19 і 20 січня працівниками відділу популяризації книги для учнів гімназії №9, ЗОШ №4 проведено урок історії «Де немає свободи, там немає Вітчизни», який присвячено відродженню України, соборності нашої держави, подіям під Крутами та воїнам, які захищають єдність і волю Батьківщини сьогодні.
Перед учасниками промайнули сторінки історії України, етапи боротьби українського народу за незалежність. Обговорюючи ці події, учні зрозуміли, що прагнення українців жити в своїй державі, бути самостійними, воз’єднати Східну і Західну Україну визрівало віками страждань і поневірянь та дійшло до ХХ століття. Для українського народу, який століттями був позбавлений власної державності, розірваний на частини між сусідніми країнами, проблема соборності завжди була актуальною.
Слово «соборність» включає в себе єдність і згуртованість. У науковому й політичному лексиконі воно з’явилося порівняно недавно. Це загальна ознака будь-якої нації. Соборність означає об’єднання в одне державне ціле усіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території, духовну згуртованість усього населення країни, єдність усіх її громадян, незалежно від їхньої національності.
Під час заходу школярі до кожної літери поняття «соборність» підбирали слова, які в них асоціюються з ним.
Цікавими були кадри документальної хроніки, яка зображувала подію проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР у місті Києві на Софійській площі 22 січня 1919 року. Той день увійшов в історію як День Соборності України.
Зворушливо звучали вірші про день Злуки, які прочитали учні.
Ще однією трагічною подією січня є бій під Крутами, який відбувся 29 січня 1918р. Учасники говорили, що розповідаючи про цю подію, вшановуємо пам’ять молодих героїв, які 1918 року полягли біля залізничної станції Крути, захищаючи Українську Народну Республіку від більшовицьких загонів.
І знову перед школярами постають епізоди історичних подій, коли триста українських юнаків-добровольців виступили на захист Української Народної Республіки. На засніженому чернігівському полі вони прийняли нерівний бій із майже п’ятитисячною армією більшовиків. Основу українських добровольців складали переважно студенти Київського університету, Київського політехнічного інституту та учні старших класів Київських гімназій.
Їхній подвиг навічно ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічного прагнення до волі та справедливості.
Для більш детального ознайомлення з даним періодом в історії нашої держави було оформлено книжкову виставку «Українці, єднаймось».
І сьогодні наша країна обирає волю. Мужні воїни захищають українську державність, єдність, свободу.