Третя мова у Європі : до Дня слов’янської писемності й культури // Наше місто. – 2013. – 23 травня. – С. 3

Третя мова у Європі

До Дня слов’янської писемності й культури

Писемність, мова – то є душа кожної нації, її найцінні¬ший скарб. В мові наша давня і нова культура, ознака націо¬нального визнання.

З року в рік, у пору різно¬барв’я квітів та переливу соняч¬них променів природно й просто, як весна, приходить світле свято – День слов’янської писемності й культури, коли вшановують свя¬тих рівноапостольних першо-просвітників Кирила і Мефодія.

Святі брати Кирило і Мефодій походили зі знатної і благочести¬вої родини, створили писемність, здійснили переклад богослужбо¬вих книг із грецької мови на слов’янську, поширювали христи¬янське вчення. Кирило уклав слов’янську абетку на базі грець¬кої, суттєво змінивши її, щоб пе¬редати слов’янську звукову систему. Було створено дві слов’янські абетки – глаголицю й кирилицю. Одночасно зі створен¬ням слов’янської абетки він почав роботу над перекладом з грецької на слов’янську книжну мову Євангелія, Псалтиря. Тодішні слов’яни добре розуміли одне одного, їхня мова в цілому мала ба¬гато спільних рис. Тому двадцятирічна просвітницька місія Кирила і Мефодія та учнів мала всеслов’янське значення, зіг¬рала позитивну роль у зміцненні зв’язків українського і болгарського народів, їх державності. З прийняттям християнства на світовій арені з’явилась нова мова яка об’єднала слов’ян на значній території і стала після грецької та латинської третьою мовою у Середньовічній Європі, на території якої поширювалося Слово Боже.

В Україні День слов’янської писемності й культури встановлений Указом Президента від 2004 року. Відповідно до документа це свято відзначається щорічно 24 травня.

Пріоритетним напрямком роботи Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О.М. Бойченка є популяризація українського слова, української книги серед молоді. Поринути у слова в бібліотеці допоможе читачам інтелектуальна гра «Стежинами рідної мови» та книжкові виставки. Вже в шосте проведена масштабна вулична акція «Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій», яка щорічно стає справжнім святом української книги.

 

Людмила ШМАТЬКО,

бібліотекар відділу комплектування

і зберігання фондів бібліотеки ім. Бойченка

52 Переглядів