Шматько Л. А мова рідна з пісні і любові ! // Освітянське слово. – 2014. – лютий. – С. 2

А мова рідна з пісні і любові !

Мова – це не просто засіб людського спілкування. Це те, що живе в наших серцях. Виховуючи в собі справжню людину, кожен із нас повинен створити в своїй душі світлицю, у якій зберігається найцінніший скарб – мова.

Мова, як людина – у кожної своя доля… Народжується, формується, живе та… помирає. За оцінками фахівців, із 7000 нині існуючих на нашій планеті мов більшість перебуває під загрозою зникнення. Аби запобігти цьому, за пропозицією держав – членів ЮНЕСКО, Генеральна конференція організації у 1999 році проголосила Міжнародний день рідної мови. Вперше святкували його 21 лютого 2000 року, а з 2002 року цей день відзначається і в Україні.

Україна і її мова витримала жорстокі випробування. Не раз українською забороняли сповідувати віру і вчити у школах дітей, друкувати святе Письмо і видавати шкільні підручники.

Та мова наша зберегла свою неповторну красу й милозвучність. Давньою українською мовою написані козацькі державні документи й хроніки, створена самобутня художня писемність.

Українці мають свою могутню класичну літературу, своїх визнаних світом геніїв: Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку, Михайла Коцюбинського, Остапа Вишню, Василя Стефаника…

Українська мова несе в собі самовираження, моральну чистоту нашого народу. Рідну мову слід оберігати, пам’ятаючи її рятівну, цілюшу, відроджуючу властивість.

З нагоди Міжнародного дня рідної мови в бібліотеках проводяться різні заходи для користувачів, зокрема в обласній бібліотеці для юнацтва імені Бойченка для студентської молоді підготовлена слайд-бесіда «Мовні проблеми світу та України». Бажаючі дізнаються, чому за останні століття темпи зникнення мов у світі зросли. Серед присутніх будуть проведені мовні конкурси, де юнаки та дівчата зможуть спробувати себе в ораторському мистецтві та згадати правила спілкування, яких повинна дотримуватися кожна людина. Для учнів шкіл підготовлена інтелектуальна гра «Стежинами рідної мови». В рамках заходу, юні слухачі стануть активними учасниками мовних конкурсів та ігор.

Кожен бажаючий зможе оглянути книжкову виставку-інсталяцію «Заговори, щоб я тебе побачив», де представлена література про мову та мовознавство, про походження, закономірності і функціонування мови на різних етапах історії.

В Міжнародний день рідної мови бібліотека бере на себе роль путівника, знайомить зі світом нових книг. Фонд бібліотеки систематично поповнюється виданнями краєзнавчої тематики.

Привертає увагу користувачів великий та змістовний фонд періодичних видань бібліотеки. Пропонуємо такі цікаві літературні журнали, як: «Дивослово», «Слово і час», «Українська мова і література в школі», «Українська мова й література в школах України», «Українська мова й література в сучасній школі», газету «Українська мова та література».

Згадаймо слова українського письменника Володимира Сосюри: «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема». Знати, берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини.

Відзначаючи Міжнародний день рідної мови, ми віддаємо дань пошани всім мовам, які існують у світі, культурам, які вони відображають, оскільки кожна з них унікальним чином відповідає призначенню людини і кожна є живою спадщиною, яку нам слід зберегти.

текст: Людмила ШМАТЬКО,

бібліотекар ОЮБ імені Бойченка

[object Object]
326 Переглядів
Вибрати мову сайту »