Лісниченко Ю. Не хочеш годувати чужу армію, то годуй свою! // Вечірня газета. – 2014. – 4 липня. – С. 6.

Не хочеш годувати чужу армію, то годуй свою!

Нещодавно кафедра всесвітньої історії КДПУ ім. В. Винниченка та обласна бібліотека для юнацтва імені О. Бойченка провели науково-практичну конференцію “Кіровоград у національній військовій історії”, присвячену 260-річчю нашого міста.

Доповідачами заходу стали представники КДПУ ім. В. Винниченка науковці Сергій Шевченко та Інна Вівсяна; магістр освіти Сергій Хмара; заслужений журналіст України, почесний член Національної спілки краєзнавців України Юрій Матівос; історик, краєзнавець, автор декількох книг про Другу світову війну (події на Кіровоградщині) Василь Даценко; краєзнавець Федір Шепель. Окрім свого наукового, дослідницького доробку, промовці використали й наукову спадщину кіровоградського історика Петра Кизименка, який висвітлював у своїх працях українську військову історію періодів козацтва, гайдамаччини, а також писав про українських січових стрільців, ОУН та УПА. Учасники та гості заходу мали змогу ознайомитися з виставкою книг та газет, зміст яких присвячено національній військовій історії та ролі в ній нашого міста.

– Задум проведення цієї конференції виник як потреба часу, – сказав викладач і науковець Сергій Шевченко. – У зв’язку з тим, що зараз кіровоградці воюють на сході нашої держави в лавах Збройних сил України, Національної гвардії та інших силових підрозділів необхідністю стало розповісти про те, як раніше мешканці нашого міста боролися за незалежність України: в епохи козацтва, УНР, Гетьманської держави, у добу Другої світової війни.

На жаль, у Кіровограді й досі пропагують Раєвського, Самсонова, Романова, Кутузова – діячів російської воєнної історії; в експозиційних матеріалах установ культури представлено Леніна, Троцького тощо – окупантів України. Назви наших вулиць (Верхня Пермська і Карабінерна) увічнюють Пермський і Карабінерний полки, які окуповували свого часу наш край. Зате не увічнено постать Володимира Шульгина, який народився в нашому місті і загинув під станцією Крути, віддавши життя за незалежність України…

Присутні на конференції дізналися про те, що в Кіровограді під час Другої світової війни знаходилися румунські, російські козацькі, калмицькі частини як допоміжні підрозділи у складі окупаційного війська, яких німці використовували як карателів. Що з 1959 року в Кіровограді базувалася ракетна бригада, розформована 2003-го, а з 1962 року перебувала Дев’ята окрема бригада спеціального призначення Головного розвідувального управління Генерального штабу Міністерства оборони СРСР (ліквідована в середині 90-х), на базі якої згодом було створено уже український навчальний центр з підготовки спецпризначенців – і розформовано 2013-го, незадовго до вторгнення російських найманців в Україну. Ішлося і про те, що нині в місті базується інший елітний підрозділ – Третій окремий полк спеціального призначення Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

Директор обласної книгозбірні для юнацтва Лариса Савенко відзначила актуальність описаного науково-популярного заходу у зв’язку з подіями на сході України, потребою захищати її зі зброєю в руках. Наприкінці конференції її учасники і гості вшанували хвилиною мовчання борців за цілісність й незалежність України та побажали одне одному, усім громадянам нашої країни миру та злагоди.

Ю.Лісниченко

[object Object]
288 Переглядів
Вибрати мову сайту »