БІБЛІОТЕКА ПЛЕКАЄ МАЙБУТНІХ ПИСЬМЕННИКІВ

Літературний клуб «Ліра» було засновано в обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка. За 24 роки свого існування з нього виросло не одне покоління талановитих літераторів нашого краю.

Створення клубу творчої молоді стало результатом проведення бібліотекою численних обласних конкурсів, серед яких конкурс «Кращий молодий читач року» проводився майже щорічно. За підсумками конкурсу бібліотекою за підтримки письменника та громадського діяча Віктора Погрібного у видавництві «Степ» було видано першу збірку творів обдарованої молоді Кіровоградщини «Брунька розкрилась учора», за активної підтримки поета Валерія Гончаренка створено молодіжний літературний клуб «Ліра».

Клуб об’єднує старшокласників, студентів, а також тих, хто вже закінчив навчання, але продовжує літературну діяльність та має бажання ділитися власними успіхами в літературі.

Приходять на зустрічі поети та прозаїки-початківці, а також ті, кого цікавить художнє слово. Літературний клуб «Ліра» – це завжди приємне і цікаве спілкування в колі однодумців, теплі бесіди за чашкою чаю. На засіданнях звучать літературні твори різноманітного спрямування та рівня, що свідчить про широкий кругозір авторів. Молоді обдарування пишуть про те, що бачать своїми очима, переживають власним серцем. Юнаки та дівчата в невимушеній атмосфері опановують літературний процес, діляться власним досвідом написання творів, отримують перші схвальні або ж критичні оцінки на власну прозу, або поезію від знаних митців.

На засіданнях клубу за двадцять чотири роки побувало чимало відомих письменників, знаних на теренах України. Зокрема, Василь Бондар, Олександр Косенко, Олена Надутенко, Антоніна Царук, Анатолій Загравенко, Володимир Шовкошитний, Ольга Полєвіна, Олена Горобець, Дмитро Танський, Микола Бутенко, Антоніна Корінь, Микола Голованов, Андрій Шульга, Анатолій Каретний, Андрій Фоменко, Іван Андрусяк, Ольга Мігель, Олександр Кердіваренко, Елеонора Бельськата ін.

Багато відомих сьогодні молодих письменників Кіровоградщини починали свій шлях до успіху в бібліотеці – у літературному клубі «Ліра». За підтримки бібліотеки виходили перші збірки прози та поезії юних дарувань, саме в бібліотеці відбувалися їхні презентації.

Наймолодшим членом молодіжного літературного клубу за весь час його існування став учень четвертого класу Дмитро Литвинюк (2012 р.). Його перша книжечка «Півник» отримала схвальні відгуки багатьох відомих авторів.

Творчим зростанням «Лірі» завдячує і Інна Рижик-Нежуріна, яка у 2005 р. стала наймолодшим членом Національної спілки письменників України. Не менш талановитим учасником клубу «Ліра» є Денис Бірзул. Його перша збірка «Якби у мене були крила» була презентована у бібліотеці. Назарій Назаров прийшов до «Ліри», коли навчався у педагогічному ліцеї Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. Володимира Винниченка. Від викладачів хлопець почув про літературний клуб, почав приходити на засідання і отримав шанс зростати як поет. Першою його книгою стала збірка поезій «Втеча до Вавилону». Молоді, але вже досить відомі поетеси Юлія Гладир та Оксана Буянова (Корнієнко) теж починали свій творчий шлях із «Ліри». Саме у бібліотеці відбулася презентація їх спільної збірки поезій «Тройзілля».

Символічно, що перші презентації книг відбувалися й у відомого нині місцевого письменника Василя Левицького. Василь – один із тих, хто чи не найдовше відвідує молодіжний літературний клуб «Ліра»: спочатку як автор-початківець, а згодом і як досвідчений письменник. На засіданнях він охоче допомагає порадами початківцям на літературній ниві.

У 2009 р. за сприяння бібліотеки та керівництва клубу «Ліра» вийшла збірка творів учасників клубу «Озвалась ліра водограєм». До неї увійшло майже півсотні творів тринадцяти молодих авторів.

Нині «Ліру» очолює Олександр Косенко, відомий український поет, член Національної спілки письменників України, лауреат багатьох літературних премій. Він навчає молоде покоління літераторів техніці написання віршів та прози, дає критичні зауваження щодо поліпшення літературних творів, радить прочитати твори, які допомагають в досягненні літературної майстерності та ділиться власним багатим досвідом. Олександр Іванович практично допомагає юним талантам зробити перші кроки на творчій ниві, сприяє публікації «лірівців» у всеукраїнських поетичних альманахах.

Учасники молодіжного клубу «Ліра» із задоволенням приходять на зустрічі з юнацтвом, які відбуваються у стінах бібліотеки. Такі творчі зустрічі проходили із Надією Гармазій, Василем Левицьким, Ольгою Мелешко. І хоча зустрічі літературного клубу «Ліра» традиційно проходять в обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка, його учасники виходять і на широкий загал. Наприклад, із перфомансами під час щорічного бібліотечного «Фестивалю молодіжної книги на вулиці Дворцовій», або ж із виконанням власних творів на Шевченківських читаннях в обласному краєзнавчому музеї та під час поїздок Україною із обласною організацією Національної спілки письменників України, або й просто під час літературних посиденьок на природі, бо головне, – це живе спілкування з однодумцями.

Наша бібліотека постійно проводить цікаві зустрічі з талановитими письменниками. Відбулася онлайн-зустріч із представниками «Клубу анонімних книголюбів» – молодіжного літературного об’єднання Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О. Гончара. Учасники літературного клубу «Ліра» дізналися багато нового про творчі активності та заходи, які відбуваються в Полтавській ОБЮ ім. О. Гончара: поетичні батли та музично-поетичні зустрічі, познайомилися з письменницею із Полтавщини Юлією Манойленко. Учасники «Клубу анонімних книголюбів», у свою чергу, познайомилися із нашою молоддю, а також відомими українськими письменниками, які завітали до бібліотеки: Сергієм Пантюком, Анатолієм Кичинським, Мирославом Лазаруком, Василем Бондарем, Соломією Зеленською, Оленою Надутенко та Елеонорою Бельською. Приємною несподіванкою онлайн-зустрічі став музичний виступ поета, композитора і співака Сергія Лазо із Тернополя.

Кiровоградська ОБЮ продовжує плекати майбутніх письменників: інформація про засідання клубу звучить на радіо, в телеефірі, поширюється на сайтах соціальних мереж; молодь залучається до різних літературних заходів міського, обласного та всеукраїнського рівнів; серед молоді поширюється інформація про різні конкурси, гранти; бібліотекарі дбайливо збирають твори та спільно з обласною організацією Національної спілки письменників України готують до друку другу збірку «лірівців».

Оксана Степаненко,
бібліотекарка відділу абонементу
Кіровоградської обласної бібліотеки
для юнацтва ім. Є. Маланюка


Степаненко О. Бібліотека плекає майбутніх письменників // Бібліосвіт: інформаційний вісник. – 2021. – № 1. – С. 27 – 30.

Літературний клуб «Ліра» було засновано в обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка. За 24 роки свого існування з нього виросло не одне покоління талановитих літераторів нашого краю. Читати далі…

0
[object Object]
25 Переглядів