Досвід роботи пункту європейської інформації в Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва

У статті представлено різноманітну діяльність обласної бібліотеки для юнацтва щодо європейської тематики та заохочення молоді більше дізнатись про ЄС та євроінтеграційні процеси в Україні.

В кінці ХХ – початку ХХІ ст. євроінтеграційні процеси в Європі досягли значної інтенсивності та масштабів. Європейські держави об’єдналися на основі демократичних цінностей та принципів, таких як: свобода, рівність, толерантність, демократія та гідність людини.

Зі здобуттям незалежності Україною були визначені основні напрямки її зовнішньої політики. Зокрема, наша держава взяла курс на інтеграцію до Європи та вступ до Європейського Союзу. В результаті цього постала необхідність створення в бібліотеках центрів та пунктів інформації, де б кожен міг більше дізнатися про Європу та ЄС.

В рамках проекту Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки програми Європейського Союзу «Еразмус +» (Жан Моне) в Кіровоградській області створено 5 пунктів європейської інформації: в Долинській районній бібліотеці для дорослих, Маловисківській районній бібліотеці ім. Лесі Українки, Олександрійській міській центральній бібліотеці ім. О. С. Пушкіна, Олександрівській районній бібліотеці для дорослих і Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва (КОБЮ).

Презентація пункту європейської інформації в обласній бібліотеці для юнацтва відбулася 14 квітня 2016 р. на базі відділу популяризації книги та організації змістовного дозвілля молоді.

Діяльність пункту європейської інформації спрямована на збір та розповсюдження інформації щодо євроінтеграції, налагодження взаєморозуміння між людьми, активізацію міжкультурного діалогу, залучення до бібліотеки нової категорії користувачів – членів шкільних євроклубів та Ради євроклубів міста, налагодження з ними співпраці.

Робота пункту розпочалася з рекламної кампанії та налагодження контактів з керівництвом євроклубів, планування та організації спільних заходів.

Так, євроклуби: «Астра» Кіровоградського облкомплексу (гімназії-інтернату – школи мистецтв), «Європейський діалог» ЗОШ № 30, гімназії ім. Т. Шевченка брали активну участь у презентації пункту. Вони підготували насичені програми з презентаціями, під час яких ділилися досвідом своєї роботи та розповідали про плани на майбутнє.

Євроклуб «Всесвіт» НВО № 8 було залучено до участі у болгарському святі «Єднання народів, єднання сердець», яке бібліотека проводила спільно з Кіровоградською обласною громадською організацією «Об´єднання болгар «Нашите хора» в рамках обласного Тижня національних культур «Степова веселка». Євроклубівці розповіли про політичний устрій, природу, звичаї, традиції болгарського народу та читали вірші болгарською мовою.

Крім цього, в рамках Тижня національних культур, фахівцями бібліотеки проведений вечір-зустріч «Польща – дивовижна країна» із головою обласної організації поляків «Polonia» ім. Кароля Шимановського Олександром Полячком, який наголосив, що українська та польська культура дуже схожі між собою. Він розповів про діяльність обласної організації поляків, про Кіровоградський державний музей музичної культури імені Кароля Шимановського. Адже, Кароль Шимановський, поляк за походженням, значну частину свого життя жив і творив в Україні – на Кіровоградщині.

Заходи до Дня Європи стали традиційними для бібліотекарів КОБЮ. У 2016 році відбулася вулична промоакція «Бібліостоп Європою» на центральній вулиці міста – Дворцовій. Акція проходила в рамках бібліопроекту «Креативна середа» та проекту «Читай, слухай, дізнавайся про Європу в пунктах європейської інформації в бібліотеках» та вразила відвідувачів своєю цікавістю і позитивом.

Головним партнером акції виступило Управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської облдержадміністрації.

На вулиці Дворцовій розташувалися декілька зупинок-локацій: «Книжковий майданчик», «Містечко європейських розваг», «Майстерня євротворчості» і, традиційно – «Гостьовий майданчик». Тут відвідувачі не лише розважалися, але й дізнавалися, яким чином та або яка інша подія чи акції пов’язані з Європою.

Так, у «Майстерні євротворчості» учасники опановували європейські види мистецтва handmade, створювали картини в техніці енкаустика, плели фенічки в кольорах українського прапора та виготовляли магніти з євросимволікою.

На літературному майданчику були представлені: книжкова виставка «Читаємо мовами оригіналу», виставка-презентація пункту європейської інформації інтеграції та інформаційна дошка «Цікаві факти про Європу».

У «Містечку європейських розваг» можна було покататися на справжніх європейських велосипедах, погратися в улюблені ігри європейців – твістер та дартс, відповісти на питання вікторини «Що я знаю про Європу?», розробленої у формі пазлів, взяти участь у євроквесті. Учасники промоакції, складаючи європазли та відповідаючи на запитання ведучих, відкривали карту Євросоюзу, а команди-учасники євроквесту шукали слова – підказки на різних майданчиках вуличної акції для того, щоб швидше за іншу команду розшифрувати загадану фразу та отримати гарні призи від Управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської облдержадміністрації.

Найбільше ж глядачів зібралося біля «Гостьового майданчику». Тут молодь Кіровоградщини вражала своїми талантами. Ліричними піснями та авторськими піснями під гітару порадували глядачів юні обдарування, а гурт-запальничка «Coffee unlimited» додав драйву та енергії.

Найпотужніший євроклуб Кіровоградщини «Астра», в рамках свого виступу, презентував творчі досягнення учнів Кіровоградського облкомплексу (гімназія-інтернат – школа мистецтв) на тему Європи. Зокрема, лідер євроклубу Юлія Заліська презентувала власну пісню «Україна – це Європа», а Анастасія Кондаурова власний вірш «Я – українець. Я – європеєць».

Позитивні емоції отримали учасники флешмобу «Танцюємо разом!». Хлопці та дівчата під ритми запальних латиноамериканських мелодій танцювали, стрибали та раділи, повторюючи енергійні рухи від тренера зі степ-аеробіки, стретчінга та зумби Світлани Радзіховської.

Серед заходів до Дня Європи, що відбуваються щорічно в обласному центрі – «Єврофест-2016» та «Єврофест-2017», які всьоме та ввосьме об´єднали діяльність євроклубів Кіровоградщини та проєвропейські громадські ініціативи, національні діаспори. На запрошення Ради євроклубів Кіровоградської області КОБЮ на заході, в Ковалівському парку, презентувала пункт європейської інформації; також бібліотекарі провели пазл-вікторину «Що я знаю про Європу», за участь у якій учасники отримали магніти із євросимволікою. Як завжди, людно було на майстер-класі з арт-розпису «у європейському стилі» та під час плетіння фенічок в українському стилі.

Не менш цікавими для підлітків та молоді є заходи туристичного експрес-салону «Подорожуймо Європою!», в рамках якого юнаки та дівчата вже «відвідали» Швейцарію («Швейцарія – країна високих гір та смачного шоколаду» – віртуальна подорож), Іспанію («Іспанія – країна-мрія, країна – загадка» – вечір-екскурсія), Німеччину («Німеччина – країна сучасності та стародавньої історії» – туристична мандрівка), Францію («Франція – світовий лідер туризму» – віртуальна екскурсія), Ірландію («Світ мандрів. Ірландія» – вечір-екскурсія), дізналися історію деяких танців («Найцікавіші бали Європи: свято розкоші й танцю» – турне).

Поширюючи інформацію щодо євроінтеграції України, бібліотекарі також знайомлять своїх користувачів зі святами, що є традиційними у європейців. Так, обласна бібліотека для юнацтва, мабуть, однією з перших, відсвяткувала разом з молоддю Міжнародний день чоловіків, підготувавши оригінальний за формою захід – «Sparring-show справжніх чоловіків», який проведено з метою популяризації європейських свят, гендерного виховання, організації змістовного дозвілля молоді.

Ідея святкування Міжнародного дня чоловіків належала докторові Джероме Тілуксінгху, який працював у Вест-Індійському Університеті. На його думку, чоловіки раз у рік повинні мати можливість стати винуватцями свята, як і жінки. Доктор запропонував дату проведення Міжнародного дня чоловіків – 19 листопада.

Учасниками заходу в бібліотеці стали студенти навчальних закладів міста – Кіровоградського професійного ліцею побутового обслуговування, коледжу Кіровоградського інституту державного та муніципального управління Класичного приватного університету, Кіровоградського машинобудівного коледжу Кіровоградського національного технічного університету та Кіровоградського професійного ліцею сфери послуг.

Конкурсна програма включала завдання, які перевіряли інтелектуальні та творчі здібності, фізичну підготовку, відчуття стилю та почуття гумору. Їх особливість полягала в тому, що всі випробування були підготовлені та проведені членами журі. Також члени журі мали бонусну фішку, яку повинні були віддати тому учаснику, який, на їх думку, найкраще впорається з їх завданнями.

Під час спаринг-шоу всі учасники продемонстрували спортивну підготовку, ерудованість, креативність та неординарність, а глядачі отримали море позитивних емоцій.

Початок нового навчального року у місті Кропивницький для багатьох хлопців та дівчат вже багато років поспіль традиційно розпочинається зі святкової лінійки та відвідування обласної бібліотеки для юнацтва. В рамках першого уроку 2017-2018 навчального року на тему «Крокуймо до Європи з Україною в серці» бібліотекарі провели віртуальну мандрівку «Європеєць в Україні, українець в Європі», історичний екскурс «Європа – цивілізаційний вибір України», урок-подорож «Відкриваємо Європу», урок-мандрівку «Поважаю європейські цінності – будую сучасну Україну». Під час заходів молодь міста дізналася про історію створення ЄС, про його цінності та ідеали, про основні норми й принципи функціонування європейської спільноти: демократію, верховенство права, рівність, толерантність та мир, про принципи роботи найвпливовіших європейських організацій – Ради Європи та Європейського Союзу, про Європейські конвенції з прав людини, про боротьбу з тероризмом, рівності між чоловіком і жінкою та захист прав персональних даних та про охорону живої природи.

Учасники заходів також віртуально помандрували європейськими країнами, дізналися про мальовничі куточки та історію відомих міст, познайомилися з найбільшими європейськими містами, найвидатнішими особистостями Європи, які досягли значних успіхів у науці, мистецтві та спорті.

Відчути себе справжнім членом європейської спільноти допомагають і практичні заняття з програмування в рамках Європейського Тижня Коду, які проводяться фахівцями бібліотеки спільно з громадською організацією ТІМО «Відкриті двері».

Європейський Тиждень Коду – ініціатива, започаткована у 2013 році Нієле Кроес, єврокомісаром з питань цифрових технологій. Упродовж Тижня Коду сотні заходів проводяться в різних країнах Європи та за її межами. Усі вони проходять під гаслом: «Технологія формує наше життя, але ми дозволяємо меншості вирішувати, як її використовувати».

Головною метою Тижня є сприяння поширенню інформації про кодування та створення різноманітних додатків, ігор за допомогою коду. Заходи у рамках Тижня спрямовані на те, щоб залучити якомога більше людей до програмування, показавши юним, дорослим і літнім людям практичне застосування коду, і розвіяти міфи щодо складності програмування. Україна долучилась до проведення цього тижня у 2015 році.

Учасники Години Коду, що проходив у бібліотеці у 2016 році – студенти та вчителі Кіровоградського будівельного коледжу відкрили для себе секрети програмування і відзначили, що, виявляється, програмувати – це зовсім не складно, а навіть весело. А, створивши власний код, захотіли дізнатись більше, тому й зацікавились літературою з книжкової виставки «Програмувати – це просто!», навіть взяли декілька книжок додому для поглибленого вивчення.

У 2017 році, в рамках Тижня кодування ЄС, за ініціативи громадської організації ТІМО «Відкриті двері» Кіровоградською обласною бібліотекою для юнацтва проведено спільну масштабну міську акцію «День коду в Кропивницькому», присвячену програмуванню та інформаційним технологіям. Акція відбулась в рамках ініціативи Meet and Code, яка впроваджується Ресурсним центром «Гурт» у співпраці з організаціями TechSoup Europe та Haus des Stiftens gGmbH за фінансування SAP.

Протягом 6 годин учні та студенти навчальних закладів міста Кропивницького брали участь в різних заходах, присвячених програмуванню.

Зокрема, під час інтерактивної лекції «Біоміметика: запозичення досвіду у природи» учасники дізналися про пристрої, прилади, механізми та технології, ідеї основні елементи яких запозичені з живої природи.

Учасники воркшопу з паперового програмування не лише дізналися про те, як це – програмувати на папері, але й стали учасниками цікавих конкурсних змагань: розбирали клавіші комп’ютерних клавіатур за їх призначенням – системні, функціональні, алфавітно-цифрові та клавіші керування курсором; працювали дешифраторами та намагалися запрограмувати робота на проходження певної дистанції.

Про нові технології, сучасне програмування, робототехніку та особливості навчання учасники заходу дізналися під час зустрічі з програмістами та викладачами Центральноукраїнського національного технічного університету та Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка.

Можливості сучасних технологій ілюструвала прекрасна виставка робототехніки та програмного забезпечення, створеного студентами та викладачами ЦНТУ. Тут можна було побачити роботу 3D-принтера, який за 7 хвилин друкував герб України; роботи виконували різні дії (навіть танцювали), а також можна було погратися в комп’ютерні ігри, створені студентами.

Загалом, якщо говорити мовою цифр: з моменту відкриття пункту вже проведено 49 масових заходів, які відвідали близько чотирьох тисяч осіб. У серпні 2016 року на нашому інтернет сайті було створено сторінку про роботу пункту «Все про Європу…». За час існування сторінки її відвідали більше 500 осіб.

Отже, європейська перспектива України залежать, передусім, від самих українців, від їх обізнаності і наполегливості, бажання проводити суспільно-економічні реформи, а бібліотеки в цьому є помічниками.

Інна Шевченко,

головний бібліотекар

Кіровоградської обласної

бібліотеки для юнацтва,

координатор пункту

європейської інформації

[object Object]
432 Переглядів
Вибрати мову сайту »