ФОРМУЄМО ПРАВОСВІДОМУ ОСОБИСТІСТЬ

Раїса Твердоступ,

завідувач відділу популяризації книги та організації змістовного дозвілля молоді,

Інна Шевченко,

головний бібліотекар відділу популяризації книги та організації змістовного дозвілля молоді Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка

У статті розглядаються актуальні підходи до формування правової культури сучасної молодої особистості в бібліотеці, набуття юними громадянами сталих знань та усвідомлення відповідальності за свої дії і вчинки.

На сучасному етапі розвитку суспільства й держави в Україні підвищуються вимоги до виховання молодої особистості, здатної діяти за мінливих соціальних умов відповідно до загальнолюдських цінностей, уміти досягти успіху в реалізації своїх здібностей і можливостей.

Особливої значущості набуває сьогодні правове виховання користувачів бібліотеки. Суспільна потреба в особистості нового типу зумовлює необхідність пошуку інформаційних форм, методів і шляхів здійснення виховних впливів.

Тому пріоритетну роль у правовому вихованні працівники Кіровоградської ОБЮ ім. Є. Маланюка надають активним формам масової роботи. Такі форми стимулюють у підростаючого покоління творчість, ініціативу, самостійне та критичне мислення і базуються на принципі багатосторонньої взаємодії. Зокрема, використовуються різноманітні ситуаційно-рольові ігри, ігри-драматизації, «мозкові атаки», тренінги, метод аналізу проблемної ситуації. Під час цих заходів з’ясовується, наскільки глибоко молодь усвідомлює свою відповідальність перед законом, перед суспільством.

Неабияку ефективність засвідчили заходи в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», Тижня права, марафону з написання листів та ін. Вони сприяють підвищенню рівня правової культури молодої особистості, набуттю нею сталих знань та формуванню активної громадянської позиції.

За результатами локального опитування «Проблеми насильства в українських сім’ях», яке проводилося впродовж лютого – квітня 2017 р., можна стверджувати, що більшість молоді лише опосеред- ковано стикається з насильством, проте усвідомлює існування цієї проблеми в сім’ях нашої країни.

Найбільш поширеними формами насильства, на думку опитаних, є фізичне (55,5 %) та психологічне (32,1 %) насильство.

З метою вирішення цієї проблеми молоді люди пропонують проводити просвітницьку діяльність у бібліотеці (тренінги, психологічні бесіди), інші громадські та інформаційні заходи, посилити контроль проявів сімейного насильства з боку правоохоронних органів, підвищити міру юридичної відповідальності за нього.

З огляду на це, у рамках акції «16 днів проти насильства», покликаної привернути увагу громадськості до проблеми подолання насильства в сім’ї, попередження насильства в цілому, захисту прав жінок та дітей в Україні, у відділі популяризації книги користувачам запропонували психологічний практикум «Насилля. Як його уникнути». Працівники бібліотеки підготували книжкову виставку «Насилля – проблема сучасної сім’ї» та практичні завдання: вирішення конфліктних ситуацій, рольові ігри та складання пам’ятки про поведінку, яка допоможе уникнути насилля. Учасники отримали буклет «Твої права – твій захист».

Під час акції «16 днів проти насильства» студенти спілкувалися з офіцерами патрульної поліції м. Кропивницький на тему: «Насилля. Шляхи подолання». Поліціянти розповіли про види насилля, його прояви та ознаки. Вони також звернули увагу молоді на випадки, у яких найчастіше трапляється насилля, пояснили, як діяти у разі виникнення ситуації, що може зашкодити життю та здоров’ю. Захід проводився в формі «відкритого мікрофону», що сприяла вільному спілкуванню молоді.

Бібліотекарі ознайомили присутніх з літературою, представленою на книжковій виставці «Як реалізувати і захистити свої права».

Традиційно щороку проводиться Всеукраїнський тиждень права, який завершується 10 грудня, у День захисту прав людини. До цього Тижня фахівці Кіровоградської ОБЮ ім. Є. Маланюка підготували брейн-ринг «Право в нашому житті» за участі студентів, поділених на дві команди. Виконуючи вправи «Інтелектуальний штурм», «Права та обов’язки», «Я знаю», «Інсценізація», «Правовий диктант» та ін., присутні в ігровій формі давали відповіді на запитання, розв’язували правові ситуації, знаходили відповідність між твердженнями та ділилися своїми думками.

Працівники бібліотеки не тільки знайомлять підлітків та молодь із законодавством, але й дають їм можливість виявити громадянську позицію, захистити права інших людей, зокрема, під час Всесвітньої акції із захисту прав людини «Марафон написання листів», організатором якої є Amnesty Іnternational. Ініціативу акції працівники бібліотеки спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері» підтримали вже вдруге.

Марафон – 2017, до якого долучилися більше двохсот країн світу, відбувся під гаслом «Пліч-о-пліч з відважними» і закликав не залишатися байдужим до чужої біди.

Учні та студенти м. Кропивницького написали 40 листів підтримки та зібрали 330 підписів під зверненнями і петиціями до влади. Останнім часом усе більшого поширення набирають такі явища, як булінг та кібербулінг. Щоб захистити молодь від цих явищ, розповісти про її права, було проведено тренінгове заняття «Права, правопорушення та їх наслідки». Відвідувачі книгозбірні, виконували різноманітні завдання та розв’язували правові ситуації, пов’язані з булінгом і кібербулінгом.

Упродовж багатьох років у відділі популяризації книги та організації змістовного дозвілля молоді діє лекторій «Молодь і право», тематика якого узгоджується з Головним територіальним управлінням юстиції у Кіровоградській області. Учасники засідань лекторію розширюють знання з права; навчаються працювати в команді та застосовувати отриману інформацію на практиці.

З кожним роком загострюється проблема т. зв. «білого рабства», тобто торгівлі і контрабанди людьми. Щоб визначити рівень обізнаності молоді про це явище, про те, як себе вберегти та куди звертатися в разі виникнення непередбачуваної ситуації, було проведено обласне соціологічне дослідження «Торгівля людьми: реальна ситуація та шляхи запобігання очима молоді». В опитуванні брали участь близько 2,5 тис. молодих людей віком від 14 до 35 років.

На думку учасників, не варто піддаватися спокусі легкої роботи за великі гроші (14,37 %); у жодному разі нікому не слід віддавати свій паспорт, особливо під час закордонних поїздок (11,13 %); небезпечно спілкуватися з сумнівними особами (злочинцями, алкозалежними тощо) (10,47 %); небажано розмовляти з незнайомими людьми i виконувати їхні прохання (9,64 %).

Молодь вважає, що найкраще про явище торгівлі людьми можна проінформувати шляхом створення рекламних вiдеороликiв та розповсюдження їх через соцмережі, організації тематичних заходів у бібліотеці й створення тематичної сторінки на сайті бібліотеки, підготовки тематичних радiо i телепередач, брошур, буклетів, у яких подається iнформацiя про торгівлю людьми.

Щоб розповісти молоді про існування торгівлі людьми в сучасному світі, повідомити їй про те, що треба знати, щоб не потрапити в тенета работоргівців, у рамках Дня боротьби з торгівлею людьми проведено День інформації «Люди не на продаж: не стань товаром».

Спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері» у відділах бібліотеки було організовано книжкові виставки: «Торгівля людьми: порушення прав людини» та «Не стань жертвою торгівлі людьми». Користувачі бібліотеки мали нагоду познайомитися із законодавчими та нормативно-правовими актами щодо протидії торгівлі людьми, а також із міжнародними документами в галузі захисту прав людини.

Бібліотекарі провели інформаційну годину «Торгівля людьми: як уберегтися від насилля», під час якої розповіли присутнім про торгівлю людьми як особливо тяжкий злочин, який за рівнем прибутковості займає третє місце у світі після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками, охарактеризували види торгівлі людьми – примусову працю, жебрацтво, вилучення і трансплантацію органів, «кіднепінг» тощо, надали рекомендації щодо безпечного перетину кордону.

Крім цього, було підготовлено вебліографічний список на тему: «Люди не на продаж. Не стань товаром!».

Інформаційні технології дають можливість розширювати аудиторію користувачів бібліотеки. Прикладом цього слугують онлайн-засідання обласної skype-школи «Молоді про культурні права» (Адвокація культурних прав), яка була створена у 2017 р.

У рамках першого заняття skype-школи працювали 16 майданчиків на базі міських і районних бібліотек Кіровоградської області. Всього в засіданні скайп-школи взяли участь близько 100 бібліотекарів, із якими спілкувалися представники Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській області. Фахівці Регіонального центру розповіли про свою діяльність та зорієнтували бібліотеки на співпрацю з районними центрами.

Друге засідання обласної skype-школи відбулося за участі як бібліотекарів, так і молоді області. Працювали 20 онлайн-майданчиків на базі міських і районних бібліотек Кіровоградської області. Аудиторія цього засідання склала близько 150 бібліотекарів та юних користувачів. Воно пройшло у форматі «запитання-відповідь»: у молоді постійно виникало чимало запитань щодо захисту своїх прав та законності дій тих або інших осіб. Адже молодь постійно потребує правових знань: від них багато в чому залежить соціалізація юнаків та дівчат у світі дорослих.

У 2018 р. бібліотека продовжує роботу в рамках проекту «Я маю право!», стратегічним завданням якого є підвищення рівня знань українців про свої права в різних сферах життя, формування правосвідомості громадян та забезпечення їх спроможності захищати власні права. Популяризація правових знань сприяє формуванню розвитку творчої особистості, здатної повноцінно реалізуватися у житті.

[object Object]
261 Переглядів
Вибрати мову сайту »