22 червня 1941 року з нападом гітлерівської Німеччини на Радянський Союз розпочалася війна, у ході якої Кіровоградщина опинилася в епіцентрі найзапекліших боїв улітку 1941 року та у 1943-1944 рр. З 23 червня в області розпочалася мобілізація військовозобов’язаних 1905-1918 років народження. Протягом першого тижня війни до райвійськкоматів області надійшло 1654 заяви від добровольців, а до кінця липня добровольцями зголосилися близько 3 тис. чол.
Формувалися загони народного ополчення, до яких вступило 66281 чол., з них у Кіровограді 1 600 бійців, у першу чергу – робітники із заводу «Червона зірка».
Для боротьби з ворожими парашутними десантами і диверсантами створювалися винищувальні загони, до яких записалося 66281 чол. Газета «Радянська Україна» 6 липня 1941 року відзначала, що такими загонами з 5 областей України, у тому числі з Кіровоградської, знешкоджено 98 гітлерівських шпигунів і диверсантів, а також захоплено у полон льотчиків із складу екіпажів підбитих ворожих літаків.
Через 37 днів після початку війни гітлерівські війська підійшли до адміністративних меж тодішньої Кіровоградщини. Колони танків і мотопіхоти ворога розрізали область навпіл з півночі на південь, прокладаючи собі шлях до індустріальних районів нижнього Дніпра та Донбасу. Жорстоким авіаційним бомбардуванням піддавалися залізничні станції Знам’янка, Помічна, Новоукраїнка, Кіровоград, Користівка. Гинули люди та цінні вантажі. 29 липня 1941 р. німецько-угорські війська зайняли Гайворон, 30 липня йшли бої за Новоархангельськ, який кілька разів переходив з рук в руки.
Особливо запеклі бої відбувалися з 1 по 7 серпня у лісовому масиві Зелена Брама біля с. Підвисоке Новоархангельського району, де в оточення потрапили і були розгромлені 6-та і 12-та радянські армії генералів Музиченка І. М. і Понєдєліна П. Г. Їх учасником був письменник Євген Долматовський, який згодом описав ті трагічні події у книзі “Зеленая брама”.
За німецькими даними, у полон потрапило понад 103 тисячі бійців та командирів, яким судилося пройти через пекло таборів смерті, де більшість загинули від поранень, хвороб та виснаження. На полях боїв залишилися убитими близько 20 тис. воїнів Червоної армії. До цього часу пошукові загони знаходять останки воїнів, більшість яких так і залишаються невідомими. Внаслідок оточення і загибелі двох радянських армій територія Кіровоградщини виявилася абсолютно незахищеною від танкових та механізованих з’єднань ворога, які відчули опір лише у районі Новоукраїнки і Помічної, де відважно билися воїни з 237-го полку НКВС, курсанти Одеського піхотного училища та під Кіровоградом.
Історик німецької 14-ї танкової дивізії зазначав: «При слабому опорі ворога дивізія з успіхом пройшла через Звенигородку, Шполу (31 липня), Новомиргород (1 серпня), а 4 серпня йшов бій за Кіровоград, який також був взятий 5 серпня».
Всього на добу затримали ворога під Кіровоградом воїни з 79-го Ізмаїльського прикордонного загону під командуванням підполковника Грачова С. Г. та кіровоградські ополченці.
До 8 серпня 1941 року територія Кіровоградщини була повністю окупована фашистами.
Таким чином, на початку війни Кіровоградщина була у центрі оборонних боїв, у ході яких кувалася майбутня перемога над ворогом. Як писав Є. Долматовський, «спочатку була Зелена Брама, а вже потім – Бранденбурзькі ворота у Берліні».
Кіровоградщина. Історія. Традиції. Сучасність. / За загальною редакцією О. В. Чуднова. — Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2008. — 640 с: іл. Книга «Кіровоградщина. Історія. Традиції. Сучасність» створена авторським колективом, що не тільки фахово вивчав, описував різні аспекти життя Центральної України як окремого регіону держави Україна, а й відтворив власний досвід участі в економіко-політичних і культурних подіях минулого століття. Пам’ятаючи заповіт Тацита — пиши про минуле без ненависті та любові, дослідники об’єктивно й емоційно виважено розповідають про світлі і трагічні часи, про долі різних людей, про їхню творчу працю на нашій святій Землі. Сторінки ці — для всіх, хто прагне кращого майбутнього для себе і дітей своїх, бо чесна пам’ять про минуле є запорукою такого буття.
Кіровоградщина. Історія рідного крою [Текст]: навч. посіб.: [для загально-освіт. навч. закл. Кіровогр. обл..]; /за ред.: І. А. Козир. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2012. – 304 с. : іл. Навчальний посібник є першим регіональним виданням, яке висвітлює історію нинішньої Кіровоградської області від найдавніших часів до проголошення незалежності України. Виклад матеріалу ґрунтується на новітніх наукових дослідженнях. Залучені документальні матеріали з фондів архівів та музеїв. Текст супроводжується ілюстраціями, мапами, схемами, фото. Методичний апарат містить завдання і запитання для самоперевірки, творчі завдання, різноманітні додатки, рекомендовану літературу для поглибленого вивчення окремих питань. Навчальний матеріал посібника сприятиме формуванню в учнів почуття гордості за свою малу батьківщину, усвідомлення того, що історія сучасної Кіровоградщини є частиною загальноукраїнської та європейської історії.
Велика війна 1941-1945. Кіровоградський вимір: Альбом / В. Даценко, І. Петренко, Ф. Шепель, В. Шурапов, Ю. Лісниченко, Ю. Тютюшкін, О. Чуднов; під заг. ред. О. Чуднова. — Кіровоград : Імекс-ДТД, 2014. — 144 с. Текст укр., рос. Книга ґрунтовно і виважено висвітлює трагічні сторінки в історії Кіровограда, пов’язані з Великою Вітчизняною війною. Видання містить унікальні архівні документи, рідкісні фотографії та щемливі спогади про пережите. Минуле й сучасне об’єднані великою пошаною до тих, хто пережив те лихоліття та сам творив історію, — солдатів-визволителів, учасників підпілля та партизанського руху, дітей війни.
Даценко В. В. Щоб пам’ятали. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1945) : історико-публіцистичний нарис. — 2-е видання, виправлене та доповнене. — Кіровоград: ТОВ «Імекс-ЛТД», 2010. — 304 с. Книга Василя Даценка неупереджено, ґрунтовно, виважено і доступно розповідає про трагічні події Великої Вітчизняної війни на Кіровоградщині. Унікальні фотографії та документи з державних архівів, а в більшій частині — із приватних зібрань, подаються друком на цих сторінках уперше і вельми яскраво свідчать — минуле й сьогодення єднає ПАМ’ЯТЬ кожного з ЖИВИХ саме в ті хвилини, коли ми уважні до облич та імен тих, хто ЖИВ до НАС і був справжнім патріотом своєї землі. Для викладачів, студентів, істориків, краєзнавців, усіх, кого цікавить історія Центральної України в бурхливому XX столітті.
Актуальні аспекти дослідження історії краю (1920-1945 рр.) та використання краєзнавчих матеріалів у навчально-виховному процесі. Матеріали обласної історико-краєзнавчої конференції (22-23 вересня 2005 р.). – Кіровоград: Видавництво КОІППО імені Василя Сухомлинського, 2006. – 80 с. Збірник містить матеріали обласної науково-методичної історико-краєзнавчої конференції “Актуальні аспекти дослідження історії краю (1920-1945 рр.) та використання краєзнавчих матеріалів у навчально-виховному процесі», що відбулась у вересні 2005 року. До видання увійшли тези історичних розвідок ряду дослідників нашого краю та творчих доробків педагогів, присвячені питанням використання краєзнавчих матеріалів у навчанні та вихованні учнівської молоді. Книга розрахована на широке коло читачів: педагогів, науковців, студентів, учнів, краєзнавців – всіх, хто цікавиться і береже історико-культурну спадщину краю. Фото на обкладинці з колекції Ю. Тютюшкіна.
Даценко В. Зеленая брама: возвращение к легенде. – Кировоград: Имэкс-ЛТД, 2013. – 460 с. Книга Василия Даценка по сути своей является продолжением известной книги Евгения Долматовского, которую поэт назвал «документальной легендой о первых днях Великой Отечественной войны». Стремясь понять истоки и следствия трагедии, произошедшей на клочке украинской земли с поэтическим названием «Зеленая Брама», используя ранее недоступные архивные материалы, собранные в разных уголках бывшего СССР воспоминания ветеранов 6-й и 12-й советских армий, письма их родственников, результаты поисковой деятельности, автор возвращается к событиям конца июля – начала августа 1941 года в междуречье Синюхи и Ятрани. Его рассказ о мужестве и героизме сражавшихся в окружении бойцов и командиров Красной Армии, их непростых судьбах. Не обойдены вниманием и примеры бесчестья, трусости, малодушия, о чем Е. Долматовский умолчал. Книга адресована всем, кто интересуется историей Великой Отечественной войны, особенно событиями, связанными с трагическим 1941 годом.
Краєзнавчий вісник Кіровоградщини. Випуск VI – Спеціальний випуск з нагоди відзначення 70-річчя трагічних подій в урочищі Зелена Брама : «Зелена Брама: героїзм – трагедія – пам’ять» : матеріали науково-практичної конференції, яка відбулася 5 серпня 2011 р. у с. Підвисоке Новоархангельського району Кіровоградської області / за заг. ред. О. Бабенка. – Кіровоград : Центрально-Українське видавництво, 2011. – 128 с. У спеціальному випуску «Краєзнавчого вісника Кіровоградщини» з нагоди відзначення 7’0-річчя трагічних подій в урочищі Зелена Брама публікуються матеріали науково-практичної конференції «Зелена Брама : героїзм – трагедія – пам’ять», яка відбулася 5 серпня 2011 р. у с. Підвисоке Новоархангельського району Кіровоградської області. Для краєзнавців, викладачів, учителів, студентів, учнів, широкого кола осіб, залюблених в історію рідного краю.
Дивись також:
http://dakiro.kr-admin.gov.ua/book/VVv.pdf – Кіровоградщина і кіровоградці в роки Другої світової війни
http://www.archives.gov.ua/Publicat/Kirovograd_viyna.php – Кіровоградщина і кіровоградці в роки Другої світової війни
http://kirknpam.org.ua/index.php/home/2012-07-02-17-59-16 – Кіровоградщина пам’ятає… Книги памяті. Кіровоградська область