Ліра

Про клуб

Обласна бібліотека для юнацтва систематично співпрацює з творчими спілками, постійно сприяє духовному розвитку молоді, дає можливість юним заявити про свій талант.

Саме з цією метою і був створений при бібліотеці за активної підтримки голови обласної організації Національної спілки письменників України Василя Васильовича Бондаря літературний клуб для молоді «Ліра». Клуб очолює головний бібліотекар відділу абонементу Щупак Ірина.

Літературний клуб «Ліра» об’єднує старшокласників, студентів, а також тих, хто вже закінчив навчання. Приходять на зустрічі поети-початківці, прозаїки, ті, кого цікавить царина літературної критики. Всіх їх об’єднує велика любов до художнього слова, вміння помічати і цінувати його мелодику, відтінки, гармонію.

Ідея створення клубу виникла у 1996 році, коли обласною бібліотекою для юнацтва ім. О. М. Бойченка був проведений обласний конкурс «Кращий молодий читач року». З’ясувалося, що наша степова земля є колискою молодих обдарованих людей, які прагнуть знайти себе в літературі. За наслідками конкурсу була видана збірка віршів «Брунька розкрилась учора».

У рамках клубу «Ліра» в різний час проводилися зустрічі з відомими не лише в області, а і в Україні письменниками та літературознавцями: Василем Бондарем, Володимиром Шовкошитним, Олександром Косенком, Антоніною Корінь, Оленою Надутенко, Антоніною Царук, Олександром Кердіваренком, Миколою Бутенком, Анатолієм Загравенком, Василем Гутником, Володимиром Могилюком, Василем Марком, Леонідом Безпалим, Костянтином Берестом, Віктором Ганоцьким, Ольгою Полєвіною, Валентиною Кондратенко, Іриною Кримською, Анатолієм Куманським, Віктором Шило, Романом Любарським. Почесними членами клубу були поети Валерій Гончаренко та Дмитро Танський. Також гостями клубу свого часу були Леонід Куценко і Світлана Барабаш.

При заснуванні до клубу увійшло 15 учасників. Всього ж за ці роки лави поповнились понад трьома десятками юних письменників області, а виявити їх майже завжди допомагали обласні конкурси творчо-обдарованої молоді. Так, у 2000 році був проведений обласний літературний конкурс «О, мово моя, душа голосна України». Вірші переможців конкурсу були надруковані у збірці «Білі крила».

У 2004 році відбувся обласний літературно-краєзнавчий конкурс «Мій рідний край ? моя земля». За підсумками конкурсу видана збірка творів переможців «Зоря світанкова». Тематика літературних творів досить різноманітна, що свідчить про широкий кругозір авторів. Вони закохані у своє село, місто, у рідний край, школу, вчителів, друзів, рідних. Пишуть про те, що бачать своїми очима, переживають своїм серцем.

У 2006 році, завдяки зусиллям працівників бібліотеки, побачила світ збірка переможців обласного конкурсу «Кращий молодий читач Кіровоградщини» – «Зерна майбутнього»…

І щоразу конкурси сприяли поповненню клубу «Ліра» новими талантами. Кожне засідання складається з кількох тем, часом вони можуть кардинально змінюватися, та обов’язково на кожному засіданні є, так звана, «Творча майстерня». Бажаючі по черзі читають власні твори, а решта присутніх обговорюють почуте, звертають увагу як на знахідки, творчі досягнення, так і на недоліки того чи іншого твору. Користь для себе знаходять і ті, хто слухають аналіз твору, і той, хто аналізує. Особливо змістовно засідання майстерні проходять за участю когось з гостей клубу – літераторів-земляків старшого покоління. Відбувається живий обмін творчими здобутками. Досвідчені літератори та мовознавці охоче передають свій досвід, допомагають молоді публікувати свої твори і навіть часом видавати книги. Плоди цієї роботи помітні у виданих молодими авторами книгах: Любові Єрьоменко «З відблиском сльози», Інни Рижик-Нежуріної «Мить» та «Контрасти», Інги Горяєвої «Людина» та інших. Значним явищем став вихід збірок Назарія Назарова «Втеча з Вавилона», Ганни Васьковської «На серці грає скрипка сумовита», Юрія Слюсаренка «Історія нашої ери».

В 2009 році вийшла збірка творів учасників клубу «Озвалась ліра водограєм». До неї увійшло близько 50 віршових та прозових творів 13 авторів.

Двоє членів клубу – Інна Рижик-Нежуріна та Юлія Гладир – вже увійшли до Національної спілки письменників України, більше деталей про наших учасників за посиланням – Члени клубу.

Лірівці активно беруть участь у різноманітних літературних конкурсах. Так, Юлія Гладир стала дипломантом міжнародного літературного конкурсу «Гранослов» (2007 р.) та переможницею Кіровоградського обласного літературного конкурсу «Сокіл степів» (2010 р.).

На засіданнях клубу приділяється увага також питанням історії та теорії літератури, психології творчості. Досліджуються механізми натхнення та подальшої роботи над твором. Обговорюються новинки сучасного літературного життя, зокрема твори, висунуті на здобуття різноманітних літературних премій. Часто звучать твори, надруковані в часописах: львівського «Дзвону», криворіжського «Кур’єру Кривбасу», кіровоградської «Вежі». Все це надихає молодь творити із ще більшою наснагою.

Якщо Ви цікавитесь літературою, маєте хист до написання прози або віршів, хотіли б почути думки та поради відомих письменників Кіровоградщини щодо власної творчості або просто поділитися своїми творами з іншими? – надсилайте тексти на електронну адресу бібліотеки (boichenka@lib.kr.ua) з поміткою «Літературний клуб «Ліра».

План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2017 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2016 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2015 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2014 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2013 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2012 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2011 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2010 рік     завантажити
План роботи літературного клубу «ЛІРА» на 2009 рік     завантажити
0