Левінська Т. Прикрашали колодія та смакували млинцями // Кіровоградська правда. – 2013 – 15 березня. – С. 12

Прикрашали колодія та смакували млинцями

Ох і набридла вже нам ця зима із холодом, дощами та сопливими носами. Не обнадіяв нас і бабак Тимко, який віщував пізню весну. З його прогнозами погоджувався і Микола Кульбіда – головний метеоролог країни. Закликати ж весну та задобрити її кіровоградці вирішили народним співом, козацькими розвагами, млинцями та театральним дійством. Саме так у Кіровограді зустрічали Масляну, а гуртувала людей обласна бібліотека для юнацтва їм. Бойченка.

На вулиці Дворцовій публіку веселили ансамбль «Любисток», хор «Діти війни» та «Червона калина». Послухати свої улюблені колективи прийшло чимало шанувальників, які підспівували та підтанцьовували під ритми музики. Молодь, звісно, більше віджартовувалася на такі запросини, але залюбки пригощалася млинцями з варенням та чаєм. Жінок-рукодільниць зацікавила виставка глиняного посуду для домашнього вжитку та роботи художниць і майстринь «Єлисаветградського узвозу». Та й чому б не помилуватися гарними виробами, адже оцінити їх припрошували не менш гарні жінки.

Дітвора на заході теж знайшла собі зайняття, охоче прикрашаючи Колодія. Що ж воно за штука така? Колодієм колись старші жінки жартома «карали» тих молодих парубків, які протягом року не знайшли собі пари і не одружилися. Отаким перебірливим чіпляли до ноги колодку, яку виготовляли спеціально для цього обряду, обплітали її стрічками, квітками. Цю відзнаку парубок повинен був волочити за собою, поки не дасть відкупного, тобто не пригостить жінок за таку честь, яку вони влаштували для нього. Такі обряди мали виховне значення, примушували замислитись про продовження роду, сприяли пошукам нареченої. Бо з парубка ж кепкувало все село!

Сучасні молодики теж, буває, довгенько парубкують, крутять дівкам голови, а заміж не кличуть… Підлітки мірялись силами у козацьких розвагах, за що отримали смачні гарячі приз Звісно ж, млинці! Ними пригощали і п час розважального дійства театральної студії «Світлоколо».

Завершив святкову програму виступ хору ветеранів війни та праці «Патріот» та учасники ансамблю «Журавушка» Приємно, що млинців і чаю вистачило всім Цими символами Масляної частували упродовж; усього заходу, тож, за моїми підрахунками млинцями підкріпилося не менш як півтори сотні гостей.

До Великого посту лишається кілька ДНІВ, тож вихідні – гарна нагода пробачити своїх кривдників, попросити вибачення у всіх, кого словом чи .ділом образили ви. Та запросити своїх родичів і друзів на млинці, вареники, сирники із сметаною Наші предки відзначали Масляну цілий тиждень веселощами та частуванням. Молоді люди знайомилися та придивлялися собі пару заміжні жінки ходили на гостини до своїх свекрух, а зяті провідували тещ. Словом, не забували нікого. Чом би і нам не прийняти гостей та не погостити на варениках?

40 Переглядів