Дашко К. Війна за свідомість : відомий історик розвінчує російські міфи про Україну // Наше місто . – 2017. – 19 жовтня. – С. 2

ВІЙНА ЗА СВІДОМІСТЬ

ВІДОМИЙ історик розвінчує російські міфи про Україну

Міф є жанром, що містить велику (якщо не стовідсоткову) частку фантазії. Іноді міф є відгомоном давніх подій та стосунків. В інших випадках він конструюється штучно з метою видати його за правду та ошукати тих, хто в нього повірить.

Список російських міфів про Україну склав та об`єднав їх у свою чергову книгу «Війна за свідомість. Російські міфи про Україну та її минуле» історик Віктор Брехуненко. Презентація цього видання відбулася у рідних краях автора (Віктор Анатолійович родом з Долинської) – у Кропивницькій обласній бібліотеці для юнацтва імені Євгена Маланюка.

На думку історика, з часу втрати Україною державності і до сьогодні російські ідеологи намагалися довести вторинність українських культури, мови, історичного спадку. І задля цієї мети перекручували реальні факти та доповнювали їх вигадками. Так з`явилися міфи про «споконвіку російський» Крим, про «зрадника Мазепу». Про те, що голод 1933 року був однаковим на території всього СРСР, а не цілеспрямовано ограновувався сталінським режимом в Україні.

Автор зібрав ці легенди не заради констатації факту. Його книга – це своєрідне керівництво до розвінчування нав`язаних нашій свідомості моделей. Кожен аргумент опонентів Віктор Брехуненко руйнує цитатами і архівними документами. Особливо йому подобається «мазати їхнім же салом по їхніх же губах». Тобто спростовувати позиції російських пропагандистів висновками російських же авторів. У кінці книги наведено обширний список джерел, які використані у цьому науково-популярному виданні.

Віктор Брехуненко наголосив, що у дискусіях з тими співвітчизниками, які досі не збагнули колонізаторської політики Росії щодо України, слід використовувати такі тези, на які співрозмовники не матимуть що відповісти. Наприклад, в Одесі професор запитав представників єврейської громади, як вони можуть шанувати російську імператрицю Катерину Другу, якщо це вона придумала смугу осілості для євреїв, коли їм дозволялося селитися не в кожному місті і не на кожній вулиці. Спантеличені одесити нічого на це не могли сказати. А представникам духовенства, котрі стверджують, що українська мова не канонічна і не придатна для богослужіння, науковець ставить запитання: «Це може точно знати лише Бог. Він вам про це сказав? Яким чином: по телефону чи особисто?» І знову співбесіднику залишається лише руками розвести.

Київський гість вважає Марка Кропивницького видатною постаттю в українській історії, постаттю, проти авторитету котрої практично нема чого заперечити.

У планах автора «Війни за свідомість» спільно з польськими істориками зібрати міфи поляків про Україну і міфи українців про Польщу. І розібратися з ними з допомогою історичних документів та висновків кваліфікованих фахівців у галузі історії й політології.

Автор книги роздав автографи та відповів на запитання присутніх. Зокрема, аудиторія хотіла знати його думку про те, навіщо Росії були потрібна анексія Криму та втручання у конфлікт на Донбасі. Адже це приносить Росії як державі колосальні моральні та матеріальні втрати.

— Окупація території інших країн та військове втручання у їхні справи для Росії справа закономірна. Росія – це імперія, а імперія існує лише тоді, коли загарбує чужі землі. Навіть тоді, коли є велетенські внутрішні проблеми, – зауважив професор. – Війна з Україною в тій чи іншій формі триватиме, допоки Росія не розвалиться. Це станеться неминуче, адже всі імперії рано чи пізно гинуть. І станеться це несподівано. Я думаю, що ми з вами будемо свідками цього. Україна переможе. І я хотів би, аби наша держава не тільки акумулювала в собі кращі світові досягнення, а й сама їх продукувала. Була країною інноваційною, робила ставку на власні ресурси за прикладом територіально невеликих, але технологічно й культурно високорозвинутих країн на зразок Південної Кореї чи Японії.

Катерина ДАШКО

[object Object]
410 Переглядів
Вибрати мову сайту »