Корінь А. «Літописець народного подвигу» // Народне слово. – 2013. – 28 березня. – С. 10

«Літописець народного подвигу»

Виставку з такою назвою відкрито в Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї І.К.Карпенка-Карого до 100-річчя з дня народження письменника – земляка Василя Козаченка. Народився він 25 березня 1913 р. у Новоархангельську на Кіровоградщині, яку називав однією з історично «найлітературніших» областей України.

Старшому поколінню читачів добре відомі його книги «Атестат зрілості», «Блискавка», «Біла пляма», «Коні воронії» та інші. 3.Козаченко видав їх більше двадцяти. Окремі з них представлені на виставці в оригіналі та у перекладах угорською, німецькою і французькою мовами. Їхні герої – сильні люди, віддані своєму народу.

Біографія В.Козаченка багато з чому типова для письменників того покоління. Закінчив Київський університет Т.Г. Шевченка, був учасником Великої Вітчизняної війни, яка стала однією з його головних тем у творчості. По війні працював у редакціях кількох журналів. Був громадським діячем: працював у апараті Спілки письменників України (до якої був прийнятий ще до війни за перші книги), а у 1970-х роках очолював її. Не раз обирався делегатом партійних з’їздів та депутатом Верховної Ради СРСР, УРСР, мав високі державні нагороди.

Літературними відзнаками Василя Козаченка є комсомольська премія імені Миколи Островського, премія імені Олександра Фадєєва та найвища — Державна премія УРСР ім. Т.Г.Шевченка (1971) — за цикл повістей «Листи з патрона», які увічнили подвиг українського народу у Великій Вітчизняній війні.

На виставці представлене найцікавіше з музейного фонду письменника, в якому більше двохсот предметів: книги, фото, документи. Чимало творів надійшло в музей з обмінних фондів бібліотек України, але більшу їх частину передала з Києва вдова письменника Ірина Сигізмундівна після смерті нашого земляка у 1995 р.

Свідченням його міжнародних зв’язків є копії фотознімків 50-х рр. минулого століття, коли у складі української урядової делегації він брав участь у роботі Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. Тоді ж йому пощастило на знайомство і спілкування з відомими письменниками Е.Л.Войнич та Д.Стейнбеком.

Серія фото розкриває зв’язки В.Козаченка з рідним краєм, який він не раз відвідував під час літературних ювілеїв та державних урочистостей, пов’язаних з Днем Перемоги; де спілкувався з педагогами і учнями, був причетним до створення обласної письменницької організації; опікувався проблемами Хутора Надія. На відкритті виставки семикласники кіровоградської школи № 32 почули від науковця музею Наталії Мельниченко чимало цікавого про життя і творчість яскравого представника української літератури. Виразніше уявити дітям багатогранність і зміст творчості земляка допоміг огляд його книг, підготовлений завідувачем відділу популяризації книги та організації змістовного дозвілля молоді ОЮБ ім. О.Бойченка Раїсою Твердоступ та прочитане актрисою Кіровоградського академічного музично-драматичного театру імені М.Л.Кропивницького Оленою Короленко оповідання «їх було сорок».

36 Переглядів