«Наш край у плині часу» (сторінки літопису) в рамках бібліопроєкту «Краю мій, гордість моя»

Продовжуємо знайомити вас із краєзнавчими виданнями. Пропонуємо вашій увазі книгу: Петренко І.Д. Відібране життя. (Розкуркулення на Кіровоградщині). –Кіровоград, 2009. – 312 с.

Автор книги Іван Данилович Петренко (с. Бовтишка 1956 року) — історик-краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України, педагог, заслужений працівник культури України, Почесний краєзнавець України, Почесний краєзнавець Кіровоградщини. Двічі лауреат обласної краєзнавчої премії імені В. Ястребова та інших премій. Автор багатьох книг та публікацій з краєзнавства. Про одну з них ми сьогодні розповімо.

Книга Івана Петренка «Відібране життя (розкуркулення на Кіровоградщині)», яка розповідає про надзвичайно трагічний, складний і багатогранний процес в історії Кіровоградщини, відомий як розкуркулення, відтворює великі прогалини в історичній пам’яті, що стосуються періоду 1928-1933 років. Авторський колектив, який працював над виданням, провів неоціненну роботу, адже він відновив історичну справедливість, вивів на поверхню пласт історії, важливий для тих, чиї родини зазнали державного терору радянської доби.

На основі документів Державного архіву Кіровоградської області, частково документів Державного архіву Черкаської області, а також матеріалів колег-краєзнавців та розповідей свідків, автор показує який фізичний та моральний терор чинила комуністична влада проти селян Кіровоградщини напередодні колективізації та під час розкуркулення.

За часів СРСР тема розкуркулення всіляко приглушувалася й ретушувалася, а страх, посіяний під час масових репресій, був такий сильний, що навіть в родинах розкуркулених ця тема довгі десятиліття була під забороною більше, ніж Голодомор. Про нього балакали хоча б пошепки, але про розкуркулення – ніколи.

Історик-краєзнавець Іван Петренко у своїй роботі також дослідив, в яких умовах розкуркулених депортували у Сибір та до Архангельської області Росії, що із українськими селянами відбувалося у депортації; окремо фокусувався на дослідженні доль дітей до 6 років із родин розкуркулених, колективізації сільського господарства Кіровоградщини та розкуркулення сільського населення.

[object Object]
321 Переглядів
Вибрати мову сайту »