Томашевська С. Бібліотека ім. О. Бойченка у новому форматі // Народне слово. – 2013. – 14 листопада. – С.6

Бібліотека ім. О. Бойченка у новому форматі

Сьогодні побутує думка, що молодь взагалі не цікавиться друкованою книгою і надає перевагу звичайним розвагам, а не духовному збагаченню шляхом читання. Аби переконатися у правдивості чи хибності цього твердження, ми звернулися до людей, які як ніхто інший знаються на читацьких уподобаннях молоді, – до колективу Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олександра Бойченка.

Бібліотека розташована у приміщенні, що є пам’яткою архітектури обласного значення. Це насправді одна з найкрасивіших споруд вулиці Дворцової в Кіровограді. За однією з версій спочатку – наприкінці ХІХ століття – це був особняк земського гласного І.Марущака. А ще тут був готель. Потім упродовж тривалого часу розташовувався на першому поверсі магазин (молочний, потім овочевий). На другому тулилася обласна бібліотека ім. Крупської. І нарешті 1982 року тут оселилася бібліотека ім. Бойченка. До речі, остання була заснована в 1978-му, тож незабаром святкуватиме свій 35-річний ювілей.

«Наша бібліотека є сучасним інформаційним, культурним, просвітницьким закладом із широким діапазоном засобів організації інтелектуальної праці та дозвілля молоді, – розповідає заступник директора з наукової роботи Валентина Зеленіна. – 1986 року наш заклад став лауреатом обласної премії імені Юрія Яновського, а нещодавно ще й набув статусу методико-консультативного центру для бібліотек області».

Не одне покоління молодих мешканців Кіровограда та області користувалося послугами цієї книгозбірні: читали книги за шкільною програмою, готувалися до іспитів, брали участь у засіданнях клубів за інтересами. Валентина Анатоліївна досі пам’ятає довжелезні черги у відділі читального залу. Не забути і засідань телевізійного молодіжного клубу «Відкриті двері», що транслювалися по області декілька років. «Але мало хто знає, – розкриває секрети В.Зеленіна, – що ідея клубу народилася саме в нашій бібліотеці, а перші засідання повністю готували бібліотекарі».

Бібліотека імені О.Бойченка іде в ногу з часом, змінюється разом із молодими читачами й суспільством, але незмінною є її мета – залучити молодь до книги, зацікавити читанням, задовольнити інформаційні потреби. Саме для цього, за словами Валентини Анатоліївни, проводиться значна кількість різноманітних заходів: зустрічі з письменниками, презентації книг, масштабні вуличні акції, конкурси творчої молоді, веб-марафони тощо. Діє «Школа бібліотечної грамотності», на якій фахівці знайомлять з каталогами, електронними бібліотечними програмами, навчають здійснювати пошук потрібної літератури, інформації, складати списки до наукових робіт.

А ще при бібліотеці працюють клуби за інтересами: творчої молоді «Ліра», з питань профорієнтації учнівської молоді «Профі», любителів декоративно-ужиткового мистецтва «Дивосвіт», лекторій «Молодь і право». Члени клубів із задоволенням відвідують кожне засідання, адже там відбуваються не лише різноманітні оригінальні заходи, а й зустрічі з цікавими людьми: запрошуються представники управління юстиції, фахівці різних галузей господарства, члени Національної спілки письменників України та письменники-земляки, майстрині громадської організації «Єлисаветградський узвіз» та інші особистості.

Популярності серед молоді набули майстер-класи, які проводяться як запрошеними майстринями, так і умільцями-бібліотекарями. Адже отримати знання, освоїти різні техніки та виготовити щось власними руками – надзвичайне задоволення, яке, як показує практика, може перетворитися на справу всього життя. До речі, це ще й креативний метод популяризації літератури серед молоді, адже багаті фонди бібліотеки допомагають розвивати набуті на майстер-класах навички та навчатися самостійно.

Бібліотека намагається відповідати вимогам сучасного технологічного суспільства. Завдяки цьому бажанню і завзятості колективу 2003 року заклад виборов грант Leap – III, Leap – connect від Посольства США в Україні на відкриття безкоштовного інтернет-центру. Тож нині користувачі мають не лише необмежений доступ до Всесвітньої мережі, але й можуть пройти спецкурс комп’ютерної грамотності. А ще працівники бібліотеки з батьківською любов’ю дбають про створення комфортного середовища для читачів. Зокрема, тут діє Wi-Fi зона, облаштовано затишні куточки, де можна вільно поспілкуватися або залишитись наодинці з книгою, розроблено сайт з платформами для спілкування у соцмережах тощо. Шляхом оформлення виставок робіт, проведення презентацій, творчих вечорів бібліотекарі не лише залучають молодь до культурного життя, а й сприяють просуванню до успіху на життєвому шляху.

«Взагалі нам пощастило і з колективом (всі неординарні, креативні, цілеспрямовані та ерудовані люди), і з керівництвом, – з упевненістю та гордістю стверджує Валентина Анатоліївна. – Директор бібліотеки – Лариса Савенко – творча особистість, до того ж активна учасниця громадського життя: відвідує всеукраїнські та міжнародні конференції, проходила стажування у Польщі та США. Тож поруч з нею немає не лише часу, а й бажання байдикувати!» У 2010 році Лариса Миколаївна нагороджена медаллю «За працю і звитягу», що лише надихнуло її та увесь колектив бібліотеки на подальші досягнення.

Особливо приємно бібліотекарям, що їхню працю цінує молодь, яка ніколи не оминає увагою абонемент і читальний зал, виставки та презентації, гуртки та клуби. До речі, коли до Кіровограда приїжджала Тетяна Сопова – заступник директора ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва» – то провела цікаве дослідження (вона здійснює таку перевірку у кожному місті, куди приїздить у відрядження): вийшовши з готелю, зверталася практично до усіх перехожих з легендарним кіношним запитанням: «Як пройти в бібліотеку?». На її подив, жодна людина не відмовилася допомогти – кожен знав, де знаходиться бібліотека ім. О.Бойченка. За словами гості, таке вдале опитування у неї було вперше – кіровоградці приємно вразили.

У наступних номерах «Народного слова» ми ознайомимо кіровоградську молодь з відділами цієї бібліотеки – це допоможе юним кіровоградцям у пошуку потрібної інформації. Тож до наступних зустрічей у головній молодіжній бібліотеці області!

Світлана ТОМАШЕВСЬКА.

51 Переглядів