«ТВОРЧІСТЬ СИЛЬНИХ ДУХОМ» У СТІНАХ ЮНАЦЬКОЇ БІБЛІОТЕКИ

Олена Завірюха,

головний бібліотекар відділу сприяння технічній творчості молоді Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка

Мистецька творчість не знає фізичних чи розумових меж. Діти та молодь з обмеженими можливостями, не зважаючи на них, малюють і створюють чудові поробки, які дивують оточуючих та змінюють світ, а бібліотека їм допомагає.

Рівень цивілізованості суспільства визначається, зокрема, його ставленням до людей з інвалідністю. У 1992 р. Генеральна асамблея ООН проголосила 3 грудня Міжнародним днем інвалідів, який покликаний привернути увагу до людей з обмеженими можливостями, згуртувати небайдужих довкола подолання труднощів, з якими цим людям доводиться стикатися щодня. Адже про цих сильних і талановитих людей потрібно говорити якомога частіше, щоб наше суспільство стало добрішим і кращим.

Відділ сприяння технічній творчості молоді впродовж кількох років провадить цикл заходів «Незламність духу в творчості» з метою популяризації творчості людей з інвалідністю, допомоги молоді з обмеженими потребами в соціалізації.

Про них говорять – люди з особливими потребами. Хоча чому «особливими»? Потреби у них такі ж, як і в усіх: у розумінні, у повазі, у друзях, у спілкуванні, у можливості розкрити свої здібності. І бібліотека намагається сприяти задоволенню цих потреб.

Бібліотечні фахівці проводять зустрічі з талановитою молоддю, яка має інвалідність, організовують цікаві творчі презентації. Так, регулярно оформляються виставки робіт учнів Навчально-виховного об’єднання «Спеціальна загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 1 – дошкільний навчальний заклад» під назвою «Творчість сильних духом», на яких демонструються роботи в різних техніках: петчворк, тістопластика, об’ємна вишивка, картини з природних матеріалів (крупи, насіння цибулі, яєчної шкаралупи) та ін. Це справжні витвори мистецтва, що вражають своєю самобутністю та неповторністю. Їх автори – такі ж діти, як і в інших школах, а в чомусь навіть кращі, бо, незважаючи на свої дефекти, вони вдосконалюються, майструють, дарують людям посмішки, не тримають у собі зла. Такі творчі виставки завжди привертають суспільну увагу до цих маленьких героїв.

Бібліотекарі налагодили соціальне партнерство з ГО «Народна академія творчості» та храмом Благовіщення Пресвятої Богородиці. Уже не перший рік під гаслом «Діти – дітям» у бібліотеці організовуються виставки робіт членів ГО та учнів недільної школи, що діє при храмі. Під час презентацій, на які запрошуються учні відразу кількох шкіл, бібліотекарі пропонують школярам закрити очі і поспілкуватися один з одним, потім закрити вуха і зробити те саме… Такі вправи дозволяють уявити, наскільки важче жити людям, які мають якісь вади здоров’я, зрозуміти, що цих людей треба підтримувати, допомагати, бути уважнішими, адже всі мають право на спілкування, розвиток, власну думку. А те, що ці люди ще й дуже талановиті, довели роботи, представлені на виставці: картини фарбою «гуаш» Валерії Дембіцької, картини з ниток та пір’їнок Аліни Дуднік (треба тільки побачити!), вироби власноруч Наталії Нечаєвої, Ольги Ніколаєвської, Катерини Володимирівни та Станіслава Зайцевих.

Серед форм підтримки – соціальна акція «Biblioplace – територія рівних можливостей». Два дні молодь з обмеженими можливостями відвідувала цікаві заходи, що організували для них бібліотекарі.

Для учнів спеціальної ЗОШ № 1 та членів ГО «Серце матері» працівники Кіровоградської ОБЮ ім. Є. Маланюка провели гру «Музичний експрес» та майстер-клас з виготовлення паперового песика – символу Нового року. А після плідної праці влаштували чаювання, під час якого обговорили проблеми людей з обмеженими можливостями.

Учні НВК «Кіровоградський колегіум» плели браслетики дружби. Це браслети з атласних стрічок двох кольорів, які показують другові, що він чи вона є особливим для того, хто дарує браслет. Школярі свої вироби передали ГО «Серце матері» для благодійного розпродажу, кошти від якого пішли на потреби дітей з обмеженими можливостями. Члени Кіровоградської обласної громадської організації інвалідів «Народна академія творчості» також стали учасниками нашої соціальної акції. Спеціально для молоді з обмеженими фізичними можливостями та її батьків був організований концерт учнів Кіровоградської музичної школи № 1 ім. Г. Г. Нейгауза. Під час смачного чаювання по завершенню заходу його учасники поділилися своїми позитивними емоціями.

На літніх канікулах учні молодших класів спеціальної ЗОШ № 1 відвідали бібліотеку, познайомилися з її історією, побували на різних заходах, здійснили віртуальну мандрівку «У пошуках пригод», під час якої вивчали правила поведінки в лісі, збирали в рюкзак необхідні речі, складали різними способами дрова для багаття, розрізняли листя дерев, голоси птахів, сліди тварин та дізналися про багато інших цікавих речей.

Під час пізнавально-розважальної програми «Кмітливі помічники Незнайки» допомагали герою полагодити електронну книгу, вгадували персонажів казок, чарівні предмети, співали пісень, дивились уривки мультфільмів і навіть танцювали. Приємно працювати, коли бачиш допитливі очі, щасливі посмішки, даруєш людям радість.

[object Object]
268 Переглядів
Вибрати мову сайту »