День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні

22 червня відзначають День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні.

Початок війни між нацистською Німеччиною та Радянським Союзом ознаменував собою розгортання найбільш драматичного періоду Другої світової війни, передусім для України, яка зазнала величезних людських і матеріальних втрат: окупованою виявилася уся її територія, а виснажлива боротьба населення за фізичне виживання тривала більше ніж три роки.

Пропонуємо вашій увазі добірку літератури з фондів нашої бібліотеки, яка присвячена історії України в роки Другої світової війни.

Україна в другій Світовій війні : погляд з ХХІ століття : історичні нариси. Кн. 1-2 / автори : О. Лисенко, В. Стецкевич, А. Айсфельд  та інші ; голова редкол. В. А. Смолій. – К.: Наукова думка, 2011.

У виданні висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичних періодів історії України — періоду Другої світової війни.

На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з’ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.


Стяжкіна Олена

          Стигма окупації. Радянські жінки у самобаченні 1940-х років / Олена Стяжкіна; ред. О. Жмир. – К.: Дух і Літера, 2019. – 384 с. – (Сер. “Бібліотека спротиву, бібліотека надії”). – Імен. покажч.: с. 375-383.

«Стигма окупації: радянські жінки у самобаченні 1940-х років» – це книжка про війну та неспроможність людей осягнути окупаційний досвід як у момент його проживання, так й у перші роки після вигнання нацистів. Дослідження побудовано навколо історії трьох жінок та двох режимів, один з яких змушував своїх громадянок бути радянськими й героїчно загинути, а інший – нацистський – зректися й радянського, й людського. У книжці йдеться про розпач й виживання, про відмінності у розумінні та сприйнятті добра й зла, про пошуки й обрання стратегій життя та смерті, про тонкі й непевні грані між колаборацією та праведністю, спротивом та відстороненням, мародерством та підтримкою інших. Це також аналіз жіночого досвіду й травматичного й нестабільного процесу пошуку слів та механізмів самоописання у контекстах «подвигу», «зради», «ворогів», «героїв», що змінювались впродовж 1940-х років як внаслідок внутрішніх інтенцій дієвиць, так й під тиском усталених державних пропагандистських настанов щодо «правильної поведінки» радянських громадян під окупацією. Це історія формування державної політики стигматизації окупованих й самостигматизації людей, що вважали себе радянськими. Це історія нелінійності досвіду війни, викладена некодифікованою мовою самих жінок, одна з яких шукала для себе канонічної героїчної біографії, друга сміливо й відчайдушно боролася за виживання, а третя – рятувала інших без огляду на ризик покарання нацистською або радянською владою.


Пилипович Тарас

          Під чужими мундирами – українські серця. Участь українців у складі армії генерала Андерса в роки другої світової війни: монографія / Тарас Пилипович. – К. : Кондор, 2016. – 228 с.: іл. – Іменн. покажч.: с. 156-179; Географ. покажч.: с. 180-186.

У монографії на основі використання широкого кола джерел вперше комплексно проаналізовано участь українців у складі Армії генерала Андерса в період Другої світової війни. Доведено, що причини появи українців у складі польського військового формування – це участь українців у складі Війська Польського під час радянсько-польської війни 1939 р. і радянські репресії у період вересня 1939 – червня 1941 рр. проти українців серед польських громадян, що проживали на території Західної України та Західної Білорусі. У монографії осмислено український чинник у формуванні Армії генерала Андерса на території СРСР. Детально описано процес передислокації військового формування до місць бойових дій. Акцентовано на висвітленні характеру та конкретних виявів участі українців у ході бойових дій Армії генерала Андерса на території Італії в роки Другої світової війни.


Левітас Фелікс

          Друга світова війна: український вимір / Фелікс Левітас. – К.: Наш час, 2012. – 272 с.: фотоіл. – Бібліогр.: с. 271-272.

Книгу присвячено суперечливим сторінкам минулої війни. Спираючись на новітню українську, російську, англо-американську та німецьку історіографію, автор прагнув дати відповіді на найактуальніші питання Другої світової війни та розкрити роль і місце України в подіях 1939—1945 років. Основну увагу приділено питанням, які зумовлюють широкий науковий і пізнавальний інтерес у сучасному українському суспільстві: справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна як історичний феномен. Видання розраховане на викладачів і студентів ВНЗ, учителів і старшокласників, а також на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.


Лауер Венді

          Творення нацистської імперії та Голокост в Україні: пер. з англ. / Венді Лауер. – К.: Зовнішторгвидав України, 2010. – 365 с.

Український переклад класичної монографії з історії Голокосту на території окупованої України знайомить вітчизняного читача із історію розгортання нацистської політики винищення євреїв на матеріалах Житомирщини. Авторка описує та аналізує локальні події у широкому контексті нацистської політики та її еволюції, приділяє спеціальну увагу мікрорівневі імплементації політики винищення людей за расовою ознакою.


Кузнецов А. В.

          Бабий Яр: [роман-документ] / А. В. Кузнецов. – К.: Саммит-Книга, 2008. – 367 с.: фотоил.

«Бабин Яр» – це зодягнені в форму роману спогади киянина, колишнього безпосереднього свідка масових розстрілів та інших трагічних подій, що розгорталися в українській столиці під час окупації міста фашистськими військами. Вперше роман Анатолія Кузнєцова був опублікований ще в радянські роки, однак після того, як його автор емігрував з Союзу, книги автора були заборонені і вилучені з обігу. І лише після краху СРСР читачі змогли знову отримати доступ до цього свідченням очевидця, здатному неупереджено розповісти про те, що ж дійсно відбувалося в Бабиному Яру в 1941-1943 роки …


Друга світова. Непридумані історії: (не) наша, жива, інша / уклад. й передм. В. Кіпіані; ред. М. Бірченко. – Х.: Віват, 2018. – 303 с.: фото. – (Сер. Б-ка “Історичної правди”). Війна розділила родини, позбавила життів, скалічила долі… Знати і пам’ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з’являються нові деталі, спогади і свідчення. • Війна (не) наша – не тільки за Батьківщину, а й за інтереси кількох тоталітарних держав. • Війна наша – навіть через вісімдесят років. • Війна жива – ми пам’ятаємо. • Війна інша – різна для всіх, бо кожен бачить і розуміє по-своєму. Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про: • українців, які воювали в різних арміях; • життя депортованих; • долі вивезених на примусові роботи; • чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими. Одна війна – різні долі.


Друга світова війна в історичній пам’яті України: за матеріалами українського інституту національної пам’яті / упорядники: Л. Герасименко, Р. Пилявець. – К.; Ніжин: Видавець ПП Лисенко М., 2010. – 247 с.: фотоіл.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу. У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).


Гейстінгс Макс

          І розверзлося пекло… Світ у війні 1939-1945 років / Макс Гейстінгс; пер. з англ. Р. Клочка. – Х.: Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2019. – 752 с. – Бібліогр.: с. 744-748.

Цю працю назвали однією з найкращих документальних розвідок про Другу світову війну. Тут зібрано все: інтерв’ю, щоденники, листи, спогади й різноманітні особисті документи. Від Дюнкерка до Іодзіми, від Сталінграда до Гвадалканалу. Описи битв як на суходолі, так і на морі. Майстерно дібрані цитати, що оживляють події. Усі подробиці військових операцій та економіка країн-учасниць війни, логістика забезпечення армій, політичні портрети й замальовки у Французькому генеральному штабі, Білому домі чи Міністерстві у справах колоній. Твереза й реалістична картина епохальної та кривавої події ХХ століття без жодної романтизації й кабінетної героїки. Це справжній репортаж із пекла Другої світової війни.


Від Рейхстагу до Іводзіми. У полум’ї війни. Україна та українці у Другій світовій / під заг. ред. Я. Примаченко. – Х.: Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2017. – 352 с.: іл.

Книга «Від Рейхстагу до Іводзіми» хронологічно завершує 10-томну серію «Історія без цензури». Серія створена великим авторським колективом, кожний член якого має свою історичну спеціалізацію. Книжки написані простою зрозумілою мовою і розраховані на широку аудиторію. • Україна як частина СРСР та Закарпатська Україна у планах гітлерівської Німеччини та антигітлерівської коаліції • Евакуаційна тактика «випаленої землі» та окупаційний режим Німеччини • Радянське підпілля, партизанський рух та інше.


Війна і міф. Невідома друга світова 1939-1945 / за заг. ред. О. Зінченка, В. В’ятровича, М. Майорова. – Х.: Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2016. – 272 с.: іл.

Співробітники Українського інституту національної пам`яті досліджують документи тієї доби. Дізнайтеся правду, яку приховували від нас! Чи правда, що пакт Молотова–Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!


Беркгоф Карел

Жнива розпачу: життя і смерть в Україні під нацистською владою: пер. з англ. / Карел Беркгоф. – К.: Критика, 2011. – 455 с. – Покажчик: с.431-452.

Монографію голандського історика Карела Беркгофа присвячено дослідженню повсякденного життя та стратегій виживання під нацистською окупацією в 1941–1944 роках населення «найбільшої колонії нацистської Німеччини» – Райхскомісаріяту Україна, який охоплював чималу частину українських теренів. Будучи прихильником антропологічного підходу, автор наголошує саме «людську» історію, а не політичну чи інституційну, і територіяльну, а не національну чи етнічну, і тому не обмежується самими лише українцями, а приділяє належну увагу всім мешканцям краю, зокрема описує геноцид євреїв і ромів, становище росіян і «фольксдойчів», українсько-польський конфлікт на Волині тощо. Окремо зіставлено побут на селі та в місті, досліджено долю військовополонених, совєтський і націоналістичний партизанські рухи, феномен колаборації, перебіг примусових депортацій, культурне та релігійне життя. Особливо важливим є висвітлення штучного голоду в Києві, який автор порівнює з Голодомором 1932–1933 років, а також аналіз етнічних ідентичностей та політичних лояльностей і висновок про вплив совєтських репресивних практик на творення ментальности, що зумовила брак солідарности й опору окупантам в обставинах терору та масового нищення. Зіперта на дуже широкий масив архівних документів, публікацій і опитувань, монографія стала, на думку критиків, взірцево новаторською, проривною та найґрунтовнішою студією свого предмета. Вона стане в пригоді і фахівцям – історикам, соціологам, культурологам, політологам, і всім, хто цікавиться історією Другої світової війни та України в XX столітті.

2+
20 Переглядів