ЮНАЦЬКА БІБЛІОТЕКА ЯК ОРГАНІЗАТОР СІМЕЙНОГО ЧИТАННЯ

Світлана Ткаченко,

завідувач відділу абонементу Кіровоградської обласної бібліотеки

для юнацтва ім. Є. Маланюка

Сьогодні багато батьків незадоволені тим, що їхні діти не люблять читати. Але як зацікавити дитину книгою? Прищеплення дітям інтересу до читання найбільше залежить від батьків. Тому завдання бібліотек – відродження сімейного читання.

Сімейне читання – це не тільки читання дітям, а й спілкування сім’ї, зміцнення духовних зв’язків. Реалізація цього завдання можлива за умови спільної діяльності бібліотеки і сім’ї. Саме бібліотека повинна постійно шукати шляхи співпраці з родинами, сприяти постійному вдосконаленню виховних можливостей батьків, а також намагатися допомогти батькам оволодіти навичками сімейного читання, усвідомити його значення.

У 2011 р. в Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка було визначено пріоритетний напрямок роботи відділу абонементу – розвиток сімейного читання.

Для цього було запроваджено таку форму обслуговування, як сімейний читацький формуляр. Створюючи такий формуляр, працівники відділу абонементу познайомилися з досвідом роботи інших бібліотек, вивчили якісний склад книжкового фонду і періодичних видань, з’ясували, скільки молодих батьків відвідують бібліотеку зі своїми дітьми.

Робота з сімейним формуляром відрізняється від роботи із звичайним читацьким формуляром. Адже він призначений для обліку читачів, які є членами однієї сім’ї. Цей формуляр дозволяє звести до мінімуму затрати часу при підбитті підсумків роботи із сім’єю упродовж дня. Позначка про читання книг окремими членами сім’ї дозволяє проаналізувати склад прочитаного, виявити коло інтересів сім’ї, надає бібліотекарю додаткову можливість вплинути на формування культури читання.

Сімейний формуляр відроджує одну із забутих форм обслуговування читачів – книгоношення, коли один член родини може обмінювати книги і забезпечувати читання інших; крім цього, тепер на один формуляр можна брати більше книг, тобто, якщо на сімейний формуляр записано 3 особи, то вони можуть взяти до 15 книг. Така послуга дуже популярна серед користувачів відділу, тому кількість користувачів сімейного формуляру щороку збільшується. Наприклад, у 2011 р. завдяки цій формі роботи ми обслужили 130 осіб, а в 2017 р. – вже 428 осіб.

У книжковому фонді відділу абонементу є достатня кількість нових видань із педагогіки, психології, соціології, культурології, статевого виховання, що сприяє підвищенню рівня психолого-педагогічної культури молодих подруж, батьків та стимулює до спілкування. Крім цього ми виокремили стелаж «7+Я», де розміщені книги для читання в родинному колі.

Працівники відділу постійно оформлюють виставки літератури про культуру сімейних відносин, виховання дітей, здоровий спосіб життя, організацію дозвілля. Для прикладу: «Українська сім’я: традиції і сучасність», «Мати – найдорожче в світі слово», «Родинне щастя», «Із сімейного альбому», «Книжкова торбина для всієї родини», «Сім’я і школа: психологи рекомендують», «Іграшка мого дитинства».

Особлива роль належить спілкуванню з читаючими родинами на індивідуальному рівні та організації сімейного спілкування у стінах бібліотеки. Методика залучення сім’ї до бібліотеки проста: усі заходи повинні бути цікавими сімейним парам та молодим батькам. Щороку в бібліотеці проводяться конкурси, розважально-пізнавальні програми, мета яких – допомагати подружжям будувати міцні стосунки, розвиватись та здобувати нові знання в сфері сімейного життя: програма для студентських пар «Стріла Амура», конкурс закоханих пар «Під знаком Купідона», конкурсна програма «Ти – поруч, і все прекрасно!»

У 2014 р. до Року сім’ї в Україні було проведено конкурс молодих сімей «Ми вже рік разом!». Молоді студентські пари із Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка та Економіко-технологічного інституту ім. Р. Ельворті брали участь у літературних та спортивних змаганнях, отримавши не тільки корисні знання у сфері сімейних відносин, а й цінні призи. До 35-річчя бібліотеки було проведено бенефіс користувача «Кращий читач» – презентацію таланту і заслуг, захоплень і перемог наших читачів. Користувачі сімейного формуляру були нагороджені в номінаціях: «Бібліотека об’єднує долі», «Читаю від народження», «Найкраща читаюча сім’я».

У 2017 р., з метою інформаційної допомоги вагітним та тим, хто планує вагітність, а також для залучення нових користувачів до бібліотеки, «Сімейний абонемент» бібліотеки відкрив інформаційний пункт «МамоШкола». На базі двох центрів планування сім’ї та репродукції людини м. Кропивницького в рамках курсів для вагітних жінок проходять засідання цієї школи з тематичного консультування, огляди новинок літератури та знайомство з послугами бібліотеки. Завдяки цій роботі, у майбутніх мам формується потреба в зверненні до книги, приходить розуміння важливості розвитку малюка не тільки з перших днів життя, але ще до народження.

На сайті бібліотеки http://lib.kr.ua у розділі «МамоШкола» віртуально можна дізнатися про роботу інформаційного пункту та познайомитися з книгами, які ми рекомендуємо до прочитання. Цей розділ корисний для тих вагітних, які віддалені від бібліотеки і не можуть відвідати інформаційний пункт. Після ознайомлення з книгами, які презентуються на сайті, майбутні мами та ті, хто планує вагітність, зможуть звернутися до будь-якої бібліотеки, щоб отримати цікаву та корисну інформацію та підготуватися до народження дитини.

На проведення змістовного сімейного дозвілля спрямоване вуличне свято до Міжнародного дня захисту дітей, у рамках якого родини цікаво розважаються, беруть участь у різноманітних іграх, майстер-класах, конкурсах та разом з бібліотекарями обирають книги для читання. Крім цього, можна пройти тестування, яке дає можливість підліткам і їх батькам краще пізнати один одного, висловити свою думку, сформулювати основні життєві цілі.

Під час Фестивалю молодіжної книги на вулиці Дворцовій, вуличних акцій до Дня молоді, Дня Європи організовуються сімейні майданчики, на яких родини можуть змістовно і весело провести час. У період літніх канікул працює читальна зала «Книга під сонцем», у якій батьки з дітьми підбирають книги для сімейного читання – адже книжкові виставки оновлюються щодня – та беруть участь у вікторинах, конкурсах, майстер-класах, проявляючи свої знання та вміння, розкриваючи творчі здібності.

У результаті проведення згаданих заходів збільшується кількість користувачів сімейного формуляру.

Сьогодні, відроджуючи традиції сімейного читання, бібліотекарі сподіваються, що молоді читачі, коли стануть батьками, зможуть самостійно залучати своїх дітей до читання. Адже батьки, використовуючи книгу, починають по-справжньому займатися духовним розвитком своєї дитини, формуванням її особистості.

Спільні зусилля бібліотеки та батьків із сімейного читання, є запорукою успішності дітей, їх можливості долучитися до світових книжкових скарбів.

[object Object]
698 Переглядів
Вибрати мову сайту »