Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів

Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка однією з перших серед юнацьких бібліотек України розпочала автоматизацію бібліотечних процесів. У 1987 році був придбаний перший комп’ютер «Іскра». Сьогодні бібліотека має 27 комп’ютерів, 10 принтерів, 3 сканери, 3 ксерокси.У 2001 році створено відділ автоматизації та компютерних технологій (з січня 2013 р. – відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів), який працює на задоволення потреб як користувачів, так і бібліотеки.
Головними завданнями відділу є:
– організація роботи по впровадженню АРМів та окремих програм в практичне використання в бібліотеці;
– організація роботи по створенню баз даних відділами бібліотеки, забезпечення їх функціонування;
– обслуговування користувачів бібліотеки;
– розробка перспективних планів інформатизації та комп’ютеризації бібліотеки;
– надання методичної, консультативної допомоги бібліотекам області з питань впровадження автоматизації та комп’ютерних технологій;
– технічне обслуговування комп’ютерної техніки бібліотеки.
У 2003 році комп’ютери бібліотеки були поєднані в єдину локальну мережу. Найбільш актуальною проблемою залишається необхідність формування автоматизованих баз даних. Серед них провідну роль відіграє електронний каталог, що цілком може замінити існуючу традиційну систему каталогів і картотек і є набагато зручнішим у користуванні. Бібліотека має свій електронний каталог книг, проводить ретроконверсію старого карткового каталогу. Виконується резервне копіювання. Особливої важливості набувають повнотекстові бази даних: краєзнавчих матеріалів; методичної діяльності; творів української та світової літератури, які нещодавно введено до навчальних програм освітніх закладів і кількість примірників яких у бібліотеці обмежена тощо.
У 2003 році Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка отримала грант від Посольства США в Україні на реалізацію проекту “Інтернет для читачів публічних бібліотек”, завдяки якому у відділі ІТЕР створений Інтернет-центр для користувачів бібліотеки.
Практична робота в бібліотеці щодо інформаційного сприяння освіті з використанням Інтернет-технологій ведеться за двома напрямами: забезпечення освітньої діяльності користувачів, що навчаються (школярів, учнів, студентів) та інформаційна підтримка, забезпечення інформацією педагогів, менеджерів у галузі освіти, фахівців позашкільних закладів тощо. Реалізовуючи ці завдання, відділ ІТЕР тісно співпрацює з усіма навчальними закладами міста, а також з Кіровоградським інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського. Базові навички користування Інтернетом можна отримати також під час індивідуальних занять з інженерами відділу ІТЕР.
Підключення до мережі Інтернет дало можливість виконати деякі завдання перспективного плану розвитку бібліотеки – брати участь у корпоративній каталогізації: з січня 2004 р. приєднались до 5 обласних універсальних наукових бібліотек України по створенню Центрального українського кооперативного каталогу (ЦУКК). З 2007 року Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва ім. О. М. Бойченка спільно з обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Д. І. Чижевського, обласною бібліотекою для дітей ім. А. П. Гайдара та декількома іншими бібліотеками області бере участь у створенні Кіровоградського регіонального кооперативного каталогу.
Окремим напрямом роботи бібліотеки є створення нового бібліотечного продукту – вебліографії. На допомогу користувачам працівники відділу складають інформаційно-рекомендаційні списки адрес сайтів за різними темами («Освіта», «Зберегти життя на Землі», «Змістовне дозвілля», «Віртуальні бібліотеки Інтернету», «Музика в Інтернеті», «Спорт в Інтернеті», «Музеї, галереї, виставки», «Заповідники і заповідні території» та ін.)
Користуються популярністю відеоподорожі по визначним місцям світу.

0