ю. Рибчинського, М. Сингаївського, М. Пироженка, О. Яворської та інших українських поетів.

Бібліотекарі звернули увагу присутніх на книжково-ілюстративну виставку «Віки творилась українська мова», на якій експонувалися кращі зразки вітчизняної літератури.

Закінчився захід флешмобом «Наша мова калинова», під час якого учасники щиро привітали один одного із цим чудовим святом і довели, що володіти українською мовою – модно та стильно.

Збереженню та розвитку рідної мови приділяють особливу увагу в Красносілківській бібліотеці Олександрівського району.

Спільно із художнім керівником сільського будинку культури бібліотекар місцевої книгозбірні провела поетичний акорд «Рідна мова – серця мого подих». У рамках заходу відбувся історичний хроноскоп «Важкими і тернистими шляхами», під час якого йшлося про долю української мови в Україні, про те, що вона пережила у ХХ столітті: закриття українських шкіл, заборону друкування книг українською мовою, закріплення в Україні російської мови як офіційної загальнодержавної. Також учасники мали можливість продемонструвати власні вміння у конкурсі читців поезії про рідну мову «Мова – це пращурів голос, мова – основа життя», перевіряли свої

Книжкові видання, представлені на виставці «Мова, то не звук, а думка боготворна», дали змогу читачам поглянути на історію свого народу, збагнути роль рідної мови в утвердженні української державності.

Посіяти в серці юних користувачів зернину любові до рідної мови сприяла гра-конкурс «Її величність – українська мова» Староосотської сільської бібліотеки. Дві команди юнаків і дівчат змагалися у 7-ми турах конкурсу. Під час першого туру «У нашій країні» учні відповідали на запитання з історії виникнення української мови; другий тур «Згадай алфавіт» змусив учасників на швидкість розставляти слова за алфавітним порядком; у третьому – «Швидко, правильно, багато» підлітки намагалися дати якомога більше правильних відповідей на питання про українських письменників та їх твори; пригадати прислів’я і приказки довелося під час туру «Бездонність мудрості народної»; впізнавати українські пісні за мелодією довелося у пісенному турі «У рідному краї і серце співає»; тур «Показуха» змусив учасників весело та жваво за допомогою жестів показувати значення фразеологізмів; під час останнього завдання «Що означає слово?» підлітки пояснювали семантичне значення конкретно вказаних слів. Виконувати завдання читачам допомагали видання, які були представлені на книжковій виставці «Нехай вона щоразу служить вам».За підсумками конкурсу переможці отримали дипломи знавців рідної мови.

Виявити власний рівень знань з української мови та літератури мали можливість читачі бібліотек Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи. В рамках бібліомарафону відбулися різноманітні цікаві і, головне, надзвичайно корисні заходи. Так, до бібліотеки-філії № 4 на калейдоскоп мовних цікавинок «Дивограй українського слова» завітали вихованці навчально-виховного об’єднання № 17. З розповіді бібліотекаря школярі дізналися багато цікавих фактів про рідну мову. Чудовою демонстрацією краси і лексичного багатства української мови було зачитування вірша, де всі слова розпочиналися на літеру «С» та оповідання «Перший поцілунок», у якому літера «П» була першою в кожному слові. Під час заходу юнаки й дівчата розмірковували над наступними питаннями: «Що загрожує українській мові?», «Якими мають бути наші дії для підтримки рідної мови?» та ін. Відвідувачі бібліотеки з цікавістю ознайомилися з виставкою-присвятою «Безсмертя нації у слові», оформленій до бібліомарафону.

Для справжніх бібліоманів та поціновувачів поезії в бібліотеці-філії № 5, в рамках проекту «Non-stop в бібліотеці», відбулася чергова зустріч з поетом Михайлом Теніченком «Лірика без берегів». Під час заходу присутні насолоджувалися віршами поета зі збірки «Природу нам не обманути». Для слухачів Михайло Григорович зачитав вірш «Рідна мова», де ніжно говорить про мову: «Ти мов спів солов’я у гайочку, що ми чуєм щодня навесні…». У виконанні юних кропивничан, які виявилися небайдужі до рідного слова, на заході звучали вірші В. Василашка, К. Рибченко, М. Стельмаха, Л. Костенко та інших відомих українських поетів, твори яких були представлені на книжковій виставці «Якби ти знав, як много важить слово».

Розширити уявлення підлітків про мовленнєвий етикет та основні його чинники, розвивати пам`ять, мовлення, поповнити словниковий запас словами ввічливості, – таку мету ставили бібліотекарі філії № 12 перед своїми юними користувачами під час мовних розваг «Зі словами ввічливими знайся, будь чемним і не зазнавайся». Учасники співали пісні, читали вірші, прислів`я, брали участь в іграх «Чемні співрозмовники», «Намисто етичних слів», «Умій привітатись» та інші. Захід спонукав учасників до бажання робити добрі вчинки, шанобливо ставитися до оточуючих.

Активних, кмітливих і небайдужих до рідного слова зібрав турнір знавців рідної мови «Єдиний скарб у тебе – рідна мова!» в Новоукраїнській центральній бібліотеці.

Учасники команд «Мовознавці» та «Розумники», якими стали старшокласники Новоукраїнської ЗОШ № 6, упродовж 5 конкурсів – «Розминка», «Буква до букви – виникло слово», «Словникова скринька», «Моя Україна» та «У рідному краї і серце співає» не тільки згадували вивчений шкільний матеріал, а й мали змогу в цікавій ігровій формі збагатити свої знання про рідну мову.

Відчути мелодійність рідної мови учасники дійства змогли завдяки музичному дарунку від учениці Новоукраїнської дитячої музичної школи Варехи Вікторії (викладач Наталя Білуха) та звукорежисера Олійника Павла Васильовича, які виконали чудову українську пісню «Калина». Доповненням до заходу стала книжково-ілюстративна виставка «Солов’їна, барвінкова, українська рідна мова». (http://lib2013.blogspot.com/2018/02/blog-post_22.html)

Чимало людей в Україні не розмовляють ані українською, ані російською мовою, користуючись українсько-російською мішанкою – суржиком, який є чи не найбільшою хворобою української мови. Очевидно, шанс на мовне зцілення з’явиться не швидко. Цілеспрямовано і дієво підійшли до вирішення цього питання бібліотекарі книгозбірень Новоархангельського району.

Для учнівської молоді Підвисоцької ЗОШ І-ІІІ ступенів змістовно та пізнавально пройшла філологічна гра «У чарівному світі мови», підготовлена бібліотекарем за підтримки вчителя української мови та літератури. Молодь активно відповідала на різноманітні запитання, відгадувала мовні ребуси, які діставали із «жартівливої торбинки», змагались у конкурсах «Прощавай, суржик!», «Слова-перевертні», «Частини мови», «Чиє слово найдовше», «Склади вислів» та інші.

Про сучасну українську мову «по-сучасному» розповідали своїм читачам колеги Новоархангельської районної бібліотеки. Головна думка, уроку витонченої словесності «Мови рідної краса» полягала в тому, що своє мовлення необхідно розвивати постійно: усно й письмово викладати думки, виправляти себе. Бібліотекарі підготували ряд вправ та ігор, завдяки яким юнаки і дівчата пригадали приклади вітальних слів, вибачень; під час конкурсу «Розвідники» знаходили у тексті помилки і виправляли варіанти суржику, який зустрічався в літературній мові. Надзвичайно корисним стало відео з експрес-уроками відомого українського педагога, теле- та радіоведучого Олександра Авраменка. Також учні дізнались про те, що найчастіше в нашій мові вживають слова з літерою «П», а найрідше – з «Ф»; замінювали нові назви більш звичними: «тінейджери» – «молодь», «кастинг» – «відбір», «брокер» – «посередник» тощо. Загалом молодь дізналася багато нового та цікавого про рідну мову.

Читачам Скалівської сільської бібліотеки Новоархангельського району сподобався мовознавчий квест «Подорож країною мовознавства». Під час заходу учасники швидко розгадували зашифровані завдання, рухаючись від зупинки до зупинки; розвивали фізичні, розумові здібності, удосконалювали знання з української мови та літератури; проявляли кмітливість та артистичність.

Заходи подібного формату допомагають виховувати командний дух та прагнення вигравати.

Юні читачі проявили творчість, беручі участь у засіданнях літературних клубів, віталень, відвідуючи літературні свята й вечори.

Поціновувачів вічного, могутнього, сильного, неперевершеного слова українського зібрала літературна вітальня «Вивчати мову ніколи не пізно» в Новгородківській центральній районній бібліотеці. З уст найактивніших читачів книгозбірні звучали вірші про рідну мову, лунали пісні. Учасники пригадували прислів`я та приказки, пояснювали їх значення, вправлялись у читанні скоромовок.

Засвідчили свою любов до рідної мови та повагу до українського слова у Верблюзьких, Великочечеліївській, Тарасівській, Спасівській та Новомиколаївській сільських бібліотеках-філіях Новгородківської централізованої бібліотечної системи. Флешмоби «Я люблю Україну і мову її солов’їну», «Мова – душа нації», свято мови «Мова рідна найдорожчий скарб», мовознавчий турнір «Наша мова калинова», вікторина «Українська мова – дивне слово» зібрали палких шанувальників рідного слова. Під час заходів учасники створили «Серце мови» з десятків паперових сердечок, яке стало символом любові та відданості Україні та державній мові; брали участь у мовних іграх «Добери епітети», «Продовжи прислів’я», «Відгадай слово», «Мовна карусель»; інсценували уривок із твору Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» тощо.

Допомагали представникам молодого покоління вдосконалити розмовну мову та комунікативні навички і в бібліотеках Світловодської міської ЦБС. В рамках обласного бібліомарафону «Звучи, рідна мово!» було проведено тренінги з вивчення рідної мови, зокрема: тренінг та майстер клас «Говоримо українською правильно», бібліотечний урок «Як слов’яни грамотними стали» (центральна бібліотека), ілюзіон мовної словесності “Ну що б, здавалося слова” (бібліотека-філія № 2), свято рідної мови «Звернись солов’їною, відповім калиновою» (бібліотека-філія № 3), мовознавчий калейдоскоп «Рідна мова – серця мого подих» (бібліотека-філія № 7), флешмоб «Говоримо українською» та презентація книжкової виставки-вікторини «В Україні проживаєш, а чи мову її знаєш?» (бібліотека-філія № 7). Бібліотечні фахівці підготували для учасників пізнавальні та незвичайні завдання, конкурси, лінгвістичні ігри: «Яка буква заблукала?», «Вчимося рідної мови», «Слова-перевертні», «Орфографічний словник», «Загублене прислів’я», «Хто швидше», «Мовна плутанина», «Кмітливі мовознавці», «Добери словечко», «Як ми знаємо рідну мову»; познайомили з різноманітними довідковими виданнями, словниками, що є в фондах бібліотек. Спільно з міським осередком ГО «Просвіта» відбувся конкурс декламаторів «Дивна таїна мелодії слова». Учасники конкурсу читали вірші В. Сосюри, В. Стуса та Я. Славутича. Вибір поетів не випадковий, адже саме 2018 рік є ювілейним для кожного з них: 80 років від дня народження В. Стуса, 100 років – Я. Славутича, 120 років – В. Сосюри.

Юні декламатори на власний розсуд обирали авторів і вірші, майстерність читання яких вони продемонстрували на конкурсі. А сам конкурс об’єднав учнів шкіл як міста Світловодська, так і Світловодського району. Переможці отримали грамоти та цінні подарунки, а всі учасники конкурсу – солодкі призи.

Проводячи цікаву роботу з учнівською молоддю під час бібліомарафону «Звучи, рідна мово!», бібліотекарі Долинського району також намагалися розкрити багатство, милозвучність рідної мови. Найбільш вдалими заходами були: мовна інформіна «До рідного слова торкаюсь душею» (Марфівська сільська бібліотека), мовні калейдоскопи «Прекрасне слово рідної мови» (Антонівська сільська бібліотека) та «Звучи, мово, моя чарівна!» (Районна бібліотека для дорослих Долинської районної ради). Під час останнього заходу за звання кращого знавця рідної мови змагалися юні та ерудовані вихованці Долинської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів № 2 ім. А.С. Макаренка. Серед цікавих, веселих, творчих конкурсів, в яких учасники з задоволенням брали участь, були: «Мовні жарти», «Скажи одним словом», «Цікаве перетворення», «Збери склади», «Як ми знаємо рідну мову?», «Ми творчі особистості», «Поясніть фразеологізми», «Редактор» та інші.

Найбільш захопливим для учнівської молоді виявився конкурс з написання віршів про мову, метою якого було розкриття красоти та величі державної святині. Високий рівень творчості й креативності юні читачі продемонстрували під час створення робіт для конкурсу малюнків «Мова моїми очима!». Найактивніші учасники мовного калейдоскопу були нагороджені подарунками.

Вдосконалювали знання про рідну мову і в бібліотечних закладах Голованівського району. В рамках бібліомарафону «Звучи, рідна мово!» для юних читачів проведено: конкурсну мовно-поетичну акварель «Українську рідну мову в дар мені батьки дали» (Голованівська РБ для дорослих ім. С. В. Шеврякова), мовознавчий турнір «О слово рідне, хто без тебе я?» (Наливайківська сільська бібліотека), літературний квест «Наша мова – мова вічної землі, наше слово – слово вічного народу» (Межирічківська сільська бібліотека), поетичний альбом «Рідна мово моя пелюсткова, ти у серці народу живеш!» (Новосільська сільська бібліотека), поетичний карнавал «Мова моя українська – батьківська» (Роздольська сільська бібліотека), конкурс знавців рідної мови «Мовне намисто» (Молдовська сільська бібліотека) та інші.

Учасники заходів проявили значну активність і продемонстрували знання в конкурсах на краще читання поезій українських поетів, знання українських пісень; розгадування мовних головоломок; підлітки завзято змагалися в «битві синонімічних рядів». Юнаки і дівчата довели, що з мовою рідною вони на «ти», бо добре її знають, і водночас на «ви», бо її поважають і нею пишаються.

Активними учасниками бібліомарафону стали і юні читачі Новомиргородщини. В книгозбірнях району пройшли мовознавчі свята, калейдоскопи, серпантини, турніри, конкурси, відеоперегляди.

Центральна районна бібліотека запросила своїх читачів на конкурс мовознавців «Український ГраВікКон». І, як завжди, запропонувала безліч мовних розваг: літературну вікторину «Українські письменники», мовний перекладач, змагання хто найшвидше розтлумачить фразеологізм, підбере влучний антонім; ігри: «Скрабл», «Відгадай та відтвори», «Словотвір». За першість у конкурсі змагалися дві команди «Патріоти» та «Мовознавці», які представляли учні 11 класу Златопільської гімназії. Учасники дізналися про те, як український народ не одне століття боровся за існування своєї мови, як беріг її, неначе перлину, щоб сьогодні вона стала державною і нею можна було б говорити у повний голос. Цікаві і надзвичайно корисні видання були представлені на книжковій виставці «Мова рідна – то життя народу і культури рідної життя».

Розкрити велич й могутню силу українського слова спробували учасники Book-форсажу «Мова, що стирає кордони». На заході бібліотекарі презентували нові видання з питань мовознавства, особливу  увагу було зосереджено на книзі Т. Берези «Мова – не калька: словник української мови» – сучасному словнику української мови, який розкриває велич і красу українського слова, звільняє мову  від суржику й чужомовних запозичень.

Подібні заходи відбулися в інших бібліотеках району, а саме – Оситнязькій, Пурпурівській, Коробчинській, Петроострівській, Листопадівській, Канізькій, Тишківській сільських та Капітанівській селищній бібліотеках. Читачі зазначених закладів з радістю взяли участь у мовних іграх, експедиціях, конкурсах, турнірах, колажах, святах тощо.

Прищеплювали любов і знання до рідної мови в бібліотечних закладах Знам’янського району: артистичність, кмітливість і комунікабельність – все це продемонстрували юні конкурсанти під час філологічного КВК «Як знайти? Де відшукати?», який проведено в Дмитрівській сільській бібліотеці; святі рідної мови «Шануймо мову серцем і вустами», яке з успіхом пройшло в Знам’янській центральній районній бібліотеці, циклу заходів «Коли мова наша рідна буде процвітати, лише тоді усміхнеться Україна-мати» в Трепівській сільській бібліотеці, де разом із учителями-філологами бібліотекарі презентували книжкову виставку «Це мова моєї України» та провели інтелектуальну гру «Щасливий випадок».

Мовні ігри, турніри, уроки рідної мови пройшли також в усіх бібліотечних закладах Знам’янської міської централізованої бібліотечної системи. Розмаїття книжкових виставок, створених бібліотекарями до цієї дати, вражало своєю оригінальністю, наповненістю, змістом. Через представлений матеріал читачі знайомились з історією походження української мови, з народною мудрістю в українському слові, зі славетними майстрами рідного слова, з порадниками та помічниками – словниками й довідниками.

Циклом заходів «Рідна мова – то великий дар, тож шануй її, люби й оберігай» відзначили Міжнародний день рідної мови разом зі своїми читачами бібліотекарі Маловисківського району. Розвивати навички виразного читання, виховувати любов і повагу до своєї Батьківщини, народу, рідної мови намагалися учасники флешмобу «Моя велична українська мова» у Великовисківській сільській бібліотеці. На бібліотечний урок «Мова рідна – найбільший скарб» зібралися юні читачі Хмелівської сільської бібліотеки. Свято «Барви рідної мови» згуртувало учнівську молодь Копанської загальноосвітньої школи. У форматі подорожі відбувся захід «Лунай величне наше слово» в Лозуватській сільській бібліотеці. Голосні читання віршів про мову «Мова рідна живи й процвітай» відбулися в Плетеноташлицькій сільській бібліотеці та ін.

Мета всіх проведених бібліотечних заходів полягала у прищепленні бажання юнацтву та молоді до вивчення української мови; розвитку почуття патріотизму, національної гордості за національну святиню, за тих, хто передав нам у спадок цей неоціненний скарб; а також спонукати молодь доторкнутися до творчості українських письменників та обмінятися враженнями про прочитані твори.

21лютого 2018 року, в Міжнародний день рідної мови, в бібліотеці села Дельфінове Благовіщенського району було проведено годину єднання під назвою «У мові рідній мудрість вічна, і шана наша, і любов». Поетичними рядками розпочали захід ведучі – учні-старшокласники. Учасники пригадали передумови проголошення Міжнародного дня рідної мови, згадуючи й «чорні» скорботні дати «пройшли» тернистим шляхом розвитку української мови. Вчитель української мови та літератури  місцевої школи розповіла про місце рідної мови в житті кожного українця і закликала з дитинства любити, вивчати й не забувати свою мову. Під час заходу учні зачитали вірші українських поетів Дмитра Білоуса «Рідне слово!», «Найдорожче», уривок твору Тараса Шевченка «Княжна», Лесі Українки, «Вишеньки», Ліни Костенко «Чародійне слово», гуморески Павла Глазового «Дамочка – кияночка», «Кухлик», «Не в своїй тарілці», «Найкраща мова», «Турок». Звучали й українські пісні «Рідна мова», «На калині мене мати колихала», «Зоре моя вечірняя», «Зацвіла в долині» та ін. Завершився захід «Молитвою до мови» Катерини Мотрич та флешмобом «Ми – українці», під час якого учасники з літер склали гасло «Українська мова – мова єднання».

Щоб розширити знання молоді про красу і багатство української мови, творчі та відповідальні бібліотекарі Гайворонської централізованої бібліотечної система доклали чимало зусиль. Розпочав ланцюжок заходів щодо вшанування рідної мови колектив Гайворонської центральної районної бібліотеки виховною годиною «Бережіть та шануйте рідну мову». Зі вступного слова бібліотекаря присутні дізналися про значення української мови в житті суспільства та людини. Учасники заходу виконували практичні завдання, відповідали на запитання вікторини «Як ми знаємо українську мову?», виконували вправи «Перекладач», «Іншомовна лексика», «Так або ні», а також складали українські прислів’я.

Естафету марафону підтримала бібліотекар Долинівської бібліотеки-філіїф № 8, яка спільно з учителем української мови та літератури провели свято мови «У рідній мові – паростки душі». Ведучі заходу звернули увагу на те, що рідна українська мова визнана однією з наймелодійніших та найпрекрасніших мов у світі, вона є нашим багатством і нашою гордістю. Старшокласники із задоволенням брали участь у літературній вікторині «Найкращий знавець рідної мови» та мовознавчій грі «Вивчаймо рідне слово». Веселого настрою додали гуморески Павла Глазового та інсценізації про рідну мову.

Флешмоб «Ой, яка чудова українська мова» з нагоди Дня рідної мови організувала і бібліотекар Бандурівської сільської бібліотеки-філії № 3. Цього дня всі бажаючі читали вірші В. Сосюри «Рідна мова», Л. Українки «Слово, чому ти не твердая криця», О. Забужко «Мова кожного народу», І. Багряного «Мово рідна», М. Рильського «Як парость виноградної лози», М. Підгірянки «Ой, яка чудова, світла і багата» та по черзі згадували цікаві факти про мову, брали участь у дискусійному експресі «Що для мене українська мова».

Мовознавчий двобій «За Україну, за її мову» відбувся в Могильненській сільській бібліотеці-філії № 13. За звання кращих знавців рідної мови боролися команди «Мовознавці» та «Шевченківці». Долаючи доволі складні випробування у конкурсах: «Розминка», «Добери антонім», «Так чи Ні», «Скрабл», «Знавці фразеологізмів», «Редактор», «Словесний океан», «Шаради», «Хто швидше», учасники змагань демонстрували обізнаність, грамотність, кмітливість, начитаність. Захід проходив напружено, проте весело і цікаво. До складу журі були запрошені: вчитель української мови місцевої школи, бібліотекар Могильненської загальноосвітньої школи, директор сільського будинку культури. Перемогу в мовознавчому двобої здобула команда «Шевченківці».

У Заваллівській філії завідувач бібліотеки провела гру «Лінгвістичний ігроленд». Присутні на заході відгадували загадки про частини мови, складали і доповнювали прислів’я та приказки, відповідали на питання-жарти, добирали синоніми до фразеологізмів та пояснювали їх значення. Особливо весело пройшли ігри: «Така цікава буква «А», під час якої пригадували та записували слова, у яких вживається дві букви «а»; «Привітаймося!» і «Познайомимося!», де учасники відтворювали етичні форми вітань і знайомств. Також відвідувачам була презентована тематична книжкова виставка «Мови велич та краса».

Мовознавчий турнір «Барви рідного слова» відбувся в Солгутівській бібліотеці-філії № 18 для учнів старших класів місцевої школи. Звання кращих знавців рідної мови виборювали дві команди «Перлина» та «Веселка». Творчий підхід до виконання завдань, пізнавальну активність і самостійність підлітки продемонстрували в конкурсах «Квітка мови», «Літературний конкурс», «Мова наша калинова», «Зіркові імена» тощо. Під час виконання завдань учасникам необхідно було швидко і правильно повторювали скоромовки, прочитати гуморески про мову Павла Глазового, підібрати українські відповідники до слів іншомовного походження, відгадати видатних українців, котрі розвивали та прославили українське слово.

Розвивати в юнаків та дівчат культуру мовлення і мислення, здатність вести дискусію, сприяти діловій активності допомогли заходи: академбій «Мово рідна! Ти ж, як море…» в Берестягівській, усний журнал «З любов´ю до рідного слова» в Таужненській, мовний круїз «Дивосвіт рідної мови» в Тополівській, виховна година «Чарівний світ рідної мови» в Мощенській, актуальний діалог «Вертайся, рідна мово, в серця народу свого» в Бугівській сільських бібліотеках-філіях.

«Людина, яка не хоче знати рідної мови, руйнує те, що повинно стати фундаментом її особистості», – саме такого висновку дійшли учасники круглого столу «Мова як чинник відродження нації» у Вільшанській центральній районній бібліотеці. Під час заходу основну увагу було зосереджено на важливості збереження й розвитку української мови.

Молоде покоління усвідомило, що питання української мови – це питання національної безпеки й державного існування України, а також дійшло висновку, що плідна співпраця та тісний діалог наукової спільноти, влади, громадських організацій, творчих спілок та, безпосередньо, самої молоді в напрямку утвердження української мови, як державної – стане важливим інструментом для подолання багатьох практичних проблем мовного життя.

В умовах, які склалися в нашій країні, українська мова набула особливої ваги – вона стала символом миру і єднання нації. Саме про це говорили учасники годину миру і єднання «Там, де живе рідна мова, живе український народ». Під час заходу присутні дійшли висновку, що народ, держава, мова – це поняття нероздільні. Без мови немає народу, і, навпаки, без народу не існує мови. Юнакам і дівчатам надали можливість перевірити свої знання з рідної мови, запросивши до участі в мовних змаганнях «Яка чудова українська мова!».

«Хто любить, знає рідну мову, тому вона всміхнеться. Солодке слово «перемога» нелегко всім дається. Хто мову шанує свою, хай той переможе в бою» під таким девізом відбувся бібліомарафон «Звучи, рідна мово!» в Світловодській районній бібліотеці. Працівники книгозбірні спільно з психологом районного територіального центру доклали чимало зусиль, аби захід був корисним, змістовним і дуже цікавим. Організатори змусили підлітків серйозно замислитися над «чистотою» своєї мови, звернули увагу на наявність лихослів’я, нецензурної лексики в молодіжному середовищі.

Підбиваючи підсумок, можна сміливо сказати, що популяризуючи мову та знання про неї, працівники бібліотек Кіровоградщини доклали чимало зусиль, проявили неабияку творчість і креативність задля того, щоб калинове і джерельне рідне слово, яке передавалося від батьків до дітей як вічний оберіг національної культури, історії та духовності, звучало потужно, повносило, показуючи свою самодостатність, красу і велич, аби пригадати й прославити імена тих, хто у важкі часи піднімав свій голос на її захист.

[object Object]
9 381 Переглядів
Вибрати мову сайту »