День інформації

Тої слави козацької повік не забудем

Тарас Шевченко

14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці.

З давніх-давен Богородиця є покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань. Запорожці мали на Січі церкву на честь Покрова Пресвятої Богородиці, з її іконою. Окрім того, споконвіку на свято Покрови Пресвятої Богородиці в Україні відбувалася Велика рада, яка обирала гетьмана та визначала, як козацтву жити далі.

Історія зберігає багато свідчень того, як вищою волею Пресвята Богородиця боронила наш народ, наше козацьке військо, надавала воїнам сил у боротьбі з ворогом. Саме тому в Україні свято отримало другу назву – Козацька Покрова і відзначається як День українського козацтва.

У незалежній Україні це свято встановлено «…враховуючи історичне значення і заслуги Українського козацтва у ствердженні української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення…» згідно з Указом Президента України «Про День Українського козацтва» від 7 серпня 1999 року. Але неофіційно воно святкується вже декілька століть.

Ідея козацтва щільно переплелася з історією українського народу. І сьогодні козак – це не той, хто одягнений у шаровари. Козак, це перш за все, воїн за духом, але воюватиме він тільки за одну річ – свободу. Тож нехай прагнення волі та незалежності і надалі буде неодмінною рисою українців.

І саме сьогодні, 14 жовтня, вперше офіційно відзначають День захисника України.

Відповідний указ опублікований на офіційному сайті Глави держави.

«З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості постановляю установити в Україні свято – День захисника України, яке відзначати щорічно 14 жовтня», – йдеться в указі Президента Петра Порошенка.

Саме цього дня в обласній бібліотеці для юнацтва імені О. Бойченка пройшов День інформації на тему «Козацька слава не забута».

Відвідувачі мали змогу ознайомитися з історією козацтва, його традиціями завдяки книжковим виставкам: «Гетьмани України: легенди, міфи, біографії», «Час згадати нашу славу, брате», «Козацтво у мистецтві» та «Ідучи в майбутнє, пам’ятай про минуле». Інформацію про весь масив документів за темою «Козацтво України» користувачі могли отримати, звернувшись до каталогів та картотек бібліотеки та проконсультувавшись у чергового бібліографа.

Кіровоградщина була помітним осередком формування і розвитку українського козацтва, тереном їх славних перемог, місцем розселення найдавніших козацьких зимівників, перших козацьких слобід поміж Гетьманщиною і Диким полем. Про це свідчать пам’ятки археології, усні, топонімічні та етнографічні джерела, архівні документи, праці українських і зарубіжних істориків, розвідки місцевих краєзнавців.

Під час краєзнавчої зустрічі «Наше коріння проросло з козацтва» учні ВПУ № 9 дізналися, що козацтву належить особливе місце в історії України та в історичній пам’яті українського народу. Саме козацтво було тією силою, яка активно впливала на історію України XVII – XVIII ст.

Екскурсовод І категорії обласного краєзнавчого музею Шульга Михайло Валерійович розповів про заселення нашого краю козаками, їхні традиції та походження назв козацьких зимівників. Він запропонував присутнім переглянути слайд-екскурсію залами краєзнавчого музею.

У відділі сприяння технічній творчості молоді проведений мультимедійний журнал «Музей козацької страви: кулінарні традиції ХVІ століття», під час якого учні ЗОШ № 14 дізналися про традиції козаків та їх кулінарні уподобання. Особливо сподобалась учасникам заходу гра «звари кашу», під час якої молодь із зав’язаними очима мала вгадати різні види круп. Цікаво, що хлопці виявилися більш здогадливими «кашоварами» ніж дівчата.


Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image... Loading image...
[object Object]
414 Переглядів
Вибрати мову сайту »