Нові надходження за січень (оновлено)

Шановні друзі!

Бібліотека отримала книжкові новинки від #українського інституту_книги. Вся подарована література є справжнім скарбом. Ми щиро і безмежно вдячні за подаровані  книги, бо впевнені – вони стануть важливою частинкою фонду нашої бібліотеки, допоможуть у забезпеченні освітнього процесу, відродженні культури та духовному зростанні і обов’язково знайдуть свого читача, адже найбільшою зброєю для бібліотек і бібліотекарів залишається книга. Усі книги непересічні, цікаві, яскраво ілюстровані та варті того, щоб їх прочитав кожен.


Береза Р. Духовна велич України / Р. Береза; ред. О. Волосевич. – Львів : Апріорі, 2023. – 440 с

У книзі в популярній формі подано біографічні дані, опис життєвого і творчого шляху найвидатніших митців України.

Письменники, співаки, артисти театру і кіно – усі вони власним життям і творчістю вагомо збагатили скарбницю як українського, так і світового мистецтва. Спираючись на цікаві біографічні факти, засобами художнього слова автор детально розкриває значущість кожної із постатей, імена яких навічно вписані в історію української і світової літератури та мистецтва.

Книжка зацікавить широке коло шанувальників українського мистецтва і буде корисною для культурологів, педагогів мистецької освіти, усіх, хто прагне збагатити свої знання у царині рідної культури.


Степовик Дмитро

Пресвята Діва Марія в українському мистецтві / Дмитро Степовик; ред. Т. Затуливітер. -Київ  : Пам’ятки України, 2023. -432 с: кол. іл. -(Серія “Бібліотека журналу “Пам’ятки України” Книга 157″). -Бібліогр.: с. 294-298. –ISBN 978-617-8259-01-3

Наприкінці Х століття розпочинається одна з найцікавіших і найоригінальніших мистецьких історій уславлення пресвятої Діви Марії (Маріології) у світовому мистецтві, яку дотепер, понад тисячу років творять українські автори.
Сакральне мистецтво – постійний предмет досліджень і публікацій професора Дмитра Степовика, який є журналістом за першою освітою й тричі доктором – мистецтвознавства, філософії та богословських наук, а також членом-кореспондентом Національної академії наук. Він визнаний чільний фахівець з іконотворчості, монументального малярства, станкової та книжкової графіки. Його нова книга – глибоко особистісний, почасти полемічний, аналіз розвитку української Маріології у контексті різноманітних впливів релігійних і мистецьких течій Сходу і Заходу.


Дорошенко Костянтин

За київським часом. Есе / Костянтин Дорошенко; ред. Р. Мельників. -Львів : Видавництво Аннети Антоненко, 2023. -512 с. -Бібліогр.: с. 491-508. -ISBN 978-617-553-029-0 Збірка есеїв мистецького критика, куратора та публіциста Костянтина Дорошенка є переосмисленням його доробку з 1995 року. В портретах знаних і маловідомих співвітчизників, рецензіях на культурні та суспільні події, полемічних висловлюваннях автор аналізує тенденції розвитку України як незалежної держави, її здобутки й помилки на цьому шляху. Тексти створюють певну драматургію, змушуючи читача міркувати про напрямок руху країни в новітньому часі, кристалізацію цінностей, на фронтирі захисту яких стоїть Україна сьогодні. Принциповою для Дорошенка є україноцентрична оптика, звідси назва збірки — «За київським часом». Видання розраховане на широке коло читачів, які цікавляться поглядом на українську історію та культуру, що базується на принципах відкритого суспільства та європейського єднання. Тексти насичені маловідомою інформацією про долі, події, персоналій, у доступній формі апелюють до провідних філософських і політологічних течій сучасності, створюють широке поле для рефлексії, стверджують розуміння суб’єктності України, її історичної приналежності до європейської цивілізації, чутливості до свободи й демократії.


Леопольд Ященко і його славетний хор “Гомін” – велична епоха відродження традицій національного співу : збірка спогадів і матеріалів / упоряд. : Л. Орел, А. Сєриков. -Київ : Міжнародний інститут українознавчих студій, 2023. -512 с. : фото. кол. –ISBN 978-617-8259-00-6

Леопольд Ященко (1928-2016) – Українець з великої літери, видатний культурний і громадський діяч, шістдесятник, музикознавець, фольклорист, композитор, засновник і багаторічний керівник етнографічного хору «Гомін», лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка.
За відшукування, збереження та популяризації творів традиційної пісенної культури України Леопольда Ященка звинувачували у «буржуазному націоналізмі», звільнили з посади старшого наукового співробітника Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії імені Максима Рильського АН УРСР, виключили зі Спілки композиторів України. Рятували українська народна пісня і хор «Гомін».


Диво над Дніпром. Історія Андріївської церкви крізь призму реставрації 2009-2020 рр. / ред. Н. Прибєга. -К. : Мистецтво, 2023. -224 с. : кол.іл, фото.кол. –ISBN 978-966-577-323-8

У книзі за авторством науковців Національного заповідника «Софія Київська» розповідається про особливості першої комплексної одинадцятирічної реставрації унікальної пам’ятки. Тематично видання висвітлює три етапи проведення реставраційних робіт протягом 2009–2020 років. Перший розповідає про укріплення Андріївського пагорба, другий розкриває зміст реставрації екстер’єру святині, а третій, відповідно, — її інтер’єру, іконостаса та іншого церковного облаштування. Завдяки архівним та друкованим матеріалам, а також натурним дослідженням стало можливим відтворення первісного архітектурного задуму Ф. Б. Растреллі, відновлення живописного почерку іконописців та напрацювань майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Відновлена перлина архітектури епохи бароко захоплює та дивує, долучає до відчуття краси й вічності.
Видання стане в пригоді архітекторам, історикам, реставраторам, мистецтвознавцям, а також усім, хто цікавиться історією Києва та минувшиною України.


Топська Неллі

Геній світла. Архип Куїнджі / Неллі Топська. -К. : ТОВ “КТБ”Альфа”, 2023. -64 с. : кол. іл. –ISBN 978-617-7904-14-3

Книга розповідає про видатного художника Архипа Куїнджі, життя якого було не менш дивовижним, ніж його полотна, що начебто світяться зсередини. Творець своєї долі, сам-один у творчості – ці слова саме про Куїнджі, справжнього генія світла. Найбільшу славу митцю принесли ліричні українські пейзажі, що й через століття не втратили своєї вражаючої притягальної сили.
Видання адресоване дітям середнього та старшого шкільного віку, а також усім, хто кохається у мистецтві.


Поліщук О. Українські науковці та винахідники : розповіді для дітей / О. Поліщук; іл. О. Черкун. -Харків : Основа, 2023. – 80 с. : кол. іл. Книжка містить 28 оповідань біографічного змісту про українців, які жили в період з XV до XXI століття. Обрані постаті не дуже відомі широкому загалу, окремі імена відновлені в науці та суспільстві лише за часів незалежної України. Усіх об’єднує одне: свого часу вони створили чи зробили щось абсолютно несподіване. Історії спонукають дітей бути освіченими українцями та українками, здобувати нові знання з різних наук та історії України, сприяють вибору професії. Матеріал викладено у формі живої розмови авторки з юним читачем.


Примаченко Марія

Строката доля : меморіальна збірка / Марія Примаченко; упоряд. : О. Старак-Повякель, А. Сєріков ; літ. ред. Т. Затуливітер. -Київ  : Пам’ятки України, 2023. -432 с. : кол. іл. –ISBN 978-617-8259–02-0

Життя й творчість Марії Примаченко (1909-1997) – строкатий вир сонячних і підземних барв, таїну яких розгадує кожне нове покоління
XX і наступних століть. Наївний стиль придався народній художниці не лише для малювання розцяцькованих рослин і звірів, а й для творення глибоких алегорій. Інколи яскрава дитинна маска твору приховує жаскі образи минулого: чорна мавпа анімалізує сталінські репресії, лісова птаха – матір-одиначку в повоєнні роки, а сумний розкрилений кінь – чекання коханої людини з війни.
Ця книга наближує і тернисту долю українського генія, і воєнну сучасність мистецького спадку та улюблених онуків Марії Примаченко, і перлини з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України, які публікуються вперше.
Видання розраховане на широке коло читачів.


Береза Роман

В акордах вічності і слави / Роман Береза; ред. О. Волосич. -Львів : Апріорі, 2023. -408 с. : іл. –ISBN 978-617-629-816-9

У книзі в популярній формі подано біографічні дані, зображення життєвого та творчого шляху плеяди відомих митців України. Композитори, диригенти, музиканти-виконавці та майстри хореографії – усі вони постануть перед читачем із збереженням історичних реалій їхнього життя, творчості та суспільно-громадської діяльності. Засобами художнього слова авторові вдалося зобразити кожну із постатей, як переконливу і значущу, чий внесок в національну культуру України став вагомим і яскравим. Книга зацікавить широке коло шанувальників українського мистецтва, а також стане корисною для культурологів та педагогів мистецької освіти, широкого загалу осіб, які прагнуть збагатити свої знання у царині рідної культури.


Пожоджук Дмитрук

Код нації : збірка есеїв про Гуцульщину / Дмитрук Пожоджук; упоряд. А. Сєріков; ред. Т. Затуливітер. -Київ: Пам’ятки України, 2023. -432 с. –ISBN 978-617-8259-013 Попри заяви лідера «Імперії зла», нації не бувають штучним утворенням. Історичне й культурне підґрунтя – це так званий геном, код нації. Україна вражає своїм вродженим різноманіттям і багатством. Жителі Слобожанщини й Волині різняться побутом, фольклором, проте мають спільні мислення, світогляд і систему цінностей. У цьому і є сутність нашого народу: незважаючи на відмінності, ми єдині – і тілом, і душею.


Венгринюк Христя

Ловці світла : історії українських художників / Христя Венгринюк; іл. Ю. Мархішуд ; Є. Завалій. -Чернівці : Книги-ХХІ, 2023. -40 с. : кол.іл. –ISBN 978-617-614-441-0 Видання для всієї родини, яке розповідає про життєвий шлях і творчість видатних українських митців: Іллі Рєпіна, Архипа Куїнджі, Миколи Пимоненка, Миколи Івасюка, Олександра Мурашка, Георгія Нарбута, Олександра Богомазова, Михайла Бойчука, Казимира Малевича, Катерини Білокур, Никифора Криницького,
Тетяни Яблонської, Алли Горської, Марії Примаченко, Олександра Ройтбурда, Івана Марчука, Анатолія Криволапа, — а також демонструє деякі їхні картини із вказівкою, в яких саме українських музеях ті зберігаються.
Книжка «Ловці світла: історії українських художників» занурює у світ мистецтва, знайомить із його течіями та виховує естетичне бачення. Сподіваємося, що вона стане світлим променем, який сяятиме й тішитиме око й душу читачів.


Кирилова Валентина

Балет. Перший пірует Стефанії / Валентина Кирилова; мал. У. Решетуха ; літ. ред. І. Михайленко. -К. : Моя книжкова полиця, 2023. -176 с. : кол. іл. –ISBN 978-617-7781-32-4

З чого починається балет? Які асоціації викликає? Як готуються балерини до вистав? Розгорнувши цю книжку, ти пірнаєш за лаштунки балетного мистецтва, щоб разом зі Стефою пройти шлях до першого піруету на сцені. Дізнатися, як обирати та готувати пуанти, як українка долучилася до створення пачки, які українські композитори стали творцями світових вистав. Стефанія напевно знає, що хоче стати примою театрів, а для цього потрібно стільки всього опанувати. Батмани, па-де-де, фуете, адажіо, пліє — це лише маленька частинка знань. То як, підіймаємо завісу?


Макаревич Мирослава

Хто тримає культурний фронт України / Мирослава Макаревич; ред. К. Вишневська. -Київ : ІРІО, 2023. -108 с. : фото. кол. –ISBN 978-617-7754-70-0

У книзі «Хто тримає культурний фронт України» зібрано 24 інтерв’ю з сучасними українськими культурними діячами, які продовжують працювати задля наближення нашої Перемоги.

– 24 есеї про непересічних українок і українців;
– 24 герої і героїні зі сфери культури;
– 24 правила життя від українських митців і мисткинь;
– 24 «живі» історії, створені на основі авторських інтерв’ю.
– 24 оригінальні фотоскетчі.


Імена України. 100 митців. ХХ століття / передм. С. Побожій. -Суми : Університетська книга, 2023. -244 с. : кол.іл. -Бібліогр.: с. 234-244. –ISBN 978-617-521-037-6

У книзі представлена творчість українських художників від часів Київської Русі до ХХІ ст., які залишили яскраву сторінку в історії українського образотворчого мистецтва. Ілюстрації дають уявлення про стилістику творів, їх тематичне і технічне розмаїття, а біографічні відомості розширюють наші знання про діяльність митців. Широка палітра висловлювань щодо творчості чи особистості художника показує неоднозначність їх сприйняття й інколи суперечить усталеній думці.
Адресована мистецтвознавцям, культурологам, історикам і всім, хто цікавиться історією образотворчого мистецтва.


Туягіна Наталія

Мирослав Вантух і ансамбль Вірського. Національна легенда українського танцю / Наталія Туягіна; ред. А. Долгая ; фото : О. Пшевлоцький, А. Боффтрук. -К. : ФОП Мазур Андрій Володимирович, 2023. -96 с. : фото. –ISBN 978-966-986-585-4 22 серпня 2021 року у рамках святкування 30-річчя Незалежності України, сім найвизначніших та всесвітньо визнаних українців отримали з рук Президента України високу нагороду – знак «Національна легенда України». Один з нагороджених – Мирослав Вантух, керівник одного з найвідоміших танцювальних ансамблів світу. Книга «Мирослав Вантух і ансамбль Вірського. Національна легенда українського танцю» дозволяє читачам зазирнути за лаштунки сцени та побачити титанічний труд на шляху до успіху.


Пустиннікова Ірина

Пінзель. Фантазія на тему біографії / Ірина Пустиннікова. -Харків : Бібколектор, 2023. -128 с: фото. кол. –ISBN 978-617-7013-49-4 Йоганн Георг Пінзель (? — осінь 1762) — найвидатніший скульптор епохи рококо на українських теренах. Більшість його художнього спадку знищено в радянські часи, та навіть те, що дійшло до нас, вражає. Зокрема, скульптури, що прикрашають найгарнішу українську ратушу в Бучачі на Тернопільщині та собор Святого Юра у Львові. Самобутній експресивний стиль Пінзеля набагато випередив розвиток тогочасного мистецтва та став світовою сенсацією у ХХ столітті. Тим часом біографія майстра — суцільна загадка. Невідомо, коли він народився і де саме, яким було його справжнє прізвище, і в кого він навчався ремесла, чому прибув у тогочасну Річ Посполиту. Навіть дата смерті — це припущення істориків та мистецтвознавців. Проте життя геніального митця невіддільне від його творінь. І ця книжка — спроба розповісти про нього, читаючи ним створене.


Шиманська А. 501 факт, який треба знати з … історії України / А. Шиманська; ред. М. Савка; іл. Я. Мозіль. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2023. – 256 с. : фото. -Бібліогр.: с. 252-255.

Історія України від мамонтів до сьогодення у 501 факті? Чому б і ні! Цікаві, важливі, часом кумедні, іноді трагічні, а найчастіше -доленосні: не всім цим фактам знайшлося місце у шкільних підручниках, але саме завдяки їм історія стає живою і динамічною. Яке українське місто згадує Гомер у своїй «Одіссеї»? Особистим знаком якого князя було зображення сучасного тризуба? Коли вперше в писемних пам’ятках згадано слово «Україна»? А хто з гетьманів був шанувальником кави? Відповіді на ці та інші питання знайдете на сторінках ілюстрованого довідника. Завдяки книжці «501 факт, який треба знати… з історії України» минуле стає ближчим, а сучасне – зрозумілішим.


Семенюк С. Визначні діячі українського походження : Державні та релігійні діячі, політики, військові / С. Семенюк; ред. О. Волосевич. – Львів : Література та мистецтво, 2023. – 792 с. – Бібліогр.: с. 779-790.

Ця книга має на меті категорично спростувати недолугий фейк російської та німецької історіографій про «нездатність української нації до процесів державотворення», а отже, й хронічну відсутність у неї політичної еліти. Особливістю цього дослідження є те, що воно стосується не лише теренів України, Росії та Білорусі. Адже українська діаспора була і до сьогодні, в більшості випадків, присутня в Польщі, Словаччині, Чехії, Угорщині, Австрії, Німеччині, Румунії та інших країнах, ґенезу якої ще ніхто ретельно не досліджував. Тому багато біографій у цій книзі викличуть не тільки зацікавлення, а й щире здивування в читачів. Книга стане в нагоді всім, хто цікавиться історією України.


Морозенко М. Наші звичаї і традиції / М. Морозенко; ред. К. Вишневська; худож. А. Банкулова. – Київ : ІРІО, 2023. – 208 с: кол. іл. -Бібліогр.: с. 206-207.

Українські традиції та звичаї вражають своєю різноманітністю, глибоким змістом та унікальністю. Час летить швидко, і ми втрачаємо зв’язок з нашим минулим. Багато сучасних українців не розуміють, що означають слова, такі як «сніп» і «стіг». А тим більше, як це виглядає. Дехто не знає, коли щедрують, а коли засівають. І що саме потрібно говорити людям, які приходять щедрувати чи колядувати. Саме тому у цій книзі ми розповідаємо про цікаві та яскраві українські святкові традиції.


Проща В/ Nominka. Українські імена світової історії / В. Проща; худож. Ю. Ганик. – Київ : Моя книжкова полиця, 2023. – 156 с. : кол. іл.

У цій книзі двадцять п’ять історій про відомих та не дуже людей, які увійшли у світову історію, щось винайшли, створили, були непересічними, ними захоплювалися повсюди. Вони були різними, але всі – українці! Можливо, ти не чув про кожного з них, але вони варті твоєї уваги. Хтось з них був знаним філософом, чи письменником, або мандрівником, а хтось малював дивовижні картини, винайшов революційний пристрій, отримав «Оскар», підкорив європейську сцену, проєктував чудові будівлі. «Nomina» з латини означає «імена», тож знаймо визначні імена наших земляків, котрих впізнають по всьому світу.


Мержиєвська В. Ізми. У світі ідеологій, філософій та релігій / В. Мержиєвська; ред. М. Александрович. – Київ  : Портал, 2023. – 200 с. – Алф. покажч.: с. 193-196. Як розрізнити патріотизм і націоналізм? Що спільного у нігілізму та буддизму? Чи можливо поєднати раціоналізм, емпіризм і сенсуалізм? Довкола нас стільки складних, часто незрозумілих понять. Ця книжка допоможе розібратися в розмаїтих «ізмах», щоб із новим знанням досліджувати світ і себе. Адже щоразу, коли людина осягає нове слово, ідею, світоглядну систему, – її світ більшає.

[object Object]
214 Переглядів
Вибрати мову сайту »