Людської пам’яті мости

Однією з найтрагічніших сторінок української історії є голодомори ХХ століття. Їх було три. Найстрашнішим був голод 1932-1933 років.

У цьому році минає 85 років з того часу, як червоною партією під керівництвом Сталіна шляхом створення штучного масового голоду, розрахованого на придушення українського національно-визвольного руху та фізичне знищення українського селянства, забрано мільйони життів наших співвітчизників.

Сьогодні – це сторінки нашої кривавої історії, це національна пам’ять українського народу, це частина української спадщини. І завдання сучасників донести до світу, що Голодомор 1932-1933 років був свідомим геноцидом українського народу, який наклав свій безжальний відбиток на всю нашу історію. За весь час Голодомору загинуло близько 4 мільйонів людей. А взимку люди гинули особливо часто: 24 людини у хвилину, з яких було понад 80% українців, трохи менше 5 відсотків росіян, а інші: євреї, поляки, білоруси, болгари. Половина жертв була у віці від 6 місяців до 17 років.

Проте точних даних про кількість жертв немає тому, що всі документи були відразу ж знищені. Історики, говорячи про втрати, розходяться в цифрах від 2 мільйонів до 10.

Вшановуючи пам’ять жертв геноциду українського народу, обласною бібліотекою для юнацтва ім. Є. Маланюка проведено 22 листопада День інформації «Свіча нашої пам’яті: голодомор 1932-1933 років», в рамках якого було проведено ряд заходів. Поповнено сайт бібліотеки (розділ «Краєзнавство») новими повнотекстовими матеріалами про голодомор на Кіровоградщині 1932-1933 років, у відділі популяризації книги оформлено виставку-інсталяцію «Голодомор – наша печаль і скорбота».

Для учнів гімназії-інтернат-школи мистецтв проведено вечір пам’яті «Із забуття в безсмертя», на який було запрошено Проскурову С. В., кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка. Світлана Володимирівна розповіла присутнім про масовий сталінський геноцид, штучно зорганізований, свідомо спрямований на знищення українського народу. На заході переглянули відеоролики та прозвучали вірші, присвячені пам’яті жертв Голодомору.

А для учнів Кіровоградського ліцею сфери послуг працівники бібліотеки провели історичний екскурс «Голоси із 33-го», де нагадали присутнім про чорні сторінки історії нашої держави. Працівники книгозбірні розповіли учням, що за кількістю жертв та з урахуванням обставин, Голодомор – єдина подія ХХ століття, яку можна порівняти з двома іншими, найбільш дослідженими випадками геноциду: геноцидом вірмен та Голокостом євреїв і про це українці повинні пам’ятати, щоб не допустити повторення Голодомору.

Наприкінці зустрічі були запалені свічки на знак вшанування пам´яті померлих.

Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія 1932-1933 років все одно хвилюватиме серця людей. І тих, кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після тих страшних років. Вона завжди буде об’єднувати всіх живих одним спогадом, одним сумом, однією надією.

IMG_0652
IMG_0611
IMG_0663
IMG_0599
IMG_0620
IMG_0674
IMG_0604
IMG_0615
IMG_0645
59 Переглядів