Світло згаслої зірки

12 березня працівниками відділу мистецтв для учнів ЗОШ №4 було проведено мистецько-літературний вечір «Трагедія і тріумф Марії Башкирцевої».

Учні дізналися, що Марія Костянтинівна була не лише художницею, а й мала літературний хист – вела щоденник. Писала відверто, писала, знаючи, що потім його читатимуть. Зі сторінок щоденника з нами говорить жінка-художниця, яка прагнула щастя, свободи та творчості, мала для цього всі можливості, але… не мала часу.

Щоденник став справжньою сенсацією в літературному світі. Записи були видані вперше у Франції – щоправда, в скороченому вигляді. До того ж, як виявилося, з волі рідних художниці, до тексту були внесені зміни. Лише в середині 1980-х французькі дослідники почали підготовку повного, автентичного тексту.

«Щоденником» Марії Башкирцевої, перекладеним багатьма мовами, зачитуються мільйони читачів.

На жаль, сьогодні її картини – рідкість: більша частина з них, привезена матір’ю Марії після смерті доньки до України, була втрачена під час Другої світової війни. А ті, що вціліли, як шедеври світової культури, зберігаються в кращих художніх музеях та картинних галереях Франції, США, Німеччини, Данії, Італії, Сербії, Греції, Люксембурга.

В Україні є лише три картини майстрині, які зберігаються в музеях Харкова, Дніпра та Сум. Тим, хто хоче більш детально дізнатися про славетну полтавчанку, варто прочитати роман Михайла Слабошпицького «Марiя Башкирцева» та «Щоденник» Марії Башкирцевої. Книги знаходяться у відділі мистецтв.

20190312_172013
main13032019
0
259 Переглядів