Ліра

Про клуб

Молодіжний літературний клуб «Ліра» був заснований в Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка (колишня назва – О. М. Бойченка) у 1996 році. За 25 років свого існування з нього виросло не одне покоління талановитих літераторів нашого краю.

Створення клубу творчої молоді стало результатом проведення бібліотекою численних обласних конкурсів, серед яких конкурс «Кращий молодий читач року». За підсумками конкурсу бібліотекою, за підтримки письменника та громадського діяча Віктора Погрібного, у видавництві «Степ» було видано першу збірку творів обдарованої молоді Кіровоградщини «Брунька розкрилась учора», а за активної підтримки поета Валерія Гончаренка – створено молодіжний літературний клуб «Ліра».

Молодіжний літературний клуб «Ліра» відвідують старшокласники, студенти, а також ті, хто вже закінчив навчання. Приходять на зустрічі поети-початківці, прозаїки, ті, кого цікавить царина літературної критики. Всіх їх об’єднує велика любов до художнього слова, вміння помічати і цінувати його мелодику, відтінки, гармонію.

У рамках клубу «Ліра» в різний час проводилися зустрічі з відомими не лише в області, а і в Україні письменниками та літературознавцями: Василем Бондарем, Володимиром Шовкошитним, Сергієм Жаданом, Олександром Косенком, Антоніною Корінь, Оленою Надутенко, Антоніною Царук, Олександром Кердіваренком, Миколою Бутенком, Анатолієм Загравенком, Василем Гутником, Володимиром Могилюком, Василем Марком, Леонідом Безпалим, Костянтином Берестом, Віктором Ганоцьким, Ольгою Полєвіною, Валентиною Кондратенко, Анатолієм Куманським, Віктором Шило, Романом Любарським, творчою молоддю краю Василем Левицьким, Надією Гармазій, Оленою Горобець, Андрієм Фоменко, Ольгою Мігель, Оксаною Буяновою, Єлизаветою Мелешко. Почесними членами клубу були поети Валерій Гончаренко та Дмитро Танський. Також гостями клубу свого часу були Леонід Куценко і Світлана Барабаш.

Багато відомих сьогодні молодих письменників Кіровоградщини починали свій шлях до успіху в бібліотеці – в літературному клубі «Ліра». За підтримки бібліотеки виходили перші збірки прози та поезії юних дарувань, саме в бібліотеці відбувалися їх презентації.

Наймолодшим членом молодіжного літературного клубу за весь час його існування став учень четвертого класу Дмитро Литвинюк (2012 р.). Його перша книжечка «Півник» отримала схвальні відгуки багатьох відомих в області місцевих авторів.

Творчим зростанням «Лірі» завдячує і Інна Рижик-Нежуріна, яка у 2005 році стала наймолодшим членом Національної спілки письменників України.

Не менш талановитим учасником клубу «Ліра» є Денис Бірзул. Його перша збірка «Якби у мене були крила» була презентована у бібліотеці у 2018 році.

Назарій Назаров прийшов до «Ліри», коли навчався у педагогічному ліцеї Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Від викладачів хлопець почув про літературний клуб, почав приходити на засідання і отримав шанс зростати як поет. Першою його книгою стала збірка поезій «Втеча до Вавилону».

Молоді, але вже досить відомі поетеси Юлія Гладир та Оксана Буянова (Корнієнко) теж починали свій творчий шлях із «Ліри». Саме у бібліотеці відбулася презентація їх спільної збірки поезій «Тройзілля».

Символічно, що перші презентації книг відбувалися й у відомого нині місцевого письменника Василя Левицького. Василь – один із тих, хто чи не найдовше відвідує молодіжний літературний клуб «Ліра»: спочатку як автор-початківець, а згодом і як досвідчений письменник. На засіданнях він охоче допомагає порадами на літературній ниві.

У 2009 році за сприяння бібліотеки та керівництва клубу «Ліра» вийшла збірка творів учасників клубу «Озвалась ліра водограєм». До неї увійшло близько півсотні творів тринадцяти молодих авторів.

Нині «Ліру» очолює Олександр Косенко, відомий український поет, член Національної спілки письменників України, лауреат багатьох літературних премій. Він навчає молоде покоління літераторів техніці написання віршів та прози, дає критичні зауваження щодо поліпшення літературних творів, радить прочитати твори, які допомагають в досягненні літературної майстерності та ділиться власним багатим досвідом.

І хоча зустрічі молодіжного літературного клубу «Ліра» традиційно проходять в обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка, його учасники виходять і на широкий загал. Наприклад, із перфомансами під час щорічного бібліотечного «Фестивалю молодіжної книги на вулиці Дворцовій», на Всеукраїнському фестивалі-ярмарку «Книговир», який проходить у рамках Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти», на Шевченківських читаннях в обласному краєзнавчому музеї та під час поїздок по Україні із обласною організацією Національної спілки письменників України, або й просто під час літературних посиденьок на природі, бо головне – це живе спілкування з однодумцями.

Наша бібліотека постійно проводить цікаві зустрічі з талановитими письменниками. Так, у вересні 2020 року відбулася онлайн-зустріч із представниками «Клубу анонімних книголюбів» – молодіжного літературного об’єднання Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О. Гончара. Учасники літературного клубу «Ліра» дізналися багато нового про творчі активності та заходи наших колег: поетичні батли та музично-поетичні зустрічі; познайомилися з письменницею із Полтавщини Юлією Манойленко. Учасники «Клубу анонімних книголюбів», в свою чергу, познайомилися із нашою молоддю, а також відомими українськими письменниками, які завітали до бібліотеки: Сергієм Пантюком, Анатолієм Кичинським, Мирославом Лазаруком, Василем Бондарем, Соломією Зеленською, Оленою Надутенко та Елеонорою Бельською. Приємною несподіванкою онлайн-зустрічі став музичний виступ поета, композитора і співака Сергія Лазо із Тернополя.

Обласна бібліотека для юнацтва ім. Є. Маланюка продовжує плекати майбутніх письменників: інформація про засідання клубу звучить на радіо, в телеефірі, поширюється на сайтах соціальних мереж; молодь залучається до різних літературних заходів міського, обласного та всеукраїнського рівнів; серед молоді поширюється інформація про різні конкурси, гранти; бібліотекарі дбайливо збирають твори та спільно з обласною організацією Національної спілки письменників України готують до друку другу збірку «лірівців».

Учасники молодіжного літературного клубу «Ліра» активно беруть участь у різноманітних літературних конкурсах. Так, Юлія Гладир стала дипломантом міжнародного літературного конкурсу «Гранослов» (2007 р.) та переможницею Кіровоградського обласного літературного конкурсу «Сокіл степів» (2010 р.), літературного конкурсу ім. В. Гончаренка у 2020 році, перемогу в якому отримало одразу двоє учасників молодіжного літературного клубу «Ліра»: Марина Єрмолаєва у номінації «Поезія» та Андрій Яцкул у номінації «Проза».

На засіданнях клубу приділяється увага також питанням історії та теорії літератури, психології творчості, обговорюються новинки сучасного літературного процесу, зокрема твори, висунуті на здобуття різноманітних літературних премій. Твори учасників молодіжного літературного клубу «Ліра» друкуються у літературних часописах: «Дзвін», «Буковинський журнал», «Кур’єр Кривбасу» та «Вежа».

Якщо Ви цікавитесь літературою, маєте хист до написання прози або віршів, хотіли б почути думки та поради відомих письменників Кіровоградщини щодо власної творчості або просто поділитися своїми творами з іншими, залиште власні контакти та надсилайте тексти на електронну адресу бібліотеки (oub@lib.kr.ua) з поміткою «Літературний клуб «Ліра».

План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2024 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2021 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2020 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2019 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2018 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2017 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2016 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2015 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2014 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2013 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2012 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2011 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2010 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2009 рік     завантажити
Вибрати мову сайту »