Українська писанка

Писанкарство – один із найдавніших видів народного малярства, відомий у багатьох країнах Європи й Азії. Це мистецтво художнього оформлення пташиних яєць. Воно було поширене серед українців, поляків, чехів, сербів, румунів, болгар та інших слов’янських народів. Писанка — символ України, пам’ять про рідну землю, рідний край, оберіг на цій землі. Писанка в Україні — це шедевр, мініатюрний символ живопису, в якому народ виявив свій мистецький геній, свою здатність до творчого осмислення, художнього узагальнення світу.

Традиція оздоблення звичайних курячих яєць сягає глибокої давнини. Фарбовані яйця з’явилися ще в часи язичництва як атрибут весняних культових обрядів. Їх пов’язували з пробудженням весняної землі та народженням нового життя. З прийняттям християнства наш народ не відмовився від цього звичаю. Але яйце стало уособлювати свято Воскресіння Господнього.

В різних місцевостях, забарвлені яйця мають різні назви, в залежності від їх виготовлення та оздоблення.

Докрашанок можна віднести фарбовані в один колір яйця, без узорів, а  також яйця, тоновані під дерево або мармур, апліковані листям.

До крапанок – великодні яйця, виготовлені за спеціальною технікою: спочатку яйце занурюють у фарбу одного кольору, потім гарячим воском наносять крапки (за допомогою церковної свічки), коли віск захолоне, яйце знов занурюють у фарбу іншого кольору; так повторюють декілька разів. По закінченні, яйце занурюють у гарячу воду для того, щоб віск розтопився і на останок протерають сухою серветкою. От і маємо крапанку.

Дряпанка— це пофарбоване в один колір яйце, на якому малюнок видряпаний металевим вістрям.

Великоднє яйце, розмальоване за допомогою пензля, має назву мальованка.

Писанка — це майстерно розписані великодні яйця. Саме у писанки найскладніша технологія розпису – це воскова техніка, яка використовується тільки під час створення писанок.

Саме про історію виникнення та техніку виготовлення  писанок йшла мова на заході «Українська писанка», що відбувся у відділі мистецтв. Крім того, бібліотекар відділу Борзенко Наталія провела майстер-клас по розпису писанок за допомогою воску. Кожен з учнів гімназії № 9 мав змогу власноруч виготовити писанку.


Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image...
[object Object]
242 Переглядів
Вибрати мову сайту »