ІТ-ТЕХНОЛОГІЇ – НЕЗАМІННИЙ ІНСТРУМЕНТ СУЧАСНОГО МЕТОДИСТА

Олена Кісельова,

завідувач науково-методичного відділу

Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка

… Будь-яка організація буде процвітати доти,

поки темпи навчання будуть більшими або рівними

темпам змін у зовнішньому середовищі.

Р. Реванс

У статті проаналізовано досвід використання новітніх інформаційних технологій Кіровоградською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Є. Маланюка під час організації підвищення кваліфікації  бібліотечних кадрів  Кіровоградщини.

Розвиток інформаційних і комунікаційних технологій створює середовище, для якого характерні стрімкі й безперервні зміни. В умовах таких змін необхідно дотримуватися принципово нового підходу до процесу підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів. Бібліотечні фахівці сьогодні потребують набуття не лише нових практичних навичок і теоретичних знань, але й здатності постійно вдосконалювати ці знання та вміння.

Кожна бібліотека, яка хоче розвиватися і конкурувати на інформаційному ринку, формує власну систему професійного розвитку персоналу, адаптовану до її колективу і ресурсів, якими вона володіє. Підтримання на потрібному рівні компетенції бібліотечних фахівців є головним завданням науково-методичного відділу Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка. Науково-методичний відділ бібліотеки намагається активно використовувати новітні інформаційні технології, які дозволяють забезпечити оперативність отримання теоретичних знань та доступу до необхідної професійної інформації. За останні роки бібліотека провела цілу низку перетворень, по суті, усіх сфер бібліотечної діяльності. Було започатковано принципово новий напрямок роботи – впровадження в практику роботи сучасних інформаційних технологій. Консультації в режимі онлайн, вебінари та онлайн-практикуми, веб-портації, скайп-школа «Молоді – про культурні права (адвокація культурних прав)» стали потужним інструментом професійної діяльності.

Тематика, яку ми пропонуємо під час цих заходів, стосується бібліотечної справи, інформаційних технологій, що використовуються в бібліотечній діяльності, досліджень, реалізації проектів та досвіду, вартого поширення.

А почалося все в 2014 р., коли науково-методичний відділ Кіровоградської ОБЮ вперше об’єднав бібліотечну спільноту області на вебінарі «Бібліотека і сім’я: досвід, ідеї, творчість».

У центрі уваги були питання ролі бібліотек у розвитку і зміцненні сімейних цінностей серед юнацтва та молоді. Бібліотекарі районних, міських та сільських бібліотек Кіровоградщини отримали від провідних фахівців обласного методичного центру ґрунтовні рекомендації щодо проведення вуличної акції Рarty-полудень «Сімейна PARковка» (до Міжнародного дня захисту дітей) та конкурсу молодих сімей «Ми вже рік разом». Учасники заходу розповідали про власний досвід за допомогою слайд-презентацій та відеороликів.

Хедлайнерами акції стали бібліотекарі Коробчинської сільської бібліотеки Новомиргородського району, яка познайомила учасників із цільовою комплексною програмою «Бібліотека обличчям до сім’ї», Красносільської сільської бібліотеки Олександрівського району, яка представила роботу родинної світлиці «Щаслива родина – міцна Україна», Новоукраїнської центральної районної бібліотеки, яка поінформувала присутніх про деякі проекти, що успішно діють в її установі, Світловодської центральної міської бібліотеки, яка представила роботу «Школи відповідального батьківства», бібліотеки-філії № 18 Кіровоградської міської централізованої бібліотечної системи, яка розповіла про найцікавіші моменти в роботі «Бібліотеки сімейного читання».

Змістовними, важливими і корисними стали вебінари «Патріотичний аспект культурно-просвітницької діяльності бібліотек» та «Виховуємо патріотів: здобутки, проблеми, досвід бібліотек Кіровоградщини» (2015 р.). Тема вебінарів викликала значний інтерес у бібліотечної спільноти, його учасниками стали понад 100 працівників із 21 бібліотеки, адже питання національно-патріотичного виховання молоді набуло особливої актуальності після подій на Майдані, анексії Криму, збройного конфлікту в східних регіонах нашої країни. Відтак постала потреба осмислити цю проблему в умовах сучасних соціо-культурних зламів і трансформацій та визначити роль і значення бібліотек у її вирішенні.

Під час онлайн-спілкувань увагу було зосереджено на важливих питаннях у роботі бібліотек із патріотичного виховання. Бібліотекарі обласного методичного центру представили тему в  доповідях «Патріотичне виховання молоді: краєзнавчий аспект», «Патріотичні акції в бібліотеці», «Виховуємо патріотів засобами мистецтва», «70 років Перемоги в серцях поколінь»; презентувати сторінку «Наш край у роки Другої світової війни» на сайті Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка (www.lib.kr.ua).

У 2016 р. – у рік 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС, страшної техногенної катастрофи й величезної екологічної біди світового масштабу, – Кіровоградська ОБЮ як методичний та консультативний центр для бібліотек області запропонувала численні заходи, зокрема, навчальні вебінари: «Формування екологічного світогляду та активної життєвої позиції юнацтва та молоді в бібліотеках України», «Збережемо світ навколо себе: з досвіду роботи бібліотек Кіровоградської області». Більше 100 бібліотекарів, які працювали на 20 майданчиках різних міст України (Добропілля та Білозерського Донецької області, Новопскова Луганської області, Кропивницького та районних центрів Кіровоградської області) вивчили досвід реалізації проектів екологічної громадської організації «Флора», спрямованих на збереження чистого довкілля та поліпшення якості життя людей; дізналися про Всеукраїнську соціально-екологічну акцію «Зробимо Україну чистою разом!» із прибирання зелених зон та благоустрою територій, у рамках Всеукраїнського проекту «Let’s Do It! Ukraine – 2016», а також отримали інформацію щодо участі у Всеукраїнському екологічному русі та в наймасштабнішому прибиранні країни.

До уваги учасників фахівці Кіровоградської бібліотеки для юнацтва представили консультацію «Інноваційні форми і методи популяризації екологічних знань у бібліотеках, що обслуговують юнацтво та молодь» та познайомили їх із новими і актуальними виданнями на бібліотечній виставці «Чорнобиль: від мирного атому до катастрофи».

Цікавою була онлайн-зустріч-діалог між Кіровоградською ОБЮ ім. Є. Маланюка та Новопсковською районною бібліотекою Луганської області «Спадщина Чорнобиля в XXI столітті», яка відбулася напередодні Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. В обговоренні проблеми Чорнобиля як найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття в обох бібліотеках брали участь ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС. У Кропивницькому були запрошені інженер-ядерник, колишній оператор ЧАЕС Павло Трапезніков та поет, член Національної спілки письменників України, старший фельдшер медроти 442-го Донецького механізованого полку цивільної оборони Сергій Колесніков. У Новопскові до дискусії долучилися: голова Новопсковського районного товариства «Союз Чорнобиль» Степан Супруненко та члени організації – Анатолій Нестеренко і Ніна Полякова. Спогади ліквідаторів були вражаючим відкриттям для присутніх. Спілкування надало можливість поновити зв’язки між ліквідаторами аварії на ЧАЕС та допомогло зрозуміти важливість подвигу героїв, глибше поглянути на проблему залежності людини від стану навколишнього середовища та необхідності його збереження.

Рік сталого розвитку туризму активізував діяльність бібліотек області в напрямку туристичного краєзнавства. Сприяли цьому вебінари «Бібліотека як складова туристичного простору» та «Роль бібліотек у розвитку туристичного краєзнавства». Під час першої онлайн-зустрічі бібліотекарі з’ясовували, як саме відбувається проникнення індустрії туризму в діяльність бібліотек. Бібліотечні фахівці Кіровоградщини познайомилися з багаторічним досвідом Надвірнянської центральної районної бібліотеки Івано-Франківської області, адже ні для кого не секрет, що надзвичайно перспективною і привабливою для розвитку туризму є Західна Україна, а туристичною Меккою України сміливо можна назвати Івано-Франківщину – край, який вабить і захоплює тисячі українських та іноземних туристів. На увагу заслуговувала й інформація про проект «Туризм і бібліотеки», у рамках якого було створено віртуальну інформаційно-довідкову службу для туристів і туристично-краєзнавчий «Bibliotravel Club» та культурне середовище, яке органічно сприяє збереженню та популяризації пам’яток історії, архітектури і культури краю.

Змістовним виявився досвід колег із Миколаївської обласної бібліотеки для юнацтва, які представили учасникам вебінару цикл foot-квестів «Історичний Миколаїв», головною метою якого є залучення молоді до вивчення історії та пам’яток рідного міста.

Креативними ідеями та рекомендаціями ділилися і провідні фахівці обласного методичного центру – Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка. У консультаціях: «Бібліотека як складова туристичного простору» та «Бібліотечний туризм: дізнайся більше про історію свого міста» основний акцент було зроблено на цінності бібліотек як об’єктів туризму – самостійних ланок у ланцюзі історико-культурних пам’яток, а також на досвіді проведення пішохідних екскурсій історичними вулицями міста Кропивницького.

Родзинкою заходу стала консультація-порада «Подорожуємо в 3-D просторі», підготовлена бібліотекарем відділу автоматизації та комп’ютерних технологій Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка. Учасники вебінару дізналися, як за допомогою інтерактивного обладнання, інформаційних джерел та мереж мультимедіа розширити можливості сучасних бібліотек, урізноманітнити ринок бібліотечних послуг, доповнити традиційні екскурсії віртуальними мандрівками та екскурсіями у 3-D форматі. Новим та ефективним інстументом дистанційного навчання бібліотекарів Кіровоградщини є обласна Skype-школа «Молоді – про культурні права» (адвокація культурних прав), спрямована на сприяння підвищенню рівня знань та поінформованості громадян про захист і реалізацію своїх прав, на формування правової культури та свідомості.

Проект передбачає не лише інформування бібліотекарів та юних користувачів про їхні права, а й навчання захисту цих прав. Адже люди мають отримати чіткі поради, як діяти, коли твої права порушують, зрозуміти, що держава може бути твоїм партнером, повірити у рівність перед законом кожного українця.

Надійними партнерами в проведенні заходів із адвокації стали фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській області, які поінформували учасників Skype-школи про роботу інших подібних центрів і бюро на Кіровоградщині. Правозахисники запросили бібліотекарів до тісної співпраці задля створення рівних можливостей для кожного громадянина у правовому вирішенні життєвих проблем; надали присутнім консультації з різних юридичних питань.

Отже, сьогодні форми роботи з використанням новітніх інформаційних технологій є надзвичайно важливими для бібліотекарів. Онлайн-освіта – це комфортний і демократичний спосіб навчання, що надає можливість підвищення професійної компетентності, підтримання високого фахового рівня бібліотечних спеціалістів, які повинні орієнтуватися в сучасному світі, забезпечення їх високої конкурентоспроможності в умовах інтенсивного розвитку нових технічних засобів і послуг.

[object Object]
359 Переглядів
Вибрати мову сайту »