Кісельова О. Мандри в пошуках України // Бібліотечна планета. – 2017. – № 4. – С. 15-18

 

МАНДРИ В ПОШУКАХ УКРАЇНИ

(про заходи бібліотек Кіровоградської області, присвячені 120-річчю від дня народження Є. Маланюка)

О. Кісельова,

завідувач відділу

Кіровоградської обласної

бібліотеки для юнацтва

Кіровоградська земля народила багатьох письменників і поетів, які не лише збагатили нашу літературу, а й уславили її серед інших літератур світу. Один із найвеличніших серед них – Євген Маланюк. Видатний поет, літературознавець, історіософ, культуролог, він створив власний світ –непересічної особистості, патріота своєї землі. Сьогодні митець повернувся на Батьківщину своїми поезіями, есе, статтями, публіцистичними працями.

Мало хто із класиків української літератури має стільки метафоричних імен, як Євген Маланюк, – Боян Степової Еллади, Імператор залізних строф, Князь Духу, Кривавих шляхів апостол… Письменник був «завжди – проти течій», вів «когорти» своїх віршів «в обличчя творчих катастроф». Його ненавиділа і боялася радянська влада. Він не мав легких стосунків із середовищем української діаспори в Америці. І нині його твори багато в чому співзвучні з нашою сучасністю. Нам, читачам, залишається тільки долучитися до творчої спадщини одного з найкращих українських майстрів слова.

2 лютого 2017 р. минуло 120 років від дня народження Є. Маланюка. До цієї дати Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ініціювала ряд заходів, а саме: обласний Тиждень поетичного читання «Мандри в пошуках України», літературні варіації «Україна – муза болю, гніву, боротьби», літературно-поетичний вечір «Євген Маланюк – поет національного болю, гніву, боротьби». Шанувальники поетичного слова мали змогу почути довершені твори поета-емігранта, дізнатися про його життя і творчість, якнайкраще збагнути велич і талант цієї особистості та бажання митця змінити цей світ на краще. Організаторам зазначених заходів приємно було розуміти, що до книгарень Кіровоградщини повертається поетичне слово, яке лікує та облагороджує людські душі.

У рамках обласного Тижня поетичного читання «Мандри в пошуках України», який тривав з 26 січня до 2 лютого, у більш ніж 200 бібліотечних закладах краю проведено понад 250 літературно-мистецьких заходів, організовано 200 книжкових виставок та тематичних полиць. Найактивнішими були бібліотеки Кіровоградської, Олександрійської, Знам`янської, Світловодської міських ЦБС, Гайворонської, Олександрійської, Благовіщенської (колишньої Ульяновської), Новгородківської, Знам`янської, Вільшанської, Компаніївської районних ЦБС, Олександрівського, Кіровоградського, Голованівського, Долинського, Добровеличківського, Новомиргородського, Світловодського районів та Новоукраїнської об`єднаної територіальної громади.

З-поміж різноманітних заходів, що проводилися з метою привернення уваги підростаючого покоління до поетичної спадщини Є. Маланюка назвемо: літературно-краєзнавче перехрестя «Читаємо Євгена Маланюка» (Кіровоградська РБ для дорослих і дітей), літературна година «Туга за рідною землею в ліриці Євгена Маланюка», зустріч за круглим столом «Велич особистості» (Вільненська сільська бібліотека Кіровоградського району), поетичні читання «Співець степової Еллади», поетична стежина «На крилах поезії Євгена Маланюка» (Солгутівська, Могильненська сільська бібліотека-філія Гайворонської ЦБС), літературний марафон «Невідомий Є. Маланюк» (Вільшанська ЦБС) та ін.

Найголовніші урочистості відбулися у день народження ювіляра на його рідній землі – в смт Новоархангельськ. Тут на мітинг пам`яті до монумента Є. Маланюка прийшли очільники району, представники районної та селищної рад, викладачі, учнівська та студентська молодь, письменники, музиканти творча інтелігенція, громадськість. Вшанували пам`ять митця покладанням квітів до монумента, промовами, читанням віршів.

Учасники мітингу, також завітали до районної бібліотеки, де відбулася літературна мандрівка «Розтоптані пелюстки долі Євгена Маланюка». Бібліотекарі ознайомили присутніх з творчим доробком письменника, цікавими та маловідомими фактами його життя. Про сповнений непростих перипетій шлях відомого земляка розповів працівник Новоархангельського краєзнавчого музею В. Шимченко. Учні Новоархангельського НВК, ПТУ № 30 прочитали поезії «Під чужим небом», «Біографія», «Вічне», «Ноктюрн» та ін. Незабутні враження на присутніх справив відеоролик Новоархангельської районної бібліотеки «Слово про Євгена Маланюка» та твори поета-краянина А. Загравенка, присвячені видатному майстру слова.

Урочистими й змістовними заходами вшанували пам`ять талановитого письменника і в бібліотечних закладах м. Олександрії. У рамках літературно-поетичної вітальні «Струни серця», яка діє в центральній бібліотеці Олександрійської міської ЦБС, відбулося ювілейне засідання. Бібліотекарі розповіли присутнім про нелегку творчу долю Є. Маланюка, найвизначніші події в його житті. Ведучі повідали про нерозривний духовний зв`язок митця з Україною, розкрили тему його стосунків з Н. Лівицькою-Холодною, яка знехтувала почуттями письменника, та другою другою дружиною – Б. Савицькою. Юні виконавці з трепетом читали оригінальні твори поета, його неперевершені переклади світової поезії, мрії-роздуми про Україну й українську культуру, котрі автор залишив нащадкам у спадок. Було презентовано поетичний альбом «Євген Маланюк – поет європейського інтелектуалізму» що дало змогу юним олександрійцям ніби здійснити подорож сторінками життєвої саги митця. Декламуючи і слухаючи поезії «Батьківщині», «Беатріче», «Ностальгія», «Напис на книзі віршів» та багато інших, учасники заходу переконалися, що можна по-різному ставитись до ідейних переконань Є. Маланюка, але не можна не знати його доробку, що в наш час є дуже актуальним.

Яскравим доповненням розповіді ведучих були відеосюжети «Сторінки біографії», «Доба визвольних змагань», «Літературний розвиток Є. Маланюка», «Кохання поета», «Період еміграції», «Підсумок життя і творчості».

В кінці зустрічі місцева поетеса Л. Маруфі прочитала свої поетичні рядки, присвячені Є. Маланюку, які вона написала під впливом почутого:

Стилет на стилос він змінив,
Пронизливе, нестримне слово,

Писалось серцем на розрив,

Роз`ятрювало душу знову.Справжніми цінителями творчості поета виявилися користувачі бібліотеки-філії № 8 для юнацтва Олександрійської міської ЦБС. У рамках літературно-краєзнавчого бенефісу «Євген Маланюк – не поет, бо це ж до болю мало…» молоді поети літературного клубу «Джерельце» та учнівська молодь міста декламували вірші, переглянули відеосюжети про життя та творчість митця. Розповіді про кохання Є. Маланюка перепліталися з його інтимною лірикою, піснями, виступами молодих літераторів.

Підібрати ключі до розуміння ідейно-естетичних шукань і картин художнього світу видатного земляка намагалися бібліотекарі та користувачі бібліотеки-філії № 3 цієї ж системи під час поетичної години «Все чути. Всім палать. Єдиним болем бути…». Особливий акцент було зроблено на мотивах інтимної лірики, адже Є. Маланюк створював не тільки «залізні строфи». Любовна лірика поета вражає образністю та глибиною почуттів. У всіх творах відчувається неперевершений власний, оригінальний авторський стиль, небанальна образність, драматичне розгортання переживань ліричного героя.

Не залишили поза увагою ювілей поета-земляка фахівці Олександрійської районної ЦБС. У Добронадіївській сільській бібліотеці-філії було проведено усний журнал «На перехресті слова розіп`ятий…». Знайомлячись зі змістом його сторінок – «Ранні роки», «Доба визвольних змагань», «Чехословацький період», «Варшавський період», «Німецький період», «Американський період», «Творча спадщина», «Пам`ять», учасники заходу дізналися, як гостро Є. Маланюк відчував минуле і сучасні йому події. Поезія, що звучала у виконанні Аріни та Валерії Трикозенко, А. Шетилі, С. Якимчук, О. Єфімова, була живою, відкритою і чуттєвою.

Низка ювілейних заходів, організованих бібліотекарями м. Світловодська та Світловодського району також дала змогу численним шанувальникам поезії ознайомитися з багатогранним талантом геніального поета, по-новому зрозуміти художню цінність його творчої спадщини.

Літературна експедиція «Як перший пелюсток весни», що відбулася в ЦМБ Світловодської ЦБС, «повела» старшокласників у світ інтимної лірики Є. Маланюка. Бібліотекарі ознайомили школярів з історіями написання поетом деяких ліричних творів, що були народжені як першим любовним захопленням, так і справжнім коханням. Упродовж заходу звучали одні з найкращих поезій: «І завше сниться: липень, сад, кущі…», «Як перший пелюсток весни…», «Одна пісня» та ін. Почесним гостем заходу стала відома в м. Світловодську поетеса Л. Лаврик. Вона закликала старшокласників читати поезії Є. Маланюка та вивчати його багату й цікаву спадщину.

Неординарний захід «Поет абстрактів і контрастів Євген Маланюк» було проведено в бібліотеці-філії № 7 Світловодської міської ЦБС. Розглядалися основні теми творчості митця: боротьба за національне і соціальне відродження України, за її державність; біль з приводу втрачених політичних здобутків 1917–1920 рр. Молодь міста із задоволенням декламувала твори письменника, дискутувала та висловлювала власні міркування щодо актуальності його поезій. Хоч би які вірші лунали цього дня у стінах бібліотеки, у кожному рядку незримо була присутня Україна, рідний степовий край; звучала віра у відродження нації і держави.

У тісній співпраці з освітніми, культурними закладами відзначили ювілей Є. Маланюка бібліотеки Світловодського району. Районні бібліотека та будинок культури, ВТУ Світловодського МО «Просвіта» ім. Т. Шевченка організували конкурс декламаторів поезії Є. Маланюка «Як в нації вождя нема, тоді вожді її – поети». Бібліотекарі Золотарівської та Микільської сільських бібліотек спільно з педагогами Микільської ЗОШ провели поетичну мандрівку «Я закохавсь в гучних віках, я волю полюбив державну…». У Нагірнянській сільській бібліотеці пройшла виховна година «Мої роздуми над лірикою Є. Маланюка», підготовлена разом із Подорожнянською ЗОШ.

Чудову виставку малюнків «Євген Маланюк: далекий, проте свій», виконаних талановитими дітьми і молоддю, презентували в Павлівській сільській бібліотеці. На ній демонструвалися портрети митця, а також малюнки за його творами.

У Голованівському районі відбувся Тиждень поетичного читання: бібліотеки стали майданчиками проведення книжкових подорожей творчістю одного з найталановитіших українських поетів.

У Голованівській районній бібліотеці для дорослих ім. С. Шеврякова було проведено біографічну подорож «Євген Маланюк – цікаві факти», під час якої присутні змогли відчути атмосферу, що сприяла розвитку таланту поета, формуванню його внутрішнього світу , почути поезію митця.

Найголовнішою ідеєю, яка пронизує твори Є. Маланюка, була ідея української державності. Саме про це йшлося під час проведення в районній бібліотеці для дорослих читацько-глядацької конференції «Поет української державності», учасниками якої стали спеціалісти служби у справах сім` ї, дітей та молоді, працівники відділу освіти Голованівської РДА, школярі та працююча молодь підприємств та організацій селища. Учасники конференції читали вірші, висловлювали свої думки щодо них. Резонанс у читацькій аудиторії викликав виступ юриста І. Власюка, який поділився своїми враженнями від творів митця, висловив зауваження з приводу вірша «Знаю медом сонця, ой Ладо». Захід був емоційним, видовищним, адже всі охочі мали змогу читати особисто вибрані твори, обговорювати і висловлювати свої думки стосовно прочитаного. Все це сприяло вихованню в молоді патріотичних почуттів, любові до України, спонукало до читання і пізнання світу поезії.

Новгородківська центральна районна бібліотека, окрім проведених різноманітних заходів, підготувала інформаційний бюлетень «Поет своєї епохи», інформаційні листівки та буклет «Лауреати обласної премії ім. Є. Маланюка». Разом з юнаками і дівчатами бібліотекарі організували і провели голосні читання, під час яких звучали вірші письменника з різних носіїв інформації: книг, мобільних телефонів, періодичних видань. Слухачів вразили поезії: «Під чужим небом», «Вічне», «Думи», «Війна», «Земна Мадонна», «Шевченко», «В літаку», «Возмєздіє», «Вчора», «Рік 1942», «Романс», «Сни», «Сонет гніву і ганьби» та ін.

У міських, селищній, сільських книгозбірнях Новомиргородського району пройшли літературно-мистецькі свята, поетичні марафони, літературні портрети, поетичні калейдоскопи, календарі, відеопрезентації. Так, у Новомиргородській міській бібліотеці було проведено поетичний калейдоскоп «Поет своєї епохи», центральна районна бібліотека представила читачам бібліодайджест «Кривавих шляхів апостол», літературне досьє «Є. Маланюк: ідеал української готики», літературно-поетичний акорд «Як в нації вождів нема, тоді вожді її – поети…», відкритий перегляд літератури «Безсмертна спадщина Є. Маланюка», який був проведений під час поетичного марафону «Творча майстерня Є. Маланюка». Марафон став результатом продуктивного поєднання ідеї фахівців районної книгозбірні, досвіду вчителів-філологів навчальних закладів, творчості представників літературно-мистецького об`єднання «Вись» та щирого бажання учнівської молоді долучитися до свята. Марафон розпочали учні ЗОШ № 1, активно продовжила молодь ЗОШ № 3, також участь у ньому взяли школярі спецшколи-інтернату ІПК, Златопільської гімназії, читачі і бібліотекарі міської бібліотеки, працівники районного та міського будинків культури, фахівці аптечного закладу «Чесна аптека» та ін. Цей марафон переконав, що Є. Маланюк – поет сьогодення, як ніколи модний, актуальний. І якщо на початку заходу бібліотекарі переймалися питанням, чи буде «доросла» філософська лірика зрозуміла юнацтву, то вже в перші дні стало зрозуміло, що поезія учням до вподоби. Організатори марафону переконані, що атмосфера, дух маланюківського свята залишаться в пам`яті учасників надовго. А слова «Лицаря духу» стануть настановою для всіх українців:

…кожен оглянеться і зрозуміє,
Що ця хата, цей шлях, цей обрій –

це Мати-Земля,

Що Її ображати ніхто не сміє –

Ні каган, ні король, ні мешканець Кремля.

Особливим видався літературно-інформаційний дайджест «Євген Маланюк: шлях емігранта, творчість патріота», який підготували для своїх юних користувачів працівники бібліотеки для юнацтва Знам`янської міської ЦБС. До участі в заході бібліотекарі запросили місцевого письменника О. Архангельського, лауреата обласної літературної премії ім. Є. Маланюка (2013) у номінації «Поезія» за книгу віршів Є. Маланюка «Єдиним сном, єдиним болем…», в якій Олександр Дмитрович виступив укладачем і перекладачем. О Архангельський розповів про вищезгадане видання, що стало оригінальним проектом, спрямованим на поширення серед читацької аудиторії ідей і мистецького духу творів видатного культурного й політичного діяча другої хвилі української еміграції. Разом з поезіями Є. Маланюка О Архангельський представив свої переклади творів митця російською мовою.

У незвичному форматі було організовано деякі заходи в Кіровоградській міській ЦБС.

Динамічним і захопливим став поетичний батл «Нетлінний вогонь слова Євгена Маланюка, проведений бібліотекою-філією № 9. У його рамках кожен із учасників за дві хвилини мав змогу презентувати улюблений твір поета. Молодь неймовірно щиро та вдало показала своє бачення творчості ювіляра, мала можливість самовиразитися за допомогою віршованого слова, показати красу і співучість поезії Є. Маланюка. Найкращих читців обирали за гучністю оплесків глядачів.

Оригінальністю задуму відзначався поетичний етюд «Закрутило життя карусель», проведений бібліотекарями філії № 19. Присутні мали змогу послухати вірш Є. Маланюка «Один вечір» різними мовами – англійською, російською, німецькою та білоруською. Заходу передувала велика підготовча робота: до перекладу цієї поезії бібліотекарі залучили різних спеціалістів – науковців, викладачів.

Підтримали Тиждень поетичного читання і бібліотеки Маловисківського району. Для користувачів було проведено поетичний марафон «Мій ярий крик, мій біль тужавий…», літературну стежину «Творчість Євгена Маланюка – симфонія історії українського народу», голосні читання «Завжди – проти течій». На базі районної бібліотеки, спільно з районним координаційним центром національно-патріотичного виховання дітей та молоді організовано виставку творчих робіт учнів «Земна мадонна» за мотивами творчості письменника. На ній було представлено найкращі роботи, в яких відображено головні образи патріотичних поезій видатного майстра слова.

У рамках відзначення 120-ї річниці від дня народження Є. Маланюка Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва та інформаційний партнер ТО Обласне радіо «Скіфія-центр» Кіровоградської філії Національної телерадіокомпанії України реалізували літературно-краєзнавчий проект «Україна – муза болю, гніву, боротьби». Для слухачів обласного радіо було створено цикл радіопрограм, в яких розповідалося про особисті трагедії і творчі здобутки українця, змушеного весь час жити на чужині. У програмі «Це моя Україна» бібліотекарі радили слухачам для читання найкращі збірки творів письменника та книги дослідників його творчості, а саме: вищезгадагу збірку «Єдиним сном, єдиним болем…», книги Л. Куценка «Євген Маланюк: дорогами втрат і сподівань» та М. Слабошпицького «25 поетів української діаспори». В усіх випусках радіопрограм звучали поезії митця у виконанні найкращих юних декламаторів Кіровоградщини – учасників обласного Тижня поетичного читання «Мандри в пошуках України».

Заходи бібліотек Кіровоградщини, приурочені до ювілею Є. Маланюка – видатного сина України, сприяли патріотичному вихованню юнацтва і молоді, збільшенню їх інтересу до літератури, зокрема, до поезії. Адже творчість письменника є прикладом вірного служіння своїй Вітчизні, вона збагачує наш духовний світ, дає естетичну насолоду.

[object Object]
238 Переглядів
Вибрати мову сайту »