БІБЛІОТЕКА У СВІТЛІ СУЧАСНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Тетяна Ротар,

завідувач відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів,

Юлія Терещенко,

провідний бібліотекар відділу інформаційних технологій

та електронних ресурсів Кіровоградської обласної

бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка

У статті розповідається про роботу відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка, заходи в рамках Всесвітнього та Європейського тижнів коду, навчання користувачів роботі на ПК.

Діяльність відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів (ІТЕР) спрямована на впровадження і освоєння сучасних комп’ютерних технологій; забезпечення функціонування загальнодоступних електронних інформаційно-бібліотечних ресурсів: каталогу та баз даних; супровід доступу в інформаційний простір Інтернет і обслуговування користувачів Інтернет-центру; сервісну підтримку комп’ютерної мережі бібліотеки.

Крім цього, працівники відділу приділяють увагу вдосконаленню комп’ютерної грамотності та вихованню Інтернет-культури користувачів, проводячи заходи відповідної тематики.

Традиційним стало проведення в бібліотеці годин та днів коду до Всесвітнього та Європейського тижнів коду. У перші роки бібліотека проводила години коду, використовуючи стандартні рекомендації та програми з сайту code.org, на якому викладені докладні й покрокові інструкції з проведення таких годин. Аби їх проводити, не треба бути спеціалістом із програмування. Уроки алгоритмічного програмування розраховані на учасників різного віку і різного рівня не лише комп’ютерної, а навіть писемної грамотності.

Останнього разу бібліотекарі вирішили присвятити програмуванню не одну-дві години, а цілий день. Під час масштабної акції День коду в Кропивницькому до бібліотеки завітали більше двохсот школярів, студентів, викладачів вузів, ІТ-спеціалістів, волонтерів, щоб взяти участь в різних заходах, присвячених програмуванню.

На заході під назвою «Паперове програмування» учні різних шкіл знайомилися з циклами і алгоритмами, спробували себе у ролі шифрувальника та навчилися задавати команди для роботів. Цей захід став яскравим прикладом того, як можна розвивати мислення та навички, необхідні для майбутнього програміста, не використовуючи при цьому комп’ютер. Наприклад, із поняттям циклу учні познайомилися під час гри «Довгий шлях». У ході цієї гри вони зрозуміли, що для того, щоб уявний робот пройшов заданим маршрутом, не обов’язково постійно за ним слідкувати і говорити: «поверни праворуч», «поверни ліворуч», «зроби крок вперед». Достатньо ввести інструкцію з правилами: у якому випадку слід повернути праворуч, у якому – ліворуч, а коли – треба просто йти вперед, повторюючи дію крокування.

Під час іншого змагання юнаки та дівчата на декілька хвилин перетворилися на «Попелюшок». Але вони, звичайно, були далекими від тієї безпорадності, яка заволоділа героїнею відомої казки, коли зла мачуха дала їй завдання розкласти в різний посуд горох і сочевицю. Нашим сучасним «Попелюшкам» треба було якомога швидше розсортувати клавіатурні клавіші, зсипані в один кошик, і розкласти їх у коробочки: «Системні клавіші», «Функціональні клавіші», «Алфавітно-цифрові клавіші» та «Клавіші керування курсором». Учні із захопленням виконували завдання, а вболівальники підтримували їх оплесками і підбадьорливими вигуками. Взагалі, справлялися всі непогано. Лише при визначенні системних клавіш та клавіш керування курсором виникали деякі труднощі.

А невеличке рухове завдання змусило згадати знання з математики і трішечки пограти і розім’ятися. Жоден із учасників заходу не сказав, що програмувати – занадто складно для нього.

На початку іншого заходу слово «Біоміметика» було невідомим для більшості відвідувачів. Але під час інтерактивної лекції «Біоміметика: запозичення досвіду у природи» учні зрозуміли, що біоміметика, або біоніка – це використання біологічних методів та структур для розробки інженерних рішень та технологічних методів. Виявляється, є вчені, які у свій робочий час займаються підгляданням і списуванням. Саме так, адже вся наука біоміметика полягає в тому, що вчені беруть у природи якийсь цікавий приклад і намагаються відтворити його у своїх механічних або електронних творіннях.

Учасники заходу дізналися, як використовують вчені досвід природи для створення роботів; переглянули відеопрезентацію про те, як досвід косяка риб допоміг сконструювати автомобільний автопілот; побачили, наскільки реальною є перспектива розводити робо-квіти. Хлопці та дівчата також дізналися про пристрої, прилади, механізми та технології, ідеї й основні елементи яких запозичені з живої природи. Наприкінці заходу охочі змогли спробувати свої сили у програмуванні дій роботів. Після зустрічі учасники поділилися своїми враженнями, говорячи, що вони по-іншому подивилися на світ природи і побачили в ньому геніальність інженерної думки, безкінечне джерело ідей для створення роботів. І це їх захоплює. Якщо цей захід надихнув хоча б одну людину на створення власного електронно-механічного дива, то можна вважати, що зусилля бібліотекарів були не даремними.

На змаганні з алгоритмічного програмування зібралися учні старших класів із різних шкіл міста. У кожної команди була мета: якомога швидше виконати всі завдання з навчального курсу і запрограмувати дії персонажів гри MINECRAFT. До останнього моменту не було зрозуміло, яка команда прийде до фінішу першою. У лідери вибивалися то учні однієї школи, то учні іншої. У результаті першою виконала всі завдання команда з гімназії ім. Т. Шевченка. По закінченню змагання учасники отримали сертифікати, а переможці були нагороджені ще й грамотами та цінними призами.

Щоб детальніше познайомити учнів старших класів із особливостями підготовки ІТ-спеціалістів у нашому регіоні, була організована зустріч із педагогами Центральноукраїнського національного технічного університету, Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка та Кібернетико-технічного коледжу. Школярі мали змогу познайомитися з напрямками, за якими готують спеціалістів сфери ІТ у вишах нашого міста. Молодь зрозуміла, що ІТ – це не лише коди, а і роботи, 3D-друк, кібербезпека.

Нині необхідність володіння комп’ютером хоча б на рівні користувача ні в кого не викликає сумнівів. Знання інформаційних технологій необхідні і в  повсякденному житті, а  багатьом – у професійній діяльності. Тому відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів уже багато років проводить для громади міста курси комп’ютерної грамотності. Курси корисні, перш за все, початківцям, які мають мінімальний досвід користування комп’ютером. Відвідувачі одержують під час занять навички користування комп’ютером, необхідні для ефективної роботи з документами і виходу в Інтернет. Вони вивчають операційну систему Windows, текстовий редактор Word, офісні програми Excel, Publisher, PowerPoint, опановують онлайн електронні сервіси офіційних сайтів влади та хмарні технології, які дозволяють використовувати програми без установки на ПК та забезпечують доступ до особистих файлів з будь-якого комп’ютера, що приєднаний до Інтернет-мережі. Багато уваги приділяється питанням пошуку інформації в Інтернеті, опануванню програм для спілкування через Інтернет (Skype, е-mail, соціальні мережі).

А починалося все зі стандартного пакету «Майкрософт-офісу» і знайомства з пошуковими системами. Але змінюється суспільство і разом з ним змінюються потреби громади міста. До того ж, співробітники відділу постійно знаходяться в творчому пошуку, намагаючись запропонувати користувачам найактуальнішу інформацію щодо програм і електронних ресурсів. Так, до початкового курсу поступово почали додаватися нові програми.

Слухачам курсів дуже сподобалися заняття з хмарних технологій. Адже зберігати інформацію на захищених сторінках хмарних сховищ набагато зручніше і безпечніше, ніж на флешках. А оскільки сьогодні практично кожний комп’ютер у місті підключений до Інтернету, то на будь-якому з них можна отримати доступ да своєї інформації. А ще – онлайн-сховище не загубиш, як це може трапитись з флешкою. Під час знайомства із хмарним сховищем «Гугл-диск» багатьом припала до душі можливість онлайн-редагування документів. Відмінність полягає не лише в тому, що не треба встановлювати програмне забезпечення на свій комп’ютер, а і в тому, що збереження інформації проходить автоматично на віддаленому сервері, тому навіть якщо буде вимкнено електроенергію, інформація в документі збережеться вся до останнього набраного символа. До того ж, можна надати доступ до редагування свого документу іншим людям. А це вже – можливість збору інформації з усього підприємства без зайвої метушні.

Працівники відділу ІТЕР уважно слідкують за змінами, які відбуваються в державному електронному документообігу. Коли державна фіскальна служба почала вимагати звітні документи від приватних підприємців у електронному вигляді, багато хто зіштовхнувся із реальною проблемою, бо далеко не всі з них мали справу із специфічними програмами бухгалтерської звітності. Крім того, з’ясувалося, що більшість таких програм не є безкоштовними. А як звичайна людина має визначити, яка з програм буде найкращою саме для її виду діяльності? Адже кожна фірма-продавець програмного забезпечення запевнятиме, що їх продукт найкращий. Щоб допомогти молодим підприємцям нашого міста, ми вирішили провести аналіз програм бухгалтерської звітності, аби знайти найбільш зручні і, по можливості, безкоштовні засоби підготовки звітів. Після ретельного вивчення програм відділ упродовж року проводив консультації і майстер-класи, навчаючи людей доправляти звіти до різних контролюючих органів.

З часом державні установи почали створювати на своїх сайтах особисті кабінети для взаємодії з громадянами. Тому на тепер оформлювати та надсилати звітні документи можна без використання спеціальних програм. Ми також почали знайомити користувачів з сайтом https://cabinet.sfs.gov.ua/. Приємним для користувачів є той факт, що на ньому можна не тільки подати нові звіти, але й переглянути результати обробки звітів, поданих через інші програми. Окрім того, на консультаціях з онлайн-сервісів працівники відділу показують громадянам, як вони можуть переглянути свій пенсійний стаж на сайті пенсійного фонду України http://portal.pfu. gov.ua/. Спочатку ця інформація була актуальна лише для тих, хто активно користується електронними ключами від податкової інспекції. Але подальше дослідження особистих кабінетів показало, що будь-який власник банківської карти від «Приватбанку», «УкрСиббанку» чи «Ощадбанку» може отримати власний електронний ключ, не відвідуючи податкову інспекцію, бо створені в онлайн-банкінгу електронні сертифікати підтримуються і сайтами державних установ. Для створення такого сертифіката або ключа не треба дуже багато часу. До прикладу: на сайті «Приватбанку» для цього необхідно перейти на закладку «Усі послуги», у меню обрати пункт «Бізнес» і опцію «Завантажити сертифікат»; а далі за інструкцією виконати 5 нескладних кроків. У підсумку кожен бажаючий може переглянути всю інформацію стосовно свого пенсійного стажу.

До речі, це не єдина можливість онлайн-банкінгу, яка цікавила користувачів. Багато з них хотіли дізнатися, як можна сплачувати комунальні платежі та робити покупки. Тому ми не проминули можливості навчити наших користувачів і цьому.

Кілька років тому стало обов’язковим декларування своїх доходів для великої кількості осіб, які працюють в державних закладах. Ми провели ряд консультацій, щоб переконати всіх, що це зовсім не складно зробити, і познайомили з сайтом: https://portal.nazk.gov.ua/. У цьому році почала активно впроваджуватися реформа в медичній сфері. Але лише незначна частина медичних працівників володіють навичками роботи на комп’ютері. Тому для Комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» м. Кропивницького пропозиція бібліотеки пройти навчання на трьохмісячних курсах комп’ютерної грамотності, які ми вже понад п’ять років проводимо для громади міста, стала дуже доречною. І з лютого до травня цього року 114 лікарів (сімейних, дитячих, терапевтів) та їх медичних сестер пройшли таке навчання. Тож до початку підписання договорів із пацієнтами і внесення їх до електронного реєстру більшість медичних працівників були вже впевненими користувачами ПК.

Отже, сьогоднішня бібліотека для юнацтва – це не лише книжки і читання. Вона змінюється і розвивається так швидко, як швидко змінюється і розвивається світ навколо нас. Її завдання – залишатися на вістрі часу і задовольняти ті потреби, які виникають у користувачів.

[object Object]
296 Переглядів
Вибрати мову сайту »