Кісельова О., Борзенко Н. Формуємо ціннісні орієнтири громадянина України (патріотичне виховання в бібліотеці) // Бібліосвіт. – 2017. – № 3. – С. 80-84

 

ФОРМУЄМО ЦІННІСНІ ОРІЄНТИРИ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ

 

(Патріотичне виховання в бібліотеці)

 

Олена Кісельова,

завідувач науково-методичного відділу

Наталія Борзенко,

голоний бібліотекар Кіровоградської

обласної бібліотеки для юнацтва

21-22 червня в м. Кропивницькому відбувся семінар-практикум «Патріотичне виховання в бібліотеці: формуємо ціннісні орієнтири громадянина України», організований Кіровоградською обласною бібліотекою для юнацтва.

Основне завдання семінару – стимулювати бібліотекарів у процесі своєї роботи до формування в юнаків і дівчат високої патріотичної свідомості, активної громадянської позиції, усвідомлення потреби збереження культурної спадщини українського народу, звичаїв та традицій. Крім того, ми намагалися сформувати в учасників семінару мотивацію до духовного, інтелектуального самовдосконалення їх особистості.

Глибока за змістом, яскрава і захоплююча професійна зустріч, якою став семінар-практикум, не лише запам`ятається надовго, а й спонукає до нових ідей і творчих пошуків бібліотекарів, які відповідають за роботу з користувачами юнацького віку на теренах усієї Кіровоградщини.

З перших хвилин перебування учасників в обласній бібліотеці організатори намагалися створити теплу, гостинну та доброзичливу атмосферу. Від початку і до завершення усе було продумано до дрібниць, і за зовнішньою легкістю виконання програми чітко спостерігалася колосальна робота усього колективу Кіровоградської ОБЮ.

Фахівці юнацької бібліотеки, намагаючись розкрити різні сфери та особливості професійної роботи бібліотекарів із підростаючим поколінням, створили дуже насичену, різноманітну і цікаву програму, яка складалася з теоретично-практичних занять.

Розпочала роботу директор Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва Л. Савенко. У своєму виступі вона зосередилася на державній політиці України в сфері національно-патріотичного виховання, системі виховних завдань, які є загальними не лише для закладів освіти й культури, але і для суспільства загалом, а також націлила бібліотечних працівників на розуміння, особливо в теперішній непростий час, важливості місії і значення діяльності бібліотек у вихованні справжніх патріотів.

Учасники семінару отримали багато корисної інформації під час зустрічі з кандидатом психологічних наук із Центрально-українського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка В. Кулішем. Він звернув увагу на психологічні особливості формування і розвитку ціннісних орієнтацій молоді.

Змістовні і вкрай необхідні для роботи з юнацтвом відомості надала завідувач краєзнавчого відділу Кіровоградського обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді О. Каргаполова, яка розповіла про один із сучасних напрямків патріотичного виховання – дитячо-юнацьку гру «Сокіл» (Джура).

Напередодні 22 червня бібліотекарі згадали сумні часи та страшні події Другої світової війни, які не оминули Кіровоградську землю. Про війну на Кіровоградщині та про проблеми збереження історичної пам`яті неупереджено, ґрунтовно, виважено і доступно розповів член Національної спілки краєзнавців України В. Даценко.

Про досвід патріотичного виховання в зарубіжних країнах, які мають свої культурні традиції, значні досягнення в галузі науки та освіти, розвинену економіку, розповіла заступник директора з наукової роботи Кіровоградської ОБЮ В. Зеленіна. У виступі йшлося про особливості патріотичного виховання у США, Японії, КНР, Франції, Великій Британії, Німеччині, Польщі, Казахстані.

Але головну увагу під час семінару було приділено книгам і читанню як ресурсам інтелектуального розвитку нації. Учасники навчання могли працювати в навчальних секціях: «Українська мова і література як джерело утвердження загально- людських цінностей», «MediaLAB», «Бібліотечний НЕ-формат».

Для учасників першої секції організатори підготували методичні поради «Українське слово у вимірах сьогодення», міні-тренінг «Спілкуймося рідною мовою правильно!», консультацію «Читання як стратегічно важливий ресурс інтелектуального розвитку нації», книжковий портфель сучасного бібліотекаря «Сучасна українська література: молодіжний вектор».

У секції «MediaLAB»проводився коучинг «Медіаосвіта юнацтва та молоді в умовах інформаційного протистояння» та годині коду в бібліотеці.

Шквал позитивних емоцій викликала несподівана і надзвичайно приємна зустріч із молодою і талановитою письменницею Ольгою Мігель у секції «Бібліотечний НЕ-формат». Учасники занурились у містичну атмосферу роману «Сновида», відзначеного на конкурсі «Коронація слова», та пройшли випробування у квест-кімнаті «Сновида: Бібліотека Чистилища». Найактивніша учасниця, бібліотекар центральної бібліотеки Кропивницької МЦБС С. Барамба, отримала у подарунок книгу з автографом письменниці.

Учасникам семінару-практикуму було презентовано графічну повість-комікс «Кіборги. Початок. Том 1» про перші події героїчної оборони Донецького аеропорту. Для поширення серед молоді правдивої інформації про війну на сході нашої країни популярними і легкими для сприйняття засобами бібліотекам Кіровоградщини було передано 28 примірників цього видання.

Враховуючи багаторічний досвід патріотичного виховання, фахівці обласної бібліотеки запропонували увазі колег свої успішні бібліопроекти: патріотичні діалоги «Україно! Ми – дочки твої і сини», «Lifesafe» («Подбай про свою безпеку»), «Бібліотека українського патріота. Час читати!», «Колесо історії» тощо.

Нові знання і навички отримали учасники завдяки вітрині ідей «Мистецтво + патріотизм: упроваджуючи інновації, не забуваймо про традиції» та консультації-практикуму «Сучасний формат діяльності бібліотек з краєзнавства». Присутнім були представлені нові форми роботи: бібліотечний квілт та буктуб. Запрошені енергійно створювали бібліотечний квілт «Чому, на Вашу думку, молодь сьогодні одягає вишиванку?» та перевіряли свої знання у пазл-вікторині «Історія рідного краю».

Актуальною та позитивною виявилася зустріч бібліотекарів із інспекторами патрульної поліції м. Кропивницького – О. Білобровою та С. Ткаченком. Учасники зустрічі не хотіли відпускати гостей, цікавлячись буднями патрульних та реформою поліції в цілому. На згадку кожен отримав фото та подарунки.

Упродовж двох днів учасники не лише наполегливо навчалися, а й брали активну участь у інших заходах, передбачених програмою семінару. У перший день гості здійснили екскурсію обласною бібліотекою для юнацтва, помилувались будівлею, у якій вона знаходиться (адже це пам`ятка історії, яка виконує цілком сучасні функції).

Приємною несподіванкою стала для учасників фотостудія в патріотичному стилі, у якій вони з великим задоволенням сфотографувалися та отримали фото на згадку про семінар.

Наступного дня після закінчення основної частини семінару відбулася цікава екскурсія до Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, де гості міста ознайомилися з його історико-архітектурною спадщиною та переглянули експозиції відділу історії та оновленого, сучасного відділу природи.

Упродовж роботи семінару присутні знайомилися з книжковими виставками, отримували методичні матеріали, брали участь у презентаціях. Усе це допоможе їм у подальшій роботі.

Колектив і дирекція Кіровоградської ОБЮ висловлюють подяку бібліотекарям, гостям, учасникам обласного семінару за невтомний пошук, активність, безмежну відданість улюбленій справі. Бажаємо усім успіхів у вашій творчій праці, нових здобутків у збереженні і популяризації нашої національної та культурної спадщини, успішного залучення юнацтва та молоді до читання.

[object Object]
233 Переглядів
Вибрати мову сайту »