МОЛОДІЖНІ ЛІТЕРАТУРНІ КЛУБИ ЯК ОСЕРЕДКИ ВИВЧЕННЯ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Джаніта Шах,

бібліотекар Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва

ім. Є. Маланюка

Статтю присвячено роботі молодіжного літературного клубу «Ліра», створеного при Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка з метою сприяння популяризації сучасної української літератури.

Українська література є інтелектуальною основою національної культури і від її рівня залежить рівень культури населення в цілому. Саме тому працівники бібліотек уважно стежать за кращими зразками сучасної художньої літератури й намагаються оперативно інформувати про новинки своїх користувачів. Безумовно. Кожен бібліотекар є промоутером читання.

Важливим орієнтиром діяльності бібліотеки є користувач нового покоління, з його запитами, потребами та проблемами, а запорукою успіху комплексний підхід, систематичність, креативність та партнерські відносини з навчальними і позашкільними установами.

Сьогодні сміливо можна констатувати, що бібліотеки дедалі частіше стають центрами суспільного і культурного життя громади, успішно сприяючи популяризації книги та поширенню читання. У зв’язку з цим значно зростає роль дозвіллєвої функції книгозбірень, а тому клубна форма бібліотечної роботи міцно ввійшла в їх практику.

Молодіжні літературні клуби – ідеальна платформа для вивчення й обговорення сучасної української літератури, адже молодь стала більше цікавитися книгами, її активність ми можемо спостерігати на книжкових фестивалях та інших літературних акціях.

В Україні спостерігається нова літературна тенденція, не властива іншим країнам, – поява генерації дуже молодих авторів (від 16 до 26 років). Свої дебютні твори вони написали саме у цьому віці. Серед них: Галина Ткачук, Ксеня Харченко, Таня Малярчук, Любомира Княжич та ін. Наймолодше літературне покоління створює абсолютно нову, «дорослу» літературу, у якій здебільшого вже не йдеться про насильство, алкоголь, наркотики та інші типові теми вчорашнього літературного дискурсу. Ці автори настільки цікаві й самодостатні, що зовсім не потребують подібних епатажних засобів. І хоча твори написані вчорашніми підлітками і часто присвячені дітям та підліткам, проте основним читачем цих текстів є доросла людина.

Молодіжні літературні клуби не лише виконують просвітницьку роль щодо сучасної української літератури, а й культивують нові письменницькі таланти. Тому цілком очевидно, що одним з основних напрямів діяльності молодіжного літературного клубу є популяризація сучасної української літератури серед молоді, що передбачає вирішення таких завдань:

  • сприяння літературній освіті української молоді;
  • просування української книги в середовищі молодих читачів;
  • інформування про літературне життя України;
  • створення майданчика для творчого самовираження молодих авторів.

З метою поглиблення знань про сучасну українську літературу використовуються найрізноманітніші форми клубної роботи. Наприклад, літературні воркшопи, які останнім часом набули великої популярності серед учасників літературного клубу для молоді «Ліра», що діє при Кіровоградській обласній бібліотеці ім. Є. Маланюка. На цих заходах активно обговорюється письменницький досвід сучасних українських авторів, який потім закріплюється виконанням відповідних літературних вправ. Що це дає? Насамперед, юні літератори глибше пізнають світ сучасної української літератури. Разом із тим, вони мають можливість відшліфувати власну  письменницьку майстерність і таким чином відчути себе учасником цієї літературного процесу.

Ще однією цікавою формою роботи молодіжного літературного клубу «Ліра» є організація і проведення голосних читань на різноманітних вуличних акціях та фестивалях. Зазвичай лірівці вибирають найулюбленіші твори сучасних українських поетів і декламують їх на широку публіку. Для зацікавлення загалу і посилення ефекту застосовується музичний супровід, додаються елементи хореографічних чи театральних композицій.

Останнім часом особливо популярними серед молоді стають літературні перформенси – своєрідне поєднання поезії, музики і театру, здатне своєю незвичайністю, унікальністю та експресією вразити глядача. У цьому випадку літературний клуб частково перебирає на себе функції театру поезії.

Наприклад, під час ІХ Фестивалю молодіжної книги на вулиці Дворцовій члени клубу «Ліра» представили літературний перформенс «Кольори сутності». Це музично-поетичне дійство в поєднанні з акторською грою учасників клубу викликало захоплення у публіки, адже такі нестандартні презентації сучасної української поезії завжди підтримуються молоддю. Таким чином, сучасна українська література в перформенсі сприймається по-новому, що сприяє її популяризації серед молоді.

І звичайно ж, різноманітні тематичні вечори, літературні посиденьки на природі, зйомка відеопоезій тощо – теж не менш ефективні форми роботи літературного клубу, які й досі не втратили своєї актуальності. Такі заходи не лише знайомлять юнаків та дівчат із сучасною українською літературою, але й стимулюють обмін ідеями й досвідом між членами клубу та створенню нових креативних проектів. Зібравшись на літературні посиденьки у парку, лірівці вирішили створити ряд відеопоезій, які популяризували б у мережі Інтернет сучасну українську літературу. З цією ж метою був започаткований фотопроект «Bookmeditation». Члени клубу знялися в креативних фотокомпозиціях, які показують, що читати – це модно, творчо, натхненно і т. д.

Молодіжний клуб «Ліра» не тільки об’єднує учасників за літературними інтересами, а й формує, об’єднує їх у цікаві творчі групи. Отже, ми спостерігаємо, що наш час народжує надзвичайно цікавих молодих письменників. З’являються нові імена, формуються індивідуальності, не властиві жодній іншій літературі, суто українські. Молодіжні літературні клуби є ідеальною платформою для вивчення і розвитку цих процесів. І чим креативнішими, інноваційнішими і сміливішими будуть форми клубної роботи, тим більшою є ймовірність того, що бібліотека стане центром сучасного літературного розвитку.

[object Object]
462 Переглядів
Вибрати мову сайту »