ПАТРІОТИЧНИЙ АРТ-ТАБІР «СТОРІНКАМИ ІСТОРІЇ» ЯК ІНСТРУМЕНТ ОРГАНІЗАЦІЇ ЗМІСТОВНОГО ЛІТНЬОГО ДОЗВІЛЛЯ МОЛОДІ В БІБЛІОТЕЦІ

Тетяна Букач,

завідувач сектору соціокультурної діяльності Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка

Статтю присвячено організації змістовного літнього відпочинку молоді в патріотичному арт-таборі «Сторінками історії» на базі Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка.

З настанням літа турбот меншає лише у дітей – у батьків їх додається. Місяці відпочинку необхідно чимось заповнити. Дитину потрібно відірвати від комп’ютера і зробити канікули насиченими, змістовними, безпечними і повноцінними.

Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка зуміла вирішити проблему, організувавши на своїй базі унікальний міський табір денного перебування – патріотичний арт-табір «Сторінками історії». У ньому історію України вивчають крізь призму творчості, поєднуючи це зі скаутським методом виховання.

Співорганізаторами табору стали громадські організації міста, які працюють з молоддю та мають досвід таборування: Кропивницький кіш українського дитячо-юнацького товариства (УДЮТ) «СІЧ» та Телевізійне інформаційне молодіжне об’єднання «Відкриті двері». Саме вони займалися такими моментами, як організація роботи таборової старшини, вранішні та вечірні шикування, розподіл учасників табору на чоти та контроль їх діяльності, проведення руханок та інше.

Основними інструментами залучення молоді до участі в таборі були інформаційна компанія в місцевих ЗМІ та відкрита анкета в мережі Facebook. В анкеті містилися основні вимоги до віку, особливостей харчування дитини, контактна інформація про батьків дитини. Таким чином було відібрано 35 учасників табору віком від 10 років з різних навчальних закладів міста, які відгукнулися на оголошення та виявили справжній патріотичний настрій.

Перед початком роботи табору відбулася його презентація для батьків. На цій зустрічі обумовлювалися питання харчування дітей, час початку та закінчення кожного таборового дня (від 9:00 до 16:00), бажання батьків взяти участь у поході на природу, інші організаційні моменти.

Кожен день у таборі був присвячений вивченню певної сторінки історії нашої Батьківщини – «Доісторична доба», «Княжа Україна», «Козаччина», «Сучасна доба». Ці періоди таборівці вивчали за допомогою майстер-класів, патріотичних читань, тематичних зустрічей, відеопереглядів, руханок, патріотичного вишколу, екскурсій, мандрівок на природу, ігор та розваг.

Учасники табору були поділені на 4 чоти, що разом працювали над виконанням різних завдань старшини та програми табору.

Щоденно вранці і ввечері таборова старшина проводила шикування. У нашому таборі були свої отаман, осавул, обозний та писар – молоді активісти УДЮТ «СІЧ» – друг Видра, подруга Сова, друг Галицький та друг Красунчик. Саме вони виховували, гралися, проводили руханки для наших таборівців. Вони також розробили систему покарань за невиконання вимог старшини: для хлопців – віджимання, для дівчат – присідання.

Перший день у таборі став днем знайомства. Цього дня виконувалися різноманітні вправи на зближення, відбувалися тренінги з мистецтва спілкування, «рольові ігри», тобто робилося все, щоб учасники ближче пізнали один одного.

Дуже вдалим виявився формат «патріотичних читань». Його ідея полягала в тому, що кожна чота отримувала свій текст про певну подію того періоду історії, який вивчався цього дня. Молодь мала не просто прочитати текст, але й презентувати його іншим чотам, використовуючи аркуші ватману, ілюстрації та маркери. Ці презентації стали гарною інформаційною основою кожного дня, сприяли усвідомленню того періоду, який вивчався.

Окрім цього, у таборі відбувалися й інші цікаві «гутірки» та забави – майстер-класи зі створення патріотичних браслетів, ляльок-мотанок, державних символів у техніці торцювання, патріотичних коміксів, а на завершення ще й воркшоп зі створення відеороликів про табір.

У передостанній день роботи табору було організовано похід з батьками на природу. Учасники походу не вивчали історію, а засвоювали правила «виживання» в природних умовах. Так, батьки навчалися розпалювати багаття та готувати їжу на відкритому вогні для великої кількості людей. Підлітки ж дізнавалися про правила безпеки та навчалися ставити палатки, складати, розпалювати і гасити ватру. Похід закінчився смачним обідом та веселими січовими забавами – іграми «ремінь» та «бій мішками», танцями і січовими піснями.

Останнього дня чоти працювали над створенням відеороликів про табір. Всі вони вийшли емоційними та цікавими і показали, наскільки табір прийшовся до душі його учасникам. Ці роботи разом з іншими поробками, напрацюваннями та досягненнями таборівців наприкінці дня було презентовано батькам. Завершилася робота табору урочистим шикуваннням із врученням грамот та різних відзнак усім його учасникам.

До організації таборового життя долучилися друзі та партнери бібліотеки, які переймаються вихованням підростаючого покоління і виявили бажання провести цікаві заходи в його рамках. Так, керівник сімейної акторської майстерні «Ольвія» Ольга Ярова презентувала цікаві вправи на зближення; представники патрульної поліції та управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Кіровоградській області провели розважально-тренінгові програми з літньої безпеки; молодіжний театр «Палата № 6» влаштував майстер-клас із акторської майстерності, а фахівці центру оперативно-тактичної підготовки «Цитадель» заняття з військово-патріотичної підготовки. Майстриня Світлана Хавроненко навчила працювати з глиною; художниця Ольга Краснопольська організувала майстер-клас зі створення літопису та запросила таборівців на історичну екскурсію до галереї «Єлисаветград».

Особливо приємно, що таборівці потоваришували: більш дорослі допомагали молодшим, усі були активними та веселими.

Містянам також прийшлися до душі таборові шикування на вулиці Дворцовій. Вони охоче спостерігали за тим, як молодь виносила прапор, звітувала про кожен таборовий день та виконувала гімн України та «СІЧі». Дехто, вболіваючи за таборівців та слідкуючи за їх вихованням, навіть став постійним відвідувачем шикувань. Один із відвідувачів, зокрема, зазначив: «Це чудово, що є подібні табори. Я думаю, що таким чином Ви дійсно зможете виховати у цієї молоді любов до України та справжній патріотизм».

Упродовж усієї діяльності табору та в останній день підлітки і батьки схвально оцінювали проведену роботу. Вони зазначили лише один суттєвий недолік – робота табору тривала лише сім днів! Таборівці висловили сподівання на її продовження та зазначили, що обов’язково спілкуватимуться між собою і стануть постійними відвідувачами бібліотеки.

Ось, лише кілька висловлювань батьків та таборівців, залишених на сторінках бібліотеки та УДЮТ «СІЧ» у мережі Фейсбук:

«Мені дуже сподобалося в таборі. Я не втрачала марно час. Там не було сумно, бо вдома – дуже. У таборі було весело і смішно. Ми знайомилися, дружили, читали, відпочивали, гралися, дізнавалися щось про Україну».

«… Повторюся ще раз, ви – молодці! Уявляю лише, як це непросто: 35 абсолютно різних людей…! Але ж не побоялися і, головне, впоралися! А взагалі, цю ідею треба якось розвивати і просувати…»

«Дякую усім, хто хоч якось був причетний до такого насиченого, веселого, пізнавального та патріотичного дозвілля дітей! Ви усі – величезні молодці, люди з великої літери у найкращому розумінні цього слова! Мій малий настільки проникся духом патріотизму, що з нетерпінням чекає закінчення серпня, аби приєднатися до Кропивницького коша УДЮТ “СІЧ”, а це означає лише одне – що все у вас вдалося!»

«Радіє душа, теплішає від думки про те, що є небайдужі люди, які мають бажання знайти час і можливості подбати про душі і розум дітей, причому на добровільних засадах, зовсім безкоштовно, не жалкуючи свого вільного часу і хвилин відпочинку. Шановні можновладці, бережіть, як зіницю ока, таких людей. Адже вони виконують і ваші завдання, буде про що вам звітувати і чим похвалитися, хоча вже за винагороду. Сприяйте їм, усім – навіть неможливим! Велика подяка особливо тим, хто, незважаючи на непереборне бажання зашкодити, навіть під гаслами турботи про здоровя діток, продовжує смачно годувати за невелику плату – добрі справи окупляться сторицею, лукавство буде покаране долею, яку воно собі обрало. Дітям – радості від спілкування, організаторам – наснаги та прихильності небес й керівництва усіх рівнів, добровільним помічникам успіхів у всіх починаннях на довгих життєвих дорогах, а керівникам усіх рівнів – мудрості та прозорливості. СЛАВА УКРАЇНІ!!!» Пропонуючи та впроваджуючи подібну практику, ми ставили собі на меті не лише організацію змістовного дозвілля дітей та молоді в літній період, але й патріотичне виховання підростаючого покоління і формування в нього корисних практичних навичок, які можуть знадобитися в майбутньому.

[object Object]
280 Переглядів
Вибрати мову сайту »