Зеленіна В. З любовю до молоді і книги // Бібліосвіт: інформ. вісн. – Вип. 3 (59) 2016 / [редкол.: Г. Саприкін (голова редкол.), Т. Сопова (відп. ред.), Т. Якушко]; Держ. б-ка України для юнацтва. – К. : [б. в.], 2016. – С. 11-17.

Зеленіна В. З любовю до молоді і книги // Бібліосвіт: інформ. вісн. – Вип. 3 (59) 2016 / [редкол.: Г. Саприкін (голова редкол.), Т. Сопова (відп. ред.), Т. Якушко]; Держ. б-ка України для юнацтва. – К. : [б. в.], 2016. – С. 11-17.M

З любов’ю до молоді і книги

Лариса Миколаївна Савенко! 55-річчя для гарної жінки – це не дата.

Бути хорошою донькою і сестрою, народити та виховати дітей, створити затишок у сім’ї, працювати все життя і при цьому бути завжди лідером – звичайний стан речей для багатьох сучасних жінок. Але не всі стають керівниками бібліотек обласного рівня, адже для цього потрібно мати не лише фахову освіту, знати законодавство, але й багато читати, бути обізнаним з інноваціями, що впроваджуються в галузі культури, та головне – любити тих, для кого працюєш, підтримувати їх, намагатися допомогти вирішити їхні проблеми.

Найважче бути першим директором бібліотеки – він створює колектив, організовує бібліотеку, формує її імідж – та другим, від якого усі чекають змін, але не перестають постійно порівнювати з першим. Нелегким був шлях Лариси Савенко до визнання, адже вона очолила Кіровоградську обласну бібліотеку для юнацтва у 2002 р. після В. М. Дигало, заслуженого працівника культури України, відомого всій країні.

Лариса Миколаївна як керівник головної книгозбірні для юнацтва області пріоритетними у своїй діяльності визначила декілька напрямків: створення колективу творчих активних працівників, впровадження в роботу нових інформаційних технологій, сучасних креативних форм і методів залучення юнацтва та молоді до бібліотеки, організації змістовного дозвілля, популяризації книги і читання серед підростаючого покоління, інноваційних форм надання методико-консультативної та практичної допомоги бібліотекам області.

Знайшовши свої методи керівництва та підходи до людей, вона здобула повагу та авторитет серед працівників бібліотеки, створила в колективі атмосферу творчості, відповідальності, взаємної довіри, що сприяло досягненню значних успіхів.

Уже через рік роботи під керівництвом Л. М. Савенко бібліотека виграла перший грант міжнародного благодійного фонду: за сприяння Посольства США в Україні (програми «Leap-III», «Leap-connect») для користувачів бібліотеки відкрито безкоштовний Інтернет-центр, що значно посилило ресурсний потенціал бібліотеки, дало їй змогу піднятися на новий рівень інтегрування до всеукраїнського та світового інформаційного простору.

У 2004 р. Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва стала учасницею проекту обласних наукових бібліотек зі створення Центрально-Українського кооперативного каталогу; з 2007 р. спільно з бібліотеками Кіровоградської області працює над створенням Кіровоградського регіонального кооперативного каталогу. У той же час бібліотека щорічно бере активну участь у всіх заходах, які ініціює Державна бібліотека України для юнацтва; є організатором проведення в області всеукраїнських та обласних акцій, конкурсів, соціологічних досліджень, науково-практичних конференцій; постійно веде пошук, апробацію та поширення нових форм роботи з молодими користувачами.

Лариса Миколаївна активно використовує в роботі знання, набуті в 2006 р. під час стажувань у Польщі (за проектом Кіровоградського центру підтримки творчих ініціатив) та США (за програмою «Громадські зв’язки»). Вона – ініціатор та організатор масштабних вуличних акцій. Позитивного іміджу в області та за її межами набула наймасштабніша бібліотечна вулична акція для молоді – «Фестиваль молодіжної книги на вулиці Дворцовій», започаткований у 2008 р. Щорічно фестиваль відвідує понад 1,5 тисячі молодих людей, мешканців та гостей міста і з кожним роком він стає все більш популярним. У фестивалі беруть участь письменники, представники видавництв (місцевих та всеукраїнських), книжкових магазинів, закладів культури та освіти, творчих спілок та громадських організацій, партнери бібліотеки, творчо обдарована молодь.

Активна діяльність бібліотеки під керівництвом Л. М. Савенко викликала жвавий інтерес у колег, і вже в 2010 р. книгозбірня вп’яте стала базою проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції директорів обласних бібліотек України для юнацтва «Бібліотеки для юнацтва: від інформації до знань».

Бібліотека щорічно обслуговує більше 17,5 тис. користувачів, яким видається понад 352 тис. прим. документів. У 2015 р. вона отримала звання «Бібліотека року-2015», посівши третє місце у щорічному Всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року», який проводиться Українською бібліотечною асоціацією спільно з Міністерством культури України.

Колектив бібліотеки під керівництвом Л. М. Савенко постійно впроваджує інноваційні форми роботи, серед яких – акції («Чудо-день календаря», 2015-2016 рр., «Святкуємо разом з бібліотекою», 2013-2014 рр.); міжнародні молодіжні веб-марафони («Україна-Казахстан», «Україна-Латвія», 2012-2013 рр., «Акорди поезії українського Каменяра»: до 160-річчя від дня народження І. Франка, 2016 р.); Інтернет-проекти («Дякую тобі, мамо!», «Миті війни: родинна пам’ять живе»: до 70-річчя Перемоги у Другій світовій війні, 2014-2015 рр., «Бібліотека у моєму житті: історія успіху», «Відомі люди радять прочитати», 2012-2015 рр.) та ін. Традиційно у бібліотеці проводяться тижні з популяризації книги: «Музика – дітям та юнацтву», «Театр – дітям та юнацтву»; тиждень права; тиждень культури національних меншин у рамках обласного тижня культур національних меншин «Степова веселка».

Успіхом користуються вуличні акції – до Дня Європи, Дня молоді, Дня міста, Дня Незалежності України, Дня Знань. Досвід організації та проведення вуличних акцій поширено на райони області: під керівництвом Лариси Миколаївни у 2013- 2014 рр. було організовано та проведено вуличні акції-фестивалі «Літо. Книга. Творчість» (м. Бобринець) та «Молодість. Читання. Успіх. Єднання» (смт. Олександрівка).

У 2015 р. за ініціативи Л. М. Савенко було започатковано бібліопроект «Креативна середа» (організація змістовного сімейного дозвілля молоді у вечірній час). За півтора року проведено 15 комплексних заходів, серед яких – «Вечір української культури», євровечір «Україна – це Європа», вечір на підтримку учасників АТО, вечір дуетів та ін.

Завдяки позитивному іміджу бібліотеки та її директора фахівців Кіровоградської ОБЮ запрошують до участі в заходах різного рівня, зокрема, в обласному книжковому фестивалі-ярмарку «Весняний книговир» (2015 р., 2016 р.), обласних святах «Діти – за мир» (2015 р.), «Єврофест-2016» та ін.

Лариса Миколаївна як директор бібліотеки постійно шукає шляхи залучення додаткових коштів для оновлення бібліотечного фонду та покращення матеріально-технічного стану книгозбірні: співпрацює з всеукраїнськими видавництвами, здійснює керівництво проектною діяльністю бібліотеки тощо. Внаслідок її ініціативності та наполегливої праці в 2011 р. до фонду бібліотеки надійшло понад 5 тис. примірників видань німецькою та англійською мовами із Швейцарської Конфедерації по лінії гуманітарної допомоги, що дало поштовх до виокремлення фонду літератури іноземними мовами у відділі абонементу та посилення роботи з популяризації серед молоді читання мовою оригіналу, з вивчення юнаками та дівчатами іноземних мов.

Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва під керівництвом Л. М. Савенко – активний учасник і переможець різних конкурсів. Зокрема, у 2013-2014 рр., завдяки перемозі у конкурсі Всеукраїнської програми «Бібліоміст», реалізовано проект «З Інтернетом в успішне доросле життя». За ініціативи Лариси Миколаївни, бібліотека протягом 2015 р. надавала підтримку своєму партнеру – громадській молодіжній організації ТІМО «Відкриті двері» у підготовці та реалізації проекту «Спільна дія – єдина громада», який був спрямований на адаптацію родин внутрішньо переміщених осіб до місцевої громади. У 2016 р. перемога в конкурсі Української бібліотечної асоціації в рамках проекту «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках» за підтримки Європейського Союзу (програма «Еразмус +»): бібліотека отримала можливість відкрити пункт європейської інформації, діяльність якого спрямована на збільшення обсягу знань юнацтва та молоді Кіровоградщини про ЄС та євроінтеграцію.

Користуються попитом серед молоді та загалом серед населення міста заняття безкоштовних тримісячних курсів комп’ютерної грамотності, започаткованих у 2012 р. бібліотекою спільно з громадською організацією ТІМО «Відкриті двері» за підтримки міжнародного фонду ІДЕА, в рамках програми Microsoft Unlimited Potential.

Усього за період роботи Лариси Миколаївни на посаді директора Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва реалізовано більше десяти проектів, що дало можливість залучити до бюджету області понад 250 тис. грн. І хоча кошти, на перший погляд, не дуже значні, але вони дають можливість працівникам бібліотеки втілити свої ідеї в життя, створити комфортні умови для користувачів, молоді – отримати додаткові безкоштовні послуги, які сприяють успішному навчанню та працевлаштуванню юнаків і дівчат, а багатьом родинам – заощадити кошти в економічно складний час.

Кіровоградською обласною бібліотекою для юнацтва як методичним центром регіону здійснюється постійний моніторинг обслуговування юнацтва та молоді в бібліотеках області, надається методико-практична допомога під час виїздів, проведення заходів з підвищення кваліфікації бібліотечних фахівців області (вебінарів, семінарів-практикумів, Днів відкритих дверей для бібліотекарів сільських бібліотек), здійснюється видання та розповсюдження методичної продукції, висвітлення матеріалів з професійних питань на веб-сайті бібліотеки (https://lib.kr.ua ) та блозі «Молодіжний бібліодрайв». У 2008 р. Лариса Миколаївна ініціювала нову форму надання методичної допомоги бібліотекам області – методичний десант, яка отримала чимало позитивних відгуків колег. Вона очолює методичні десанти до бібліотек області, виступає з консультаціями.

Значну увагу Лариса Миколаївна приділяє висвітленню діяльності обласної бібліотеки для юнацтва та бібліотек області у засобах масової інформації. Її виступи, інтерв’ю друкуються на шпальтах обласних газет, у всеукраїнських фахових періодичних виданнях, збірках матеріалів науково-практичних конференцій, транслюються у програмах «Ранкова кава» та «Тема дня» обласної держтелерадіокомпанії, у передачах всеукраїнських телеканалів. Це сприяє створенню серед населення Кіровоградщини та бібліотечної спільноти України позитивного іміджу не лише обласної бібліотеки для юнацтва, а й інших бібліотек області.

Про Ларису Миколаївну можна писати багато, але й вище зазначеного досить, щоб зрозуміти, що вона – неординарна особистість, професіонал з великої літери.

За вагомий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи області Ларису Миколаївну відзначено медаллю «За працю і звитягу», грамотами Міністерства культури України, Кіровоградської обласної державної адміністрації і обласної ради.

Лариса Миколаївна незмінно віддає свій ентузіазм, творчий запал, професійний досвід улюбленій роботі та громадській діяльності: у 2002 р. вона заступник голови, а в 2007 р.– голова молодіжної громадської організації ТІМО «Відкриті двері», член Екологічної ліги Кіровоградської області, з 2013 р. – член Міжвідомчої методико-координаційної ради з питань правової освіти населення при облдержадміністрації.

До того ж, її уваги і підтримки постійно потребують найрідніші для неї люди: Лариса Миколаївна опікується стареньким батьком; донька і син здобули вищу освіту, але материнської любові та турботи ніколи не буває забагато; вона також підтримує тісні зв’язки з двома своїми молодшими братами та їхніми сім’ями і, звичайно ж, має надійних друзів.

Отже, шановна Ларисо Миколаївно, бажаємо Вам міцного здоров’я, творчої наснаги та успіхів у роботі, любові рідних і затишного родинного кола, оптимізму і надійних друзів, поваги, розуміння колег. Хай щасливими будуть усі роки Вашого подальшого життя!

Валентина Зеленіна, заступник директора
з наукової роботи Кіровоградської
обласної бібліотеки для юнацтва

[object Object]
262 Переглядів
Вибрати мову сайту »