Війна не має забуття

Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. У війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися на 2/3 існуючих на той момент держав. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн. солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 млн. осіб.

Україна понесла надзвичайні втрати внаслідок війни. Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 млн. військових і підпільників, понад 5 млн. цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 млн. жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, значна частина з яких не повернулася. Загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8-10 млн. осіб. Матеріальні збитки становили 285 млрд. тогочасних рублів. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 28 тис. сіл, 5,6 тис. мостів, 300 тис. господарств.

Виконуючи Указ Президента України «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» та Закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» Україна розпочала в цьому році нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

Віддаючи шану загиблим та вшановуючи ветеранів та учасників Другої світової війни в бібліотеці 5 травня проведено день інформації на тему: «Війна не має забуття», під час якого відбулися різноманітні заходи, присвячені цим скорботним подіям.

На сайті бібліотеки створено віртуальну виставку «Велика війна 1941-1945. Кіровоградський вимір» на якій представлено нові видання, що висвітлюють трагічні сторінки, пов’язані з Другою світовою війною. Видання містять унікальні архівні документи, рідкісні фотографії та щемливі спогади про пережите.

Також сторінка сайту бібліотеки «Кіровоградщина в роки Другої світової війни» поповнилася новими матеріалами про учасників війни на Кіровоградщині: Героя Радянського Союзу Галушкіна В. М., учасників бойових дій Горячова І. М., Пашка А. Є., учасника руху опору Фоменка М. Ф. та ін., а також представлено матеріали ( на основі архівних документів) про нацистський окупаційний режим на Кіровоградщині часів Другої світової війни: це і спогади в’язня концтабору Бухенвальд Тадеуша Я. П., і розповідь про табір для військовополонених, що називався шталаг 305-(Stalag 305-Kirowograd), що був одним із найстрашніших у створеній гітлерівцями системі знищення людей.

До цих скорботних подій в бібліотеці оформлено фотовиставку «Миті війни – родинна пам’ять жива», книжкові виставки та викладки літератури про війну: «Зі святою вірою в Перемогу», «Війна далека… Але пам’ять з нами», «Шляхами фронтової пісні», на якій представлені не лише пісні, створені у роки Другої світової війни, а й ті, які з’явилися у передвоєнний час або ж одразу по війні.

На виставках представлені матеріали, які дадуть змогу переосмислити події Другої світової війни, зазирнути в минуле і сучасне, об’єднане великою пошаною до тих, хто пережив те лихоліття та сам творив історію – солдатів-визволителів, учасників підпілля та партизанського руху, дітей війни.

Працівниками бібліотеки в цей день проведено ряд заходів. Так, відділом мистецтв спільно із Державним архівом Кіровоградської області було проведено урок пам’яті «Подвигу воїна присвячується» (до 70-ої річниці від Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні) для студентів медичного коледжу ім. Є. Й. Мухіна.

Гончарова Тетяна Вікторівна, начальник відділу археографії та використання документів Державного архіву Кіровоградської області, на заході розповідала про роботу архіву щодо збору, систематизації документів часів Другої світової війни. Також Тетяна Вікторівна зачитала спогади двох ветеранів про пережиті ними страшні роки війни та презентувала виставку документів «Війна і перемога українського народу».

Бібліотекарі відділу популяризації книги для учнів Комунального закладу «Навчально-виховне об’єднання ліцей-школа-дошкільний навчальний заклад «Вікторія-П»» провели вечір пам’яті «70 років: Перемога в серцях поколінь».

Учасники заходу ще раз переглянули сторінку історії, яка кров’ю пломеніє й через 70 років, сторінку, яка стала доленосною для нашого народу. Вони душею доторкнулися до великого подвигу і осягнули, чому нацизм, який поставив на коліна країни Європи, спіткнувся на нашій землі та був вщент розбитий.

Символом святкування перемоги у Другій світовій війні є квітка маку. Цей символ пам’яті жертв війни вперше використано в Україні минулого року на заходах, приурочених до роковин завершення Другої світової війни.

Під час заходів, що пройшли цього дня у бібліотеці, молодь мала змогу доторкнутися до трагічних та складних сторінок історії українського народу, ще раз згадати про тих, хто боровся з нацизмом, про солідарність та бойове братерство усіх Об’єднаних Націй, вклонитися всім, хто завойовував перемогу та відстоює свободу країни сьогодні.


0
82 Переглядів