Борзенко Н. Роль бібліотек у формуванні екологічного світогляду та активної життєвої позиції молоді // Бібліотечна планета. – 2017. – № 2. – С.20-22

Н. Борзенко,
головний бібліотекар
Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва

РОЛЬ БІБЛІОТЕК У ФОРМУВАННІ ЕКОЛОГІЧНОГО СВІТОГЛЯДУ ТА АКТИВНОЇ ЖИТТЄВОЇ ПОЗИЦІЇ МОЛОДІ

Екологічна ситуація у світі чимдалі погіршується, тож проблема дбайливого ставлення до природи з кожним роком стає актуальнішою. Врятувати природу і людство можуть лише докорінні зміни в системі цінностей, що сповідує сучасне суспільство.

Екологічне просвітництво, питання захисту навколишнього середовища завжди перебувають у полі зору бібліотечних працівників, які спільно з екологами прагнуть виховувати в користувачів бережливе ставлення до природи. Пріоритетними ці питання є і для бібліотекарів Кіровоградщини.

Для з’ясування ставлення молодих людей до екології, визначення рівня їх екологічної грамотності та поінформованості про екологічні проблеми регіону, вироблення рекомендацій щодо покращення роботи книгозбірень області з екологічного виховання користувачів Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва у ІІ кварталі 2016 р. провела обласне соціологічне дослідження «Проблеми екології та роль бібліотек у формуванні екологічного світогляду молоді», в якому взяли участь понад 1,5 тис. осіб віком від 14 до 35 років. Результати вивчення показали, що молодь усвідомлює важливість екологічної проблеми для сучасної людини. Так багатьох опитуваних (85,4%) турбує екологічний стан місцевості, в якій вони проживають, а вирішення екологічних проблем, на їхню думку, є не менш важливим, ніж вирішення економічних і соціальних проблем (52,8%), більше третини респондентів (38,4%) вважають, що вирішення екологічних проблем сьогодні повинно бути серед пріоритетних завдань.

Аналіз анкет також показав, що молоді люди в цілому не задоволені станом навколишнього середовища, переважна більшість (71,7%) оцінюють його як забруднений. Вони називали велику кількість актуальних екологічних проблем місцевості, в якій проживають, але понад усе їх турбує забруднення повітря та питної води (30,8%), засміченість територій населених пунктів і збільшення кількості сміттєвих звалищ (22,8%), забруднення річок та інших водойм (20,19%).

Дослідження показало, що переважна більшість (99,4%) респондентів беруть участь у заходах з охорони довкілля та екологічної безпеки, зокрема, намагаються зменшити споживання енергії та води (21,0%), утилізують через відповідні пункти пластикові пляшки, мінімізують використання одноразового посуду (19,5%), застосовують енергозберігальні лампи (19,3%) тощо, купують екологічно чисті продукти та речі (13,2%), сортують сміття (12,2%), беруть участь в акціях і суботниках із прибирання територій (4,8%).

Для покращення сучасної екологічної ситуації, зменшення або вирішення екологічних проблем у своїй місцевості опитані (74%) запропонували проведення низки заходів, зокрема, із заохочення населення до очищення навколишнього середовища від сміття шляхом проведення різних природоохоронних акцій, постійних або періодичних суботників з благоустрою та прибирання територій, локальних акцій, приміром зі збору відпрацьованих батарейок і ламп, з озеленення територій. Крім того, молодь вважає за потрібне посилити контроль з боку органів державної влади, поліції та громадськості із запровадженням штрафних санкцій за викидання сміття в не відведених для цього місцях, за недотримання екологічних норм, вирубування зелених насаджень (10,8%); а також нагляд за станом сміттєзвалищ (8,1%).

На думку респондентів, насамперед необхідно вирішити питання систематичного прибирання територій у населених пунктах, відсутності контейнерів для сміття (або збільшення їх кількості), вчасного вивезення сміття з подальшою його утилізацією.

Більшість опитаних (65,8%) переконані, що формування екологічної культури є одним із головних напрямів виховання молоді. Серед заходів з підвищення екологічної грамотності в бібліотеках цікавими для молоді є перегляд книжкових виставок екологічної тематики (26,8%), екологічні акції (24,4%), екологічні тренінги, ековікторини (22,1%), консультації з фахівцями в галузі екології (14,4%), круглі столи за участю провідних екологів (11,5%).

Крім проведення обласного соціологічного дослідження щодо екологічних проблем, Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва організувала і кілька вебінарів. Наприклад, вебінар «Формування екологічного світогляду та активної життєвої позиції юнацтва та молоді в бібліотеках України» об’єднав понад 100 осіб. У його рамках працювали 20 майданчиків на базі бібліотек міст Добропілля, Білозерське Добропільського району (Донецька обл.), Новопскова (Луганська обл.), книгозбірень Кіровоградської області та м. Кропивницького.

До участі у заході було запрошено представників екологічної громадської організації «Флора» та громадської організації «Let’s Do It! Ukraine! 2016».

На вебінарі головним стало питання ролі бібліотек у формуванні екологічного світогляду та активної життєвої позиції юнацтва та молоді. Було проведено консультацію на тему «Інноваційні форми і методи популяризації екологічних знань в бібліотеках, які обслуговують юнацтво та молодь» й огляд книжкової виставки «Чорнобиль: від мирного атому до катастрофи» (до 30-х роковин Чорнобильської трагедії).

Корисним для бібліотекарів Кіровоградщини став досвід бібліотек інших областей. Так, О. Шуман, методист Добропільської централізованої бібліотечної системи Донецької області, познайомила учасників заходу з роботою щодо формування екологічної культури мешканців Добропілля, О. Ліфінцева, бібліотекар Новопсковської ЦРБ Луганської області, розповіла про виховання екологічного світогляду юнацтва та молоді шляхом проведення інтерактивних бібліотечних заходів, засідань екологічних клубів та екологічної акції «Збережи річку – посади вербичку».

Присутніх зацікавила доповідь Є. Ткаченко, обласного координатора проекту «Let’s Do It! Ukraine! 2016», про Всеукраїнську соціально-екологічну акцію «Зробимо Україну чистою разом!» з прибирання зелених зон та благоустрою територій. У виступі пролунала пропозиція долучитися до Всеукраїнського екологічного руху та до наймасштабнішого прибирання країни у своєму регіоні.

Л. Шестакова, голова екологічної громадської організації «Флора», розповіла про досвід втілення проектів, спрямованих на збереження чистого довкілля та поліпшення якості життя людей.

Традиційний «вільний мікрофон» дав можливість учасникам вебінару поспілкуватися, поставити запитання одне одному, висловити свої пропозиції та побажання.

Вебінар «Збережемо світ навколо себе: з досвіду роботи бібліотек Кіровоградщини», зібрав до спілкування працівників 17 книгозбірень області. Захід дав змогу учасникам ознайомитися з кращим досвідом роботи бібліотек Голованівського, Олександрівського, Онуфріївського районів та Світловодської МЦБС, які виховують у своїх молодих користувачів відповідальність за своє майбутнє та підвищують їхню екологічну культуру.

На розсуд присутніх було, зокрема, представлено досвід Цвітненської сільської бібліотеки в рамках цільової комплексної програми «Зона краси – зона турбот». Надзвичайно цікавою виявилася розповідь про реалізацію цією книгозбірнею бібліопроекту «Один день з життя екологічного містечка «Дивоград»».

Т. Головачова, директор Світловодської МЦБС, висвітила досвід роботи з формування екологічної культури юнацтва та молоді шляхом проведення серії тренінгів в бібліотеках системи на тему «Енергозбереження та енергоефективність». Їх було організованих для навчання юнаків і дівчат економії енергоресурсів, особистої відповідальності кожного за тепло і комфорт у своїх оселях, дбайливого ставлення до використання енергоресурсів та привернення уваги до енергонезалежності України.

Про проведений флешмоб «Сміттю – ні!» розповіла завідувач відділу обслуговування Голованівської РБ для дорослих ім. С. Шеврякова Л. Холостова.

Плідним і цікавим був онлайновий діалог «Спадщина Чорнобиля в XXI столітті» з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС. З міст Кропивницького та Новопскова, зокрема інженером-ядерником, оператором ЧАЕС П. Трапезніковим та головою Новопсковського районного товариства «Союз Чорнобиль» С. Супруненком. Молодь з обох міст виявила велику активність та звернулась до ліквідаторів з низкою запитань. Цей діалог допоміг поновити зв’язки між ліквідаторами аварії на ЧАЕС та зрозуміти подвиг чорнобильців, глибше поглянути на проблему залежності людини від стану навколишнього середовища та необхідності його збереження.

Використовуючи різні форми і методи бібліотечної роботи, бібліотекарі Кіровоградщини намагаються допомогти юнакам та дівчатам усвідомити себе частинкою Землі, спонукати їх до роздумів над екологічними проблемами, пробудити в них небайдуже ставлення до природи, долучити до читання літератури екологічної тематики. Бібліотечні фахівці впевнені, що саме творчий підхід до проведення просвітницьких заходів сприяє вихованню небайдужих молодих людей з активною позицією, підвищенню рівня їх екологічної культури.

[object Object]
1 399 Переглядів
Вибрати мову сайту »