Їх імена закарбовані в назвах вулиць м. Кропивницького

Процеси декомунізації та деколонізації, що відбуваються на території Кропивницької міської територіальної громади, наблизилися до завершального етапу, а регулюється вони чотирма декомунізаційними законами та Законом України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Сьогодні для нас процеси декомунізації і деколонізації означають самозбереження нації. До 2019 року в Україні було перейменовано 987 населених пунктів, 25 районів та 52 тисячі топонімів, було демонтовано 2,5 тисячі комуністичних пам’ятників і пам’ятних знаків.

Цікавий факт: на знак солідарності з українцями у боротьбі проти російських окупантів у 14 країнах світу близько двох десятків вулиць і площ назвали на честь України. У шести з цих країн – Чехії, Литві, Латвії, Албанії, Норвегії й Канаді, «українські» назви дістали вулиці та площі, на яких розташовані дипломатичні установи рф. Тепер ці вулиці носять назви: «Українських героїв», «Вільної України» чи «Героїчного Маріуполя». І хоча, попередні назви не були радянськими чи комуністичними, їх перейменування свідчить, наскільки значущими можуть бути назви наших вулиць.

Нині на території Кропивницької міської територіальної громади 1075 об’єктів топоніміки – вулиць, провулків тощо: 924 — у Кропивницькому, 46 — у селищі Новому, 105 — у садових товариствах.

Нові топоніми мають сприяти збереженню неповторності міста, його історико-культурного середовища та унікальної аури, увічненню постатей видатних земляків, героїв російсько-української війни, зокрема кропивничан або захисників, чий подвиг пов’язаний із Кропивницьким, селищем Новим, удостоєних звання Герой України.

На мапі нашого міста з’явилися назви, пов’язані з географічним розташуванням, назвами країн та їх столиць, з історією України, історичними подіями, боротьбою за незалежність України .Серед нових назв цього переліку – вулиця на честь Леся Курбаса, українського режисера, представника розстріляного Відродження. Вулиця Героїв-земляків, на честь полеглих кропивничан, новенців, які загинули в російсько-українській війні. Назви на честь художників Михайла Надєждіна та Сергія Шаповалова, що творили у Кропивницькому; є провулок Баштанський, на честь міста Баштанки Миколаївської області, його жителів, які розбили ворожу техніку та зупинили наступ на центр України, на Кіровоградщину, у березні 2022 року. Значно збільшилася кількість назв на честь видатних жінок нашого краю.

Щоб познайомити учнів регіонального центру професійної освіти ім. О.С. Єгорова, у рамках бібліопроєкту «РідноКрай», в бібліотеці відбулася зустріч з кандидаткою філологічних наук, професоркою Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка Ковтюх Світланою Леонідівною на тему «Імена закарбовані в назвах вулиць нашого міста». Метою заходу було: підвищити обізнаність учнів щодо власної історії та власних імен в назвах вулиць; привернути увагу молоді до назв вулиць як продукту політики пам’яті, а не тільки інструменту орієнтації на місцевості.

Вона розповіла про вулиці нашого міста, які носять імена українців, що попри страждання, репресії, війни, русифікацію та страти показали і продовжують показувати нам переможний шлях до вільної та незалежної України. Через історії конкретних людей учні дізналися про різні історичні періоди та зв’язки між ними у просторі та часі: від України у складі імперій до сьогодення. Важливо, щоб молодь чітко розуміла, хто вони, наші герої. Назви вулиць розповідають нашу історію, відкриватимуть забуті і замовчувані імена цвіту нашої нації. Поки українські військові у важких кровопролитних боях виборюють кожний метр нашої землі, ми не маємо права залишати принесені окупантами назви.

Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image...
[object Object]
174 Переглядів
Вибрати мову сайту »