Професіоналізм бібліотекарів, креативність та соціальне партнерство – шлях до успішної бібліотеки (до 40-річчя Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка)

Лариса Савенко

директор

Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім.  Є.  Маланюка

У статті висвітлюються найбільш значущі події останнього десятиріччя розвитку Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка: особлива увага приділяється проектній діяльності бібліотеки та соціальному партнерству.

У центрі міста Кропивницького, у двоповерховому будинку – колишньому особняку братів Долинських, розташувалась улюблена книгозбірня підлітків та молоді Кіровоградщини – обласна бібліотека для юнацтва, відкрита для користувачів 6 грудня 1978 р., за рішенням Кіровоградської обласної Ради народних депутатів від 14.06.1978 р. № 294.

Бібліотека, маючи в штаті лише 41 працівника, щорічно обслуговує більше 17,5 тис. користувачів, яким видається понад 352,0 тис. прим. документів.

Нині бібліотеці виповнюється 40 років – і мало, й досить багато, бо кожного дня колектив намагається змінювати книгозбірню відповідно до бажань молоді та вимог часу.

Звернувшись до літопису бібліотеки, можна дізнатися про найважливіші події, які стали черговими сходинками у її розвитку.

І якщо попередні 30 років вже перетворилися на надбання історії, то останнє десятиріччя заслуговує на увагу, оскільки є джерелом та початком тих змін, що відбуваються сьогодні.

Отже, 2011 р., Рік інновацій в Україні, для нашої бібліотеки став роком багатьох перетворень, серед яких – заснування сектору соціокультурної діяльності. Саме завдяки сектору налагоджено партнерські стосунки з багатьма організаціями, зросла кількість і якість загальнобібліотечпих акцій, активізувалася проектна діяльність, покращується імідж бібліотеки в громаді.

Вступ бібліотеки до Української бібліотечної асоціації дав можливість фахівцям Кіровоградської ОБЮ брати участь у заходах та долучатись до проектів УБА, належно позиціонуватися в українській і зарубіжній бібліотечній спільноті.

У рамках гуманітарної допомоги від місії «Світло на Сході» бібліотека отримала близько 5 тис. прим, документів німецькою та англійською мовами, що стало поштовхом до виокремлення фонду літератури іноземними мовами у відділі абонементу.

Уперше в області проведено міжнародний веб-марафон. Ця форма роботи активно використовувалася й у наступні роки.

Бібліотека постійно бере активну участь у конкурсах, зокрема в конкурсі відеороликів серед учасників програми «Громадські зв’язки» посольства США в Україні (створено відеоролик «Що можна робити в бібліотеці», за який бібліотеку було нагороджено відеокамерою), регіональному конкурсі на краще методичне та бібліографічне видання публічних бібліотек Півдня України 2010-2011 рр. Одеської національної наукової бібліотеки ім. М. Горького (видання «Популяризація книги», вип. 19, відзначено дипломом у номінації «Популяризація читання»), обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «100 кращих товарів України» (бібліотеку відзначено дипломом голови обласної державної адміністрації у номінації «Послуги»).

Спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері» за підтримки Антикризової гуманітарної програми Міжнародного фонду «Відродження» реалізовано проект «Інформаційно-консультативний центр з питань працевлаштування як засіб підвищення конкурентоспроможності молоді на ринку праці Кіровоградщини».

У 2012 р., у рамках Року спорту та здорового способу життя, фахівці бібліотеки здійснювали інформаційно-організаційну підтримку українсько-польського конкурсу-вікторини «Ми творимо історію разом» на Кіровоградщині (до Євро-2012); провели обласну акцію «Молодь за здоровий спосіб життя».

За підтримки міжнародного фонду ІDЕА за програмою Microsoft Unlimited Potential розпочали діяти трьохмісячні безкоштовні курси комп’ютерної грамотності для користувачів бібліотеки. У Кіровоградській ОБЮ відкрито зону Wi-Fi.

Бібліотека здобула перемогу у 4-му раунді конкурсу «Організація інноваційних бібліотечних послуг за допомогою безкоштовного доступу до Інтернет у публічних бібліотеках» програми «Бібліоміст».

Підтримано проект бібліотеки «Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій: бібліотечний драйв» у рамках конкурсу «Єлисаветград – креативне місто».

У 2013 р. вперше проведено обласну науково-практичну конференцію директорів централізованих бібліотечних систем (ЦБС), районних бібліотек для дорослих Кіровоградської області «Інформаційно-бібліотечне обслуговування юнацтва та молоді як фактор формування загальнолюдських цінностей», присвячену 35-річчю бібліотеки.

Спільно з обласним телеканалом ТТV реалізовано обласну акцію до Дня матері «Дякую тобі, мамо!», організатори якої отримали понад 500 заявок-привітань від користувачів бібліотеки та мешканців Кіровоградщини. Підсумком акції стала програма «Вітальний марафон», яка транслювалася на каналі ТТV.

У бібліотеці вперше відбулися бібліосутінки «Містичний бібліопортал» («ніч у бібліотеці»).

З метою популяризації професії бібліотекаря, підвищення її престижу з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек проведено дублер- шоу «Бібліотекар на час», яке стало щорічним.

2014 р. був одним із найскладніших в історії незалежної України. Євромайдан, оновлення політичної влади в державі, анексія Криму та військові дії на Сході країни – ці події позначилися на духовному та економічному стані суспільства в цілому, користувачів та працівників бібліотеки зокрема. Для багатьох своєрідним гаслом року став вислів «Україна – єдина країна».

Працівники бібліотеки ініціювали численні заходи з підтримки позитивних настроїв молоді: флеш-акцію «Що не день, то свято!» («Святкуємо разом з бібліотекою»), у рамках якої відбулися різні акції (у т. ч. вуличні): День щастя (до Міжнародного дня щастя), День Інтернету «Знайомий незнайомець – Інтернет» (до Міжнародного дня Інтернету), party-полудень «Сімейна PARковка» (до Міжнародного дня захисту дітей), «Бібліо-сейшн для молодих та креативних» (до Дня молоді), День шоколаду (до Всесвітнього дня шоколаду); «Україна – єдина країна» (до Дня Незалежності України), День різнокольорових парасольок.

У рамках Всеукраїнської бібліоночі «Книгою призначена зустріч», організованої Державною бібліотекою України для юнацтва, пройшла друга обласна бібліоніч «Книгою призначена зустріч: літо не за горами».

Уперше проведено масштабну акцію вшанування пам’яті загиблих героїв та підтримки кіровоградських воїнів, які захищають цілісність нашої держави.

Великого резонансу у місті Кіровограді набула презентація спільної поетичної збірки кримських та кіровоградських поетів «Шепіт Альми»,  створення якої ініціювала небайдужа кіровоградська молодь.

Запроваджено в роботу нову форму підвищення кваліфікації бібліотекарів області – вебінар.

Спільно з КДПУ ім. В. Винниченка влаштовано краєзнавчий конкурс учнівської молоді «Я пам’ятаю! Я пишаюсь! (центральноукраїнці в боротьбі за незалежність)», який відтоді відбувається щороку.

Бібліографічний покажчик «Лауреати обласної літературної премії ім. Є. Маланюка» (вип. 1-4) став основою видання Кіровоградської обласної ради «Лауреати обласної літературної премії ім. Є. Ф. Маланюка» (https://issuu.com/66739/docs/malanyk).

Проект «Соціальний навігатор» здобув перемогу в конкурсі міні-проектів Всеукраїнської програми «Бібліоміст».

2015 р. увійшов в історію розвитку бібліотеки як рік, коли, відповідно до Закону України «Про декомунізацію» відбулося перейменування книгогозбірні (Рішення Кіровоградської обласної ради від 29.09.2015 р. № 802), а також коли установа на всеукраїнському рівні отримала звання «Бібліотека року-2015» за інноваційний бібліопроект «Креативна середа».

Бібліотекарі продовжували запроваджувати нові, потрібні та цікаві молоді заходи, вдосконалювати формат традиційних. Зокрема, уперше в рамках Всесвітньої акції проведено годину коду; День інформації «Караван книжкових новинок» у форматі масштабного загальнобібліотечного інформаційного міксу.

За сприяння бібліотеки громадською організацією ТІМО «Відкриті двері» реалізовано проект «Спільні дії – єдина громада» української регіональної платформи громадських ініціатив ГО «Територія успіху» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Метою проекту була практична допомога родинам внутрішньо переміщених осіб у вирішенні життєвих стресових ситуацій, облаштуванні в м. Кіровограді та налагодженні дружніх стосунків з його мешканцями.

Бібліотека стала однією з переможниць конкурсу проектів УБА «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус +»).

У 2016 р. вперше проведено міжобласну веб-портацію поетичного слова «Акорди поезії українського Каменяра» за участі бібліотек та музеїв України. До заходу працівники бібліотеки створили відеоролик «Весь світ читає Франка», учасниками якого стали українці з різних куточків світу – США, Німеччини, Австрії, Сомалі та інших країн. Під час Тижня права бібліотека брала участь у глобальній щорічній правозахисній кампанії «Марафон написання листів-2016» (до Міжнародного дня прав людини). Кіровоградську ОБЮ відзначено подякою Amnesty International в Україні за внесок у проведення марафону.

У рамках загальноукраїнського проекту культурної інтеграції «Український Донбас» до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС спільно з Новопсковською районною бібліотекою (Луганська область) проведено онлайн-зустріч-діалог чорнобильців та молоді двох областей на тему «Спадщина Чорнобиля в XXI столітті». У форматі онлайн пройшло спілкування колективів Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва та Центральної міської бібліотеки міста Добропілля Донецької області з циклу «Бібліотеки єднають країну».

2017 р. – рік 120-річчя від дня народження Є. Маланюка. Постать цього письменника є знаковою для нашої бібліотеки, адже впродовж багатьох років ведеться кропітка робота щодо популяризації імені письменника-земляка: створення повнотекстової бази письменників-лауреатів обласної літературної премії ім. Є. Маланюка, видання бібліографічних покажчиків,  проведення обласного тижня поетичного читання «Мандри в пошуках України» і, врешті-решт, громадського обговорення присвоєння бібліотеці імені Є. Маланюка.

Минулий рік також позначився реалізацією унікального та надзвичайно успішного спільного проекту бібліотеки і Кропивницького коша Українського дитячо-юнацького товариства «СІЧ», які разом організували в м. Кропивницький патріотичний арт-табір для школярів «Сторінками історії».

Спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері» в рамках Тижня коду ЄС та ініціативи «Meet and Code» ресурсного центру  «Гурт»  у співпраці з організаціями «TechSoup Europe» та «Haus des Stiftens GmbH» реалізовано масштабну акцію з програмування «День коду в Кропивницькому», до проведення якої було залучено фахівців декількох вищих навчальних закладів міста.

У рамках ініційованого бібліотекою  проекту «З екрану в реальність» відбулися неординарні масштабні заходи – кулінарний батл «Майстер-шеф в бібліотеці»,  батл-шоу «Чоловіки проти жінок», данс-мікс «Танцюють всі!».

У 2018 р. бібліотека відкрила нову сторінку своєї історії вже з ім’ям видатного поета, публіциста, літературного критика Є. Маланюка (рішення сесії Кіровоградської обласної ради від 22.08.2017 р. № 359). Ця подія наклала певні обов’язки щодо популяризації імені письменника-земляка й засвідчила підтримку бібліотеки з боку громади та вміння колективу досягати поставленої мети.

Сьогодні серед багатьох напрямів роботи Кіровоградської ОБЮ ім.  Є.  Маланюка пріоритетними є наступні: актуалізація бібліотечних фондів, впровадження новітніх технологій, розвиток читання та залучення молоді до бібліотеки за допомогою соціального партнерства. Постійна робота з користувачами, вивчення інтересів, підтримка ідей, позиціонування бібліотеки як центру активного громадського життя, спілкування та розваг – ось що дійсно сприяє покращенню її іміджу, робить установу привабливою не тільки для підлітків та молоді, але й для всієї громади.

Вміння креативно мислити, публічність, присутність у соціальних мережах дозволяє працівникам бібліотеки постійно розширювати коло друзів, генерувати нові ідеї, реалізовувати спільні проекти. Завдяки наполегливій праці досягається такий рівень популярності колективу бібліотеки, коли не бібліотекарі шукають партнерів, а потенційні партнери і, головне, молодь приходять із пропозиціями до бібліотеки.

Саме так зародилися багаторічні плідні стосунки із студентським театром «Палата № 6», із Кропивницьким кошем Українського дитячо-юнацького товариства «СІЧ», ГО «Молот». Фахівці управління містобудування та архітектури міської ради, розробивши матеріали першого розважально-просвітницького квесту на знання архітектурної спадщини Кропивницького «Подорож вулицями старого міста», права на його проведення передали саме нашій бібліотеці.

Широкого розмаху набуває проектна діяльність. Практично в кожному відділі реалізовується той або інший проект.

За підтримки департаменту культури, туризму та культурної спадщини, управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської облдержадміністрації та партнерів третій рік поспіль реалізується загальнобібліотечний проект «Креативна середа», започаткований сектором соціокультурної діяльності в 2015 р.

Відділ популяризації книги та організації змістовного дозвілля молоді спільно з євроклубами м. Кропивницький здійснює проект «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Української Бібліотечної Асоціації; спільно з в/ч А 1840 – бібліопроект «Патріотичні діалоги «Україно, ми – дочки твої й сини», спільно з управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області – бібліопроект «Live safely» (Подбай про свою безпеку), метою якого є популяризація свідомого ставлення підлітків та молоді до власного життя, набуття навичок поводження в надзвичайних ситуаціях.

Відділ сприяння технічній творчості молоді спільно з ГО ТІМО «Відкриті двері» за допомогою управління комунікацій з громадськістю облдержадміністрації реалізував проект «Здоровий спосіб життя очима молоді» (за підсумками перемоги у конкурсі соціальних проектів «Громадська перспектива: ідея – дія – результат» 2017-2018 рр.).

Набуває масштабності проведення серед учнівської та студентської молоді Дня коду, започаткованого минулого року. У 2018 р. відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів у рамках Тижня коду ЄС та ініціативи «Meet and Code» ресурсного центру «Гурт» у співпраці з організаціями «TechSoup Europe» та «Haus des Stiftens GmbH» планує провести другий тиждень програмування. Також бібліотека стала одним із восьми учасників Міжнародного проекту Корпусу миру США «Майбутні програмісти України», у рамках якого під час літніх канікул два дні працював табір із програмування для учнів різних навчальних закладів м. Кропивницького.

Наймасштабнішою бібліотечною вуличною акцією з популяризації книги та читання в області залишається Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій. У цьому році проведено вже Х (ювілейний!) фестиваль. З кожним роком він набуває все більшої популярності, зростає і кількість партнерів.

Традиційним стало проведення бібліотекою вуличних акцій до Дня Європи, Дня молоді, Міжнародного дня захисту дітей; участь у вуличних акціях інших організацій (щорічний книжковий фестиваль-виставка «Весняний книговир» за підтримки голови Кіровоградської облдержадміністрації; щорічний обласний «Єврофест», загальноміське святкування Дня міста, Дня молоді, Дня фізичної культури і спорту, Дня Незалежності України) та ін.

Для забезпечення впевненого просування колективу вперед багато уваги приділяється підвищенню кваліфікації працівників, участі в локальних та всеукраїнських заходах, налагодженню партнерських стосунків із колегами з інших бібліотек. Працівники установи беруть активну участь у різних навчаннях і як бібліотекарі, і як члени ГО ТІМО «Відкриті двері». При цьому карта міст, де побували бібліотекарі нашої бібліотеки не обмежується лише кордонами України: це і Польща, і США, і Німеччина… І де б вони не були – завжди гідно представляють свою бібліотеку, а набутий досвід обов’язково стає початком чергової ініціативи або проекту.

Отже, зустрічаючи 40-річний ювілей Кіровоградської ОБЮ ім. Є. Маланюка, колектив пишається своїми досягненнями та з оптимізмом дивиться у майбутнє.

[object Object]
287 Переглядів
Вибрати мову сайту »