Таратута Н. Мистецтво в нашому житті //Бібліотечний форум: історія, теорія, практика. – 2017. – № 4. – 18-19

Мистецтво в нашому житті

У статті йдеться про вплив мистецтва на особистість, роль бібліотеки в естетичному вихованні молоді та про мистецькі заходи, що проводились працівниками Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва.

Духовний світ людини починається з її почуттів. Але, на жаль, сьогодні ми поспішаємо жити, «тонемо» у круговерті часто неважливих і не дуже потрібних справ. Немає часу зупинитися, роззирнутися навколо себе, побачити красу, що оточує, відчути її.

Духовно збагатитися, доторкнутися до прекрасного людина може завдяки творам мистецтва, їх споглядання дає людині можливість піднятися над повсякденністю…

Мистецтво – багатогранне поняття. Воно охоплює архітектуру, декоративно-ужиткове мистецтво, живопис, скульптуру, музику, хореографію, театр, кіно… Кожен вид мистецтва має свою мову, свої засоби впливу на людину.

Завдання бібліотеки для юнацтва сьогодні – згуртувати молодь, розвинути юні таланти, бібліотека – це інтелектуальний осередок, осередок культури та мистецтва.

Молода людина, яка прийшла до бібліотеки, має всі умови для того, щоб розкрити свій творчий потенціал: взяти участь у музичному концерті, організувати виставку робіт або ж презентувати власну поетичну збірку.

Важливим є те, щоб під час проведення мистецьких заходів знайомство з мистецтвом не перетворилося на формальність, а стало справжньою зустріччю з прекрасним. Покликання бібліотекаря – відкрити серце читача до сприйняття і розуміння краси природи, мистецтва, людини, навчити бачити й сприймати красу.

Проводячи бібліотечні заходи, маючи унікальні бібліотечні фонди, ми можемо розширити кругозір та вплинути на емоційну сферу молодої людини, ненав`язливо, непомітно формуючи її естетичні смаки. Працюючи з молоддю, бібліотекар повинен пам`ятати, що саме в юнацькому віці людина найбільш емоційно вразлива, готова сприймати та аналізувати нову інформацію. Знання, закладені в дитинстві та юності, у дорослому віці формують естетичні смаки та вподобання.

Свій внесок у розвиток творчих здібностей, виховання естетичних смаків особистості роблять працівники відділу мистецтв Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва, використовуючи традиційні форми роботи та шукаючи нові, руйнуючи стереотипи.

Наприклад, в рамках бібліотечного проекту нашої книгозбірні «Креативна середа» (тематичні комплексні заходи проводяться кожного місяця в середу, у вечірній час), був проведений «Музичний батл» – креативний концерт студентів Кіровоградського музичного училища, які звернулися до бібліотеки із пропозицією провести концерт. Бібліотекарі з радістю підтримали цю ідею, запропонувавши незвичний формат проведення заходу – батл.

Учасники розділилися на дві команди – «Класики» та «Сучасники». Кожна команда представляла свій стиль виконання, відстоювала обраний жанр, підкорювала слухачів харизмою. Глядачі були в захваті від прекрасних голосів студентів та чудового виконання музичних творів. До речі, репертуар студенти обирали самі. Учасники батлу тримали аудиторію весь час у напрузі, адже відбувалося справжнє музичне змагання.

Перед початком заходу кожен глядач отримав одну «бібліомонету», за допомогою якої він міг проголосувати за команду, що сподобалась. Глядацька аудиторія була різноманітна – студентів прийшла підтримати молодь, батьки з дітьми, люди похилого віку – усіх об`єднала музика.

Незважаючи на те, що молодь сьогодні надає перевагу сучасній музиці, за підсумками голосування глядачів перемогла команда «Класиків». А це говорить про те, що класична музика не втрачає популярності.

Знайомство з книгами про мистецтво, зразками його кращих творів, з життям і діяльністю видатних митців допомагає зрозуміти мову мистецтва.

Так, до Міжнародного дня танцю відділ мистецтв, спільно з відділом соціокультурної діяльності, провели danc-mix «Танцюють всі». Цей захід є частиною нового бібліотечного проекту з «Екрана в реальність» (усі заходи проводяться за форматом відомих телевізійних шоу-програм).

У фойє бібліотеки було облаштовано імпровізовану фотостудію і, звичайно ж, усі елементи, які використовувалися для її створення, були пов`язані з танцями: манекени, одягнені у сукні танцівниць східного та класичного танцю; зі стелі звисали CD-диски та старовинні платівки, витинанки танцюристів, стіну прикрашав силует прекрасної балерини, лунала музика.

Працівники відділу мистецтв провели інформаційну годину «Світ танцю», під час якої глядачі дізналися про різні види танцю, зокрема – віденський вальс, східні та сучасні танці, історію їх виникнення та розвитку.

Запрошені глядачі – учні старших класів ЗОШ №4 та НВК «Кіровоградський колегіум» – мали змогу не лише прослухати цікаву інформацію, зробити фото на згадку в інстальованій фотостудії, переглянути книжкову виставку «Танець – обличчя націй», а й взяти участь у майстер-класах від керівників провідних танцювальних шкіл міста Кропивницького. А саме – Юлії Плугатар (Школа східного танцю «Шакті»), Олени Гаврилової (Клуб спортивного бального танцю «Діамант») та Олександра Сірого (Школа танцю «Mix of Steps»).

Для участі у майстер-класах, глядачі, за бажанням, розподілились на три групи. Всі три майстер-класи проводились одночасно у приміщенні бібліотеки і тривали годину. Після їх закінчення викладачі та учасники вийшли на вулицю Дворцову (біля приміщення бібліотеки) та провели флеш-моб, під час якого кожна група представила свій вид танцю – віденський вальс, танець живота, брейк-данс, продемонструвавши те, чому вони навчилися за відведений час.

Сьогодні досить популярною стає арт-терапія – лікування душі засобами мистецтва (образотворчого, музичного, хореографічного чи сценічного). Вчені довели, що музика багатьох композиторів має лікувальні властивості, тому в бібліотеці проводяться заходи, на яких поряд із біографією композитора, ознайомленням із творчим шляхом, розповідається про вплив музики на особистість. Наприклад, під час мистецької години «Жива легенда епох: В. А. Моцарт» учасники дізналися про життєвий та творчий шлях відомого композитора, прослухали уривки його музичних творів, почули, як впливає на здоров`я та емоційний стан людини музика композитора: якщо слухати музичні твори кожного дня протягом 10 хвилин, підвищується увага людини, розвивається пам`ять, відступає головний біль.

Спостерігаючи прекрасне, людина не може залишатися байдужою, вона співпереживає. Під час проведення заходу «Музи видатних митців» бібліотекарі вирішили розповісти не лише про картини відомих художників, а й зосередитись на їх особистому житті, адже у кожного генія була своя Муза – жінка, завдяки якій на світ з`явилися шедеври світового мистецтва.

У заході «Музи видатних художників» ідеться про жінок, які зуміли надихнути своїх коханих на творчість, а саме – герцогиня Каетана Альба – кохана, муза і покровителька іспанського живописця Франсиско Гойя; Жанна Ебютерн – модель і муза італійського художника Амедео Модільяні; Жоржетта Бергер – дружина і головний критик бельгійського художника Рене Магрітта; Гала Далі – дружина, модель іспанського живописця Сальвадора Далі. Тема кохання – невмируща, скільки існує людство, видатні живописці присвячували цьому незбагненно високому почуттю хвилюючі художні твори.

Працівники бібліотеки знаходяться в постійному пошуку нових ідей для творчої реалізації та підтримують творчі задуми своїх користувачів, щоб разом із ними поринути у світ прекрасного, відкрити незбагненні глибини мистецтва.

Наталія Таратута,
завідувач відділу мистецтв
Кіровоградської обласної
бібліотеки для юнацтва

[object Object]
248 Переглядів
Вибрати мову сайту »